Chcesz się pozbyć nerwicy lękowej w parę tygodni?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez tomakin 07 wrz 2013, 18:03
Jetodik, weź przeczytaj jeszcze raz co napisałeś, nawet nie chce mi się na to odpisywać...

abra, doczytaj o toksoplazmozie, bo herezje prawisz straszliwe. Doczytaj też o tym, jak rozwija się mózg człowieka i kiedy zachodzi w nim 99% zmian, jak wygląda metabolizm kwasów tłuszczowych, a pewnie zrozumiesz, jak kluczowe znaczenie ma odżywianie się matki, a także dlaczego określone niedobory pokarmowe mogą utrzymywać się przez dziesięciolecia - a mimo wszystko reagować na odpowiednią suplementację. Ja prawdę mówiąc czuję się, jakbym miał się z czegoś tłumaczyć.

Poza tym nie bardzo rozumiem, skąd ta dyskusja. Jesteśmy na subforum ataków paniki, a Ty mnie pytasz jakie niedobory powodują jakie zaburzenia osobowości. Masz, skoro nie chciało Ci się wyszukać sam to zrobię - w temacie bipolar

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10232294

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21721919

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15960565

przez jetodik 07 wrz 2013, 18:40
tomakin, :D no co, tak jak języka, dziecko uczy się wchodzenia w relacje z innymi ludźmi i światem zewnętrznym.

geny tworzą predyspozycje w obrębie których dopiero kształcą się wzorce zachowań i tu może być w zależności od doświadczeń, bardzo różnie.

nie musi tak być, ale już nie pisz, że to wielce nieprawdopodobne, ok koniec offtopa.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez abraxas 07 wrz 2013, 18:52
tomakin, aha czyli jak czytam o toksoplazmozie, przynajmniej tej wrodzonej, że jest wodogłowie, możliwa ślepota, uszkodzenie wątroby, to to są herezje a nie żadne fizyczne objawy. A niedorozwój umysłowy to raczej nie do końca zmiana osobowości. W takim razie widać to wiedza tajemna i oddam głos komuś kto ma do niej dostęp.

Co do leczenia zaburzeń osobowości, przecież nie będę zakładać tematu na jeden post, możesz wrzucić tu. No i nie pytałam o chad, a o zaburzenia osobowości, przecież to kompletnie co innego, więc nie wiem po co mi wrzucasz te linki.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 07 wrz 2013, 19:03
tomakin, no właśnie czemu miałbyś nie wrzucić odpowiednich supli do różnych typów zaburzeń osobowości? byłby bardzo pokrewny wątek.

ja i pewnie wiele osób pomimo sceptycyzmu od razu bym wypróbował, myślisz, że bym nie chciał witaminami w miesiąc tego zlikwidować?

-- 07 wrz 2013, 19:04 --

tomakin, a chociaż asertywność da się suplementami wyregulować?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez tomakin 08 wrz 2013, 07:37
abraxas, no nie doczytałaś, pała z zadania domowego

http://en.wikipedia.org/wiki/Crazy_Cat_Lady_Syndrome

i faktycznie, pomyliłem borderline z bipolar, tu są badania z borderline

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12505817

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23870722

asertywność w dużej mierze zależy od poziomu testosteronu, który z kolei można regulować odpowiednią suplementacją, ale najpierw warto zbadać jego poziom

przez abraxas 08 wrz 2013, 09:05
tomakin, fakt, patrzę na najpopularniejsze symptomy, a nie artykuły które trzeba wygrzebywać. Co nie zmienia faktu, że toksoplazmoza nie zmienia osobowości, a daje objawy psychiczne. Naprawdę jest różnica między przebiegiem zaburzenia osobowości a schizofrenią, adhd czy chadem i wystarczy ogólny wywiad by to wyłapać. Mam wrażenie że wkładasz wszystkie zaburzenia do jednego worka.
I znów: o borderline już wiem, że tam trzeba omega 3, a pytam o inne zaburzenia osobowości, np. zależna, unikająca, schizotypowa, antyspołeczna.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

przez tomakin 08 wrz 2013, 12:05
kurde, trochę to przypomina pytanie, jak leczyć blond włosy albo szerokie kości policzkowe :D

kto powiedział w ogóle, że te zaburzenia są faktycznie zaburzeniami, a nie po prostu cechami?

