PRZYCZYNY NERWICY

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 12 maja 2012, 22:43
Witam, jestem na tym forum już troszkę ale ani tutaj ani nigdzie nie było wątku o podstawowych przyczynach nerwicy. Może ktoś jest chętny, odkrył swoje przyczyny, główny problem nie wiem DDA, czy DDD może jakieś fobie czy zły wygląd? Często niektóre przyczyny są podobne u nas nerwicowców, więc może to pomóc przy namierzaniu głównej przyczyny naszego świetnego samopoczucia :hide:
"I cicho cię proszę chroń przed ścieżką ciemną. Nawet najtwardsi mają chwile,kiedy potrzebują klęknąć"
Grammatik - Każdy ma chwilę ft. Fenomen

DDA

PRZYCZYNY NERWICY

przez tahela 12 maja 2012, 22:51
Pewnie wszystko po trochu i predyspozycje genetyczne, dlatego czasem jedno z rodzeństwa ma nerwicę a drugie wychowane w tym samym środowisku nie ma. Masz predyspozycje podchodzisz do czegos bardziej, nakręcasz się i się tworzy lęk, natręctwa, nerwica.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 12 maja 2012, 22:58
Ale nerwica nie bierze się z bezsensownego nakręcania się, gdzieś jest podłoże. Skąd masz taki przykład że zdrowo wychowywane dzieci kochane przez normalnych rodziców w zdrowych związkach i domach mają nerwice? Tzn, jedno ma a drugie nie? Jak masz taki przykład to mi wywrócisz moje pojęcie na temat tego zaburzenia. Dla mnie wygląda to tak: Trauma, problem ukryty w podświadomości -> chęć ucieczki od problemu przez podswiadomość -> lęk, stan lękowy, natręctwa myślowe WSKAZUJĄCE na problem, tzn. stany lękowe czy raczej okoliczności w których dostajemy stanów lękowych wskazują na problem tak samo masz z natrętnymi myślami, jedni myślą o tym że ich opęta szatan i to coś wskazuje a drudzy wogole o tym nie myślą a boją się że zabiją synka co też na coś wskazuje :) Wasze stanowiska?
"I cicho cię proszę chroń przed ścieżką ciemną. Nawet najtwardsi mają chwile,kiedy potrzebują klęknąć"

DDA

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

PRZYCZYNY NERWICY

przez jasaw 12 maja 2012, 23:04
Ja zgadzam się z tahelą, do tego dochodzą błędy wychowawcze rodziców, którzy nie okazują dzieciom w stopniu wystarczającym, acz indywidualnym, miłości, zrozumienia i akceptacji.Dziecko od najmłodszych lat powinno być zauważane, kochane, chwalone, itd...
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

PRZYCZYNY NERWICY

przez Adam Smith 12 maja 2012, 23:17
Przyczyn jest mnóstwo , ale weżmy przykład dziecka z dobrego domu , może być tak , że pozornie wszystko jest w porządku , pieniędzy nie brakuje , nikt w rodzinie nie ma nałogów . Ale być może nie radzi sobie z oczekiwaniami , może nie jest tym kim chce być tylko, tym kim chcą żeby był jego rodzice . Niekoniecznie powodem nerwicy muszą być traumy , może to być sytuacja z która sobie nie radzimy , np uczelnia gdzie mają wysokie wymagania , presja ze strony nauczycieli i rodziców. A fobie mają te same podłoże co nerwica , czyli lęk , dlatego jak zwolennik behawioryzmu uważam , że przyczyną też są błędne przekonania , poglądy i interpretacja faktów .

Błędne przekonanie - np kolega nie odpisał na smsa i pojawia sie u ciebie myśl " pewnie mnie ignoruje " to wywołuje u ciebie negatywne emocje a w następstwie obronną reakcje orgaznimu na nie . Możesz zmienić myśl " może nie odpisuje , bo pracuje albo ma jakiś problem i nie ma teraz głowy do tego " , wtedy patrzysz na to z innej perspektywy , nerwicowcy często wybierają pierwszą negatywną myśl , nie zwracając uwagi na inne rozwiązania.

Błędny pogląd - np myślisz " ten świat składa się ze złych ludzi , pełnych nienawiść i zazdrość " tu też możesz zmienić myśli na pozytywne " są na tym świecie żli ludzie , ale są i dobrzy , nie wszyscy są tacy sami " to poprawia ci samopoczucie wiem to z autopsji .

Błędna interpretacja faktów - np fobia społeczna , myślisz że ludzie się z ciebie śmieją , dlatego można sobie wyobrazić sytuacje w autobusie , stoi grupa , zaczyna się śmiać i pojawia się myśl " to pewnie ze mnie , może jestem gdzieś ubrudzony albo siedze w złej pozycji " . I w tym momencie zaczynamy być pewni , że śmieją się z nas , nie przyjmujemy innej opcji a gdybyśmy pomyśleli " śmieją się może któryś z nich opowiedział jakąś śmieszną sytuacje , która przydarzyła się mu na imprezie albo w pracy"

To samo tyczy się lęku , zaczynamy myśleć " zaraz zemdleje albo umrę " , czyli coś takiego myśl > lęk> objawy , im bardziej zaczynamy się bać tym gorzej reaguje organizm , pojawiają się kolejne objawy i tak nakręcamy błędne koło . Tu też trzeba zmienić myśli " nic mi się nie stanie , to tylko lęk , setny raz mam ten sam atak , więc wiem że zaraz minie " , uspokajamy się a objawy zaczynają ustępować.
Adam Smith

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 12 maja 2012, 23:45
No tak, wtedy mówimy o błędnym rozpoznawaniu rzeczywistości która doprowadza do nerwicy. Napiszcie jakie u was były, lub jakich przyczyn nerwicy domyslacie sie u was?

