depresja,lęki a niedobór witaminy B12

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez Lord Kapucyn 11 mar 2016, 22:55
Kuchwa, coś się zbugowało na servie i najpierw posty zeeeda były zduplikowane a teraz nie ma wcale ostatniego. ;/ W każdym razem zwracałem się do bedzielepiej, to , że Ty zeeeda robiłeś badania to przecież przeczytałem.

Ja ostatnio jem same słodycze i cheetosy, dzisiaj urozmaiciłam sobie dietę serem homogenizowanym, czy moja dieta dostarcza b12?

No nie żartuj. :lol:

Ale i tak nadal jestem zdania, że przed jakąkolwiek suplementacją należy porobić badania. Co do dziennego zapotrzebowania to różne agencje różnie podają. Dla B12 jest to przeciętnie 2,4µg dla dorosłego człowieka, 2,5µg dla ciężarnej kobiety, 2,8µg dla kobiety karmiącej piersią, a dla D3 od 15 do 25µg (600-1000 UI), ale są to płynne granice (0,025µg = 1 UI). Oczywiście do celów terapeutycznych stosuje się znacznie wyższe dawki. D3 zazwyczaj sprzedają w kapsułkach miękkich z jakimś olejem po 400IU, 1000IU, 2000IU, 5000IU, 10000IU, a nawet widziałem 12000IU i więcej. D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc trzeba pamiętać, żeby przyjmować ją wraz z posiłkiem.

B12 najczęściej występuje w wersjach 500µg(0,5mg), 1000µg(1mg), 2500µg(2,5mg) czy nawet 5000µg(5mg), w normalnych kapsułkach lub peletkach podjęzykowych. Nie ma tutaj zgodności badaczy. Jedni twierdzą, że podjęzykowa B12 lepiej się wchłania, inni twierdzą, że absolutnie się nie wchłania, bo receptor odpowiedzialny za absorpcję B12 występuje tylko w krańcowym odcinku jelit. Tak samo nie ma zgodności co do formy. Niektórzy twierdzą, że cyjanokobalamina jest tak samo dobra jak inne formy, inni wskazują na przewagę metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy. Cyjanokobalaminy na pewno nie powinni przyjmować ludziom z pewnymi specyficznymi podtypami polimorfizmu MTHFR (gen odpowiedzialny za metylację), który ponoć(polimorfizm) jest bardzo rozpowszechniony w populacji i przyczynia się w dużej mierze do depresji, takie osoby powinny przyjmować metylokobalaminę. Tak samo nie powinny przyjmować witaminy B9/B11(kwas foliowy) w formie kwasu foliowego tylko metylofolianu. Cyjanokobalamina i kwas foliowy mogą tylko pogorszyć sprawę. Co do dawki w środowiskach naukowych też nie ma zgody. Niektórzy zalecają ultra-dawki, ale organizm posiada mechanizmy kompensacyjne dotyczące absorpcji witaminy B12, im więcej będziemy jej spożywać, tym coraz mniej organizm będzie wchłaniał. Choć nie jest to przesądzone, bo czytałem na pubmedzie badania kliniczne, gdzie delikwentom podawano ultrawysokie dawki B12 przez długi okres czasu i z tego co pamiętam w znaczącym stopniu nasiliła im się neurogeneza i synaptogeneza. Najpewniejszą metodą są zastrzyki z B12, ale z tym to trzeba dygać do rodzinnego, bo są na receptę. (wykładu nie oglądalem, obejrzę później).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Lord Kapucyn 11 mar 2016, 23:21
Dobra, przejrzałem pobieżnie wykład, facet gada z sensem. Ale chyba jeszcze długo nie będzie zgody w środowiskach naukowych co do witaminy B12, bo to dość kontrowersyjny temat, jeden doktór powie tak, inny doktór powie inaczej, i każdy dysponuje stosownymi badaniami na poparcie swojej tezy, nierzadko sprzecznymi. Jedyne co jest pewne, to że witamina B12 jest istotna dla funkcjonowania układu nerwowego i wielu procesów zachodzących w organizmie, a jej niedobór objawia się w niezbyt przyjemny sposób.

