Fobia społeczna!

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Fobia społeczna!

przez Szałwia 16 wrz 2016, 20:00
Mam wrażenie że tylko ja mam takie problemy tzn chodzi mi o bliskie otoczenie. Wszyscy są otwarci, wyluzowani tylko po mnie pewnie widać że jestem spięta i się ode mnie odsuwają.
Przerabiam to od dawna z terapeutką i boję się że nigdy nie pozbędę się tego myślenia.

Fobia społeczna!

przez ladywind 16 wrz 2016, 20:06
Szalwia na jaką psychoterapię chodzisz.?

Fobia społeczna!

przez Szałwia 17 wrz 2016, 11:40
Psychodynamiczną.
Zastanawiam się nad grupową, żeby poznać osoby które mają podobne problemy...ale nie wiem czy psychicznie to zniosę, jest mi dalej ciężko opowiadać coś czasem samej terapeutce a co dopiero w grupie :/

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Fobia społeczna!

przez dari44 20 wrz 2016, 13:17
Ja również nie lubię gdy wokół mnie jest dużo ludzi. Od zawsze wolałam ustronne miejsca gdzie można się zrelaksować.

Fobia społeczna!

przez doloress 05 paź 2016, 22:15
Hej wszyscy fobicy! Jakie dostajecie leki? Ja 50mg sertaliny (asentra) 1xdziennie, przyjmuje lek już od 5 miesięcy ale praktycznie zero poprawy. Czuje że moja dr psychiatra podchodzi trochę schematycznie do mnie, a wydaje mi się ze akurat na mnie ten lek po prostu nie działa. Czy ktoś jeszcze przyjmuje/przyjmował sertaline i czy odczuwał poprawę?

Fobia społeczna!

przez encia 12 lis 2016, 00:13
Hej wszystkim!
Mój chłopak ma fobię społeczną (zdiagnozowaną). Przez jakiś czas chodził na psychoterapię i do psychiatry (choć raczej nie tylko pod tym kątem, bo miał/ma też inne problemy). Jak to mówi, 'troje to już tłok' :) to znaczy, że jeśli ma więcej niż jednego rozmówcę, zaczyna czuć się niekomfortowo - a im więcej, tym gorzej. Cóż, nie będę wchodzić w szczegóły, bo każdy tu wie, jak to wygląda, powiem jeszcze, że panicznie zastanawia się, czego mogą oczekiwać od niego inni, jak sprostać tym oczekiwaniom itd. I widzę, jak bardzo czuje się niekomfortowo w sytuacjach społecznych (chodzę z nim na zajęcia). Choć, jak sam mówi, od co najmniej kilku miesięcy jest u niego dużo lepiej. Ale, no właśnie, od jakiegoś czasu ma problem z chodzeniem na zajęcia i ogólnie podejrzewam, że to przez poczucie presji i skłonności do perfekcjonizmu (+ ma problemy ze snem i rytmem dobowym), a ma teraz sporo zaległości, ale może jest w tym też trochę fobii społecznej? W sensie, wiecie, trudno mu wrócić do trybu widzenia się z grupą ludzi po przerwie? Nie wiem tego niestety :( a jestem teraz za granicą i kontakt z nim ogranicza się tylko do tego, co on sam mi powie, nie mogę niczego zauważyć, czy po prostu wspierać go swoją żywą obecnością.

I moje pytanie brzmi, jak myślicie, czy mogę mu jakoś pomóc? W tej sytuacji i tak ogólnie? Czy mogę zrobić coś, żeby poczuł się lepiej?

I oczywiście wiem, że tylko osoba, która ma dany problem, może siebie naprawić, nikt inny nie może tego zrobić, ale wiecie, chodzi mi o czyste wsparcie. Bo jak do tej pory często mówię mu, że jestem z nim i go kocham niezależnie od problemów (kiedyś mówił, że boi się, że mnie tym zawodzi), że jakby chciał pogadać, to zawsze jestem i nie musi się niczego wstydzić (oczywiście myślę, że to wie, tak tylko przypominam, bo ja też mam problemy, tylko że innego rodzaju, i też czasem wstydziłam się mu o nich mówić). Ale zastanawiam się, czy mogę zrobić coś jeszcze lub czy może mówię coś, czego lepiej nie mówić? Dlatego byłabym bardzo wdzięczna za Wasze wskazówki!

