Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez zjebnerwicowy 15 lut 2013, 00:03
A w zasadzie to co Wy za studia bierzecie na patelnię? Są kierunki ciężkie, jak i takie bezstresowe, których nie-skończyć się nie da.

U mnie tylko objawy się nasilają w okolicach sesji zimowej. Letniej o dziwo nie. Czy nasilają, w zasadzie mam problem od II roku, więc mówię to z perspektywy dwóch zimówek i jednej letniej. Ale u mnie problem ze studiami wiąże się tylko z parciem na średnią, niczym innym. Widzę po reakcjach organizmu, stres przed, ale nie w trakcie egzaminu. A największy od momentu uzyskania wiedzy o publikacji oceny do momentu zapoznania się z oceną. Nigdy nic nie oblałem. Ale pewien ból wywołują 3 i 3+. 4 i 4+ z niektórych przedmiotów też...
Moja walka. Z nerwicą. Nie uznaję kompromisu. Na polu bitwy w starciu o czystość mojego umysłu może zwyciężyć tylko jedna strona, druga musi zostać całkowicie zmiażdżona. Wiem, że wygram. Absolutne unicestwienie nerwicy, oto cel do którego dążę:

http://www.youtube.com/watch?v=6qG1sZhO74A

przez Mightman 16 lut 2013, 00:28
Ja naprzykład jestem na Budownictwie :)

przez szy123 16 lut 2013, 01:10
Powiem Ci tak, ja tez studiuje budownictwo i mam o wiele gorsze objawy od Ciebie. Somatyczne to norma kołatania serca, ciagle uczucie otępienia, zawroty głowy i 100 innych. Do tego dochodzą lęki społeczne i lęk uogólniony. Jednak mieszkam w akademiku i jakoś daje radę chociaż czuje ze życie codziennie daje mi po dupie to chce skończyć te studia. Uwierz ze nie jest łatwo cały czas udawać ze jest wszystko ok. Więc teraz zapytaj siebie czy tak aż tak z Tobą źle i czy to ze będziesz sie przejmować to cos zmieni. Ja mam poprawki cały czas, przedłużenia, komisy itd.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Mightman 16 lut 2013, 01:55
^up
Ten post to do mnie? :roll:

przez sleepwalker 16 lut 2013, 13:06
szy123 napisał(a):Jednak mieszkam w akademiku
Tego to w ogóle sobie nie potrafię wyobrazić. No chyba, że bym była w jednoosobowym pokoju.
Saying all I know is I gotta get away from me.

przez linka 16 lut 2013, 13:57
Skończyłam filologię polską - dziennikarstwo, można skończyć studia, bez dwóch zdań, ale muszę przyznać, że to nie był najprzyjemniejszy okres w moim życiu, szczególnie 2 lata przy zaostrzeniu choroby...... i bez pomocy leków i terapeuty chyba tak gładko by nie poszło, szczególnie, że na tych studiach wszystkie (!!) egzaminy były ustne, co potęgowało mój lęk, ale z drugiej strony nigdy nie stchórzyłam - wystawianie się na czynnik stresogenny spowodowało wyeliminowanie go.
Nie zmienia to jednak faktu, że studia same w sobie jeśli brane na serio są ogromnym stresem.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Artemizja 16 lut 2013, 14:07
A w zasadzie to co Wy za studia bierzecie na patelnię? Są kierunki ciężkie, jak i takie bezstresowe, których nie-skończyć się nie da.
Obecnie studiuję ekonomię + od października równocześnie psychologię.Ze studiami miałam całkiem niezłą przygodę :D Najpierw ekonomia,po roku zrezygnowałam i przeniosłam się na filologię polską-specjalność nauczycielska.Po kilku miesiącach studiowania filologii polskiej wróciłam na ekonomię 8) I tak ją sobie studiuję do dziś, ciesząc się z każdego zdanego(nawet całkiem nieźle :D )semestru :D Od przyszłego roku akademickiego(jeśli wszystko się uda)chcę równocześnie zacząć drugi kierunek-psychologię-specjalność kliniczna.Czy się uda?Zobaczymy :mrgreen:
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez zjebnerwicowy 17 lut 2013, 21:47
Lilith napisał(a):
Obecnie studiuję ekonomię + od października równocześnie psychologię.Ze studiami miałam całkiem niezłą przygodę :D Najpierw ekonomia,po roku zrezygnowałam i przeniosłam się na filologię polską-specjalność nauczycielska.Po kilku miesiącach studiowania filologii polskiej wróciłam na ekonomię 8) I tak ją sobie studiuję do dziś, ciesząc się z każdego zdanego(nawet całkiem nieźle :D )semestru :D Od przyszłego roku akademickiego(jeśli wszystko się uda)chcę równocześnie zacząć drugi kierunek-psychologię-specjalność kliniczna.Czy się uda?Zobaczymy :mrgreen:

Dobrze, żeś na ekonomii została. Przynajmniej to nie jest pewne bezrobocie, jak w przypadku nauczycielstwa.