Jeżeli interesują Cię naukowe źródła dotyczące B12 i dobrze znasz angielski to łap link (przejdź na zakładkę scientific research i zjedź niżej)- http://examine.com/supplements/vitamin-b12/

Moderator/ R2 - D2

przez bedzielepiej 12 mar 2016, 00:09
Lord Kapucyn napisał(a):
bedzielepiej napisał(a):Ja ostatnio jem same słodycze i cheetosy, dzisiaj urozmaiciłam sobie dietę serem homogenizowanym, czy moja dieta dostarcza b12?

No nie żartuj. :lol:

Piszę śmiertelnie poważnie, mam od jakiegoś tygodnia niepohamowany apetyt na słodycze i cheetosy, wpierniczam co najmniej dwie paczki ciastek dziennie, wielką czekoladę, wczoraj było jeszcze kilka batonów mars i kinder czekolada, a cheetosy to jak mnie sporadycznie na słone ochota bierze, to jem wtedy keczupowe. Wpierniczam tylko to, poddałam się całkowicie i nie bronię się przed tym. Zazdrość? :lol:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 12 mar 2016, 00:17
Ale chyba oprócz słodyczy i chhetosów to ekhm, no jadasz jakiś obiad od czasu do czasu, albo jakieś kanapki? Czy literalnie lecisz na *samych* cheetosach i słodyczach? :D

Moderator/ R2 - D2

przez bedzielepiej 12 mar 2016, 00:20
Lord Kapucyn napisał(a):Ale chyba oprócz słodyczy i chhetosów to ekhm, no jadasz jakiś obiad od czasu do czasu, albo jakieś kanapki? Czy literalnie lecisz na *samych* cheetosach i słodyczach? :D

A po co mam jeść kanapki jak mam ciastka, poza tym najadam się, jem trzy regularne posiłki złożone ze słodyczy. Znaczy mam tak od tygodnia jak przeszłam na bezwzględną dietę słodyczowo-cheetosową. Ale może od jutra zacznę już jeść zdrowo (zależy czy zdążę zjeść wszystkie zgromadzone zapasy)

przez zeeed 12 mar 2016, 09:07
Wykład ma to do siebie,ze gość podaje konkretnie badania,a nie że ktoś tam powiedział ,czy napisał gdzieś, jest tez o absorpcji,ponoć ona jest już odczepiona od czegoś tam (nie pamiętam dokładnie) i właściwie jest zdatna do wchłonięcia(to chyba jest napisane w komentarzach pod filmem (warto też przeczytać choć trochę tego jest),oglądnij to bo naprawdę ciekawe jest.

Z tym zapotrzebowaniem, ok jest potrzebne 2,5 tylko wchłania się z tego co przyjmuje człowiek w suplementach 1/100,czyli trzeba łyknąć dziennie 250 dal podtrzymania,przy niedoborze dużo więcej,potem się schodzi z dużych dawek.

Co ze mną;spałem 4 godziny (nie mogłem zasnąć,po prostu byłem w stanie takiej euforii ze masakra,nakręciłem się pozytywnie na maxa), wstałem o 6 całkiem przytomny, a jeszcze 2 dni temu ledwo z łózka mogłem zejść o 7;30
Ćmy umysłowej brak,mrowienie w kończynach i zaburzenia równowagi dalej są,ale bez tej czapy na głowie inaczej to znoszę, nie przeszkadza tak

przez wallping 05 wrz 2016, 21:17
witamina B12 poprawia nastrój i pomaga wyjść ze stanów depresyjnych, przeczytajcie sobie ten artykuł: http://arturtopolski.pl/witamina-b12-wlasciwosci/

przez Deprnerw 10 wrz 2016, 13:23
Czy robił ktoś z was badania na poziom witaminy D oraz B12?

Sortuj wg