Fobia społeczna!

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Fobia społeczna!

przez mark123 04 lip 2014, 13:24
Ja mam problem głównie z przechodzeniem koło młodzieży. W przypadku przechodzenia koło jakichś dziewczyn często potrafię mieć świadomość, że tak naprawdę nie zamierzają się ze mnie naśmiewać. Ale w przypadku przechodzenia koło jakichś chłopaków, to często jestem prawie pewien, że chcieliby mi zrobić coś złego.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Fobia społeczna!

przez chester 04 lip 2014, 15:14
mark123, To jest jakaś wskazówka. Dlaczego akurat koło chłopaków. Napadł Cię ktoś kiedyś? Chodzisz na terapię?

Fobia społeczna!

przez mark123 04 lip 2014, 15:25
chester napisał(a):mark123, To jest jakaś wskazówka. Dlaczego akurat koło chłopaków. Napadł Cię ktoś kiedyś? Chodzisz na terapię?

Nikt mnie nie napadł, po prostu mam takie odczucie, a czasem przekonanie, że nastoletnim chłopakom chodzi w życiu głownie o krzywdzenie słabszych.
Na terapię nie chodzę.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Fobia społeczna!

przez Midori 04 lip 2014, 15:30
Ostatnio moje życie ogranicza się wyłacznie do mojego pokoju i łazienki. Sama myśl o wyjściu z domu napawa mnie przerażeniem. Jestem ciekawa jak po wakacjach wrócę do "normalnego" funkcjonowania. :roll:
Midori

Fobia społeczna!

przez Maggda92 04 lip 2014, 16:14
mark123 napisał(a):
chester napisał(a):mark123, To jest jakaś wskazówka. Dlaczego akurat koło chłopaków. Napadł Cię ktoś kiedyś? Chodzisz na terapię?

Nikt mnie nie napadł, po prostu mam takie odczucie, a czasem przekonanie, że nastoletnim chłopakom chodzi w życiu głownie o krzywdzenie słabszych.
Na terapię nie chodzę.

Ja mam podobnie do Ciebie,
z tym,że wydaje mi się,że nastoletni chłopacy i nastoletnie dziewczyny w dzisiejszych czasach są jakoś wybitnie popierdolone, przepraszam wszystkich nastolatków, nie chce was obrazić i nie mówię że wszyscy tacy są ale jak patrzę na zachowanie 14, 15,16 latków robi mi się nie dobrze
Maggda92

Fobia społeczna!

przez Midori 04 lip 2014, 16:22
Maggda92, ja mam takiego 15-latka w domu. Dziękuję bardzo, ale po samym tym jak odnosi się do rodziców, czy też, że wraca o 4 nad ranem, wiem, że nie chcę mieć dzieci. Jak ja miałam tyle lat to szczerze mówiąc nawet nie myślałam o płci przeciwnej. :roll:
Midori

Fobia społeczna!

przez Maggda92 04 lip 2014, 16:33
Midori, Właśnie o tym mówię, te odzywki, zachowanie
Maggda92

Fobia społeczna!

przez beladin 05 lip 2014, 13:25
mark123, U mnie działa mechanizm nieuzasadnionego przypisywania własnej agresji, tej kierowanej ku sobie, innym osobom. Widzę świat przez krwawe, wymazane złością i nienawiścią, okulary. No, krwawe to może zbyt dużo powiedziane. W moich fantazjach przeważnie ktoś mnie prowokuje, wyśmiewa, usiłuje zawstydzić, wystawia na próbę, testuje w jakiś sposób moją siłę wewnętrzną. Oczywiście zawsze staram się podjąć wyzwanie. Niestety ostatecznie, jak przystało na osobę autoagresywną, czego bym nie zrobił, nigdy nie jestem z podjętych działań zadowolony ..idę dumny i olewam - źle, udaję, że nie widzę - źle, wycofuję się - źle, patrzę w oczy - źle, atakuję - źle, mówię coś - źle, ..źle źle źle ..z mojej perspektywy każda reakcja jest dowodem pewnego rodzaju ułomności. Niestety widzę prawie w każdym osobę nastawioną agresywnie, więc siłą rzeczy nieustanni czuję przymus pewnego rodzaju konfrontacji, skutkiem czego jest ciągła frustracja i pogłębiające się poczucie winy.

