Objawy nerwicowe a ilość snu

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez lunatic 21 kwi 2015, 23:24
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym, żeby zmniejszona ilosć snu wywoływała stany lękowe albo jakieś inne podobne objawy?
Jestem na paroksetynie która wydawało się, że ustabilizowała działanie przeciwlękowe, ale wszystko było ok dopoki spałem 8-9 godzin. W momencie gdy musialem wstac rano i sen mialem skrocony następnego dnia pojawil sie lekki niepokoj i średnio nasilone kołatanie serca, które utrudniało mi zaśnięcie następnego dnia.
Po drugiej dobie 5,5 godzinnego snu nastąpiło gwałtowne pogorszenie-silne kołatanie, drżenia mięśniowe, bardzo silne osłabienie - dokładnie takie same objawy jakie miałem przy napadzie lęku. Nie wiem o co z tym chodzi i skąd taka reakcja.

przez abrakadabra xx 22 kwi 2015, 00:30
Kiedy mało śpię też mam nasilenie pewnych negatywnych objawów: stres, agresja, lęk, rozdrażnienie. Mało to jest u mnie 6h, jeżeli jest 8 jest dobrze, no i za dużo też źle, czasem w niedzielę śpię 11h i wtedy czuję się zyebany. Ogólnie mało śpię, w granicach 5-7.

Dlaczego tak jest? Myślę, że organizm nie do końca zdąży cię zregenerować. Podobno ważne jest aby wyspać się w tym głębokim śnie, bo jeżeli go brakuje możemy źle się czuć.
Co do leków w moim przypadku to zazwyczaj zaburzają przebieg snu, długość, jakość, no i najgorsze: po niektórych lekach pojawiają się koszmary (nie dość że w dzień koszmar to jeszcze w nocy).

przez abrakadabra xx 22 kwi 2015, 00:56
Podobno też nie tylko dlugość snu jest ważna ale również to w jakim momencie cyklu snu się obudzimy.
http://michalpasterski.pl/2008/09/wstawanie-a-fazy-snu/

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez oskaka 22 kwi 2015, 14:46
lunatic, nie tylko mała ilość godzin snu ale też jego jakość ma wpływ na nerwice. Jak śpię ok 9 godzin to jest lepiej, jak mniej to budze się z lękiem/stresem (nie wiem dokładnie co to za uczucie) i kołataniem. Wcześniej jak spałem po kilka godzin (4-6) to budziłem się z tachykardią i mocnym lękiem. Prawidłowa ilość godzin snu pomaga w przetrawieniu stresu, tek więc staram się spać po te 8-9 godzin. Nie wiem jak jakość snu u mnie wpływa bo od 8 lat jest bardzo kiepski.
Sami tworzymy własne demony.

F41.2, DDA
Citalopram 20 mg

przez ekspert_abcZdrowie 22 kwi 2015, 15:32
lunatic, może wzmocnienie objawów nerwicowych nie ma związku z długością snu (że teraz śpisz krócej niż wcześniej), ale właśnie z powodem, dla którego wstajesz wcześniej? Może objawy nerwicowe wynikają z perspektywy pójścia do pracy, konieczności radzenia sobie z obowiązkami/zadaniami, z którymi nie musiałeś sobie radzić wcześniej i spałeś dłużej - spokojny, zrelaksowany? Zazwyczaj jest tak, że leki powinny wyregulowywać sen, po lekach powinieneś czuć się lepiej. Zwykle nerwica (nieleczona) upośledza sen i uniemożliwia efektywny wypoczynek, bo człowiek budzi się kilkakrotnie w nocy albo w ogóle nie śpi. Po lekach powinno być lepiej. W Twoim przypadku jednak jest inaczej i to tylko wówczas, gdy sen zredukujesz do 5-6 godzin. Czy konsultowałeś się w tej sprawie ze swoim lekarzem? Pozdrawiam!
Psycholog

przez MARIAN1967 22 kwi 2015, 20:09
ekspert_abcZdrowie napisał(a):. Zwykle nerwica (nieleczona) upośledza sen i uniemożliwia efektywny wypoczynek, bo człowiek budzi się kilkakrotnie w nocy albo w ogóle nie śpi. !

