Fobia społeczna!

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Fobia społeczna!

przez fobik90 01 kwi 2014, 21:41
Dzisiaj mam okropny humor, złe samopoczucie i nie mam na nic sił.
Przytyłam mimo diety (prawie 2 tygodnie) jestem załamana, ale to nic...
wiem, że jutro nie będę mogła pojechać na uczelnię, bo zawsze po takiej załamce nie chcę widzieć ludzi...
nie wiem jak wytrzymam, bo muszę jutro pojechać :(
Niech nie myli Was nick! Jestem kobietą...

Fobia społeczna!

przez Pimpuś 10 kwi 2014, 23:01
Witam,

Ja dokładnie nie wiem czy mam fobię społeczną czy jakąś nerwicę (i czy to się bardzo różni od siebie), ale obstawiam to pierwsze. Mam 24 lata, a nie jestem zdolna do pracy. Obcy ludzie/miejsca sprawiają, że wpadam w panikę - serce wali, nie mogę oddychać, drżę cała, nie mogę zebrać myśli i dosłownie nie słyszę co się dzieje wokół mnie. Kiedyś leczyłam się na nerwicę i zaburzenia osobowości o typie agresywnym, ale przerwałam leczenie, bo... mój psychiatra mnie wkurzał :oops: Problem w tym, że dopiero, kiedy faktycznie utrudnia mi to życie w społeczeństwie oraz powoduje szereg dolegliwości fizycznych (bóle w klatce piersiowej, omdlenia, ataki płaczu), chciałabym iść się leczyć, ale nie mam ubezpieczenia zdrowotnego :( Nie wiem jak z tym żyć, zwłaszcza, że kiedy wspomnę komukolwiek, że podejrzewam u siebie problemy psychiczne to słyszę "Ty się z lenistwa wylecz!" :cry: Niestety u mnie w rodzinie nikt nie bierze na poważnie dolegliwości psychicznych...
If you're searching out for something -
Don't try so hard
If you're feeling kinda nothing -
Don't try so hard
When your problems seem like mountains
You feel the need to find some answers
You can leave them for another day
Don't try so hard

- Freddie Mercury

Fobia społeczna!

przez Lethality 16 kwi 2014, 16:51
Pimpuś, Fobia społeczna jest nerwicą więc masz to i to. U mnie tak samo lęk pojawią się w sytuacjach społecznych, przede wszystkim wśród obcych ludzi. Ale też miewam lęki "bez powodu" choć domyślam się, że jakaś przyczyna tego musi być. Zachowanie Twojej rodziny jest okropne, ale zrozumiałe. Nie mieli nigdy zaburzeń psychicznych więc nie wiedzą jak to jest. Ja reaguje agresją, gdy słyszę po raz n-ty zdania typu "Weź się w garść", albo "Wysiłek fizyczny Ci pomoże" mimo moich logicznych argumentów i dowodów popartych doświadczeniem, że to nie pomaga.

A i czytałem, że Ty pracujesz. Nie dasz rady zaoszczędzić na terapię?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Fobia społeczna!

przez tomasz_xyz 17 kwi 2014, 18:05
dziś miałem w pracy świąteczne jajeczko, a jestem nowym stażystą i stres był dosyć duży pomimo wzięcia leku na uspokojenie. ręce drżały i ogólnie czułem się obserwowany brr...

jak jem obiad w mniejszym gronie też jest źle, ba nawet jak gości mamy w domu z rodziny to jest podobnie :-|
tomasz_xyz

Fobia społeczna!

przez Psychoanalepsja_SS 19 kwi 2014, 14:02
KochajacyFacet napisał(a):fobik90, Też mam takie myśli np. wódkę kupuję i "co oni pomyślą taki młody a pijak".

