"wyleczenie nerwicy" - definicja

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez remic1 04 mar 2015, 02:37
Witam. Tak jak pisałem w paru postach, cierpię na "nerwicę", "stany lękowe", itp.

Mam jednak problem - jest to choroba bardzo abstrakcyjna, gdyż pojęcia takie jak "ból" czy "lęk" nie dają się empirycznie opisać, tak, jak na przykład gorączka czy obecność wirusa we krwi podczas grypy.

Czym jest zatem "wyleczenie nerwicy" ?

Czy kto z Was zna może jakieś źródło (książkę itp.) gdzie jest opisany przypadek takiego uzdrowienia? Uzdrowienia pacjenta, który miał skomplikowaną nerwicę, częściowo uwarunkowaną genetycznie (wierzę, że człowiek rodzi się z pewnymi tendencjami, z pewną konstrukcją umysłu)? Czy w ogóle da się taką nerwicę wyleczyć?

Pozdrawiam,
Remigiusz

przez Iced_Coffee 04 mar 2015, 12:45
Wydaję mi się, że żadna książka nie jest receptą na wyzdrowienie. Owszem da Ci wiele ciekawych wskazówek, pomoże nazwać niektóre odczucia, emocje. Z tego co ja czytałam i mi sporo pomogło to :
zrozumiesz uczucia pokonasz problemy - rolf merkle
Oswoić lęk. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki - Amr Barrada i Judith Bemi
Polender A. - Pojedynek z nerwicą

Jeśli potrzebujesz tych książek to napisz na priv ;)

Jeśli chodzi o wyleczenie to tak, owszem da się wyleczyć. Aczkolwiek wymaga to wielkiej pracy, najczęściej z pomocą specjalisty, bo samemu nie jesteśmy w stanie odkryć swoich nieświadomych źródeł lęków. Nerwica lękowa to nie tylko lęki, ale też dziwaczne natręctwa myślowe, bóle somatyczne, kłopoty z pamięcią, emocjami, poczuciem wartości

przez remic1 04 mar 2015, 18:39
Dzięki za odpowiedź. Wiem, że książki nie są receptą. Chodziło mi jednak o coś innego.

Wszyscy mówią, że się da. Ale to są puste słowa. Ja chcę poznać taki przypadek. Dowód. Opisany przypadek wyleczenia nerwicy. Nie chcę górnolotnych słów. Chcę konkretów. Nie chcę "według mnie" "wierzę, że". Chcę przeczytać o przypadku wyleczenia z nerwicy.

Dziękuję za tytuły. Znalazłem je wszystkie na chomiku. Pozdrawiam :)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Iced_Coffee 04 mar 2015, 23:45
Puste słowa? To popatrz sobie na tym forum na ludzi, którym udało się z tego wyjść. Żyjąc w przekonaniu, że nie da się nic z tym zrobić faktycznie do tego sprowadza... :bezradny: Poza tym możesz zapytać psychiatry, psychologa, psychoterapeuty, jakiegokolwiek wykwalifikowanego człowieka znającego się na zaburzeniach, że nerwica należy do zaburzeń, z których się wychodzi. Nie jest to schizofrenia czy inna choroba, której nie można się pozbyć. Poza tym nerwica to zaburzenie - nie choroba. Więc tym bardziej jest to do zrobienia.

Miłego czytania

przez monooso 05 mar 2015, 11:47
Osobiście uważam, że nawet ci którym udało się z niej wyjść i tak w dalszym ciągu pozostali trochę inni i nie są do końca normalni ponieważ ta cała nerwica jest nierozerwalnie złączona z naszą całą osobowością. Aby ją całkowicie usunąć to chyba ktoś musiałby na nowo się urodzić jako inna osoba. Dlatego nie robiłbym sobie nadziei, że nagle będziemy w 100% jak normalni, zdrowi ludzie.
monooso

przez ryska 05 mar 2015, 12:09
monooso właśnie. Raczej widzę, że te objawy nie mijają. Stają się jedynie na tyle słabe, że pozwalają względnie normalnie funkcjonować. Ja funkcjonowałam nie wiedząc, że mam nerwicę do czasu, kiedy mi się nie pogorszyło. I nie wiem kiedy miałabym uznać, że jest na tyle dobrze, że mogę już przestać chodzić na terapię. Bo w każdym momencie, pod byle pretekstem to wszystko i tak może powrócić. I nawet nie mając prawie żadnych problemów, lęków, napięć ciągle zastanawiałabym się, kiedy nerwica na nowo mnie dopadnie. To tak, jakby dawało ją się uśpić, stłumić na pewien czas, ale ona ciągle jest w naszej głowie i tylko kwestią czasu jest kiedy na nowo się ujawni.
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez remic1 05 mar 2015, 16:25
To jak to w końcu jest?

Da się czy nie da się? Czy na to pytanie współczesna psychologia odpowiedziała?

Czy istnieje w psychologii coś co "JEST" czy wszystko to tylko "UWAŻAM, ŻE..."??????