kto powiedział, że to w ogóle tak powinno się dzielić? może ktoś zwraca uwagę na nie te cechy co trzeba przy ocenie - i na przykład grubasa nazwałby osobą z zespołem powolnego biegania? może ta cała osobowość unikająca to po prostu objaw nasilonego lęku, tak jak powolne bieganie to objaw otyłości? u innej osoby taki sam lęk da inne objawy.

zadajesz niewłaściwe pytania, jeśli występuje zaburzenie - i faktycznie jest to zaburzenie - to trzeba je dokładnie określić, wykazać co jest zaburzone. Jeśli ktoś jest silnie aspołeczny, to jest jakaś tego przyczyna - podobnie jak jest jakaś przyczyna wolnego biegania. Nie ma suplementów na "wolne bieganie", tak jak nie ma suplementów na "aspołeczność", bo nie ma takiej choroby jak aspołeczność ani takiej choroby jak wolne bieganie. Podobnie jak kaszel też nie jest chorobą do wyleczenia, ale objawem czegoś głębszego. Jeśli ustali się przyczynę - o, wtedy można już coś pomyśleć. Ale do czasu ustalenia, leczenie "zaburzonej osobowiści" to jak leczenie "zespołu gwałtowego wydechu" (naukowa nazwa dla kaszlu), nie sprawdzając, czy to wynik zapalenia płuc, suchego powietrza, astmy czy może raka przełyku.

przez abraxas 08 wrz 2013, 15:15
tomakin, proponuję poczytać o poszczególnych zaburzeniach, czym się różnią, bo widzę że co za różnica borderline czy chad, nie ma nad czym dyskutować tylko suple brać...

kto powiedział w ogóle, że te zaburzenia są faktycznie zaburzeniami, a nie po prostu cechami?

Są cechami póki nie są na tyle nasilone by utrudniać codzienne życie - to popularne i podstawowe wyjaśnienie jak odróżnić zaburzenie od cechy. Dla Ciebie strach przed telefonowaniem to normalna cecha a nie zaburzenie? W osobowości unikającej lęk występuje w określonych sytuacjach, to nie jest objaw nasilonego lęku zawsze i wszędzie. A przyczyny psychiatrzy/psycholodzy ustalili, ale z tego co przeczytałam Ty uważasz że bardzo nikły procent zaburzeń nie leczy się odpowiednimi suplementami a dumania psychologów o jakiś deficytach emocjonalnych to bujda. Dlatego pytam jak leczyć wg Ciebie zaburzenia osobowości i jakich supli brakuje osobie z taką przypadłością.

przez jetodik 08 wrz 2013, 15:23
asertywność w dużej mierze zależy od poziomu testosteronu, który z kolei można regulować odpowiednią suplementacją, ale najpierw warto zbadać jego poziom

ja ponad norme, tak wiec to nie ma takiego prostego przelozenia. w niektórych przypadkach pewnie może tak być, ale często przyczyny są na wyższym poziomie mózgowej organizacji.

przez tomakin 08 wrz 2013, 18:11
abra - jedna podstawowa rzecz, psycholodzy i psychiatrzy nie mają ustalać przyczyn i leczyć, tylko zarabiać pieniądze. Jeśli w ich interesie będzie wymyślanie bzdur, to będą je wymyślać. Historia psychiatrii pokazuje, że 99% tego co było uznawane w psychiatrii za fakty - okazało się zwykłą nieprawdą albo fantazjami nie mającymi żadnego odniesienia do rzeczywistości. I nic się nie zmieniło, bo dalej pieprzą i gadają, zamiast zastosować kryteria naukowe, obowiązujące w każdej innej dziedzinie medycyny. Tłumaczą to tym, że osobowość to zawiła sprawa i nie da się naukowo, bla bla bla. Da się, wszystko się da. Tylko trzeba chcieć pomagać i leczyć, a nie wyciągać kasę od naiwnych.

dopóki nie powstanie NAUKOWE kryterium "zaburzenia osobowości", nie ma o czym gadać. Obawiam się, że ta dyskusja trochę wymyka się spod kontroli - jesteś w ogóle w stanie zrozumieć, co mam na myśli pisząc o kryteriach i metodach naukowych? Evidence based medicine, coś Ci to mówi?

