Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Re: Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

przez *Wiola* 09 lis 2010, 18:25
Dokładnie tak jak pisze Linka. Jak chodzisz codziennie powoli się do tego przyzwyczaisz. Jak opuścisz np jeden dzień w tygodniu tez nie ma tragedii, ale jak opuścisz jeden na 2 zjazdy w miesiącu już jest gorzej. Poza tym dla mnie np zajęcia od godziny 8 mej rano do 20tej były nie do wytrzymania. Przed nimi nie mogłam zasnąć , wstawałam kompletnie niewyspana , co za tym idzie dużo gorzej się czułam. Zanim się tam rozbudziłam, byłam już tak zmęczona ,że nic i tak do mnie nie docierało. Do takiego studiowania trzeba mieć nie lada kondycję i wytrzymałość.
Moderator

przez Konstelacja Lwa 18 lis 2010, 17:44
Witamy, w tym roku ruszyliśmy z programem Konstelacja Lwa. Jednym z naszych celów jest zwiększenie świadomości na temat zaburzeń oraz poznanie problemów osób uczących się i jednocześnie borykających się z nimi. Zapraszamy do anonimowego dzielenia się swoimi przemyślemiami w temacie "Zaburzenia psychiczne a studiowanie/nauka" w grupie wskazanej poniżej(także te osoby, które edukację już skończyły). Za najciekawsze posty wysyłamy książkę "Moja wędrówka",w której studenci opisują swoją drogę wychodzenia z m. in. depresji i nerwicy oraz maskotki inicjatywy.

przez martinka2403 09 gru 2010, 00:35
chcę rozpocząć studia na wydziale prawa,cierpię od 6 lat na nerwicę lękową,jest dobrze ale mam nawroty a co za tym idzie rózne dolegliwości.prawo to ciężki kierunek,czy w moim stanie dam sobie rade?wiem,że z nerwicami studiują medycyne ,prawo i inne kierunki ale gdy przychodzi kryzys jest ciężko,boję się,że nie dam rady tzn nie z nauka ale te jazdy uniemozliwią mi np chodzenie na zajęcia,normale uczenie się.proszę o radę,jeżeli ktoś ma lub miał podobny problem,jak sobie poradził...wiem,że trzeba wierzyć i się nie poddawać,a ja tę wiarę posiadam,marzę o tych studiach,studiowałam już rok analitykę medyczną i dałam radę choć było ciężko,będę wdzięczna za wszystkie opinie.pozdrawiam

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Śnieżka* 18 gru 2010, 00:01
Z jakąkolwiek nerwicą bardzo ciężko skończyć studia, trzeba brać nieustannie leki i chodzić na psychoterapię. Wiele osób z nerwicą przerywa studia lub bierze urlop. Sama jestem tego przykładem
Raz do roku umieram, później rodzę się na nowo, by znowu umrzeć.

przez aree1987 18 gru 2010, 00:10
Martuska_83, jeżeli będziesz studiować dla siebie i faktycznie będzie CIe pociągać to czego sie uczysz to wydaje mi się, że powinno być ok. Ale z drugiej strony jeśli chcesz studiować bo inni studiują, bo tak wypada, bo "znajomi sie dziwnie na mnie patrzą" to sobie odpuść. Cokolowiek zdecydujesz powinnaś się TY czuć z tym ok.
wenlafaksyna 450mg
--

I'm forever black-eyed
A product of a broken home

przez Zapętlona 27 gru 2010, 22:48
Można. Ja skończyłam, chociaż miałam wtedy i ataki paniki i potworne bóle głowy oraz mnóstwo innych dolegliwości somatycznych.
Nie musisz iść na dzienne, masz jeszcze do wyboru zaoczne lub internetowe. Tam spotkania są o wiele rzadziej. Poza tym leki typu Rexetin czy Alventa nie mają tyle skutków ubocznych co te tradycyjne psychotropy. Polecam najpierw rozpoczęcie psychoterapii, ewentualnie z zaopatrzeniem się w leki u psychiatry, a później rozpoczęcie studiów.
Mnie pomagało noszenie benzo w torebce. Chociaż ich nie brałam, wiedziałam, że mogę i to mnie uspokajało.

przez michasiu 30 gru 2010, 01:21
Można skończyć. Ja nawet dwa kierunki ciągnąłem przez pewien czas. Jak by się nie dało skończyć, to by się nie dało też pracować, a się da, a nawet trzeba. Żeby być zdrowym trzeba mieć zajęcie i również uważam, że studiowanie dzienne jest lepsze. Może więcej wymagają, ale to też lepiej, bo ma się więcej do roboty.

przez Sorrow 30 gru 2010, 11:39
TheGrengolada napisał(a):Ja mam zamiar ukończyć moje studia, nawet mimo nerwicy i mało tego, bo dokładam sobie więcej zajęć. Po prostu działa to u mnie tak, że jeśli mam coś do roboty to nie myślę o głupotach typu: nerwica/depresja/popaprane życie. Generalnie ważne, żeby na zajęciach być w dobrej formie fizycznej (tzn. wyspanym, najedzonym itp.), bo wtedy ryzyko nieprzyjemnych przygód jest mniejsze.

To i jeszcze raz to. Większość kłopotów jakie miałem ze szkołą wynikało z braku odpowiedniego zaopatrzenia i wypoczynku. Mózg potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych by prawidłowo funkcjonować.

przez mmmm 01 sty 2011, 23:46
jedna z niewielu rzeczy jaka mnie trzyma w pionie, nie wyobrażam sobie życia bez studiów a koniec się zbliża i to mnie napawa lękiem.
niby się boję wyjść itd. ale wiem, że muszę i lepiej jest gdy muszę codziennie im mniej zajęć tym więcej lęków - przerwy semestralne, dni wolne i jest gorzej. mimo, że jestem mega leniem i każde wolne mnie niby cieszy tylko potem zaczynam żałować jak głowa się włącza.
bez studiów nie dałabym rady.
p.s.
na dziennych jest łatwiej włąsnie dlatego, ze spotykasz ludzi i wykładowców częściej i siłą rzeczy się przyzwyczajasz i oswajasz a nie jak masz kupę zajęć co dwa tygodnie.

przez linka 01 sty 2011, 23:59
Sorrow napisał(a):
TheGrengolada napisał(a):. Generalnie ważne, żeby na zajęciach być w dobrej formie fizycznej (tzn. wyspanym, najedzonym itp.), bo wtedy ryzyko nieprzyjemnych przygód jest mniejsze.

To i jeszcze raz to.

100% racji...u mnie nie wyspanie się zawsze prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji....dlatego nienawidzę zajęć porannych......
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Sorrow 04 sty 2011, 16:24
Niewyspanie jest o tyle masakryczne, że po paru godzinach lekcji power mija i człowiek zaczyna być otępiały i robić głupie błędy. No i na dodatek cały dzień jest zmarnowany praktycznie się nie da w takim stanie uczyć.

przez Magda23 21 sty 2011, 11:19
Napewno się da choć jest trudno. Ja skończyłam.

przez ania280 14 mar 2011, 14:15
Jeżeli podejmiesz leczenie i psychoterapię napewno ukończysz studia. Mnie się udało i to nawet nieźle i trudny kierunek.

przez konwalia123 14 mar 2011, 14:31
studia ,czy mozna? zalezy oczywiscie od stadium choroby ale jesli podejmie sie leczenie to mozna.ja mama nerwice lękowa natrectw i stany depresyjne.naprawde nie chce mi sie funkcjonowac ,nie moge sie do niczego zmotywowac ,wkurzaja mnei ludzie ,wiec ciezko mi wysiedziec na uczelni a taka samooceną jak moja.A ludzie nie rozumieja i sie oddalaja.I jest jeszcze ciezej.Ale ten kierunek nie jest szczytem marzen.Ale go skoncze bo nie potrafie juz marzyc nawet.Martwic sie co bedzie dalej.Kiedys chcialam skonczyc super uczelnie jakos osiagnac jaksi sukces wielki a teraz mi nie zalezy...martwi mnie to ale nie mam na to wplywu
„[...] każdy na nią czeka, jak na stacji stoi, wypatruje, skąd nadjedzie pociąg, który wszystko wyprostuje”

Sortuj wg