Jak pokonać lęk przed wyjściem z domu?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez fatuma03 14 mar 2013, 21:56
Ezekiel, masz rację. Tten lęk przed lękiem tak mnie paraliżuje ze boję się że jak wyjdę to coś się stanie. Bojë sie co mogłabym zrobić gdybym nagle dostała ataku paniki np w sklepie. No i ta trzęsawka. Mam wrażenie że każdy na mnie patrzy i zaczynam się trząśc a każdy patrzy na mnie jak na alkoholiczkę po miesięcznym ciągu. Od ponad roku już walczę ze sobą. Kiedyś nie wiedziałam że taki problem w ogóle może istnieć
Pewnego dnia zrozumiałam że ja nie umiem nic.....
Arketis20mg
Clonazepenum6mg
Hydroksyzinum25mg
Vetira 2000mg propranolol30mg

przez Ezekiel 15 mar 2013, 00:35
fatuma03, zawsze tak jest, że atakuje z zaskoczenia i dotyka spraw, o które człowiek by samego siebie nie podejrzewał. Żeby jednak istniał lęk muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki - musi istnieć skarb, którego nie chcesz stracić i musi istnieć zagrożenie, które ten skarb może Ci faktycznie odebrać. W większości przypadków druga opcja, a więc zagrożenie jest nierealne, kiedy więc drogą logicznego myślenia, zdrowej racjonalizacji dojdziemy do tego, lęk przestaje być uciążliwy, a w końcu znika. Ważniejszym jest jednak by dewaluować wartość skarbu - w Twoim przypadku ewidentnie boisz się opinii innych - ale po co? Co się stanie jeśli Ci ludzie faktycznie na Ciebie patrzą? Co znaczą w Twoim życiu? Jaka jest szansa, że ich jeszcze zobaczysz? Po drugie nawet jeśli zajmują jakieś miejsce w Twoim życiu to kto jest gorszy - człowiek, który cierpi czy ten, który z cierpienia się śmieje lub nim gardzi? Kto gardzi ludzkim cierpieniem nie jest wart nawet najmniejszej uwagi, a więc automatycznie problem masz z głowy. Zastanów się więc po pierwsze dlaczego to jak Cie widzą inni jest dla Ciebie takie ważne, a potem próbuje się z tym stopniowo mierzyć np uśmiechając się do obcych ludzi i będąc dla nich uprzejmą. Po drugie kto stanowi właściwie zagrożenie dla tego czego się boisz - czy w istocie ktoś może zabrać Ci to kim jesteś? Nie - to Ty decydujesz kim jesteś, świat wokół Ciebie zmienia się w zależności od perspektywy, z której nań patrzysz. Natomiast w żaden sposób nie zmienia Ciebie :)
"Nie są godni miłości Ci, którzy niczym nie ryzykują"
Teorryt
Prawdziwa miłość - wolna i bezwarunkowa:
http://amor-vincit-omnia-in-finis.blog.onet.pl/
https://www.facebook.com/pages/Amor-Vin ... 5817138999
https://www.facebook.com/PrzezTrudyDoGwiazd

przez pink_hope 15 mar 2013, 08:27
apacz92,pieknie to opisał Ezekiel nic dodać nic ująć..na poziomie logicznym rozumiem,ale wprowadzić to w zycie to juz inna bajka..Do tego depresja,agorafobia i samotna wegetacja w domu.Ktos napisał ze to papierowy smok,wiem o tym bo to juz przerabiałam (3 nawrót),ale dzisiaj też muszę wyjśc choć zobaczyć świat i poczuć jak to jest wśród ludzi,krzywo sie uśmiechnąć i spadać....do domu, do domu którego juz niecierpię.
Raz tylko w zyciu człowiek może być szczęśliwym.....

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez apacz92 15 mar 2013, 09:55
pink_hope napisał(a):apacz92,pieknie to opisał Ezekiel nic dodać nic ująć..na poziomie logicznym rozumiem,ale wprowadzić to w zycie to juz inna bajka..Do tego depresja,agorafobia i samotna wegetacja w domu.Ktos napisał ze to papierowy smok,wiem o tym bo to juz przerabiałam (3 nawrót),ale dzisiaj też muszę wyjśc choć zobaczyć świat i poczuć jak to jest wśród ludzi,krzywo sie uśmiechnąć i spadać....do domu, do domu którego juz niecierpię.
pink_hope też cierpię na agorafobię, ale taką jakby słabszą, teraz słabszą, ale kiedyś taką jak Twoja. Dalej czuję się źle jak jestem w gipermarkecie albo galerii handlowej... jednak gdy jestem w stanie wyjść gdzieś, ale tylko pod warunkiem, że będę niedaleko głównych ulic:) tłumaczę sobie, że co prawda tam też jest dużo ludzi, ale jakby mi się coś stało to wiem, że ktoś wezwałby karetkę, a że jestem blisko główniejszych ulic w mieście to na pewno szybko by przyjechała. Taki to mój mały sposób na uciekanie przed kanapą w domu:)

przez gosiak71 15 mar 2013, 10:54
Marzę o tym żeby poznać kogoś z mojej okolicy z podobnymi problemami, potrzebuję kontaktu z "żywym " człowiekiem z poza rodziny. Niestety ,przez te moje lęki nie jestem w stanie wyjść do ludzi. Ten stan w którym jestem obecnie, pokazał mi , że nie mam przyjaciół. Wcześniej ,drzwi się nie zamykały , przychodziły koleżanki a teraz ich nie ma ,nawet nie zadzwonią. Trochę mnie to bolało ,później jednak uświadomiłam sobie ,że to nie były prawdziwe ,szczere relacje i nie mam czego żałować.

przez regza 15 mar 2013, 11:05
gosiak71 a skąd jesteś?

przez gosiak71 15 mar 2013, 11:09
Mieszkam w okolicach Jarocina w Wielkopolsce:)

przez regza 15 mar 2013, 11:13
No to trochę daleko mam do Ciebie bo ja z okolic Gdyni, szkoda, ale zawsze możemy do siebie napisać:) Popytaj na forum może ktos będzie miał bliżej. Jak dziś się czujesz?

przez gosiak71 15 mar 2013, 11:24
Normalnie ,czyli bez większych zmian .Przedwczoraj pokonałam swój lęk i byłam szczęśliwa :D ,wczoraj miałam "doła" i bolała mnie głowa, dzisiaj przez te moje frustracje już zdążyłam się pokłócić z siedemnastoletnią córką, trudno być matką ,oj trudno :(

przez regza 15 mar 2013, 11:27
Wiem coś o tym mam 11 letniego synka i 4 letnie blizniaki :D

przez gosiak71 15 mar 2013, 11:27
Wiem, że są osoby w mojej okolicy podobne do mnie , tylko chyba boją się uzewnętrzniać, zwyczajnie się boją...ja też się boję ale rozmowa z terapeutą już mi nie wystarcza ,chcę iść dalej...życie ucieka

-- 15 mar 2013, 10:34 --

:D, ja też mam trójkę, tzn mam 3 córki, jedna ma 22 lata i studiuje w Poznaniu , praktycznie jest poza domem, druga ma 17 a trzecia 12 lat . Jak sobie radzisz w trudnych chwilach ? Ja często muszę wiele rzeczy odpuścić żeby nie zwariować, chcę być dobrą matką ale nie zawsze mi to wychodzi...

przez regza 15 mar 2013, 11:39
Całkowicie Cię rozumiem i fajnie że bardzo Ci się CHCE, to dużo bo masz motywację żeby walczy ze swoimi lękami. To już połowa sukcesu resztę musisz wdrożyć w życie. Może powinnaś robić sobie małe postanowienia każdego dnia i je realizować, w ten sposób przełamiesz pomału swoje lęki.Jak tylko masz ochotę na napisz do mnie na PW:))))Muszę kończyć obowiązki, niestety ale wychodzi słońce i od razu jest mi lepiej:)

przez gosiak71 18 mar 2013, 19:57
Mam zamiar dzisiaj wyjść na spacer i do sklepu, zabieram ze sobą najmłodszą córkę , strasznie się denerwuję ale muszę to zrobić...

przez apacz92 18 mar 2013, 20:15
gosiak71 na pewno będzie dobrze, nie stresuj się i ciesz się z czasu spędzonego z córeczką :)

Sortuj wg