Jetodik, nie istnieje coś takiego jak "mózgowa organizacja", co to jest, jakieś tajne stowarzyszenie? Pisanie o tym ma taki sens, jak pisanie o demonach w głowie. Jest nie na u ko we. Podobnie jak cała psychoanaliza i reszta tej zarazy, która ogarnęła medycynę. Naukowe jest to, co można zważyć i zmierzyć. Naukowo do problemów z psychiką podeszli behawioryści - i takie rzeczy jak np lęk przed pająkami są w stanie całkowicie wyleczyć w 2 tygodnie. Psychoanaliza i reszta pseudonauki nie potrafią tego zrobić nawet w 20 lat. Pewnie dobra metoda behawioralna w parę tygodni byłaby w stanie całkowicie zmienić niektóre zachowania, takie jak asertywność czy chociażby wspomniany wcześniej lęk przed telefonowaniem. Tylko trzeba podejść do sprawy naukowo, a nie wyjeżdżać z terminami typu 'zaburzenie osobowości', które bardziej pasują do religii.

zbyt wysoki testosteron też może być powiązany z różnymi problemami - chociażby z aktywacją tego hormonu, mierzy się test wolny i całkowity, plus czasem parę innych odpowiedzialnych za jego przemiany. Ale zasadniczo jeśli masz wysoki i uważasz, że masz problemy z przeforsowaniem własnego zdania, musiałbyś jednak przez jakiś czas mieć niski, porównać - i wtedy zobaczyłbyś, jaką kolosalną robi to różnicę.

przez abraxas 08 wrz 2013, 18:32
tomakin, jedno trzeba Ci przyznać: wierzysz bezkrytycznie w to co głosisz, a to dobra cecha jak chce się coś komuś wcisnąć, sprzedać, przekonać itp. Niestety, nie potrafisz odpowiedzieć na jasno postawione pytanie, więc to już dużo daje do myślenia. Nie wątpię, że psychiatria i psychologia zalazła Ci za skórę, ale to nie powód do obchodzenia tematu i kręcenia zamiast odpowiadania. Bo to świadczy o tym, że również 99% tego co piszesz trzeba przesiać przez grube sito. Jak na razie nie zauważyłam wpisów, że ktoś wyleczył borderline zażywając omega 3. Oczerniasz leki i terapie - Twoje prawo, tyle że to ludziom pomaga lepiej lub gorzej.

przez nerwa 08 wrz 2013, 18:47
ja to mysle, ze generalnie trudno naukowo udowadniac takie metody jak psychoanaliza, bo i trudno zoperacjonalizowac i w sumie wiele czynnikow na to wpływa - takich nie-behawioralnych. To tak jak na zasadzie świadomości - strasznie ciężko to badać tak naprawde, ale coraz częściej jest to robione (jak najbardziej naukowo), - dodatkowo dochodzi pytanie - kiedy TY jestes swiadomy, a kiedy Twoj mozg jest swidomy, ale Ty nie (jak w podprogowych przekazach) wiec jakos powoli bedzie pewnie coraz lepiej z takimi tematami "z pogranicza". Co wiecej, te zwykle reakcje behawioralne czy podstawowe pozwacze juz są dosć dobrze zbadane, teraz sztuką jest badać te wyższe i bardziej skomplikowane :)
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez jetodik 08 wrz 2013, 19:56
tomakin,
Jetodik, nie istnieje coś takiego jak "mózgowa organizacja", co to jest, jakieś tajne stowarzyszenie? Pisanie o tym ma taki sens, jak pisanie o demonach w głowie. Jest nie na u ko we. Podobnie jak cała psychoanaliza i reszta tej zarazy, która ogarnęła medycynę. Naukowe jest to, co można zważyć i zmierzyć. Naukowo do problemów z psychiką podeszli behawioryści - i takie rzeczy jak np lęk przed pająkami są w stanie całkowicie wyleczyć w 2 tygodnie.

kompletnie nie zrozumiałeś o czym piszę, zachowaniom człowieka takim jak forsowanie swojego zdania i pojawiającym się przy tym emocjom, odpowiadają złożone procesy mózgowe, interakcje miedzy skomplikowanymi ośrodkami mózgowymi, to są globalne mózgowe operacje w tym sensie napisałem, 'wyższa mózgowa organizacja'.

