Dlaczego ludzie mają nas za wariatów?!

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Dlaczego ludzie mają nas za wariatów?!

przez serek87 25 sty 2010, 17:25
Dlaczego ludziom wydaje się,że jak ktoś choruje na nerwice to jest taki sam jak psychicznie chorzy z tanich filmów?Zapęty w kaftan nieprzewidywalny i niebezpieczny dla otoczenia?
"Wiem,że nigdy nie będę szczesliwa-mogę być jednak wesoła"-Marilyn Monroe przy okazji swoich 35 urodzin...

Re: Dlaczego ludzie mają nas za wariatów?!

przez tet 25 sty 2010, 17:32
serku..
a słyszałaś o takim terminie jak: ignorancja? :lol:
tet

przez Ciśnieniowiec 25 sty 2010, 17:33
Bo nas nie znają i boją się poznać. A to dlatego, że w mediach ciężko znaleźć cokolwiek na temat nerwicy, za to często powstają filmy/książki o ciężkich zaburzeniach psychicznych jak schizofrenia. Jeżeli człowiek słyszy coś o chorobach psychicznych, a nigdy nie zestknął się z człowiekiem chorym od razu kojarzy to z obrazami, które widział (tv, gazety itd)np szpital psychiatryczny i kaftany. Dlatego traktują nas jak wariatów. Przydałaby się akcja doinformowania ludzi czym jest nerwica, zwłaszcza że wiele osób na nią choruje i nawet nie ma o tym pojęcia :smile: Ale to tylko moje zdanie na ten temat. Pozdrawiam

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez polakita 25 sty 2010, 17:38
Tak, już coś podobnego było niedawno powiedziane, więc ja proponuję nam, nerwicowcom: uświadamiajmy społeczeństwo :mrgreen: co prawda ja tego dużo nie robię ale jak już się z kimś zgadam na temat nerwicy to mogę ciągnąć temat w nieskończoność ;)

Oczywiście to co mówisz serek to wynika z kompletnej niewiedzy.
polakita

przez Ciśnieniowiec 25 sty 2010, 17:57
[quote="polakita"]Tak, już coś podobnego było niedawno powiedziane, więc ja proponuję nam, nerwicowcom: uświadamiajmy społeczeństwo :mrgreen: co prawda ja tego dużo nie robię ale jak już się z kimś zgadam na temat nerwicy to mogę ciągnąć temat w nieskończoność ;)

Oczywiście to co mówisz serek to wynika z kompletnej niewiedzy.[/quote

Ja uświadomiłem czym jest nerwica i depresja wszystkim w moim otoczeniu i kilka osób stwierdziło, że mają niektóre objawy . Wiele osób na początku szczególnie w pracy i szkole zachowywało się w stosunku do mnie dziwnie, kiedy zachorowałem, ale teraz jest ok. No i jak poznaję kogoś nowego to lubię zrobić wtedy mały wykład czym jest nerwica :D

przez Majster 25 sty 2010, 18:13
Ciśnieniowiec napisał(a):
polakita napisał(a):Oczywiście to co mówisz serek to wynika z kompletnej niewiedzy.[/quote
Ja uświadomiłem czym jest nerwica i depresja wszystkim w moim otoczeniu i kilka osób stwierdziło, że mają niektóre objawy . Wiele osób na początku szczególnie w pracy i szkole zachowywało się w stosunku do mnie dziwnie, kiedy zachorowałem, ale teraz jest ok. No i jak poznaję kogoś nowego to lubię zrobić wtedy mały wykład czym jest nerwica :D