Ja mam tak z apteką, gdy chcę sobie kupić jakieś antidole czy tym podobne :D. Z "normalnymi" artykułami raczej problemu nie mam. Może chodzi o jakąś 'nowość' sytuacji. Ostatnio byłem w przychodni zdrowia psychicznego, rejestrowanie się i czekanie w kolejce było dla mnie masakrycznie stresujące...

Fobia społeczna!

przez Asiulka88 20 kwi 2014, 12:53
Hmm... A gdzie jest granica między brakiem pewności siebie, kompleksem niższości a fobią społeczną??

Fobia społeczna!

przez tomasz_xyz 21 kwi 2014, 11:59
Asiulka88 napisał(a):Hmm... A gdzie jest granica między brakiem pewności siebie, kompleksem niższości a fobią społeczną??

Fobia społeczna to duży lęk przed sytuacjami społecznymi. Ja na przykład boję się jeść w miejscach publicznych. Brak pewności siebie nie ogranicza tak jak fobia. Wychodzi się z domu, funkcjonuje w miarę normalnie w społeczeństwie
tomasz_xyz

Fobia społeczna!

przez J-23 21 kwi 2014, 13:01
fobia społeczna to mój ulubiony lęk, a tak rzadko się pojawia :D. Brak pewności siebie (niska samoocena) może nasilać lęk. Jeżeli sam siebie nie akceptuję (jestem do niczego) to dodatkowe wyobrażenie i analizowanie jak mnie postrzegają inni (za pewne źle) jeszcze bardziej pogłębia zaburzenia nerwicowe. Pewność siebie to umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, ale ta pewność siebie bierze się z mocnego JA - bo gdy pojawia się irracjonalny lęk to jestem w stanie powiedzieć sobie - wiem na co mnie stać, wiem że sobie poradzę, itd. a wtedy lęk zaczynie maleć.
J-23

Fobia społeczna!

przez mark123 21 kwi 2014, 13:30
Ja chyba wobec dorosłych mam brak pewności siebie, a wobec nastolatków i dzieci, fobię.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Fobia społeczna!

przez Asiulka88 21 kwi 2014, 16:46
Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Bo tak się zastanawiam- kompleks niższości powoduje, że człowiek uważa się za gorszego od innych, dopatruje się mimowolnie dowodów na to we wszelkich sytuacjach - np ktoś ma się podpisać przy kimś i ktoś patrzy i pewnie myśli sobie, że ten ktoś patrząc myśli sobie coś negatywnego- więc ta sytuacja staje się niemiła i stresująca no i tym sposobem ktoś zaczyna tego unikać. Tak samo z niemal wszystkimi innymi sytuacjami. I tak sobie myślę, czy np kompleks niższości nie może pomóc w rozwinięciu się fobii społecznej??
Niska samoocena do pewnego stopnia wgl nie utrudnia życia, ale kompleks niższości już tak. I bardzo mi się to kojarzy z fobią społeczną. Może jedno zawsze występuje z drugim i się nakręca nawzajem?
Bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić kogoś mega pewnego siebie i mającego fobię społeczną- chyba że nie wiem wystarczająco dużo o tym wszystkim. Ale jak ktoś ma zdrową samoocenę to raczej będzie miał gdzieś, że ktoś patrzy jak je czy się podpisuje itd.
Kompleks niższości i fobia społeczna bardzo mi się ze sobą kojarzą- bardzo podobne są odczucia i skutki.
Dlatego pytałam co Wy o tym myślicie.
Poza tym zastanawiam się nad sobą- czy to tylko kompleks niższości i jego skutki czy już coś więcej ;/
Np nie lubię odbierać tel, jak dzwoni nieznany mi nr, dawniej nie lubiłam się podpisywać przy kimś albo jeść między obcymi ludźmi( ale nie jakoś strasznie tylko trochę). Z czasem i wiekiem nabrałam pewności siebie i teraz mogę jeść wszędzie, pisać itd. Ale tel nie przepadam odbierać, bo mnie wkurzają Ci wszyscy akwizytorzy. Ciągle tylko, żeby kupiła nowy telefon, bo super oferta- no ileż można.
Przybywanie gdzieś między ludźmi na mieście albo w jakichś sklepach itd nie jest dla mnie problemem, ale np czasem obawiam się, że ktoś obcy mnie zaczepi i coś będzie chciał albo coś do mnie mówił- ale to z kolei rozumiem, bo dawniej często tak się zdarzało- byłam osobą bardzo otwartą, życzliwą, wygadaną i chyba to było widać- taki typ kumpeli, z którą można o wszystkim. Ale z czasem zaczęło mnie to męczyć- chciałam po prostu spokojnie przejść sobie przez miasto bez gadania z nikim i teraz jak idę to czasem staram się udawać zajętą :) żeby mnie nikt nie zaczepił :)
Ale ogólnie wkurzają mnie ludzie... Ich fałsz, egoizm, głupota, złośliwość itd... Można nie mieć fobii społecznej a nie przepadać za ludźmi??

