Pytanie co będzie PO ataku.

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez ad2008 06 mar 2011, 16:37
NoOneLivesForever napisał(a):
Hiperwentylacja jest np. wtedy kiedy dmuchamy w balon i czasem zakręci się w głowie podczas tej czynności, tak?
Nie, jest wtedy gdy 'przetlenisz' organizm, gdy masz nadwyżkę tlenu we krwi.

No ale przecież napełniając balon powietrzem też się potrafi zakręcić w głowie - od nadmiaru tlenu. Więc nie wiem jaka jest różnica?

Znalazłem nawet w internecie tekst w artykule o hiperwentylacji:
"Dłu­go powtarzane głębokie i szybkie oddechy (H.) mogą prowadzić do zawrotów głowy, a niekiedy utraty świadomości (dmuchanie balonów, ma­teraca pneumatycznego, ratownik w metodzie usta-usta sztucznego oddychania)."

Tak więc wydaje mi się, że niektórzy mogą mieć inny powód zawrotów głowy / drętwienia i zastanawiam się czy takie oddychanie przez torebkę / folię nie narobi im więcej szkód niż pożytku. Ja w silnym stresie np. bardzo płytko oddycham (a nie głęboko i szybko) i właśnie może od tego zaczynam drętwieć...
Lisi

przez marcja 06 mar 2011, 16:44
ad2008 napisał(a):No ale przecież napełniając balon powietrzem też się potrafi zakręcić w głowie - od nadmiaru tlenu.

No ale z tego co napisales wcale nie wynika to:

ad2008 napisał(a): zastanawiam się czy takie oddychanie przez torebkę / folię nie narobi im więcej szkód niż pożytku.

Bo dmuchajac balony nie wykonujesz powolnych spokojnych wdechow i wydechow jak podczas oddychania do torebki czy zlozonych rak...Przeciwnie, bierzesz duzy wdech, z wielka sila wydychasz powietrze do balona, ale wcale go nie wdychasz, za to oddalasz glowe od balona i wdychasz "swierze powietrze", ktore nie jest w stanie zaoferowac Ci na dana chwile tyle utraconego co2 ile potrzebujesz (ta dawke zapewnilo by Ci oddychanie powietrzem, ktore wlasnie znalazlo sie w balonie)...Stad omdlenia i mroczki przed oczami przy dmuchaniu balonow...
Dmuchanie do torebki jest zawsze skuteczne dla wszystkich, z wyjatkiem osob, ktore maja astme.

Sortuj wg