Gratuluje odwagi, ja mam podobnie, z tym, ze wykladam depreche :mrgreen: Moi "sluchacze" nie sa jednak ciekawi (nawet ci, o ktorych wiem skadinad, ze tez maja depreche), wiec zdarza sie to nieczesto. W kazdym razie wszyscy w otoczeniu wiedza co przeszedlem i jak, i dzieki temu na moj temat krazy bardzo malo plotek bo wszsytkie mozna latwo zweryfikowac, wystarczy mnie zapytac :) Ja wiem, ze zaraz mi tu ktos powie, ze to glupota przyznawac sie do tego, ale ja i tak wiem swoje i wiem, ze warto bylo "wyjsc z szafy".
Ale wracajac do tematu: to nie tylko ignorancja. To rowniez strach. Bardzo wiele jest analogii do mniejszosci seksualnych: oni tez sa izolowani. Kazdy facet, ktory pojdzie na piwo z gejem jest od razu potencjalnym jego "kochankiem". Kazda dziewczyna, ktorej sie zdarzy z leskami wypic kawe jest w swoim otoczeniu automatycznie podejrzewana o homoodchyl. Dlatego wlasnie jest wielka przepasc i czesto brak wspolnego jezyka jesli sie mowi otwarcie o homoseksualizmie w tym zasciankowym kraju. To jest taki temat tabu, a kazdy kto staje po ich stronie jest automatycznie uznawany za homika. To samo jesli chodzi o choroby psychiczne. Ktos, kto mial bliskie relacje z osoba chora, gdy ta choroba jeszcze nie byla ujawniona, po jej ujawnieniu moze chciec urwac kontakt, bo "co ludzie powiedza"? Ja to znam z autopsji: wielu moich znajomych przestalo utrzymywac ze mna kontakt, zaczely sie docinki, glupie odzywki, czasem nawet agresja. I to nie sa zadne moje urojenia - ja to przerabialem nawet rok po odstawieniu lekow po nawrocie. Dawano mi wyrazny sygnal: "nie chcemy tu chorego, oddal sie", czasem wrecz doslownie.
A co ciekawe, dyskretnie, w 4 oczy potrafil taki jeden albo drugi podejsc gdzies dyskretnie i poprosic o numer tel. do dobrego pychiatry, bo "ciocia zachorowala" ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

przez linka 25 sty 2010, 18:16
Hmm mnie nikt nie traktuje jak wariata - nawet jak mówię co mi jest, ludzie możne i nie wiedzą na czym polega ta choroba ale jakoś nie odczułam, żeby ktoś mnie traktował jak wariatkę, osobę psychicznie chorą, niespełna rozumu.......
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Freddie Mercury 25 sty 2010, 18:19
powoli się to zmienia na lepsze bo jest nas coraz więcej
Freddie Mercury

przez Donkey 25 sty 2010, 18:20
to jest najgorsze właśnie! Coraz więcej ludzi choruje ... Katastrofa!

przez Ciśnieniowiec 25 sty 2010, 18:24
Mi się wydaje, że to nie więcej osób choruje, tylko więcej osób wie, że jest chora lub przyznaje się do choroby

przez Freddie Mercury 25 sty 2010, 18:26
nie zrozumiałeś przekazu -coraz mniej jest stygmatyzacji-wariat-ponieważ coraz wiecej ludzi choruje(niestety) i uświadamia sobie na własnym przykładzie ze nie każdy może sie znaleść w takim połozeniu...
coraz więcej sie o chorobach psychicznych mówi się również w mediach...z przyznawaniem sie do choroby przed samym sobą -prawda!!!...
Freddie Mercury

przez BladeM 25 sty 2010, 18:48
Co do tematu tego forum musze powiedziec,ze ludzie maja przed nami troche stracha...nie dlatego ze jestesmy niebezpieczni, ale dlatego ze jestesmy dla nich "lustrem"

Majac nerwice, zajmujemy sie swoja osobowoscia, zminiamy ja, pracujemy nad soba, pracujemy nad naszym zyciem. Przestajemy pedzic do nikad w zyciu, zasatnawiamy sie nad sensem wielu rzeczy. Nie nalezymy do ludzi na wszystko mowiacych "tak zgadzam sie". Dzieki temu ludzie nas unikaja aby nie musiec sie zastanawiac nad swoim zyciem.

Znam to z kregu moich przyjaciol. W czasach kiedy extremalnie nad soba pracowalam aby ulepszyc moje zycie , zmienic moj charakter, wyluzowac w zyciu. Kilka przyjaciólek mi mowilo ze maja stracha bo jak ze mna rozmawiaja, to se uswiadamiaja ze one tez zle zyja , ze one tez nie sa szczesliwe, ale ze one nie maja tej sily aby cos zmienic. Nie sa tez do tego zmuszone ...choroba ich nie gnebi. Maja stracha ze jak zaczna sie nad swoim zyciem zastanawiac to ujrzą wiecej niezadowolenia z niego.

Ci jednak którzy uwarzaja nas za wariatow, to akurat grupa ludzi bardzo malo inteligentnych do ktorych tak skomplikowana choroba jak nerwica nie dociera, nie sa w stanie intelektualnie dorosnac do tematu. Czyli sa bezsilni, a bezsilnosc wywoluje u niektorych agresje wiec latwiej jest kogos tytulowac "wariatem" niz rozszezyc swoj horyzont.

Dzisiejsze spoleczenstwo jest w wiekszosci skoncentrowane na tym aby osiagnac jakies bzdurne cele, aby pokazac sasiadom, znajomym...dlatego ludzie z choroba nerwicy sa nie wygodni, bo pokazuja palcem im bledy ktorych nie chca widziec.

W dziesiejszych czasach wizyta u psychologa nie jest niczym nadzwyczajnym, chodzi masa ludzi nawet nie majacych nerwicy. Sa to przewaznie ludzie inteligentni, myslacy analitycznie, wrazliwi. Ale nie kazdy chce mowic o tym ze sam chodzi do psychologa...zadziwiajace sa tylko okresy oczekiwania na miejsce na terapie, bo skoro nikt nie chodzi i nikt nie potrzebuje pomocy to czemu psychologowie maja kaledarze pelne terminow..

Ja nauczylam sie ze nie jest dla mnie wazne czy mnie ktos okresla "wariatka" czy nie, bo bez wzgledu na to ja sama chce se pomóc i moje zycie zmienic. Bo to ja a nie oni bede kiedys siedziec z wnukami w domu i bede wiedziala ze zrobilam wszystko co bylo w mojej mocy aby byc szczesliwa.

Ja nadal twierdze ze moja choroba , jest darem, ktory wdziecznie przyjmuje mimo dolegliwosci, bo dzieki nie jestem szczesliwsza niz 5 lat temu przed wybuchem choroby. Kazdy dzie jest dla mnie darem. Kazdy problem nowym wyzwaniem ...

A ci wszyscy zdrowi ludzie gonia nadal za dobrem materialnym , wypruwaja sobie zyly nie bo tego chca tylko zeby byc lepszym od innych. Wole jezdzic fiatem i byc szczesliwa i cieszyc sie zyciem niz mercedesem i siedziec w nim nieszczesliwa w pogoni za czyms co nie jest do uzyskania, bo wmiare dobytku rosnie tez apetyt ..gdzie jest koniec drogi tych ludzi.

Dlatego jesli inni chca mnie nazwac wariatka to wiem ze robia to tylko dlatego aby nie wglebiac sie w filozofie zycia i pedzic nadal w pogoni szczurow.

Pozdrawiam
Za bledy przepraszam z gory, bo pisze po polsku po bardzo dlugiej przerwie. Po 22 latach. Staram sie robic jak najmniej bledow, ale jesli jednak jakies sie pojawia, z gory przepraszam.

przez LucidMan 25 sty 2010, 19:03
Gdzieś kiedyś przeczytałem, że ludzie przeżywają całe życie w cieniu jaskini, nigdy nie wychodząc na światło dzienne. Chodzi tu o analogię do prawdy. Wszyscy żyją w iluzji, kłamstwach i fałszu i nawet o tym nie wiedzą. Neurotycy to ludzie, którym dane było ujrzeć takie światło prawdy, lecz wkradł się błąd. Mianowicie, nie potrafią tej prawdy znieść, co czyni ich chorymi i usuwa z powrotem w cień.
Droga zdrowienia to droga konfrontacji z prawdą, z prawdą o samym sobie.
BladeM pisała o lustrze i tak rzeczywiście jest.
Lucid life

przez Majster 25 sty 2010, 19:07
BladeM napisał(a):Ja nadal twierdze ze moja choroba , jest darem, ktory wdziecznie przyjmuje mimo dolegliwosci, bo dzieki nie jestem szczesliwsza niz 5 lat temu przed wybuchem choroby. Kazdy dzie jest dla mnie darem. Kazdy problem nowym wyzwaniem ...

A ci wszyscy zdrowi ludzie gonia nadal za dobrem materialnym , wypruwaja sobie zyly nie bo tego chca tylko zeby byc lepszym od innych. Wole jezdzic fiatem i byc szczesliwa i cieszyc sie zyciem niz merzedesem i siedziec w nim nieszczesliwa w pogoni za czyms co nie jest do uzyskania, bo wmiare dobytku rosnie tez apetyt ..gdzie jest koniec drogi tych ludzi.

To pieknie powiedziane, podpisuje sie obiema rekami, mimo, ze mi z Angsthasse nie po drodze. Zaimponowalas mi teraz, dziekuje ;)
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

Sortuj wg