Fobia społeczna!

przez Asiulka88 21 kwi 2014, 17:45
Myślę że kompleks niższości może istnieć niezależnie od fobii społecznej , natomiast być wyjściową do wytworzenia się jej.

Też tak myślę :)

często aż śmiać mi się chce, gdy widzę jak ludzie paskudnie się zachowują i nie mają odrobiny wyrzutów sumienia.

Haha to Ty przynajmniej się z tego pośmiejesz, a mnie to trochę przeraża... :-|
Może kiedyś się okaże, że to z tymi wszystkimi pewnymi siebie cwaniakami jest coś nie tak, a ci niepewni są normalni...

Fobia społeczna!

przez Psychoanalepsja_SS 22 kwi 2014, 11:36
Asiulka88 napisał(a):
często aż śmiać mi się chce, gdy widzę jak ludzie paskudnie się zachowują i nie mają odrobiny wyrzutów sumienia.

Haha to Ty przynajmniej się z tego pośmiejesz, a mnie to trochę przeraża... :-|
Może kiedyś się okaże, że to z tymi wszystkimi pewnymi siebie cwaniakami jest coś nie tak, a ci niepewni są normalni...

Bez sensu się tak tym przerażać :). Ja już dawno nauczyłem się to ignorować. "Świata nie zbawisz", ludzkość zawsze odznaczała się tymi samymi wadami mimo upływu stuleci.

Fobia społeczna!

przez sensual 22 kwi 2014, 14:55
Pimpuś napisał(a):Witam,

Ja dokładnie nie wiem czy mam fobię społeczną czy jakąś nerwicę (i czy to się bardzo różni od siebie), ale obstawiam to pierwsze. Mam 24 lata, a nie jestem zdolna do pracy. Obcy ludzie/miejsca sprawiają, że wpadam w panikę - serce wali, nie mogę oddychać, drżę cała, nie mogę zebrać myśli i dosłownie nie słyszę co się dzieje wokół mnie.

Jak bym czytal o sobie, mi ciezko do sklepu jest wejsc i patrzyc na tych ludzi moim wystarszony wzrokiem, chodze jedynie wieczorami jak pustki.Na miescie za dnia, nie wiem co sie dzieje w okol mnie taki mam stres - ci ludzie idacy w moja strone, odglosy samochodow, gwar uliczny :/ - trace doslownie "orientacje".Ubezpieczenia tez nie mam , bo boje sie isc do pracy
a co tu pisać....
I Mister Forum

Fobia społeczna!

przez Asiulka88 22 kwi 2014, 19:05
Nekroschizofrenik napisał(a):
Bez sensu się tak tym przerażać :). Ja już dawno nauczyłem się to ignorować. "Świata nie zbawisz", ludzkość zawsze odznaczała się tymi samymi wadami mimo upływu stuleci.

Daj mi trochę tej ignorancji :) Przydałaby mi się...
Ale wydaje mi się, że ostatnio z ludźmi jest coraz gorzej.

Sortuj wg