W praktyce wygląda to tak: Idę chodnikiem. Z naprzeciwka idzie grupka osób. Zaczynam walczyć. Mijam ich. Oni oczywiście mijają mnie nie okazując jakiegokolwiek zainteresowania. Wyobraźnia milknie. Poczucie jakbym z nimi się skonfrontował i przegrał pozostaje.
beladin

Fobia społeczna!

przez alone05 05 lip 2014, 17:32
Ja nienawidzę zatłoczonych autobusów, objawia się moja fobia tym, że spływa mi pot z czoła, leci mi pot po plecach, stoję sztywna jak patyk, spojrzeć na bok nie mogę, bo wszyscy się na mnie patrzą a to okropne uczucie być obserwowanym, ja spuszczam wzrok zawsze jak jestem wśród ludzi, najgorsze są te autobusy, sklepy nie są takie złe, bo można z nich szybko wyjść i tam zwykle nie ma takiego tłoku.
Sometimes I pretend to be normal but it gets boring so I go back to being me

Fobia społeczna!

przez Makabra 07 lip 2014, 13:52
Chciałabym mieć fajne, udane wakacje, ale gdzież by tam... Nawet nie mam z kim wyjść z domu :(
Makabra

Fobia społeczna!

przez khaleesi 07 lip 2014, 14:09
Po temacie na innym forum konkretnie tym http://i57.tinypic.com/2v1n12s.jpg
odkrywam, że już prócz NN to mam też fobie społeczną. Fuck :roll:

-- 07 lip 2014, 14:25 --

Wszystko pasuje kuzwa zajebiście :roll:
To czemu ta Sertralina nie działa na to tylko unikam ludzi jak ognia. :roll: :bezradny:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia_spo%C5%82eczna
Fobia społeczna jest zaburzeniem niepsychotycznym.
Człowiek dotknięty tym zaburzeniem może przypominać osobę z cechami nieśmiałości, jednak w wypadku fobii społecznej główną różnicą jest występowanie bardzo silnego unikania sytuacji społecznych oraz cierpienia, spowodowanego wpływem zaburzenia na kontakt z innymi ludźmi. Osoby z fobią społeczną są mało towarzyskie i skryte, uskarżają się na brak tematów do rozmów oraz uważają się za osoby nieatrakcyjne. Niekiedy może występować u nich skłonność do nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, które doraźnie zmniejszają odczucie lęku. Osoby dotknięte fobią społeczną bardzo często rezygnują z życia towarzyskiego, a niekiedy ograniczają też wyjścia z domu do niezbędnego minimum, ponieważ poza najbliższymi krewnymi i znajomymi kontakty z innymi ludźmi wywołują u nich lęk[2]. Ze względu na trudności w kontaktach międzyludzkich osoby takie mogą prędzej szukać kontaktu z innymi ludźmi poprzez Internet[8]. Niektórzy chorzy z fobią społeczną są w stanie zapanować nad swymi objawami i tłumią lęk w sobie, na zewnątrz sprawiając tylko wrażenie introwertyków, ludzi spokojnych i opanowanych[2][5][8]. Rzadziej manifestują radość i swobodne zachowanie, bardziej typowa jest ich powaga i nadmierne kontrolowanie mimiki i zachowania.
Osoby cierpiące na fobię społeczną:

unikają wystąpień publicznych
unikają jedzenia i picia w miejscach publicznych
nie odzywają się w obecności innych
unikają rozmów, zwłaszcza z osobami, które są dla nich autorytetem
nie mogą pracować, gdy ktoś na nie patrzy
prowadzą najczęściej samotniczy tryb życia

W momencie, gdy człowiek dotknięty tym zaburzeniem jest narażony na ekspozycję społeczną, mogą u niego wystąpić następujące objawy somatyczne[8][10]:

czerwienienie się,
przyspieszenie bicia serca, kołatanie serca,
drżenie rąk i mięśni (np. łydek),
nadmierna potliwość,
duszność,
nudności,
szumienie w uszach,
zaburzenia mowy (np. drżenie głosu),
u niektórych osób: łzawienie,
zawroty głowy.

