Fobia społeczna!

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Fobia społeczna!

przez Adam Smith 20 sie 2012, 21:26
Ja uważam , że najlepszym nurtem psychoterapeutycznym w leczeniu fobii społecznej ( innych fobii również) jest behawioralno-poznawczy ;) gdy chodziłem na psychodynamiczną , to nie było żadnych efektów , a na behawioralnej zacząłem rozumieć swoje błędne przekonania i przełamywać lęki , więc polecam ;)
Adam Smith

Fobia społeczna!

przez nomorewords43 20 sie 2012, 21:42
Tomcio Nerwica napisał(a):Ja uważam , że najlepszym nurtem psychoterapeutycznym w leczeniu fobii społecznej ( innych fobii również) jest behawioralno-poznawczy ;) gdy chodziłem na psychodynamiczną , to nie było żadnych efektów , a na behawioralnej zacząłem rozumieć swoje błędne przekonania i przełamywać lęki , więc polecam ;)

Zgadzam się z Panem w całości. Poznawczo-behawioralna rządzi
Niestety w mojej okolicy takich terapeutów brak.
Pójdę na psychodynamiczną, bo tacy "spece" dominują w mojej okolicy,
ale książki będę czytał z nurtu behawioralno poznawczego.
Jak pamiętam to Twórca nurtu Terapii Emotywno-Kognitywnej (REBT) Albert Ellis
sam cierpiał na fobie społeczną w młodości.
-pozdrawiam- nomorewords43
nomorewords43

Fobia społeczna!

przez Hushabye 22 sie 2012, 19:15
Witam. Czy mam fobię społeczną? Pokrótce opiszę moje zachowanie. Zacznijmy od tego, że strasznie boję się chodzić w miejsca publiczne, głównie sklepy, większe centra handlowe, ale też szkoły, i inne tego typu placówki. Za każdym razem mam wrażenie, że ludzie patrzą na mnie jak na kogoś gorszego, a kiedy przejdę nieco dalej, obgadują mnie. Zazwyczaj w szkole siedzę sama, wzrok opuszczam na dół, by nie móc patrzeć na innych. W sytuacjach, kiedy wiem, że mam mieć gości, robi mi się niedobrze/słabo, a kiedy organizowana jest większa impreza i siedzę wśród ludzi, wstydzę się wykonać jakikolwiek ruch. Boję się większych przemówień, tak samo boję się być wezwana do odpowiedzi w szkole, bo strasznie się palę i obawiam wyśmiania się, kiedy się pomylę. Raczej zamykam się w sobie. Nie lubię też, jak ktoś się na mnie patrzy, dlatego najlepiej byłoby, gdybym mogła zakryć całe swoje ciało, zrobiłabym to. Nienawidzę lekkich ubrań, bo tak jak wcześniej wspominałam, mam wrażenie, że ludzie wtedy się na mnie dziwnie patrzą i obgadują. To tyle. Jak więc sądzicie...?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Fobia społeczna!

przez Pip-Boy 22 sie 2012, 19:30

Fobia społeczna!

przez carlosbueno 22 sie 2012, 19:31
Hushabye Z tego co piszesz to całkiem prawdopodobne że ją masz. Widzę u Ciebie tez objawy bardzo niskiej samooceny zresztą ona zawsze występuje w fobii społecznej a nawet nie musi być oznaką fobii. Ale ja Ci nie pomogę może psychiatra, psycholog pomoże ale fobia społeczna nie jest lekka w leczeniu i żaden lek jej nie usunie od tak.
Największy Forumowy Maruda

Fobia społeczna!

przez ladywind 22 sie 2012, 19:39
dokładnie, fobie społeczną bardzo cieżko zwalczyc lekami, to tkwi głęboko w psychice, nawet nie wiem czy terapia jest w stanie cos pomoc na to
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Fobia społeczna!

przez carlosbueno 22 sie 2012, 19:43
terapia grupowa jest zalecana chyba, a leki stosuje się takie jak w przypadku depresji np wenlafaksynę ale one mogą co najwyżej minimalnie pomóc, raczej długoletnia psychoterapia jest wskazana. Ja mam też fobie ale taka umiarkowaną lżejszą niż Hushabye

Fobia społeczna!

przez vifi 22 sie 2012, 20:28
W liceum miałem podobnie jak Hushabye, Po trzech latach studiów (w tym dwóch z nerwicą i roku w terapii) w zasadzie tak nie narzekam na lęki społeczne. Dalej nie jestem jakimś bożyszczem tłumów i dalej mam pewne lęki i opory przed innymi, ale jest dużo lepiej niż wtedy, tak że mogę już w miarę normalnie funkcjonować. Nie żebym miał jakieś koleżanki, ale mam jakiś znajomych na studiach i jakoś sobie radzę z załatwianiem podstawowych rzeczy. Chociaż samotność czasami doskwiera.

Fobia społeczna!

przez Migawka 22 sie 2012, 21:30
W takim razie z tego co tu czytam chyba nie mam takiej typowej fobii społecznej . Bo i owszem mam problem z telefonami, z niektórymi miejscami, boję się tłumów, spotkań służbowych z nowymi osobami i tak dalej, ale niskiej samooceny nie mam , przeciwnie, znam swoją wartość ,zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym , nie chowam głowy w piasek przewaznie zawsze mam coś do powiedzenia i potrafię słuchać . A zatem coś mam,ale nie tak bardzo . Trochę się ucieszylam wystarczy mi potworna silna nerwica lękowa, innych rzeczy nie chcę już mieć .

Fobia społeczna!

przez carlosbueno 22 sie 2012, 21:41
A ja mam wszystkie cechy osobowości unikającej która według niektórych jest skrajną formą fobii społecznej ale fobii społecznej nie mam aż tak silnej, nie boję się chodzić do sklepów, tłumy znoszę choć nie przepadam, w szkole jakoś aż tak bardzo tez się izolowałem( a jak już to z innego powodu niż FS)
A samoocenę mam bardzo niską no ale jaką mogę mieć jak przez unikanie wszystkiego, niczego w życiu nie osiągnąłem zarówno zawodowym jak i prywatnym, jestem totalnym zerem i dlatego unikam ludzi bo gdybym miał pracę, dziewczynę byłoby lepiej.

Fobia społeczna!

przez zannia 22 sie 2012, 22:49
Nie czytam wszystkich postów, bo trochę sporo tego. Zapytam więc po prostu czy w fobii społecznej występują urojenia?
zannia

Fobia społeczna!

przez carlosbueno 22 sie 2012, 22:54
może występować coś na kształt urojeń to znaczy że ma się uczucie że jest obgadywanym, obśmiewanym, obserwowanym przez innych. Ja miewam od czasu do czasu takie coś ale jestem świadomy przynajmniej po czasie że to nie jest prawdą to co mi się wcześniej wydawało. A o jakie urojenia chodzi konkretnie.

Fobia społeczna!

przez zannia 22 sie 2012, 23:07
Napisałam pw :)
zannia

Fobia społeczna!

przez vifi 22 sie 2012, 23:20
Ja bym tego nie nazwał urojeniami

Sortuj wg