"zawsze mili ludzie" vs nerwica

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez nerwa 03 wrz 2013, 20:47
wysłowiona napisał(a):A w temacie- ten artykuł jest straszny. Czuję, jakbym właśnie przeczytała jakieś 10 minutowe dzieło dziennikarki, której nie chciało się nic wymyślać, a miała deadline nad głową. Wykończony dobrze napisał, że w dużej mierze to są skutki. Ewentualnie genetycznie dziedziczone cechy osobowości, które są z tendencją do nerwicy ściśle powiązane. Poza tym nie ma tu żadnych badań pokazujących związek przyczynowy akurat w tę stronę. Takie filozoficzne pitu-pitu- "ludzie mili czują do siebie niechęć"- gdzie jakiekolwiek potwierdzenie? o.o

Tak, ale to dlatego, ze to jest taki zwyczajny artykul, nie zadne tam naukowe wywody. Oni tam zazwyczaj nie opisuja niczego tak dokladnie, nie ma cytowan ani nic - takie tam ciekawostki do poczytania przy porannej kawie.
Ale nie zmienia to faktu, ze mozna by znalezc potwierdzenia pewnie w literaturze.

-- 03 wrz 2013, 19:49 --

socorro napisał(a): więc wykończony jako przyszły naukowiec najbardziej przychyla się do teorii z neurotransmiterami w mózgu :yeah:

heh :) a ja sie zajmuje wlasnie naukowo badaniami mózgu. Chociaz akurat wlasnie nie neurotransmiterami :(

-- 03 wrz 2013, 19:53 --

Jeszcze np. jest sprawa fobii, gdzie nie da się tego zdaje się wytlumaczyć neurotransmiterami, prawda? Reagujemy na dany obiekt lękiem, tylko kiedy go widzimy. I nie widze powodu, dla którego nie mogloby byc w np. nerwicy lękowej podobnego mechanizmu - tzn. inny, ale tez wywodzacy sie z przeszłych doswiadczeń czy jakiegos tlumienia emocji itd.
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez hania33 03 wrz 2013, 20:58
nerwa,

Zbadaj mój mozg..proszę..Bys wiedziała czego on chce..ach marzenia...Masz ciekawa prace...
Nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć bo nikt za mnie nie umrze.

Obrazek

przez Ferdynand k 03 wrz 2013, 21:43
nerwa, da niedobór serotoniny
od silnego wzmocnienia negatywnego - traumy neutralna sytuacja budzi lęk
serotonina spda adrenalina idzie do krwi
Naczelny Użyszkodnik

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez nerwa 03 wrz 2013, 21:47
wykończony, ok, ale to w momencie powstawania tej traumy tak moze byc. Ale potem przeciez nie jest tak, ze ktos ma mało serotoniny, wiec się będzie bał pająków...
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez Ferdynand k 03 wrz 2013, 21:49
nerwa, reszta jest jak u psów Pawłowa
strach powstaje przez wzmocnienie negatywne bardzo silne
Naczelny Użyszkodnik

przez hania33 03 wrz 2013, 21:52
nerwa,

Również tak bywa ..czytałam o tym..

Obrazek

przez nerwa 03 wrz 2013, 21:54
ok, no ja sie generalnie zgadzam z tym co socorro napisala. Wszystko sprowadza sie do tego samego i mozna to tlumaczyc albo od strony neurobiologicznej, albo od strony psychologicznej. Albo od jeszcze jakies innej. W kazdym razie... efekt jest ten sam.

przez 30082013 03 wrz 2013, 22:03
Ja staram się być miły i kulturalny, bo zawsze jak coś źle zrobie to mam wyrzuty sumienia i nie chcę urazić drugiej osoby.

przez nerwa 03 wrz 2013, 22:12
wysłowiona napisał(a):jetodik nie mówię, że to nie jest możliwe. Jednak sama jestem dość miła i uległa, a bardzo dobrze się czuje ze sobą. Dlatego chciałabym zobaczyć jakieś badania, w których pojęcia takie jak "miły" jest odpowiednio zoperacjonalizowane i jeśli tak chce badacz, ma dodatkowe własności na przykład tłumienie złych uczuć ;)

no ok, moze "mily" ciezko zoperacjonalizowac. Ale znalazlam ciekawy artykul (niestety nie moge sciagnac, moze jutro sie uda).
http://link.springer.com/article/10.100 ... 006-0061-8
To co widac w abstrakcie:
- zakladaja, ze cechy osobowosci i zaburzenia lekowe są scisle ze sobą zwiazane
I analizują jak:
- cechy osobowosci moga prowadzic do zaburzen lękowych
- dane cechy osobowosci moga byc wynikiem zaburzen lękowych
- moga miec wspolna przyczyne

I konkluzja jest taka, ze:
- cechy osobowisci takie jak: wysoki neurotyzm, niska ektrawersja i unikająca i zależna osobowosć(tu bym podpieła chyba to o czym piszemy w tym temacie) są markerami ryzyka zaburzeń lękowych
- remisja zaburzeń lękowych jest zwiazana z uregulowaniem tych cech osobowisci

I ja to rozumiem tak, ze jak ktos ma osobowosc unikająca i zależna, daje sobie włazić na głowe itd. To ma wieksze predyspozycje do zaburzeń lękowych, ale jednocześnie zmiana tych cech powodowac może remisje zaburzeń.

No ale trzeba by przeczytac najpeirw cały artykul dokladniej :)

przez hania33 03 wrz 2013, 22:16
nerwa,

Mi sie wydaje , ze Jestesmy zbyt wrazliwi ..na wszystko i dlatego ta choroba sie nas trzyma..

Obrazek

przez nerwa 03 wrz 2013, 22:30
hania33, no tak... niekotrzy nawet uwazaja, ze to jest zaleta (wrażliwosć) :) i niestety musimy za to płacic... eh

przez monk.2000 03 wrz 2013, 23:14
Nie warto być z zasady miłym. Ważna jest elastyczność. To tak jakby dobry tancerz chciałbym wygrać puchar tylko podskakując, albo robiąc co chwila wymach bioderkami. Wymagane jest zróżnicowanie, w tym polega całe piękno widowiska. Ta zdolność do improwizacji, harmonia między różnymi metodami ekspresji.

Czasem trzeba tupnąć nogą, inny razem wyciągnąć dłoń. Cały sekret to bycie mistrzem codzienności. Traktować to jak zawodowiec traktuje swą dyscyplinę sportu. Nagrodą jest szczęście.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez wysłowiona 04 wrz 2013, 08:56
nerwa, jak najbardziej się zgodzę, że osobowości unikająca i zależna mają wiele wspólnego z zaburzeniami lękowymi. Uważam tylko, że określenie "ciągle mili ludzie" to taki nieuczciwy trik. Ludzie pewni siebie są często najbardziej życzliwi i mili, bo zdają sobie sprawę z tego, że frustracja i irytacja nie dadzą wiele. Znam wiele takich osób i uważam, że do tego dobrze jest dążyć. Właśnie do stanu, w którym schodzisz z drogi, unikasz konfliktów i wybierasz spokój czując się przy tym całkowicie komfortowo. Ktoś tu moim zdaniem utożsamia bycie miłym z niezdrową uległością i chowanym żalem dając czytelnikom do zrozumienia, że nie warto żyć z ludźmi w zgodzie. Taki "chwyt reklamowy";)

przez jetodik 04 wrz 2013, 09:43
wysłowiona, oj może tytuł był niefortunny, chodziło o nieasertywnych.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Sortuj wg