Lęk od zawsze. Jak go pokonać?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez jangcy 22 sie 2013, 20:36
Witam,
nie będę owijać w bawełnę i przejdę do rzeczy. Mam 18 lat i od kiedy pamiętam problemy ze snem. Nie tyle ze snem o ile przygotowaniem się do łóżka i ostatecznym położeniem się. Wraz z nadejściem nocy, zaczynam odczuwać potężny dyskomfort objawiający się uczuciem "bycia pod obserwacją", czyjejś obecności w pokoju. Widzę różne kształty (podejrzewam, że są to zwykłe "widzenia" spowodowane światłem, zmęczeniem itp.). Wtedy budzi się we mnie chęć natychmiastowej ucieczki, co kończy się po prostu spaniem z mamą (wstyd :!: ). Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek zasnęła spokojnie. Często śpię w różnych pokojach, w związku z odczuwanym niepokojem w danym pomieszczeniu. Niemożliwe jest, abym zasnęła przy zgaszonym świetle. Biegam długie dystanse, więc trenując w lesie, moja głowa właściwie cały czas jest przekrzywiona w celu obserwacji otoczenia. W dzieciństwie cierpiałam na zespól jelita drażliwego i wraz z rozpoczęciem szkoły średniej, choroba wróciła. W przyszłym roku planuję wyjechać z domu, a z tym wiąże się być może samotne pomieszkiwanie, czyli spanie.
Czy konieczna będzie wizyta u psychologa? Skoro mam to praktycznie od zawsze ( :!: ), czy są jakieś "domowe" metody na pokonanie lęków?
Pozdrawiam ;)

przez mjp 23 sie 2013, 01:08
Hej Jangcy,

Generalnie, to że zauważasz swego rodzaju nienormalność w problemach ze spaniem jest zdrowym objawem. Piszesz, że miałaś tak w zasadzie od zawsze - to świadczy o tym, że jesteś osobą w jakiś sposób podatną na lęki. Niemniej, nie oznacza to na pewno tego, że nic nie można z tym zrobić, że nie można nad sobą pracować.

Jesteś jeszcze młodą osobą i możesz wiele zmienić w swoim życiu. Ja miałem też bardzo duże problemy z zasypianiem swego czasu, a teraz jakoś w miarę mi się udaje. Znałem też inne osoby, które we wcześniejszej młodości miewały takie problemy.

Wizyta u psychologa jest jak najbardziej do rozważenia. Obok tego możesz też próbować coś zmieniać sama. Myślałaś kiedyś o "odczarowaniu" nocy? Np. pooglądać dłużej film (niekoniecznie horror), spotkać się z jakimiś znajomymi i rozmawiać z nimi do późnej nocy. Jakoś odwrócić uwagę od tych lęków... Odkryć pozytywne strony ciemności :)

Spróbuj nie bać się lęku, pozwalać mu "przepływać". Miej na uwadze, że jesteś na niego podatna więc bierz na to poprawkę, próbuj się bardziej dystansować. Zracjonalizuj też sobie - przecież tak naprawdę szanse na to, że ktoś się włamał i Cię obserwuje są bardzo znikome. Możesz spróbować sobie rozegrać w głowie taki scenariusz, że ktoś rzeczywiście wlazł przez okno i się patrzy na Ciebie - co by to oznaczało? Możesz mieć zawsze przy sobie telefon/latarkę albo kupić sobie paralizator jeśli pomoże Ci to zachować większy spokój.

Trzymam kciuki, żeby się wyregulowało ze spaniem. Dobranoc :)
Ogólnie, to bym chciał żeby było dobrze.
mjp

przez diatas 23 sie 2013, 07:31
Cześć Jangcy
Generalnie na lęki to słyszałem kiedyś o jednej metodzie - żeby zrobić to czego się boimy, czyli przykładowo jesli boisz się że ktoś Cię w lesie obserwuje jak biegasz i dlatego przekrecasz głowę na lewo i prawo to następnym razem tego nie robić.
A to że nie możesz zasnąć może mieć związek właśnie z tym co robisz w dzień.
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg