Sposób na działanie mimo lęku

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez wysłowiona 23 mar 2014, 21:47
Hej, dzięki komuś z tego forum (już nie pamiętam dokładnie, jeden z użytkowników polecał) przeczytałam książkę Claire Weekes na temat lęków. W książce znajduje się niesamowicie przydatna metafora/koncept swobodnego płynięcia. Opisałam go na blogu tutaj:

http://cloudymind.pl/paralizujacy-strach/

Cała technika opiera się na spostrzeżeniu, że gdy się czegoś boimy, większość naszych starań polega na zmuszaniu się i wywieraniu na sobie presji. A powinno być całkiem na odwrót, bo to zmuszanie się skutkuje nasileniem strachu, nasileniem napięcia w ciele, a z tym niechęci i blokad. Jej propozycja jest prosta: wyobraźmy sobie, że swobodnie płyniemy ku celowi:)

Próbowaliście kiedyś? Działało?

przez Rincewind 24 mar 2014, 01:40
Cześć,
Coś podobnego wyczytałem w książce: Judith Bemis i Amr Barrada - "Oswoić lęk".
Bez metafor, ale chodziło tam o to samo - że zmuszanie się na siłę tylko zwiększa lęk i utrudnia jego przezwyciężenie.
Ale uważam też że choć niewątpliwie to słuszne spostrzeżenie, to też trochę niebezpieczne, bo w sumie największą poprawę w moich lękach (fobia społeczna) przyniosło mi właśnie zmierzenie się z moimi lękami - za każdym razem było troszkę łatwiej.
Myślę że sztuka polega na tym, aby "ćwiczyć" sytuacje lękowe mierząc się z nimi, dopuszczając jednocześnie porażkę jako coś co się zdarza i jest skutkiem choroby a nie słabości - i coś co można wykorzystać aby następnym razem mieć nieco większą kontrolę nad sytuacją.
----
Tongue-tied and twisted, just an earth-bound misfit, I

przez wysłowiona 24 mar 2014, 01:47
Hej, mam tę książkę, ale nie czytałam- warto?

Zgadzam się z Tobą w kwestii zmierzania się z lękami, ale ja tę metodę rozumiem jako narzędzie służące właśnie do tego, zmierzania się. Tylko w inny sposób, bardziej "swobodny"^^ I jasne, porażki dobrze jest traktować jak zwyczajne informacje :)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez buka 24 mar 2014, 01:48
Rincewind,to mówisz jednak nie ucieczka jest najlepszym sposobem?;P

przez wysłowiona 24 mar 2014, 08:56
buka, bez żartów, czasami ucieczka jest najlepszym rozwiązaniem;p Niektóre problemy rzeczywiście można tylko przespać i niektóre środowiska są tak toksyczne, że nie ma co pracować nad sztuką komunikacji, trzeba od nich spieprzać. To jest skomplikowane, ale myślę, że istnieją takie problemy, od których najlepiej uciec i to wystarczy (choćby problemy wymyślone :) ). Chociaż to pewnie zależy od tego, co nazwiemy ucieczką.

Sortuj wg