Fobia telefoniczna

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Fobia telefoniczna

przez Alienated 20 paź 2011, 20:19
Znam problem aż nazbyt dobrze. Do tego stopnia, że nie posiadałem własnej komórki do prawie końca roku ubiegłego:) Nawiasem mówiąc, bardzo sobie ten rodzaj prywatności ceniłem. Poza tym, kłopotliwym jest (i zawsze dla mnie było) też rozmawianie z kimś "przez szybę" np. w przychodni w rejestracji (do tego ludzie stojący z tyłu w kolejce. Brrr! ;)). W pracy nie kiwam na powitanie osobom oddzielonym ode mnie właśnie szybą, a w przypadku gdy, powiedzmy, jakiś znajomy, bądź sąsiad przejeżdża obok mnie samochodem, również nie zwracam na niego uwagi. Towarzyszy mi także dość specyficzny rodzaj lęku przed wszelkiej maści komunikatorami. W zasadzie przestałem kontaktować się tą drogą ze znajomymi już dawno temu. Wracając jednak do telefonów, w pewnym momencie zacząłem zastanawiać się nad tym irracjonalnym z pozoru lękiem i pomyślałem sobie, że skoro nie będę pewnie w stanie go opanować, warto by choć czasami zrobić mu na przekór i wykonać właśnie jakiś telefon do nieznanej sobie osoby (mam tu na myśli sytuacje głównie oficjalne). Z czasem zaczyna iść coraz łatwiej;) Paradoksalnie jest to o wiele łatwiejsze niż zadzwonić do kogoś, kogo znam od lat...
"A Magda jest najlepsza, bo ma złote serce... Bo to jest Magda...!"

Fobia telefoniczna

przez Atalia 20 paź 2011, 20:35
Nienawidzę, nienawidzę, nienawidzę rozmów telefonicznych!
Nie odbieram telefonów, a i sama nie dzwonię (np. by odroczyć termin oddania książek w bibliotece wolę do niej pojechać [60km], niż "po prostu" zadzwonić)..
Miło, że nie jestem sama :mrgreen:

A co się robi? Traci.

Fobia telefoniczna

przez Kiya 20 paź 2011, 20:49
Alienated, Ty to dopiero masz to skrajnie rozwinięte :O Też nie lubię rozmawiać przez szybę, ale żeby nawet nie kiwnąć? I bać się wszystkich komunikatorów? To mnie teraz zaskoczyłeś.

Atalia, tak, "po prostu zadzwonić", jak ja nienawidzę tego słyszeć :D Też wolę jeździć i załatwiać (choćby to miało być tylko spytanie o coś pani w okienku) niż dzwonić. Mam przez to problem z rejestrowaniem się do lekarza, gdy jestem chora...
"Jestem toksycznym produktem odpadowym aktu stworzenia."

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Fobia telefoniczna

przez Atalia 20 paź 2011, 21:32
Kiya napisał(a):Atalia, tak, "po prostu zadzwonić", jak ja nienawidzę tego słyszeć :D Też wolę jeździć i załatwiać (choćby to miało być tylko spytanie o coś pani w okienku) niż dzwonić. Mam przez to problem z rejestrowaniem się do lekarza, gdy jestem chora...

Kiya, tak, też mam największy problem z lekarzami :D

A co się robi? Traci.

Fobia telefoniczna

przez Alienated 20 paź 2011, 22:01
Kiya napisał(a):Alienated, Ty to dopiero masz to skrajnie rozwinięte :O Też nie lubię rozmawiać przez szybę, ale żeby nawet nie kiwnąć? I bać się wszystkich komunikatorów? To mnie teraz zaskoczyłeś.

Nie jest tak znowu najgorzej! ;). Stopniowo przestaję się tym wszystkim przejmować. A co tam, niech wiedzą, że mają do czynienia ze "świrem" ;). Ja natomiast zamierzam zachowywać się w sposób jak najbardziej dla mnie naturalny. Wbrew pozorom taka postawa wiele tutaj ułatwia. Zdaję sobie sprawę z faktu, że posiadam pewne ułomności, w związku z czym jeśli zdarzy mi wypaść nieco odmiennie od oczekiwań innych, zbytnio się tym nie przejmuję. Pewne drobne potknięcia mam niejako wkalkulowane w swoje postępowanie i w przypadku kontaktu bezpośredniego potrafię je w miarę szybko i sprawnie skorygować (dużo zależy tutaj od aktualnego nastroju). Kiedy w grę wchodzi rozmowa telefoniczna, jest to już znacznie trudniejsze do opanowania. No a wspomniane wcześniej właśnie komunikatory, czy chociażby takie pisanie na forum, szkoda gadać :(. Chyba największym problemem jest świadomość, że tego rodzaju wypowiedź pozostaje i jeżeli pozwolę sobie w jej trakcie na chociażby zwykłą literówkę, będzie ona miała charakter trwały. Aż wstyd przyznać, ale spora część postów, które tutaj zamieściłem, tych będących próbą nawiązania "bezpośredniego" kontaktu z pozostałymi użytkownikami, została napisana pod wpływem alkoholu :oops:.

Fobia telefoniczna

przez Atalia 20 paź 2011, 22:09
Alienated napisał(a):Aż wstyd przyznać, ale spora część postów, które tutaj zamieściłem, tych będących próbą nawiązania "bezpośredniego" kontaktu z pozostałymi użytkownikami, została napisana pod wpływem alkoholu :oops:.

Alienated, żaden wstyd, się mówi "cóż" i tyle ;)
Ty pod wpływem alko, inni czego innego, a choćby emocji :)

A co się robi? Traci.

Fobia telefoniczna

przez Kiya 20 paź 2011, 22:59
Alienated napisał(a):Stopniowo przestaję się tym wszystkim przejmować. A co tam, niech wiedzą, że mają do czynienia ze "świrem" ;)

Tak, wychodzę z podobnego założenia. M. in. dlatego nie pytałam w temacie jak z tym sobie radzić (zwłaszcza, że w sumie to wiem) i nie pisałam "o-boże-co-ja-mam-zrobić-jestem-taka-pokrzywdzona!". Traktuję to (jak i wiele innych swoich odchyłów) jako cechę dodającą mi oryginalności i uroku ;) Po prostu byłam ciekawa ilu nas jest ;)

Ja z kolei miałam przez długi czas opory przed grami sieciowymi - właśnie dlatego, że bałam się co o mnie pomyślą ci wszyscy ludzie widząc, że coś mi nie wychodzi, że nie potrafię korzystać z czatu w grze, itp...

Literówek też nie toleruję, pół biedy u kogoś (choć też), ale u siebie... Uch.

No i podpisuję się pod Atalią :) Emocje, używki, jeden czort. Ja akurat piję baaardzoo rzadko, ale wtedy czuję się bardziej "sobą" niż na trzeźwo i zawsze dziwiło mnie, że inni mają wręcz przeciwnie... Tylko nam nie wpadnij w alkoholizm!

Fobia telefoniczna

przez Alienated 21 paź 2011, 22:53
Kiya napisał(a):
Alienated napisał(a):Stopniowo przestaję się tym wszystkim przejmować. A co tam, niech wiedzą, że mają do czynienia ze "świrem" ;)

Tak, wychodzę z podobnego założenia. M. in. dlatego nie pytałam w temacie jak z tym sobie radzić (zwłaszcza, że w sumie to wiem) i nie pisałam "o-boże-co-ja-mam-zrobić-jestem-taka-pokrzywdzona!". Traktuję to (jak i wiele innych swoich odchyłów) jako cechę dodającą mi oryginalności i uroku ;) Po prostu byłam ciekawa ilu nas jest ;)

No proszę! Aż miło przeczytać, że istnieje oprócz mnie ktoś kto nie próbuje za wszelką cenę naprawiać czegoś co jest po prostu jakie jest ;). Z tym trzeba nauczyć się jakoś żyć, bo usiłować zmieniać w celu upodobnienia się do innych (tych lepiej przystosowanych), z mojego punktu widzenia, mija się z celem. Kiedy był jeszcze na takie zabawy czas, nie znalazł się nikt skłonny wyciągnąć do mnie pomocnej dłoni :(. A teraz? Co ja mogę? Przyjmuję rzeczywistość w jej najbardziej naturalnej formie (przynajmniej w sensie zaburzonej osobowości). Zupełnie oddzielny problem stanowią tutaj konsekwencje, do jakich doprowadził kompletny brak zainteresowania ze strony psychologów, kiedy mogli oni coś jeszcze w tej materii zdziałać. No ale kiedyś wszystko wyglądało zupełnie inaczej ;).
Kiya napisał(a):Tylko nam nie wpadnij w alkoholizm!

Bez obaw :smile:. Również piję stosunkowo rzadko (średnio raz na tydzień). Podstawowym problemem jest tutaj fakt, że ostatnio po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, zupełnie zawiesza mi się intelekt (to co jeszcze z niego pozostało). Doszło do tego, że nawet w trakcie imprez nie potrafię się odnaleźć wśród towarzystwa, ponieważ kiedy wszyscy już się dobrze bawią, mnie nie chce się nawet gęby otwierać :bezradny:.
Atalia napisał(a):
Alienated napisał(a):Aż wstyd przyznać, ale spora część postów, które tutaj zamieściłem, tych będących próbą nawiązania "bezpośredniego" kontaktu z pozostałymi użytkownikami, została napisana pod wpływem alkoholu :oops:.

