Egoizm u osób z nerwicą

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Infamis 04 lut 2012, 22:36
Midas, po pierwsze czemu miało służyć to wytłuszczenie w zacytowanej przez Kolegę definicji? Chyba Kolega rozumie, że słowo "wyłącznie" jest wyrażeniem abstrakcyjnym. Stąd "przede wszytkim".

Odnośnie Midasowego "dylematu": nie widzę tu żadnych odniesień do egoizmu i altruizmu. Ani osobnik nr 1, o którym pisze Kolega nie jest altruistą (co najwyżej idiotą, który nie rozumie, że kariera i pieniądze otworzą się przed nim możliwość większej pomocy swojej rodzinie (zakładam, że o taką troskę Koledze chodzi)), ani osobnik nr 2 nie jest egoistą (finalnie zaspokaja potrzeby członków tejże rodziny).

Ponadto wydaje mi się, że sprowadza Kolega egoizm/altruizm do poziomu potrzeb niższych. Nie to jest clou neurotycznego egoizmu.

ladywind napisał(a):Niestety jak się jest neurotykiem to jak ktoś wyżej napisał jest się egoistą w jakimś stopniu, bo myślimy o sobie ciągle, czesto użalamy się nad sobą. Nerwica się z tym wiąże. Ale i nerwicowcy potrafią na ile mogą w lepszych stanach pomagać też innym.

Otóż to.
Infamis

Egoizm u osób z nerwicą

przez Midas 04 lut 2012, 23:11
Infamis, właśnie dlatego wytłuszczyłem, bo wyłącznie lub przede wszystkim, ja odniosłem się do tego przede wszystkim. ;)
Ja w tym dylemacie widzę zarówno odniesienie do egoizmu jak i altruizmu, osobnik A jest altruistą idiotą natomiast osobnik B egoistą, który finalnie nie zmierza do pomocy rodzinie tylko najpierw do pomocy sobie, później rodzinie, z czego de facto też ma korzyść, ale nie materialną lecz "duchową".
Dlatego cały czas uważam, że egoizm nie musi mieć wydźwięku pejoratywnego.

Nie to jest clou neurotycznego egoizmu.
a to przepraszam, nie widziałem.
Padłeś?! Powstań!!

Egoizm u osób z nerwicą

przez premullo 14 lut 2012, 14:01
witam!

Moim zdaniem egoizm jest sprawą indywidualną i nie zależy od tego czy ktoś jest chory czy tez zdrowy . Znam osoby zdrowe które patrzą tylko na siebie , mimo że nic im nie dolega, pragną brac jak najwiecej a nie dają nic w zamian. I znam tez osoby chore, które nie mają praktycznie nic , a i tak za wszelką cene starają sie pomagac innym. U osób z nerwica jest taki problem , że są to osoby które potrzebują se wygadac o swoich problemach i mogą byc odbierane jako egoiści , bo koncętrują sie niby tylko na sobie. W rzeczywistości jest jednak inaczej :))

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Egoizm u osób z nerwicą

przez ty_tez_mozesz 15 lut 2012, 23:02
moje obserwacje pokazują, że egoizm(słabe ego=słabe poczucie siebie) jest jak najbardziej domeną nerwicowców. Samo skupianie się na tym, że ludzie na mnie patrzą gdy jest się wśród ludzi, to jakby taka wewnętrzna potrzeba by urosnąć porzez "patrzą na mnie". Zdrowe ego... nie potrzebuje, ktoś z silnym poczuciem ja nie wymaga by uwaga była na niego

troche inny pkt widzenia
"ludzie cierpią często dlatego, że czują się sami. sami bo są samotni lub bo czują się samotni wśród ludzi"

Egoizm u osób z nerwicą

przez mark123 29 sty 2014, 11:04
Ja jestem ultrahiperegoistą, jak się troszczę, to w sumie tylko i wyłącznie o siebie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Kalebx3 29 sty 2014, 12:36
moje obserwacje pokazują, że egoizm(słabe ego=słabe poczucie siebie) jest jak najbardziej domeną nerwicowców. Samo skupianie się na tym, że ludzie na mnie patrzą gdy jest się wśród ludzi, to jakby taka wewnętrzna potrzeba by urosnąć porzez "patrzą na mnie". Zdrowe ego... nie potrzebuje, ktoś z silnym poczuciem ja nie wymaga by uwaga była na niego

troche inny pkt widzenia

Ty też możesz ,calkowicie się z Toba zgadzam . Nerwicowcom zawsze chodzi o siebie , są niejako więżniami swoich neurotycznych "wizji" . A wystarczylo by tylko szczerze spojrzec poza czubek swojego nosa,,,
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Egoizm u osób z nerwicą

przez Candy14 29 sty 2014, 12:42
Dbanie o innych już wyklucza czysty egoizm. Egoista nie zwraca uwagi na innych.

