zatkany nos - przyczyną czy skutkiem nerwicy ?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez psycho112233 01 paź 2013, 01:11
witam,

Od 2 lat cierpię na derealizacje z depersonalizacją wraz ze śniegiem optycznym.

Mam nieustannie zatkany nos (zatoki, alergie itd wykluczone przyczyna nieznana).

Ciekawe jest to że jak pozbędę się wydzieliny zalegającej w gardle (za pomocą leków rozrzedzających wydzielinę) to momentalnie opuszcza mnie depersonalizacja i śnieg optyczny osłabia się.

Czy ktoś z "nerwusków" również ma problemy z zatkanym nosem? Bo już nie mam pojęcia co jest przyczyną a co skutkiem nerwicy a zauważyłem że występuje zależność z DD a zatkanym nosem i nie są to moje jakieś hipochondryczne wymysły.

Proszę o wypowiedzi

przez PoznacSiebie 01 paź 2013, 01:32
Jestem zdania że zatkany nos jest skutkiem nerwicy. Ja chodziłem wiele po lekarzach z problemem zatkanego nosa i ciągłego wodnistego kataru, bezskutecznie. Miałem nawet prostowaną przegrodę nosową(w ramach tego także wycięto nadmiar tkanki) i przyznam że dopiero od tego momentu widzę wyraźną poprawę w oddychaniu. Zauważam jednak że gdy bardzo doskwiera mi napięcie emocjonalne to mam mimo to gorszą drożność nosa a gdy położę się i zrelaksuję to zaczyna mi się lepiej oddychać. Co do wodnistego kataru to u mnie spowodowane pewnie wrażliwymi zatokami i zawsze mi się uaktywnia na jesień i zimę, zobaczę jak będzie w tym roku... :bezradny:
"Gdy myślisz, że możesz lub nie możesz- w obu przypadkach masz rację"

przez psycho112233 01 paź 2013, 07:36
Jest takie pojęcie jak niedrożność nosa na tle nerwowym ale niemam pojęcia jaki jest mechanizm działania tego zjawiska. Mnie też kierują na prostowanie przegrody ale nie piszę się na ten zabieg, bo mam wrażenie, że nie mają pojęcia co mi jest i to taka diagnoza rozpaczy (niemal każdy ma krzywą przegrodę). U mnie problemem jest gęsta wydzielina.

Nie poruszałbym tego tematu gdyby nie fakt, że widzę powiązanie z DD.

Co najlepsze oprócz nieustającej derealizacji i depersonalizacji nigdy nie miałem napadów paniki itd typowych dla nerwicowców. Stąd moje dociekanie czy aby nie utrzymuje się DD z powodu zmęczenia organizmu w wyniku słabego dotlenienia spowodowanego zatkanym nosem non stop.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez hania33 01 paź 2013, 09:47
psycho112233, Ja mam , niby alergia , lecz nie wierze w to...
Nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć bo nikt za mnie nie umrze.

Obrazek

przez Atalanta 01 paź 2013, 15:00
Ja cierpię znowu na napięciowy ból głowy, przyczyna tego schorzenia nieznana, jednak ma związek z nerwicą. generalnie ból/ ucisk/obrzęk (jak zwał tak zwał) zwiększa się wraz z napięciem mięśni. Dziś ten ból obejmuje tylko głowę ewentualnie czoło. Kiedy był jednak nasilony, kilka lat temu obejmował także nos o kość jarzmową. Nos wtedy też miałam lekko zatkany i źle mi się oddychało. Dokuczała mi jednak suchośc nosa. Zgłosiłam się do laryngologa, że niby to zatoki, zapisała jakieś kropelki nawilżające ale to nie było to. Dopiero później kiedy zaczęłam terapię u psychiatry ten ból zaczął się zmniejszać. Dzisiaj już rzadko nos się zatyka. Sporadycznie budzę się rano z napiętymi mięśniami i czasem tylko napięcie to obejmuje też nos i trudno mi się oddycha. Ale stan ten szybko mija.

U Ciebie podobnie brak drożności nosa może mieć związek z napięciem mięśni na nosie i stąd te problemy. Ale diagnozy postawić Ci nie mogę.

przez psycho112233 01 paź 2013, 21:04
Atalanta, dzięki za odpowiedź.

To co piszesz jest logiczne i pokrywa się z moimi obserwacjami.

Pewnie i ten cały śnieg optyczny wiąże się z napięciem mięśni (nerwica) a co za tym idzie niedokrwieniem mózgu.

przez tulicha 09 gru 2013, 16:46
Witam!
I jak doszedłeś już do wniosku co Ci ostatecznie dolega ? Mam identyczny przypadek jak twój, nos zatkany, depersonalizacja oraz derealizacja, wszystko to się powiększa gdy katar mam coraz większy. Uczucie ucisku na nosie oraz czole ale co ciekawe czuje się jak by moje zatoki były zapchane, wysmarkać się nie mogę a zdjęcia nic nie wykazały. Do tego strasznie spięte mięśnie karku, barków a czasem nawet twarzy.

przez nerwa 09 gru 2013, 18:23
Ja mam podobnie, czasem jak mam DD, czuje taki ucisk na zatoki czołowe i czesto tez splywa mi wydzielina (chyba z zatok?). I nigdy n ie wiem, czy to samoistna DD czy moze wlasnie cos z zatokami i taki efekt.
Nie wiem czy zauwazyliscie, ale ja czasem (w zimie) jak wyjde na dwor i potem wroce do domu to przez jakis czas tez mam takie nieogarniecie, taka derealke. I zastanawialam sie czy to nie przez wplyw zimna na zatoki. Tylko wtedy szybko mija, a tu moze zostaje?
Z drugiej strony napiecie miesni tez wydaje sie dosc prawdopodobne... bo wtedy w okolicach czolowych ucisk.

W sumie moze byc tak, ze DD moze byc z kazdego powodu - i typowo psychiczne i od zatok i od napiecia miesni...
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez tulicha 09 gru 2013, 19:19
Dokładnie to może być od wszystkiego, u mnie wygląda to tak że im więcej śluzu mi spływa tym bardziej mięśnie mi się spinają a co za tym idzie gorzej się czuje. Powodem odrealnienie np u mnie mogą być właśnie te spięte mięśnie karku. Co do zimy i powrotów do domu to mam podobnie, strasznie sucho w gardle i próba oswojenia się z miejscem w którym jestem.

przez neon 09 gru 2013, 20:38
Candida, to grzyb, który rozprzestrzenia się w osłabionym organizmie, a jego jednym z objawów jest zaatakowanie zatok.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez tulicha 09 gru 2013, 21:31
Dzięki neon za odpowiedź ale miałem już badania na to i nic. Zastanawiam się czy może to mieć coś wspólnego z tarczycą.

Sortuj wg