Objawy te mogą narastać nawet do rozmiarów lęku panicznego, jeśli chory nie wycofa się z sytuacji w porę. Obawa przed tym często powoduje niezrozumiałe dla innych zachowania, które z zewnątrz mogą wyglądać jak tchórzostwo.

-- 07 lip 2014, 14:27 --

Rozpoznanie

Jeśli fobia pojawia się u pacjenta w młodym wieku, często jest przez niego i otoczenie określana jako "wyjątkowa wstydliwość/nieśmiałość" i jej zdiagnozowanie bywa utrudnione[4]. Tymczasem nieleczona fobia społeczna jest schorzeniem chronicznym i, nieleczona, może trwać nawet całe życie[30].

Według klasyfikacji DSM-IV fobia społeczną rozpoznaje się, gdy[31]:

występują obawy, że słowa lub działania mogą spowodować upokorzenie bądź zawstydzenie,
narażenie się na ekspozycję społeczną lub nawet samo myślenie o niej powoduje wystąpienie lęku oraz objawów somatycznych,
obawy przed upokorzeniem bądź zawstydzeniem są nieuzasadnione lub nadmierne,
występuje unikanie sytuacji wywołujących lęk oraz odczuwanie silnego stresu podczas narażenia na ekspozycję społeczną,
odczuwalne jest cierpienie spowodowane unikaniem sytuacji społecznych,
występują problemy społeczne i zawodowe.

Nie no masakra. :(
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Fobia społeczna!

przez beladin 08 lip 2014, 13:12
Żeby mówić o fobii, należy ocenić na ile poszczególne objawy utrudniają normalne funkcjonowanie. To, że ktoś nie czuje się dobrze mówiąc publicznie, unika rozmów z autorytetem, denerwuje się jak mu się patrzy na ręce nie musi oznaczać, że taka osoba będzie miała problem w życiu społecznym na co dzień. Stres w nowych sytuacjach jest czymś naturalnym. Często w miarę upływu czasu człowiek oswaja się z nową sytuacją i lęk ustępuje. Warto obserwować swoje reakcje i świadomie nie dawać się nawykowi "unikania", bo to niestety zamyka kółeczko, utwierdza w przekonaniu o słuszności obaw i w konsekwencji prowadzi do pogłębiania problemu.
beladin

Fobia społeczna!

przez mark123 08 lip 2014, 13:24
Ja mam chyba fobię społeczną na dzieci i młodzież, natomiast na osoby dorosłe osobowość unikającą.

Jeśli fobia pojawia się u pacjenta w młodym wieku, często jest przez niego i otoczenie określana jako "wyjątkowa wstydliwość/nieśmiałość" i jej zdiagnozowanie bywa utrudnione[4]

Mnie w dzieciństwie w poradni psychologiczno-pedagogicznej określili jako osobę bardzo silnie wstydliwą i lekko zamkniętą w sobie.

Fobia społeczna!

przez beladin 08 lip 2014, 16:22
Ja poszedłem na terapię na oddziale z przeświadczeniem, że mam fobię społeczną, a wyszedłem z diagnozą czegoś w rodzaju zaburzenia schizotypowego. Według tamtejszego psychologa nie mam fs. Aby zakwalifikować zespół objawów jako konkretne schorzenie potrzeba wnikliwego wywiadu, sesji z psychologiem itd. Zresztą dla nas nie ma większego znaczenia jak to się nazywa, bo i tak terapia jest przeprowadzana indywidualnie.
beladin

Sortuj wg