Alienated, żaden wstyd, się mówi "cóż" i tyle ;)
Ty pod wpływem alko, inni czego innego, a choćby emocji :)

No właśnie. Sęk jednak w tym, że o ile ta metoda świetnie sprawdzała się w przeszłości, teraz nagle zaczyna zawodzić (patrz wyżej). W każdym razie dzięki za słowa otuchy! ;).

Fobia telefoniczna

przez Kiya 21 paź 2011, 23:06
Alienated napisał(a):Bez obaw :smile:. Również piję stosunkowo rzadko (średnio raz na tydzień)

Raz na tydzień to w moim pojęciu często... Ale to pewnie ja jestem dziwna... Poprzez "bardzo rzadko" rozumiem raczej czas liczony w miesiącach, ewentualnie tygodniach jak się akurat trafi...

Fobia telefoniczna

przez Alienated 21 paź 2011, 23:45
Kiya napisał(a):
Alienated napisał(a):Bez obaw :smile:. Również piję stosunkowo rzadko (średnio raz na tydzień)

Raz na tydzień to w moim pojęciu często... Ale to pewnie ja jestem dziwna... Poprzez "bardzo rzadko" rozumiem raczej czas liczony w miesiącach, ewentualnie tygodniach jak się akurat trafi...

Taki "system" wymuszony jest niejako przez rozkład obowiązków ;). Przychodzi czas, że trzeba w jakiś sposób odreagować i na ogół wybiera się tę najprostszą metodę ;).

Fobia telefoniczna

przez Kiya 22 paź 2011, 01:07
Alienated napisał(a):Taki "system" wymuszony jest niejako przez rozkład obowiązków ;). Przychodzi czas, że trzeba w jakiś sposób odreagować i na ogół wybiera się tę najprostszą metodę ;).

Jest to dla mnie wielce niezrozumiałe... Jakoś alkohol nigdy nawet nie kojarzył mi się z odreagowywaniem... A pomyśl ile w ten sposób oszczędzam pieniędzy! ;)

Fobia telefoniczna

przez 19Marcin87 23 paź 2011, 18:38
Mam ten sam problem.Zawsze trudno mi odebrać telefon przy kimś:/Jest to uciążliwe bardzo.
www.szalikipolska.pl.tl

Fobia telefoniczna

przez why so serious 23 paź 2011, 19:50
Czy macie tak, że podczas rozmowy nagle pojawia się w waszej głowie pustka i zupełnie nie wiecie co powiedziec, lub tez zapominacie co chcieliście powiedzieć na początku rozmowy i żeby się ratować z opresji najczesciej albo milczycie (z powodu braku myśli), co powoduje niezręczną ciszę dla obu stron, którą staracie sie przerwać gadając jakieś głupstwa, zdając sobie z nich sprawę dopiero po zakończeniu rozmowy, co powoduje autoagresję, walenie głową w ścianę i pytania w stylu: "jak mogłem coś takiego powiedzieć?"? Ponadto zasycha wam w gardle, łamie wam się głos i nagle pojawiąją się palpitacje serca? Zapominacie prostych słów, zwrotów grzecznościowych itp. z powodu wielkiego stresu i w ogóle wasze myślenie + reakcje są spowolniałe? Bo ja tak mam i z tego powodu szczerze nienawidzę rozmawiać przez telefon. Najbardziej nie lubię jednak odbierać rozmów, gdyz boję się, że zostanę zaskoczony jakims pytaniem i dlatego unikam tego jak tylko mogę.
Czy znacie jakies sposoby jak sobie z tym radzić?
Dodam, że jestem introwertykiem, a co za tym idzie z natury jestem małomówny. Nie mam tej naturalnej potrzeby rozmowy, jaką mają inni ludzie, więc też unikam spotkan towarzyskich, na których śmiertelnie nudzę się, nie mając nic do powiedzenia i najczesciej tylko przysłuchuję się temu co mówią inni. Często wtedy popadam w zadumę. Wyrwany z niej odpowiadam jakimś zdawkowym zdaniem.

Fobia telefoniczna

przez arla 23 paź 2011, 19:55
Miałam duży problem z dzwonieniem/odbieraniem telefonu od osób mi nieznanych, jak poszłam do pracy to musiałam się bardzo szybko z tego wyleczyć, tylko że w pracy jest mi obecnie łatwiej rozmawiać bo reprezentuję ''firmę'' a nie ''siebie'' hehe . Jednak do tej pory czuję się bardziej komfortowo jak telefonuję do kogoś i jestem sama np w pokoju , niż przy kimś . :smile:
'Zacząć jest łatwo. Wytrwać jest sztuką'

Sortuj wg