wypowiadanie się.

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

wypowiadanie się.

przez 667kasia667 24 paź 2012, 16:31
Hejj ;))

Postanowiłam napisac, bo moze ktos wie, gdzie leży problem. :?:

Otóż mam problem z wypowiadaniem się. Nie jest on w kazdej sytuacji, ale dość często się zdarza np. gdy znajduję się w grupce ludzi, to nie potrafię sie dobrze wypowiadac, mam wrazenie, ze nie umiem przekazac swoich mysli, mam problemy logiczne i gdy chce cos dluzej opowiadac, to sie gubie i sama juz nie wiem, co chce mowic i inni czesto nie moga mnie zrozumieć. Poprzez to, ze wiem, ze tak mam, zwykle nie opowiadam zadnych historii w grupie, bo najzwyczajniej - nie potrafie. na lekcjach np. zglaszam sie jesli chodzi o zadania dotyczace lekcji, ale gdy jest jakas rozmowa na inny temat toczona, to nie mowie nic. otoz jesli chodzi o problemy logiczne, to pojawiaja sie one wlasnie w codziennych rozmowach ale np. w szkole na sprawdzianach itp zawsze mam dobre wyniki.

to śmieszne, ale mam wrażenie, ze gdzieś w mózgu mam jakas dziurke dotyczaca wlasnie przemiany mysli w wypowiadanie slow;p :P

wypowiadanie się.

przez Tomeku 24 paź 2012, 18:06
Wygląda na typowe działanie nieświadomości, która w pewnym momentach "przeszkadza" w obawie przed zranieniem, u Ciebie to jest problem z wypowiadaniem się, inni zaś mogą w podobnych przypadkach mogą mieć od nieświadomosci inne "prezenty" jak choroby somatyczne (czyli dolegliwości niewytłumaczalne diagnostycznie np. ból głowy w odpowiednich sytuacjach).

Przyczyny bym szukał w Twoich głębokich obawach, być może zostałaś kiedyś zraniona "oceną społeczną", lub zaobserwowałaś sytuacje w której ktoś doznał jakiegoś "emocjonalnego" bólu podczas wypowiadania się.

Psychologia w tym przypadku może podziałać w dwóch kierunkach, mogą cię na siłe "nauczyć wypowiadania się" np. w terapii grupowej, czy poprzez odpowiednie ćwiczenia (po takiej terapii nie wiadomo czy objawy nie przesuną sie w inne miejsce) lub w drugim kierunku w psychoterapii psychodynamicznej psycholog szukałby doświadczenia które siedzi w nieświadomości i które blokuje Twoją wolność, by to doświadczenie uleczyć.

Jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna, jak wygladała? Czy w domu w rodzinie sytuacja ta też sie powtarza, powtarzała?
Ze mnie informatyk z zamiłowania... pasjonat podejścia psychodynamicznego do terapii.
Prowadzę stronę Lustro.org - Niezależny zespół psychoterapeutów psychodynamicznych- zapraszam do współpracy psychoterapeutów.

Sortuj wg