Mam taki chaos informacyjny, że już nie wiem w co wierzyć...

przez Iced_Coffee 05 mar 2015, 18:37
właśnie mi niszczycie moje resztki nadziei :(

przez remic1 05 mar 2015, 22:14
Nie chcę żyć nadzieją po to tylko, żeby na starość dowiedzieć się, że to, czym żyłem, to była tylko nadzieja. Mam dosyć wiary w wiarę i nadzieję. Chcę wiedzieć, czy sześć miliardów ludzi, którzy dotarli na księżyc i stworzyli internet, dotarli do konsensusu w tak banalnej sprawie: czy nerwicę można wyleczyć? :)))

przez Rebelia 05 mar 2015, 22:20
Jak dla mnie większość problemów psychicznych ma korzenie gdzieś w mózgu i o ile nie jest to czysta chemiczna zależność niedoborów to ja bym się nie nastawiała na "wyleczenie nerwicy" ani żadnego innego schorzenia. Ergo - jak dla mnie każdy śmiertelnik, jakby się uprzeć, miałby coś z głową. Przy chorobach psychicznych granica między zdrowy-chory jest tak płynna, że nie jesteś w stanie stwierdzić, kiedy jesteś jeszcze "chory" a kiedy już "zdrowy". No bo prosta sprawa, kiedy masz wiedzieć, że wyleczyłeś się dajmy na to z nerwicy. To nie jest żadna rzecz, którą dałoby się zmierzyć i podać np w wynikach morfologii. Ale, żeby nie walić pesymizmem, to wszystko jest do zaleczenia i umożliwia normalne funkcjonowanie. Właściwie bez różnicy z 'normalsami', tyle że Tobie w głowie będzie dzwonić wizja, że "kiedyś byłem chory" a innym nie, bo nie przechodzili przez cały arsenał terapii, leków i innych przyjemności.

przez monooso 05 mar 2015, 22:25
remic1 napisał(a):Nie chcę żyć nadzieją po to tylko, żeby na starość dowiedzieć się, że to, czym żyłem, to była tylko nadzieja. Mam dosyć wiary w wiarę i nadzieję. Chcę wiedzieć, czy sześć miliardów ludzi, którzy dotarli na księżyc i stworzyli internet, dotarli do konsensusu w tak banalnej sprawie: czy nerwicę można wyleczyć? :)))

remic1, Opierając się na wiedzy jaką obecnie posiadam to nie. Można ją tylko zaleczyć i zneutralizować do takiego poziomu, że będzie nam pozwalała na w miarę normalne i szczęśliwe funkcjonowanie. Jednak nagle nie staniesz się całkowicie inną, normalną osobą ponieważ nerwica jest ściśle powiązana z Twoją neurotyczną osobowością, musiała przecież trafić na podatny grunt. Zresztą jeszcze zależy co rozumiesz poprzez słowo 'wyleczenie' ponieważ nerwica objawia się na tyle różnych sposobów, że dla każdego będzie to coś innego. Jeżeli chodzi Ci tylko o suche pozbycie się ataków lęku to raczej jest to możliwe. Jeżeli chodzi Ci o całkowitą rewolucję to nie.
monooso

przez remic1 06 mar 2015, 02:10
Pesymizm to jedno, pragmatyzm to drugie

Czyli z jednej strony...
neurotyzm jest częścią mnie, psychologia pomaga żyć a nie leczy. Muszę nauczyć się Z TYM żyć.

ale z drugiej strony...
naprawdę? Nie chce mi się wierzyć! Czy oby napewno? Po co jest PSYCHOTERAPIA - niesłychanie rozwinięta dziedzina wiedzy? Czy długotrwała terapia nie jest oby po to, by WYLECZYĆ?

przez NaaN 06 mar 2015, 07:00
remic1 napisał(a):Czyli z jednej strony...
neurotyzm jest częścią mnie, psychologia pomaga żyć a nie leczy. Muszę nauczyć się Z TYM żyć.

Raczej musisz nauczyć się żyć z sobą. I pomyśleć kiedy Ty czułbyś się wyleczony.

Nie znam pozycji o wyleczeniu się z nerwicy, natomiast jest książka o uleczeniu schizofrenii Arnhild Lauveng Byłam po drugiej stronie lustra.

przez Ewgf 06 mar 2015, 08:38
Da się. Da się zmienić osobowość to da się wyleczyć z nerwicy. Da się zmienić mechanizmy swoich reakcji na poziomie podświadomości co potem skutkuje nie reagowaniem lękiem itp itd, a już nawet nie mówię o reagowaniu na poziomie świadomości. Ale jest to bardzo skomplikowane i długotrwałe, nawet na kilkanaście lat. Trzeba zrozumieć siebie jak najlepiej i żyć trzeźwo.
Bo i tak wszyscy umrzecie, toteż czym się przejmujecie?
Turbolaxa 600mg
Owyksztyrytymytyrinanol 5mg
Hipermegazajebiścina 100mg

Sortuj wg