jezeli egoista lechcze w ten sposob soje ego ..bo jest taki ach i och dobry, pmocny iwspanaly... to nie wyklucza

I zgadzam sie z postem powyzej
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Egoizm u osób z nerwicą

przez malone89 29 sty 2014, 13:48
Erich Fromm- "O sztuce miłości", Czytaliscie? Często mówi się, że egoizm to samouwielbienie, że osoba egoistyczna, samolubna to osoba kochająca tylko siebie, nie zdolna do kochania innych co nie jest prawdą, wg Fromma i wg mnie samej. Osoba kochająca siebie to również osoba kochająca innych, egoista nie tylko nie potrafi kochać innych ale przede wszystkim nie jest do tego zdolny gdyż NIE KOCHA SIEBIE.
Jakucja:) Nie miej żalu do bliskich, że tak Cię odbierają, musisz pamiętać, że trudno jest zrozumieć coś, czego nigdy się wcześniej nie doświadczyło, nie jesteś egoistką i po prostu pamiętaj o tym.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Candy14 29 sty 2014, 14:12
malone89, zalezy jaki to rodzaj milosci... egoista nie kocha siebie zdrowa miloscia
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Egoizm u osób z nerwicą

przez mark123 29 sty 2014, 14:19
Nigdy nie zrobiłem nic tak typowo dla innych; nigdy mi na nikim nie zależało (nawet na rodzicach); nigdy nikogo nie kochałem; gdy w przeszłości matka i babcia miały poważne problemy zdrowotne, martwiłem się o siebie, a nie o nich. Jestem egoistą w "milion" procentach.

-- 29 sty 2014, 13:20 --

Candy14 napisał(a):malone89, zalezy jaki to rodzaj milosci... egoista nie kocha siebie zdrowa miloscia

Egoista może też nie lubić siebie, takim przykładem jestem ja.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Candy14 29 sty 2014, 14:37
mark123, a ktos nauczyl Cie troski o innych? Egoizmu nie dostaje sie w genach... to "ciezka praca" rodzica przez wiele lat

Egoizm u osób z nerwicą

przez malone89 29 sty 2014, 14:48
Candy14 napisał(a):malone89, zalezy jaki to rodzaj milosci... egoista nie kocha siebie zdrowa miloscia

nie bardzo wiem co rozumiesz pod pojęciem "zdrowiej milosci"

Egoizm u osób z nerwicą

przez mark123 29 sty 2014, 14:48
Candy14 napisał(a):mark123, a ktos nauczyl Cie troski o innych? Egoizmu nie dostaje sie w genach... to "ciezka praca" rodzica przez wiele lat

Ciężko by mnie było nauczyć troski o innych, a nawet jeśli by nauczono to i tak bym się chyba wtedy troszczył w celach egoistycznych, czyli jedynie po to, żeby mi nikt nie prawił kazań, że się nie troszczę, żeby mieć spokój. Mój mózg nie obsługuje empatii, współczucia.

Egoizm u osób z nerwicą

przez malone89 29 sty 2014, 15:02
mark123, to oczywiste, że egoista nie lubi siebie, wręcz nienawidzi. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, skoro naprawdę jesteś świadom swojego egoizmu to czy rzeczywiście jesteś egoistą? Nie zrozum mnie zle, ale są ludzie, którzy nie lubią siebie bo mają poczucie niższości, niską samoocenę itd. Upierasz się przy własnym egoizmie co jeszcze bardziej dowodzi, jak nisko siebie cenisz i wiesz co? Może nigdy dla nikogo nic nie zrobiłeś bo bałeś się coś zrobić, stwierdzenie, ze nigdy nie kochałeś Twoich bliskich pozostawiam bez oceny, może wcale nawet tak nie jest.
Jest bardzo prawdopodobne, że mylę się, pozostawiam to Twoim przemyśleniom.

Sortuj wg