Ja na prawie jestem. Trochę się zastanawiam, jak to w zawodzie dam radę, skoro człowiek już się boryka z problemami, ale z drugiej strony mnie o dziwo nerwica w 90% przypadków łapie w czasie wolnym, a nie gdy mam dużo zajęć/nauki/zalatania/itd. Tak jakby nerwica trochę z nudów. Nie żeby to pustosłowie było, w okresie sesyjnym w miejscu pobytu studiowania (5 tygodni), zaliczyłem 3 nieprzespane nocy i 2 marne wieczory, reszta zupełnie normalnie (czy tam nie odbiegająca od tego co przed nerwicą), a w miejscu pochodzenia, jestem już 1,5 tygodnia i póki co 2 nieprzespane noce oraz w zasadzie, nie liczę, ale tak co drugi wieczór jest dziwny, takie spięcia albo stany oscylujące wokół depresyjnych.
Moja walka. Z nerwicą. Nie uznaję kompromisu. Na polu bitwy w starciu o czystość mojego umysłu może zwyciężyć tylko jedna strona, druga musi zostać całkowicie zmiażdżona. Wiem, że wygram. Absolutne unicestwienie nerwicy, oto cel do którego dążę:

przez Artemizja 17 lut 2013, 21:54
zjebnerwicowy, no z tym bezrobociem,to racja.Ciężko jest znaleźć pracę w zawodzie polonisty.Po ekonomi można w wielu miejscach pracować.Dodatkowo mając skonczoną psychologię,można w ciekawy sposób jedno z drugim połączyć.
Prawo to dość ciężki kierunek.Dużo nauki,szczególnie pamięciowej.Jak sobie z tym radzisz?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez zjebnerwicowy 17 lut 2013, 22:15
Lilith napisał(a):zjebnerwicowy, no z tym bezrobociem,to racja.Ciężko jest znaleźć pracę w zawodzie polonisty.Po ekonomi można w wielu miejscach pracować.Dodatkowo mając skonczoną psychologię,można w ciekawy sposób jedno z drugim połączyć.
Prawo to dość ciężki kierunek.Dużo nauki,szczególnie pamięciowej.Jak sobie z tym radzisz?

O połączeniu ekonomii i psychologii sporo dobrego słyszałem. Konkurencja oczywiście spora, ale tego typu specjaliści pożądani, ze względu na możliwości manipulacji potencjalnycmi klientami dzięki technikom oddziaływającym na psychikę. Zasłyszane od osób albo taki układ studiujących albo znajomych pracodawców. Sucha ekonomia to trochę mało, biorąc pod uwagę wysyp tego typu ludzi na rynku pracy.

Jak sobie daję radę? Normalnie, bezproblemowo, cytat ze mnie z posta wyżej:
"Ale u mnie problem ze studiami wiąże się tylko z parciem na średnią, niczym innym. Widzę po reakcjach organizmu, stres przed, ale nie w trakcie egzaminu. A największy od momentu uzyskania wiedzy o publikacji oceny do momentu zapoznania się z oceną. Nigdy nic nie oblałem. Ale pewien ból wywołują 3 i 3+. 4 i 4+ z niektórych przedmiotów też..."

Problemów z nauką większych, o ile jakichkolwiek nie mam. Poprzedni rok był ciężki, bo z początkiem roku dostałem nerwicy i człowiek musiał się z tym poukładać. Miałem dość ciężki egzamin, prawo karne w letniej, w sumie jakieś 3 tygodnie niezbyt intensywnej nauki przed egzaminem i nieco pracy w ciągu roku stykło. Z oceny byłem niezadowolony (4). Acz biorąc pod uwagę innych i niską zdawalność (UJ, jak Ciebie to interesuje to do sprawdzenia), sięgającej po 1/3 na termin (zdarzało się, że i 1/5) to niby powinniem być zadowolony. Bylebym prawo cywilne w tym roku przebrnął (jak dobrze pamiętam, w zeszłym roku zdało 18% piszących, warunkowiczów mamy tylu, że by ze 2 roczniki zapchali) i w zasadzie już o ukończenie studiów się nie muszę martwić.