Sen to wolność. Zawsze w czasie snu objawy mi znikały . :yeah: I nigdy pojawienie się objawów nerwicy nie miało wpływu na skrócenie , wydłużenie czasu snu .

przez nerwa 22 kwi 2015, 21:22
Mam podobnie. Jesli musze wstac wczesniej, i przez to spie tylko kilka godzin, to czuje sie tragicznie. Przyspieszony puls, ewentualnie zwiększony lęk itd.
Ale zauwazylam tez problem z tzw. 'drzemkami'. Nie wiem czy ktos tez tak ma? Ja nie jestem w stanie spac w ciagu dnia. Jesli przysne, to budze sie roztrzesiona, z wysokim pulsem i czuje sie bardzo zle. Wiec nigdy nie spie w ciagu dnia :-/
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez oskaka 22 kwi 2015, 21:29
nerwa napisał(a):Mam podobnie. Jesli musze wstac wczesniej, i przez to spie tylko kilka godzin, to czuje sie tragicznie. Przyspieszony puls, ewentualnie zwiększony lęk itd.
Ale zauwazylam tez problem z tzw. 'drzemkami'. Nie wiem czy ktos tez tak ma? Ja nie jestem w stanie spac w ciagu dnia. Jesli przysne, to budze sie roztrzesiona, z wysokim pulsem i czuje sie bardzo zle. Wiec nigdy nie spie w ciagu dnia :-/

Też nie mogę uciąć drzemki z tych samych powodów, więc nie śpię za dnia choć czasami bym chciał...

F41.2, DDA
Citalopram 20 mg

przez lunatic 23 kwi 2015, 22:57
ekspert_abcZdrowie napisał(a):lunatic, może wzmocnienie objawów nerwicowych nie ma związku z długością snu (że teraz śpisz krócej niż wcześniej), ale właśnie z powodem, dla którego wstajesz wcześniej? Może objawy nerwicowe wynikają z perspektywy pójścia do pracy, konieczności radzenia sobie z obowiązkami/zadaniami, z którymi nie musiałeś sobie radzić wcześniej i spałeś dłużej - spokojny, zrelaksowany? Zazwyczaj jest tak, że leki powinny wyregulowywać sen, po lekach powinieneś czuć się lepiej. Zwykle nerwica (nieleczona) upośledza sen i uniemożliwia efektywny wypoczynek, bo człowiek budzi się kilkakrotnie w nocy albo w ogóle nie śpi. Po lekach powinno być lepiej. W Twoim przypadku jednak jest inaczej i to tylko wówczas, gdy sen zredukujesz do 5-6 godzin. Czy konsultowałeś się w tej sprawie ze swoim lekarzem? Pozdrawiam!

mozliwe ze to nie miało nic wspolnego z długością snu, spalem następnego dnia 9 godzin, obudziłem się w takim samym stanie
jestem po pobycie w szpitalu, biorę leki i nie wiem dlaczego nie pomagają,akurat dzis rano wziąłem dodatkowy zalecony i była poprawa, więc to nie wina snu chyba
co do lekarza to kontaktowałem się z nim w tej sprawie i powiedział ze nie wie do końca z czego to może wynikać, ale pamiętam że przed pobytem w szpitalu jak zabrało mnie pogotowie z napadem lęku w drodze do pracy też był to 2-3 dzień w którym spałem po ok. 5 godzin

przez lunatic 23 kwi 2015, 23:02
albo po prostu mam źle dobrany lek, brałem go już kiedyś i mimo że nie było stanów lękowych to pamiętam ze tez długo na nim spałem, rano o godz. 9 nie potrafiłem się dobudzić, wstawało się bardzo trudno

przez oskaka 23 kwi 2015, 23:16
Lekarz po konsultacji powiedział tylko tyle czy to było telefoniczna rozmowa i chciał mieć już spokój? Ja bym próbował zwiększyć, jak nie to w ostateczności zmienić lek.

F41.2, DDA
Citalopram 20 mg

przez lunatic 23 kwi 2015, 23:28
oskaka,
mailowo się kontaktowałem

przez oskaka 23 kwi 2015, 23:51
Nie ogarniam tutaj systemu PW bo mam status "do wysłania".
lunatic, już rozumiem. Mam nadzieję, że jest to problem przejściowy i zaraz wszystko wróci do normy. Jaką dawkę paro bierzesz?

F41.2, DDA
Citalopram 20 mg

przez nerwa 02 maja 2015, 17:23
ja dzisiaj spalam bardzo krotko i czuje sie tragicznie (tzw. wegetacja)
nie dosc, ze jestem totalnie oslabiona, nie mam apetytu, boli mnie doslownie wszystko - to jeszcze rano zaliczylam atak leku (ktorych juz raczej nie miewam). i zawsze kiedy spie tak krotko,historia sie powtarza.
Zastanawiam sie, dlaczego tak niektorzy z nas maja? Przeciez zazwyczaj ludzie po nieprzespanej nocy jakos tam funkcjonuja... spac sie chce-wiadomo ale da sie jakos przezyc. A ja tylko czekam do wieczora... kawy nie wypije bo bedzie jeszcze gorzej. Tak samo jak i po drzemce. :/
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

Sortuj wg