funkcjonowanie chorego z nerwicą lęku napa

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

funkcjonowanie chorego z nerwicą lęku napa

przez mili.d1985 10 sie 2010, 11:43
Witam jestem tu nowa. Mam pytanie odnośnie nerwicy lęku napadowego z agorafobią? Ktoś mi bardzo bliski ma tę chorobę. Chciałabym dowiedzieć się jak funkcjonują chorzy z tą chorobą w życiu codziennym? Jakie konsekwencje w życiu codziennym ma ta choroba? Jakie są sposoby leczenia i czy są wogólę jest szansę na jej wyleczenie. Czy leki psychotropowe uzależniają? i mocno wpływają na nasze zdolności psychoruchowe? A i jescze jedno czy konsekwencją tej choroby może być agresja chorej osoby. Będę wdzięczna za informacje, poniewaz jestem załamana tą wiadomością . Nie przeszukiwałam tego forum może jakiś lekarz udzieliłby mi informacji.

Re: funkcjonowanie chorego z nerwicą lęku napa

przez purplepeople 10 sie 2010, 13:38
lęk napadowy z agorafobią charakteryzuje się uczuciem paniki towarzyszącym: przebywaniu w miejscu publicznym, w tłumie ludzi, daleko od domu, w miejscach gdzie utrudniona jest ucieczka. Nie muszą występować wszystkie te czynniki.

Jak funkcjonuje taki chory? Najprawdopodobniej unika takich sytuacji, jest przerażony myślą o wyjściu do kina czy sklepu, ale może też walczyć z tym strachem lub naszpikowac się lekami. To jest sprawa indywidualna i jak poczytasz forum, zobaczysz, że ile ludzi, tyle stylów funkcjonowania. To samo tyczy się agresji. Chory moze w ten sposób odreagowywać gromadzone się w nim napięcie, ale nie musi. Ja mam lęki napadowe, a nie jestem bardziej agresywna niż zwykły człowiek.

Jesli chodzi o leki psychotropowe, to zalezy od konkretnego leku. Wiem, że leki zwrotnego wychwytu serotoniny (SSri bodajże) czyli antydepresyjne stosowane też przy leczeniu lęków - nie uzalezniają. Ale być może to zależy od dawek albo konkretmych substancji czynnych. Nie jestem lekarzem. Czy zaburzają psychomotorykę? W pewnym sensie tak, czasem czuję się otumaniona, ale to nie jest reguła i być może wcale nie jest to wpływ leków, tylko ogólnie zmęczenia, niewyspania, wyczerpania psychicznego. W kazdym razie normalnie chodze do pracy a w weekendy na zjazdy w szkole i to z całkiem niezłymi wynikami. Tak jak wpisałam wyżej- z pewnością zalezy to od konkretnego leku, dawki, a także od konkretmej osoby i nasilenia zaburzenia.

I jeszcze jedno- pamiętaj, że lęki z agorafobią to nie choroba! To jedynie zaburzenie, a w dodatku uleczalne. Jednakowoż wymaga cierpliwości i niejednokrotnie czasu. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecęj zajrzyj do ICD-10 lub DSM IV i tam poszukaj w rozdziale zaburzenia nerwicowe pod hasłem lęk napadowy z agorafobią (albo podobnie). Ebook powinien być dostępny gdzieś w internecie.

przez mili.d1985 13 sie 2010, 12:03
Dziękuję ci za odpowiedż bardzo mnie uspokoiła. Wiem,że mój skarb nie boi się tłoku( przemierza do mnie dużo kilometrów pociągiem) Boi się natomiast pustych ulic, ponieważ ma lękl prze tym , że w razie czego nikt nie udzieli mu pomocy. Na stałe przyjmuję 2 leki a jeden doraźnie w razie ataku, który objawia się bólem w klatce piersiowej. Nie znam niestety nazw leków , ale on uspakaja mnie, że wszystko jest pod kontrolą lekarza i zrobi wszystko, aby to pokonać. Nie jest agresywny. Trzy miesiące był na terapi grupowej i i z tego co wiem jeszcze tam wróci w nasepnym roku. Jak mogę mu pomóc? Czy znacie jakieś sposoby na to jak radzić sobie z lękiem?. Jak mogę mu pomóc? Może znacie jakiegoś terapeute? Czy to może być genetyczne? Mój skarb na codzień studjuję i pracuję. Bardzo go kocham i zarazem b boję. Będę wdzięczna za wypowiedzi innych osób i jakąś pomoc i porady.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mili.d1985 02 lis 2010, 10:42
mili.d1985 napisał(a):Dziękuję ci za odpowiedż bardzo mnie uspokoiła. Wiem,że mój skarb nie boi się tłoku( przemierza do mnie dużo kilometrów pociągiem) Boi się natomiast pustych ulic, ponieważ ma lękl prze tym , że w razie czego nikt nie udzieli mu pomocy. Na stałe przyjmuję 2 leki a jeden doraźnie w razie ataku, który objawia się bólem w klatce piersiowej. Nie znam niestety nazw leków , ale on uspakaja mnie, że wszystko jest pod kontrolą lekarza i zrobi wszystko, aby to pokonać. Nie jest agresywny. Trzy miesiące był na terapi grupowej i i z tego co wiem jeszcze tam wróci w nasepnym roku. Jak mogę mu pomóc? Czy znacie jakieś sposoby na to jak radzić sobie z lękiem?. Jak mogę mu pomóc? Może znacie jakiegoś terapeute? Czy to może być genetyczne? Mój skarb na codzień studjuję i pracuję. Bardzo go kocham i zarazem b boję. Będę wdzięczna za wypowiedzi innych osób i jakąś pomoc i porady.