DDA

PRZYCZYNY NERWICY

przez Adam Smith 12 maja 2012, 23:52
U mnie konflikt wewnętrzny , czyli staranie się by wszyscy wokół byli szczęśliwi tylko nie ja .
Adam Smith

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 13 maja 2012, 00:15
W jaki sposób się starałeś, jak to odkryłeś? Jakie miałes myśli i kiedy miałeś stany lękowe? Ja sam mam nerwice teraz i po 3-4 miechach to wróciło. Nie wiem czyoto nie przez to ze jestem DDA + DDD. Nie czuje żeby to było to, sam nie wiem...

DDA

PRZYCZYNY NERWICY

przez Adam Smith 13 maja 2012, 00:23
Np jak wybierałem szkołę , to nie taką jak mi pasuje , tylko taką jak chcą żebym wybrał moi rodzice . Zawsze zwracałem uwagę na opinie innych , zamiast zająć się swoimi potrzebami i marzeniami , liczyło się co ktoś inny o tym myśli a nie ja . Stany lękowe miałem praktycznie codziennie , choć czasami bywały okresy gdy czułem się lepiej np tydzień albo dwa , ale jednak zdarzało się to rzadko . A obecnie chodzisz na jakąś terapie ?
Adam Smith

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 13 maja 2012, 01:07
Tak, chodze. Znaczy terapia behawioralno poznawcza sie skonczyła jak odkryłem koło nerwicowe z tymi stanami lękowymi, teraz mam natrętne myśli o tym jakie to życie jest i dzisiaj prawie przez to dostałem lęku, prawie bo ogarnałem że to nadal chodzi o lęk. Lęków nie miewam już prawie, zdarza się natomiast niepokój. Nie mam pojęcia co jest przyczyną.

-- 13 maja 2012, 01:09 --

Sorki że pisze jak obcokrajowiec ale padam troche :P

DDA

PRZYCZYNY NERWICY

przez Adam Smith 13 maja 2012, 01:10
Rindpvp, piszesz że jesteś DDA+DDD być może tu by bardziej pomogła terapia psychodynamiczna , może jednak trzeba pogrzebać w tej przeszłość .
Adam Smith

PRZYCZYNY NERWICY

przez tahela 13 maja 2012, 08:47
Rindpvp,
nie do końca zroumiałes o co mi chodziło, jęsli ktoś ma predyspozycje genetyczne to dana sytuacja w domu, na podwórku w szkole wywoła u niego nerwicę, która bedzie sie jakoś tam ujawniac, ktoś nie ma predyspozycji genetycznych to ta sam sytuacja bedzie dla niego tez nie przyjemna, będzie ja źle wspominał,ale nie będzie u niego przyczyną np. leku przy załatwianiu jakiejs sprawy w urzedzie czy w kontaktach miedzyludzkich, czy lekach róznego typu,ale przyczyna pierwotna zawsze gdzieś jest i najczesciej w dzieciństwie, nie u kazdego dana sytuacja wywoła lęki w późniejszym życiu
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

PRZYCZYNY NERWICY

przez betty_boo 13 maja 2012, 09:43
Chyba był już bardzo podobny wątek.

PRZYCZYNY NERWICY

przez Rindpvp 13 maja 2012, 14:35
betty
Chciałbym żeby osoby wchodzące tu pierwszy raz mogły poczytać o przyczynach nerwicy, może łatwiej będzie im znaleźć swoją przyczynę. Gdy wątek się rozwinie podsumuje i zapisze każdą napotkaną tu przyczyne i założe nowy temat z głównymi problemami nerwicy najprawdopodobniej temat zamknięty jak moderator pozwoli :P

Tomcio Nerwica

To znaczy, z moim psychologiem szukamy przyczyny Bóg wie gdzie ale jak czytam na ten temat przypominam sobie że cały czas się stresowałem, wczoraj jeszcze przeczytałem artykuł o błędnym rozwijaniu układu nerwowego w dzieciństwie to na myśl przychodzi mi tylko DDA + DDD mimo że trwało tylko albo aż 11 lat mojego życia, mam teraz 18. Co dziwne, nie wspominam tego jakoś bardzo boleśnie, nie robi mi się przykro jak o tym pomyśle. Pamiętam dosyć dużo ale nie robi to na mnie wrażenia.

-- 13 maja 2012, 14:45 --

Tahela Proszę rozwiń co masz na myśli mówiąc uwarunkowania genetyczne? Dużo czytałem o nerwicy ale z takim czymś się nie spotkałem. Chętnie dowiem się jak to działa :)

DDA

Sortuj wg