Nazwa mechanizmu obronnego - proszę o pomoc !

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez milano3 03 sie 2011, 20:31
Witam !
Zaobserwowałem u siebie, powtarzalny u siebie schemat reakcji na pewne sytuacje/czynniki. Otóż, kiedy chce się czegoś podjąć (nauka, założenie nowej grupy wokalnej, publiczny występ w teatrze), to uciekam od tych "wyzwań" w chorobę. Kiedyś była to ziarnica złośliwa, później początki parkinsona, rak żołądka, teraz jest HIV. W szpitalu wspólnie z 2 koleżankami, pocięliśmy się jedną żyletką. Później akurat było tak, ze zachorowałem na grype no i od tego czasu co jakiś czas mam fazy na HIV. Te dziewczyny prawie na pewno nie były zarażone, gdyż nie brały narkotyków, były dziewicami.
Chodzi mi o to czy jest jakaś konkretna nazwa takiego mechanizmu obronnego.?
Najdłużej kochamy tych właśnie, co nas porzucają. Może dlatego, że czujemy w stosunku do nich coś w rodzaju wdzięczności.
Michał Choromański (1904 - 1972)

Pomocy, pomocy, pomocy !
Czuje zbliżające się życie,
Kiedy wszystko czego teraz pragnę to
...śmierć

przez Lord Kapucyn 03 sie 2011, 21:02
Mechanizmy obronne ego:

Techniki unikania działania: represja (wyparcie), nadmierna samokontrola, supresja (tłumienie), prokrastynacja (zwlekanie, odraczanie), zachowania obsesyjno-kompulsyjne

Techniki przemieszczenia: acting-out, fiksacja, inwersja, kompensacja, konwersja, przeniesienie, regresja, sublimacja, substytucja, asceza, reakcje upozorowane, zaprzeczane własnemu działaniu z przeszłości, zaprzeczanie istnieniu czegoś, nawykowe, utrwalone wzorce zachowań (np. uległość, agresja (psychologia), unikanie, samochwalstwo, dążenie do niezależności, podejrzliwość), omdlenie, robienie się słabym, chorym lub zmęczonym

Techniki zniekształcania rzeczywistości: dewaluacja, dysocjacja, fantazjowanie, nieuzasadniona generalizacja, idealizacja, intelektualizacja, maskowanie, odwracanie sensu, projekcja, racjonalizacja, rozszczepienie (splitting), selektywny brak uwagi, symbolizacja, zaprzeczanie

Techniki przyjmowania cudzych zachowań: identyfikacja, inkorporacja, introjekcja, konformizm, internalizacja

Mechanizmy złożone, łączące kilka z powyższych: negatywizm, pokuta, naprawienie zła, odwracanie uwagi, samorozgrzeszanie się, tracenie zainteresowania, zemsta, przesądy

Nieustanne odkładanie ważnych decyzji życiowych może wynikać z prokrastynacji albo zaburzeń adaptacyjnych. Wkręcanie sobie nieistniejących zaburzeń somatycznych to efekt zaburzeń nerwicowych albo hipochondria. Transformacja lęku w dolegliwości somatyczne to wynik zaburzeń somatoformicznych (do których zalicza się hipochondria), konwersyjnych, dysocjacyjnych.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Noopii 05 sie 2011, 15:58
Syndrom,,inwalidy,,choroba staje sie parwanem wymowka aby nie ponosic odpowiedzialności za swoje życie,lub jakies decyzje ,wybory.
Noopii

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg