Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

przez Martuska_83 08 lis 2010, 22:36
Witam.Od 6 lat choruję na nerwicę lękową..Był czas kiedy czułam się naprawdę dobrze,nawet nie musiałam brać leków..Na studiach zachorowałam na nerwicę lękową..Przerwałam potem studia..Pózniej znów podjęłam je,ale na innym kierunku,jednak nie dawałam rady z uczeniem się..Psychotropy uniemozliwiały mi skupianie się na nauce..Znów musiałam zrezygnować..Minęły 3 lata,było juz dobrze,znów nerwica mnie dopadła..Jednak znoszę ją łagodniej,niż przedtem..Mam pytanie czy osoba z nerwicą ma szansę skończyć studia?Czy jest sens wogóle je zaczynać?Bardzo o tym marzę,jednak na samą myśl się boję..Boję się powrotu tej niewdzięcznej choroby.:;((Poradźcie mi kochani.. :(

Re: Czy osoba z nerwicą lękową może skończyć studia?

przez linka 08 lis 2010, 22:47
Martuska_83, no mam nadzieje że może ja jestem na 5 roku :D i mam zamiar skończyć......
Przede wszystkim czy tylko bierzesz leki? Chodzisz też na terapie?
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez martini. 08 lis 2010, 22:56
ojj studia to jest właśnie ten czas kiedy dużo ludzi przechodzi załamania, depresje, wychodzą zaburzenia i inne rzeczy... u mnie też studia i ogólnie życie doprowadziły do tego że musiałam się pierwszy raz udać do lekarza :-| Wiesz wydaje mi się że dobrze by było skonsultować się z psychiatrą, powiedzieć że masz kłopoty z koncentracją, da się uczyć i żyć na lekach - jestem tego przykładem i ciężkie chwile za mną ale jakoś udało mi się w końcu coś zaliczyć no i wracam na studia więc nie straszcie ;) Ja chce coś osiągnąć w tym życiu! :-|

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Martuska_83 08 lis 2010, 23:08
Jestem na leku..Psychiatra mi razdi isć spróbować,ale jednak strach jest większy od chęci..:((Na terapie jeszcze nie chodzę,muszę poczekać..

przez Martuska_83 08 lis 2010, 23:16
Tylko,że ja wpadam w panikę na zajęciach i nie umiem sobie z tym poradzić,bynajmiej tak miałam jak studiowałam..:((

przez *Wiola* 08 lis 2010, 23:22
Martuska_83,
Ja z doświadczenia wiem ,że takie odkładanie różnych spraw, w tym studiowania, ale i wielu innych, na po nerwicy się nie sprawdza. Zaciśnij zęby i próbuj, da się wiele zrobić, naprawdę, tylko musisz w to uwierzyć i wytrwale dążyć do celu.
Moderator

przez harpagan83 08 lis 2010, 23:30
Mam pytanie czy osoba z nerwicą ma szansę skończyć studia?

Martuska_83 Myślę, że ma, co prawda będzie miała trudniej niż ludzie zachowujący spokój ducha ;)

Boję się powrotu tej niewdzięcznej choroby.:;((Poradźcie mi kochani..

Może to naiwne co powiem, ale wydaje mi się, że nie masz wyboru i musisz przestać się bać swojej choroby, powiem więcej musisz ją polubić i przestać się nią przejmować oraz zaakceptować swoja sytuację. Myślę że wtedy ta choroba będzie powoli ustępować i pewnego dnia zorientujesz się że zniknęła :). Słyszałem kiedyś od kolesia co wyleczył się z fobii społecznej tym sposobem, a teraz prowadzi warsztaty i uczy ludzi jak przezwyciężać lęki i nerwicę.
Pozdrawiam.
Żeby coś zrobić trzeba się starać
Robić to, robić to, tym się jarać
To wymaga pełnego angażu
E, pamiętaj o tym jak o melanżu

przez Martuska_83 08 lis 2010, 23:32
:hide:

przez Polanka 09 lis 2010, 11:39
a ja ledwo ciągne zaoczne studia ...ciezko mi tam wytrzymywac choc to jedyne miejsce gdzie ostatnio wychodze na dluzej

przez linka 09 lis 2010, 11:50
Zgadzam się z wiolą173, takie odkładanie na później....nie wychodzi, czy można - pewnie.
Na lekach, bez leków, przy remisji, w trakcie nawrotu - czasem dostawałam się na zajęcia tylko dzięki benzo, czasem z nerwów rzygałam przed szkołą - ale brnę przez to, za dużo włożyłam w naukę, za dużo przyjemności zabrała mi już choroba i tego nie oddam - da się tylko trzeba dużo samozaparcia :smile:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez stardoll 09 lis 2010, 13:42
mozna, mozna, ale jest ciezko...
Bez benzo w niektorych sytuacjach raczej sie nie obedzie.
Uwazam, ze jesli nerwica baaardzo, baaardzo przyciska to mozna wziac urlop dziekanski i wrocic na stu w nieco lepszym stanie. Ja chyba przez cale studia zmagalam sie z nerwica w mniejszym lub wiekszym nasileniu. Czasami bylo fatalnie.
Osobiscie uwazam, ze nerwicowcowi lepiej zniesc studia dzienne niz zaoczne :P
stardoll

przez TheGrengolada 09 lis 2010, 14:39
Ja mam zamiar ukończyć moje studia, nawet mimo nerwicy i mało tego, bo dokładam sobie więcej zajęć. Po prostu działa to u mnie tak, że jeśli mam coś do roboty to nie myślę o głupotach typu: nerwica/depresja/popaprane życie. Generalnie ważne, żeby na zajęciach być w dobrej formie fizycznej (tzn. wyspanym, najedzonym itp.), bo wtedy ryzyko nieprzyjemnych przygód jest mniejsze.

przez Martuska_83 09 lis 2010, 15:38
Dlaczego niby studia dzienne są lepsze dla nerwicowca?Dla mnie były zabójcze..

przez linka 09 lis 2010, 18:10
Martuska_83, ja też uważam, ze dzienne są lepsze, bo np musisz wyjść z domu, do ludzi, codziennie. Nie zamykasz się w czterech ścianach i nagle łup raz na dwa tygodnie dwa dni spędzone od rana do wieczora na uczelni mogłyby mnie zabić. A tak, powolutku, po 2-3 zajęcia dziennie, codziennie mobilizowały mnie do egzystencji międzyludzkiej.
Przyjaciel forum

Sortuj wg