Fobia społeczna!

przez Eldo 18 lis 2016, 14:48
Moim zdaniem, samemu lepiej nic nie robić, od tego są fachowcy którzy doradzą jaką drogę objąć.

Fobia społeczna!

przez Bluepb 19 lis 2016, 20:23
doloress napisał(a):Hej wszyscy fobicy! Jakie dostajecie leki? Ja 50mg sertaliny (asentra) 1xdziennie, przyjmuje lek już od 5 miesięcy ale praktycznie zero poprawy. Czuje że moja dr psychiatra podchodzi trochę schematycznie do mnie, a wydaje mi się ze akurat na mnie ten lek po prostu nie działa. Czy ktoś jeszcze przyjmuje/przyjmował sertaline i czy odczuwał poprawę?

Ja już od dłuższego czasu biorę 200mg, pomaga mi to tak jak powinno. Trzeba pamiętać o byciu cierpliwym i przechodzić na wyższą dawkę aż do maksymalnej chyba, że uzyskasz pożądany efekt na mniejszej dawce..

Fobia społeczna!

przez encia 19 lis 2016, 22:08
Eldo, jestem teraz w Polsce (ze względu na własne problemy zdrowotne) i widziałam się z nim parę razy i wiem, że jest u niego gorzej. Próbuję namówić go, żeby wrócił na psychoterapię, ale widać było, że mu źle na samą myśl o mierzeniu się z tym w takim stopniu.

Fobia społeczna!

przez B-2 22 lis 2016, 17:54
encia Możesz go wspierac dobrym słowem, dodawać odwagi, podzielić się z nim swoimi sposobami na odgonienie negatywnych myśli, wspierać go i dać mu poczucie, że mimo wszystko jest dla ciebie wyjątkowy ..no i oczywiście namówić na kontynuowanie psychoterapii, bo samemu trudno mu będzie się wyleczyć z tego zaburzenia.
B-2

Fobia społeczna!

przez alone05 06 gru 2016, 20:16
Cześć, fobicy. Jaki macie wynik w teście Liebowitza? Ja uzyskałam 110 pkt. Uwielbiam języki obce: angielski, hiszpański, włoski, jednak na zajęciach mało się odzywam, bo fobia zabrania, ogólnie jestem raczej małomówna.

Fobia społeczna!

przez ryska 06 gru 2016, 21:01
alone05, 114
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

Fobia społeczna!

przez 0xNear 06 gru 2016, 22:11
103... Często mam ataki paniki, i jak poszedłem i tak na prywatne zaoczne studia to myślałem że zemdleję. Poważnie.
Nienawidzę przebywać wśród ludzi. Pomimo że ogólnie jak jestem samemu nie czuję się z tym źle, nie dążę do tego żeby wyjść.
Nie mam lęku związanego z prozaicznymi czynnościami, ale np. jeżeli mam coś zjeść to idę w pusty zaułek. To samo jeżeli chodzi o przebywanie w grupie, idę, siadam sobie i czytam to co mam na smartfonie.
Nie boję się wyjść do sklepu, ba, często mi ludzie mówią że mówię głośno w miejscach publicznych. To trochę zależy od pewnych zmiennych środowiskowych.
Tą chorobę bym nazwał logofobią z elementami nerwicy lękowej.

@EDIT:
Często jest tak, że mimo iż nie czuję lęku nie dążę do zmiany sytuacji przez wadę wymowy (apgar 1), bo wiem że mnie by nie zrozumieli, choć to nie do końca prawda. Wolę się nie przekonywać.
Eat(0xDEADBEEF);

Fobia społeczna!

przez alone05 wczoraj, 20:48
jestem bezrobotna od 10 lat i cieszę się z tego, wolę być bezrobotna niż podlizywać się ludziom, których nie cierpię i nienawidzę, żeby dostać pracę i jeszcze przebywać z ludźmi, którzy mnie szczerze nienawidzą, nie zniosłabym tego, wolałabym się zabić.

Sortuj wg