Egoizm u osób z nerwicą

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Jakucja 04 lut 2012, 16:40
Czy i wy tak macie, że mimo wszelkich starań i troski o innych, o bliskich... które nawet mogą być źródłem nerwicy... zostaliście posądzeni o egoizm?... To bardzo bolało...
Wiecie, no bałam się o to serce, miałam lęki, strach, poczucie, że stanie się coś złego, że muszę uciec, ratować się, ale czy byłam w tym momencie egoistką? Po prostu potrzebowałam pomocy, zapewnienia że wszystko jest okej, a słowa ,,nie myśl tylko o sobie" trochę mnie ubodły...
Wszystko będzie dobrze.

Egoizm u osób z nerwicą

przez Infamis 04 lut 2012, 16:50
Każdy neurotyk jest cholernym egotykiem. A egotyzm jest ściśle powiązany z egoizmem.
Infamis

Egoizm u osób z nerwicą

przez nextMatii 04 lut 2012, 17:03
Jakucja tak,az mnie to zdziwilo
bo sobie nie pomyslalem nawet,ze tak moge sie zachowac....nie zdawalem sobie z tego sprawy...
Tez mnie to zabolalo,ale bylo nie bez racji....wiec w pokorze przyznalem sie sam przed soba,ze jednak tak sie zachowywalem.....
nextMatii

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Egoizm u osób z nerwicą

przez Barrios 04 lut 2012, 17:39
Ja z jednej strony rozumiem osoby, które muszą wysłuchiwać moich narzekań, chociaż o swoich dolegliwościach opowiadam tylko dwóm osobom, dlatego zarejestrowałem się na tym forum :). Jednak z drugiej strony nie życzyłbym nikomu tego co muszę przechodzić i chciałbym usłyszeć od ludzi, do których mam zaufanie, że wszystko będzie dobrze i że wyjdę z tego. :)

Egoizm u osób z nerwicą

przez Midas 04 lut 2012, 17:59
Ludzie co Wy tak pejoratywnie odbieracie słowo egoizm??
Jak prawdziwie martwić i dbać o innych nie dbając w pierwszej kolejności o siebie??

Ja jakbym był egoistą to już dawno pewnie stał bym na nogach i w ten sposób mógł pomóc i najbliższym.
Ale, że moja rodzina i środowisko zrobiło mi krzywdę i wychowało mnie na altruistę, tkwię w beznadziei razem z nimi.
Lecz zrozumiałem, że egoizm to cnota, która jako jedyna prowadzi do szczerego altruizmu i powoli wychodzę z bagna.
Padłeś?! Powstań!!

Egoizm u osób z nerwicą

przez nextMatii 04 lut 2012, 18:02
Zdrowy egoizm to umiejetnosc....
Brak mi jej...
nextMatii

Egoizm u osób z nerwicą

przez Infamis 04 lut 2012, 20:34
Midas napisał(a):Ludzie co Wy tak pejoratywnie odbieracie słowo egoizm??
Jak prawdziwie martwić i dbać o innych nie dbając w pierwszej kolejności o siebie??

Bo z samej definicji jest pejoratywny.
Dbanie o innych już wyklucza czysty egoizm. Egoista nie zwraca uwagi na innych.

-- 04 lut 2012, 20:35 --

nextMatii napisał(a):Zdrowy egoizm to umiejetnosc....
Brak mi jej...

Ani to umiejętność, ani to zdrowe. Wręcz przeciwnie.
Infamis

Egoizm u osób z nerwicą

przez Jakucja 04 lut 2012, 20:43
to co radzisz?
Wszystko będzie dobrze.

Egoizm u osób z nerwicą

przez nextMatii 04 lut 2012, 21:01
Obstaje przy swoim,ze zdrowy egoizm jest zdrowy..:D....i potrzebny.....
nextMatii

Egoizm u osób z nerwicą

przez Infamis 04 lut 2012, 21:03
nextMatii napisał(a):Obstaje przy swoim,ze zdrowy egoizm jest zdrowy..:D....i potrzebny.....

"Zdrowy egoizm" to oksymoron.

-- 04 lut 2012, 21:04 --

Jakucja, odnośnie czego?
Infamis

Egoizm u osób z nerwicą

przez Midas 04 lut 2012, 21:08
Infamis,
z definicji egoizm: "postawa życiowa, polegająca na zabieganiu wyłącznie lub przede wszystkim o własne dobro i interesy oraz przedkładanie ich nad dobro i interes innych"
I teraz przykład, kto jest "wyższy moralnie"?
Chłopak, który porzucił karierę żeby zatroszczyć się o rodzinę, czy chłopak, który w pierwszej kolejności zaspokoił swoje własne ambicje(czyli przełożył nad dobro innych) i dopiero w dalszej kolejności troszczył się o rodzinę? Jeden i drugi to altruista? Z definicji ten drugi to właśnie egoista, a pierwszy altruista.
W dodatku według mnie rodzina, która przyjmuje taką pomoc, czyli beneficjent altruizmu jest dużo bardziej popsuta moralnie niż on, odmawiając im tego...
Padłeś?! Powstań!!

Egoizm u osób z nerwicą

przez Jakucja 04 lut 2012, 21:31
Dobra, dobra. Nie ma co roztrząsać - trzeba dbać o innych i im pomagać, ale trzeba też się szanować i nie dać się wykorzystywać. Wtedy i jedna i druga strona będą zadowolone. Widzicie? Sama do tego doszłam, przy pomocy nextMatii, który radził mi to w poprzednim poście :mrgreen:
Wszystko będzie dobrze.

Egoizm u osób z nerwicą

przez ladywind 04 lut 2012, 21:38
Niestety jak się jest neurotykiem to jak ktoś wyżej napisał jest się egoistą w jakimś stopniu, bo myślimy o sobie ciągle, czesto użalamy się nad sobą. Nerwica się z tym wiąże. Ale i nerwicowcy potrafią na ile mogą w lepszych stanach pomagać też innym.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Egoizm u osób z nerwicą

przez nextMatii 04 lut 2012, 21:40
Jakucja:* do usług......
nextMatii

Sortuj wg