Tyle tylko, że ja od liceum (w zasadzie to, co prawda nie miałem indywidualnego toku nauczania, ale nieformalnie byłem zwolniony z bycia normalnych uczniem) jestem przyzwyczajony do forsownej nauki, stresu z tym związanego, presji i parcia na wyniki. Jestem nauczony samodzielnie pracować (w liceum mi nauczyciele byli zbędni prawdę mówiąc), więc może stąd wynika fakt, iż nauka na studiach nie stanowi jakichś większych problemów.

A żeby to zobrazować, cóż, nigdy przed egzaminem nie miałem ani nieprzespanej nocy, ani sraczki. A przed spotkaniem ze koleżanką - tak.

przez Artemizja 17 lut 2013, 23:26
Sucha ekonomia to trochę mało, biorąc pod uwagę wysyp tego typu ludzi na rynku pracy.
Zdecydowanie za mało.Dlatego drugi kierunek jest wręcz niezbędny.
UJ, jak Ciebie to interesuje to do sprawdzenia
Nie muszę sprawdzać.Dziwne by było,żebym nie wiedziała co to za uczelnia ;)
w liceum mi nauczyciele byli zbędni prawdę mówiąc
No to tak jak i mnie.Problemów z nauką również nie miewam,lubię dużo czytać i pracować.Zawsze uczyłam się sama.Nauczyciele jedynie sprawdzali i nic więcej.
Natomiast ze stresem przed egzaminem u mnie jest masakra.Jestem ambitna i uparta.Na każdą ocenę pracuję.Uczę się zazwyczaj systematycznie i z opanowaniem materiału nie mam problemów.Problem pojawia się podczas egzaminu i to ustnego,bo dzięki kochanej nerwicy się blokuję.Przy pisemnych tylko trzęsą mi się ręce.Na szczęście,bo gdyby doszło jeszcze uczucie pustki w głowie,to by dopiero było.No i tym samym funduję sobie niezły stres.Ale...lubię studiować i lubię się uczyć,więc to mi rekompensuje stracone nerwy :D

Administrator

przez Sorrow 23 lut 2013, 08:43
Ja zawsze musiałem wkładać bardzo duży wysiłek w rozpoczęcie nauki i podtrzymywanie na niej koncentracji. Nauka szkolna mnie nie interesuje a bardzo mnie interesuje wiele innych rzeczy, np. moje hobby, pokonanie wrogów ideologicznych czy też zwykłe przetrwanie.
Dlatego przy nieoptymalnych warunkach się sypię. Najlepiej mi się uczyło jak dostawałem stypendium.

przez carlosbueno 23 lut 2013, 09:33
co do tematu wątku to oczywiście że można skończyć. Zależy też jakie studia np z tak prostymi studiami jak socjologia, pedagogika itp nie powinno być problemów, ja skończyłem bez jakiś większych problemów choć miałem po drodze kilka załamań no ale nerwicy lękowej nie miałem wtedy zdiagnozowanej, choć egzaminy zwłaszcza ustne kosztowały mnie b. dużo stresu ale to chyba normalka u większości ludzi. Z trudniejszymi studiami jak medycyna, prawo czy politechnika( jeśli ktoś nie jest wybitnie uzdolniony matematycznie) może być gorzej. A tak ogólnie to większe problemy są po studiach ze znalezieniem pracy i ogólnie pracą niż ze studiami przynajmniej ja tak miałem i mam.
Największy Forumowy Maruda

przez sleepwalker 24 lut 2013, 15:38
Mi nauka szła dobrze, nawet mam stypendium naukowe. Ale widzę, że jest mi trudniej się do czegoś zabrać, do nauki muszę się przymuszać. Na razie jeszcze mi się to udaje ale nie wiem ile jeszcze tak będzie. Większość osób już się zabrała za magisterkę. Ja na razie nie mogę się zdobyć w sobie, żeby się ruszyć do zakładu, bo to by znaczyło, że będę musiała zacząć coś robić. Cały czas tylko sobie powtarzam, że tam pójdę... ale jeszcze nie dzisiaj. I tak mijają kolejne dni.
Saying all I know is I gotta get away from me.

Sortuj wg