Jak pomóc przyjacielowi w nerwicy?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez przyjacielszczecin 12 kwi 2014, 17:56
Mam przyjaciela, który choruje na nerwicę - był u psychiatry, który go tak zdiagnozował i przepisał Rispolept. Przyjaciel rispoleptu nie bierze, ma tik nerwowy, jest nieśmiały i małomówny (twierdzi, że nie jest), dość wstydliwy, szczególnie w szerszym gronie. Boi się wystąpień publicznych. Wszystko obsesyjnie planuje, paręnaście razy sprawdza rozkład jazdy autobusu, bardzo długo rozpamiętuje drobne porażki. Ma w sobie też sporo z hipochondryka, często jeździ do lekarza, wynajduje u siebie różne schorzenia. Nie wierzy we własne możliwości, ma mocno zaniżoną samoocenę.
Nie jest apatyczny, przygnębiony, nie ma "manii czystości" (mycie rąk), nie ma żadnych problemów z nauką ani koncentracją. Nie przeżywał traumy. Jest w II klasie liceum.
Przede wszystkim jest moim przyjacielem - chcę mu jakoś pomóc. Jak myślicie, jak mogę to zrobić?
Patrzę na to także z trochę innej perspektywy, ponieważ przez parę lat żyłem w depresji - na szczęście z niej wyszedłem i dziś nie mam z nią nic wspólnego. Nie oczekuję cudownych sposobów na cudowną poprawę, ale drobnych zachowań i czynności, które mogą pomóc.
Za odpowiedzi z góry dzięki.

przez Saraid 13 kwi 2014, 09:42
przyjacielszczecin, Witaj tak naprawdę tylko Twój przyjaciel sam może sobie najbardziej pomóc w tej sytuacji ,nie zmusisz Go do leczenia się.Skoro rozmowy z nim na ten temat nie odniosły pożadanego skutku może pokaż mu to forum ,przeczyta czy napisze tutaj są ludzie z problemami zawsze ktoś może pomóc.Osobiście uważam ,że jesli ktoś nie zmienia swojej sytuacji coś ma z tego że w niej tkwi .Nie jest mu jeszcze dość żle by coś zmienić.
Saraid

przez essprit 13 kwi 2014, 10:06
Przede wszystkim, powinien trafić na psychoterapię !

Pewnie nie będzie chciał ... ale perspektywa że można być zdrowym i że to co jemu dolega można wyleczyć psychoterapią może zachęci.
A jak nie podejmie leczenia to będzie tylko gorzej. I pewnie po latach będzie żałował, że przynajmniej nie spróbował.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez zima 13 kwi 2014, 11:14
przyjacielszczecin, to szczęście mieć takiego Przyjaciela jak Ty!
Dlaczego nie chce brać leków?
specjalista ds. fobii społecznej, depresji i nerwicy.
propagator asertinu i trittico.
setralin [high speed resource] 200mg - 100 mg - 0 mg
trazodon [so good to back home] 75mg/ 0 mg
benzo one day dancer
live yourself.
watch, see your chances, live now.

przez przyjacielszczecin 13 kwi 2014, 11:40
Nie chce brać leków, ponieważ po przepisaniu rispoleptu czytał w internecie koszmarne opinie na ten temat. Porozmawiam z nim o psychoterapii - z tego co wiem, lekarz nie wskazł takiej możliwości, a ze mną rozmawia na ten temat bardzo dużo, więc może podejmie taką formę leczenia.

Sortuj wg