Jestem przerażona . Mój chłopak boi się sam przebywać w domu. Wcześniej mi o tym nie wspominał. Co robić? Jak mu pomóć?. Czy może ktoś z was wie czy terapia poznawczo- behawioralna może być refundowana przez Nfz? i Czy znacie jakiś dobry ośrodek w Krakowie, który by się tym zajmował?

przez 19_latek 02 lis 2010, 11:58
mili.d1985,
Terapia moze byc przez NFZ, ja tak zaczynam chodzic.
Boi sie sam zostac w domu? Jakie dokladnie leki bierze? Moze nie dzialaja na niego?
19_latek

przez Misiek_NL 02 lis 2010, 12:38
19_latek, Ja też na początku bałem się zostać sam w domu...
Misiek_NL

przez mili.d1985 02 lis 2010, 12:43
19_latek napisał(a):mili.d1985,
Terapia moze byc przez NFZ, ja tak zaczynam chodzic.
Boi sie sam zostac w domu? Jakie dokladnie leki bierze? Moze nie dzialaja na niego?

Nie znam nazw leków, które bierze. A czy konsekwencją tej choroby może być agresja względem drugiej osoby? i Czy osoba z nerwicą lękową z agorafobią może zrobić ptawo jazdy?

przez Misiek_NL 02 lis 2010, 12:44
mili.d1985, Nerwicowcy raczej nie są agresywni... A prawo jazdy można robic :)
Misiek_NL

przez mili.d1985 02 lis 2010, 12:47
[quote="Misiek_NL"]19_latek, Ja też na początku bałem się zostać sam w domu...[/quote A teraz ]jak jest? Jak sobie z tym poradziłeś?

przez Misiek_NL 02 lis 2010, 12:51
mili.d1985, Zostawałem sam i jakoś się przekonałem że jednak nic złego się nie dzieje jak zostaje sam...
Misiek_NL

przez mili.d1985 02 lis 2010, 13:21
Misiek_NL napisał(a):mili.d1985, Nerwicowcy raczej nie są agresywni... A prawo jazdy można robic :)

Można ? biorac leki psychotropowe?

przez *Wiola* 02 lis 2010, 13:29
Na temat prawa jazdy różne są opinie. Oczywiście lepiej lekarzowi o lekach nie mówić, ale jeśli czuje się na siłach to powinien. Ja robiłam już na lekach i od tamtej pory jeżdżę szczęśliwie(odpukać) od 12 lat.
Moderator

przez 19_latek 02 lis 2010, 13:31
mili.d1985,
Zaczalem brac leki.
Juz bylem w takim stanie ze nie moglem wyjsc przed dom bo lapaly mnie ataki lęku, a wyjscie do sklepu bylo calkowicie niemozliwe.
Zaczalem brac leki i musialem pomalu zaczac wychodzic, najpierw przed dom, pozniej na ulice, do sklepu itp. Teraz juz w miare normalnie funkcjonuje.

Jesli to pomoze to ja biore parogen 30mg (na poczatku 5mg i zwiekszalem dawke) + fluanxol 1mg ktory nie ma prawie wcale skutkow ubocznych.
Agresywny nigdy nie bylem.

Prawo jazdy mozna robic ale nie mozna brac benzodiazepin bo one ogłupiaja i nie mozna po nich prowadzic. Na tych lekach co ja biore nie prowadzilem samochodu tylko 2 pierwsze tygodnie, pozniej juz normalnie jezdzilem.
19_latek

przez Misiek_NL 02 lis 2010, 15:29
19_latek, Fakt faktem po benzo nie mozna prowadzić... ale że ogłupiają to pierwsze słysze, a biore benzo od początku mojej nerwicy.
Misiek_NL

Sortuj wg