ja nie miałem tu na myśli żadnej psychoanalizy, a nie nau ko we jest twierdzenie, że dane zachowanie można sprowadzić do poziomu hormonu, w rzeczywistości to jest tylko element który uzyskuje znaczenie w powiązaniu z resztą i nie musi w nim tkwić przyczyna, to jest błędne prostolinijne upraszczanie skomplikowanych mechanizmów.

te sprawy są badane w obrębie wielu dziedzin, przy uzyciu skanerów mózgu, komputerowych modeli umysłu opartych na sieciach neuronowych, badaniach eksperymentalnych wg ścisłej procedury naukowej.

i tu pytanie do nerwa: czy w miarę poprawnie to przedstawiłem? bo ja wiem co trochę poczytam, a Ty się zajmujesz tym zawodowo.

Tylko trzeba podejść do sprawy naukowo, a nie wyjeżdżać z terminami typu 'zaburzenie osobowości', które bardziej pasują do religii.

akurat to jest tylko etykietka określająca schemat danych emocji i działań w relacji z ludźmi.

zbyt wysoki testosteron też może być powiązany z różnymi problemami - chociażby z aktywacją tego hormonu, mierzy się test wolny i całkowity, plus czasem parę innych odpowiedzialnych za jego przemiany. Ale zasadniczo jeśli masz wysoki i uważasz, że masz problemy z przeforsowaniem własnego zdania, musiałbyś jednak przez jakiś czas mieć niski, porównać - i wtedy zobaczyłbyś, jaką kolosalną robi to różnicę.

przeforsowanie zdania jest powiązane z poczuciem winy i wstydem, a nie niskim poziomem agresji, więc to raczej nie to w moim przypadku.

no ale nic, temat będę czytał bo dużo ciekawych informacji na temat diety, ale nie uwierzę, że dietą można załatwić każdą psychiczną dolegliwość, to nie takie proste i już nie chce mi się tego udowadniać.

jeszcze tutaj tekst dla wszystkich skrajnych redukcjonistów:

"Walter Freeman (1995) badając
zachowania królików rozpoznających ten sam zapach i reagujących na niego w
taki sam sposób stwierdził, że stan kory węchowej jest za każdym razem
odmienny, nie ma prostych „reprezentacji wewnętrznych”. Stan kory
węchowej zależny jest od wielu procesów zachodzących w mózgu królika.
Jedynie relacje pomiędzy stanem „rozpoznano określony zapach”, a
wywołanym tym rozpoznaniem zachowaniem, są istotne. Nie istnieje
bezpośrednia reprezentacja postrzeganych obiektów, do działania wystarczy
tylko zachowanie relacji pomiędzy stanami mózgu podobnych do relacji zachodzących w obserwowanym środowisku, a więc podobieństwo drugiego
rzędu".

http://www.fizyka.umk.pl/publications/kmk/02-neuro.pdf

przez nerwa 08 wrz 2013, 22:07
Ja to akurat wierze, ze zaburzenia mogą być powodowane różnymi problemami emocjonalnymi. I mogą być wyleczone jak się je uswiadomi itd.
No bo np. ostatnio czytalam badanie (chociaz zrobiono ich juz pewnie wiele, ale to nowe z 2013), ze osoby przezywajace złość (jakos bylo to w eksperymencie generowane, juz nie pamietam jak, czy pokazywano zdjęcia jakies czy co, w kazdym razie potem byly 2 grupy - jedna mowila werbalnie, ze "jest zła" a druga nie. I zmierzono, ze w tej w ktorej wyrażano złość - puls byl niższy, i costam jeszcze - jak taką poprawe wytlumaczyc na poziomie suplementacji ? Dla mnie to jest czysty wplyw procesów psychicznych na fizjologie.

Co oczywiscie nie zmienia faktu, ze pewnie niedobory danych suplementów moga powodowac jakies objawy, albo tez moga np. normalizowac prace serca i moze juz wtedy złość nie ma takiego wpływu? pewnie tez byly badania na ten temat i może i tak jest. W kazdym razie, mi chodzi o to, ze psychika tez ma tu wpływ i dlatego kasa wydana na terapie też może nie być wcale wyrzucona w błoto...
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

Sortuj wg