Jakie widzicie roznice miedzy agorafobią a nerwicą spoleczną

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Jakie widzicie roznice miedzy agorafobią a nerwicą spoleczną

przez aldara.35 24 sie 2008, 14:22
Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad tym zagadnieniem.Miewam ataki paniki i (co jest oczywiste)boję się wychodzić z domu aby nie przydarzyły sie poza nim.Tak sobie mysle czego najbardziej sie boję? I doszlam do wniosku ze ataku na oczach ludzi!!! Oczywiscie samego ataku bardzo sie obawiam ale dlaczego w takim razie lęk jest mniejszy w domu?
Wydaje mi sie ze agorafobia i fobia spoleczna przenikaja sie wzajemnie.
Nie mowię tu o lagodnej postaci ;typu lęk przed jakims wystąpieniem itp,ale o takim silnym natęzeniu lęku poza domem.
A moze silna nerwica społeczna to agorafobia??? Jakie macie zdanie na ten temat?

Re: Jakie widzicie roznice miedzy agorafobią a nerwicą spoleczną

przez ESTER 24 sie 2008, 17:25
Nie ma czegoś takiego jak nerwica społeczna a przynajmniej ja o tym nie słyszałam.
Fobia społeczna a agorafobia to dwa różne zaburzenia.
Agorafobia to lęk przed otwartą przestrzenia ,ale moze też oznaczać lęk przed samotnym wychodzeniem z domu a fobia społeczna to lęk przed przebywaniem w towarzystwie dużej ilości ludzi, ale osoba taka czyli fobik społeczny np.jest w stanie normalnie sama się poruszać i wychodzi z domu ,unika tylko miejsc zatłoczonych itp.
Moim zdaniem cierpisz na zaburzenia lękowe z atakami paniki a nie na fobie społeczną czy agorafobie.
ESTER

przez aldara.35 24 sie 2008, 18:00
Oczywiscie mialam na mysli fobie spoleczną ,przez pomylke napisalam nerwica...
Podajesz ,,podrecznikowy,,opis agorafobii,ze jest to lęk przed otwarta przestrzenią a przeciez ten lęk ,,odzywa,,sie glownie w zatloczonych miejscach jak np.Kosciół,hipermarkety,targi.Wiem ze sa to dwa roznie klasyfikowane zaburzenia aczkolwiek widze tu analogie.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez wróbelek Elemelek 24 sie 2008, 19:25
też się nad tym zastanawiałam wczoraj... to jest takie utarte stwierdzenie: agorafobia to lęk rpzed otwartą przestrzenią... ale ten lęk objawia się bardziej w kościele, autobusie, gdzieś skad nie można uciec... w sumie aldara.35, to co napisałaś - mogłabym powiedzieć - wyrwałaś mi to z ust ;)
<><><> Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!! <><><>

przez aldara.35 24 sie 2008, 19:53
Bo tak naprawde agorafobik nie tyle boi sie otwartej przestrzeni czy przebywania w jakichs miejscach ,tylko tego co tam moze mu sie stac! A najczęściej boi się ze będzie to atak paniki. Stąd tak popularne powiązanie napadow paniki i agorafobii bo jedno pociąga za sobą drugie.
A w takim razie dlaczego bardziej boimy sie dostac napadu paniki poza domem niz w domu? Mi sie zdaje ze ma to związek z ludzmi i z publicznym ośmieszeniem sie .Czyli fobia spoleczna. :oops:
Ale namieszałam ;) ale wydaje mi sie ze tak to jakos jest ze soba związane.

przez pajak 24 sie 2008, 22:15
można mieć równocześnie fobie społeczną i agorafobie ?
Obrazek

przez wróbelek Elemelek 24 sie 2008, 23:30
aldara.35, ja myślałam nad tym i rzeczywiście - boję się dostać jakiegos napadu przy ludziach:/ jak sobie o tym pomyśle, to od razu mnie ciary rpzechodzą:/ tak samo jak jestem daleko od domu... myśle że agorafobia i f.społeczna mają dużo wspólnego...

przez cassis 25 sie 2008, 21:26
tak aldara chyba masz rację z tym powiązaniem
ja też oprócz takiej czystej agorafobii (odpadają wszelkie wielkie place i ulice w mieście;) mam lęk że dostanę napadu paniki na oczach innych a to już chyba fobia społeczna...

przez aldara.35 25 sie 2008, 22:34
Ale napisz cassis jesli nie byloby lęku o to ze wystapi atak paniki,czy wtedy te place i ulice rowniez powodowalyby lęk? Jesli tak to czego ten lęk by dotyczył? Zostania bez pomocy?

Mysle sobie ,dlaczego tak boimy sie atakow przy innych przeciez paradoksalnie w tlumie,kosciele czy w sklepie gdzie jest kupa ludzi,najlatwiej uzyskac pomoc-w razie czego...
Czasem wydaje mi sie ze to wszystko łaczy sie ze wstydem!!!

przez wróbelek Elemelek 25 sie 2008, 22:39
ja się boję tego, że jak coś mi się będzie działo, to ludzie tego nie zrozumieją i mi nie pomogą jakby co, a potem będą patrzeć na mnie jak na psychola... chyba boję się tego zę ktoś mi powie ze jestem nienormalna... i braku akceptacji może... już sama nie wiem, w każdym razie w kościele, autobusie to czuje się taka obca że masakra... czsem mam wrażenie że jak sie jakos wyróżnie wśród tłumu, to cały ten tłum "mnie zje" ;>

przez cassis 26 sie 2008, 11:28
aldara.35 napisał(a):Ale napisz cassis jesli nie byloby lęku o to ze wystapi atak paniki,czy wtedy te place i ulice rowniez powodowalyby lęk? Jesli tak to czego ten lęk by dotyczył? Zostania bez pomocy?

Mysle sobie ,dlaczego tak boimy sie atakow przy innych przeciez paradoksalnie w tlumie,kosciele czy w sklepie gdzie jest kupa ludzi,najlatwiej uzyskac pomoc-w razie czego...
Czasem wydaje mi sie ze to wszystko łaczy sie ze wstydem!!!

to wszystko prawda co piszesz aldara
lęk dotyczy oczywiście zostania bez pomocy ale też "kompromitacji" na oczach innych
oj w ogóle zawiłe to i niezrozumiałe
u mnie jednak bardziej lęk przestrzeni bo nie przerażają mnie tłumy, kościoły, hipermarkety, generalnie nie lubię nie mieć dachu nad głową...ot takie dziwactwo...
na przykład uwielbiam jeździć samochodem ale już kabriolet raczej odpada :-I

przez aldara.35 26 sie 2008, 12:38
Czyli w sumie ani tak ani siak.Tłum źle,sami tez źle,oj trudno nam dogodzić ..nie??
Ja jednak skłaniam sie ku temu ze ma to związek z kompromitacja na oczach ludzi.Ze wstydem.
Bo jesli chodzi o zostanie bez pomocy to raczej kazdy chory,ktory źle sie czuje tego sie boi i nie jest to wcale dziwne.

Zastanawiam sie czy możliwa jest agorafobia bez fobii społecznej?

przez Mahadevi 16 wrz 2008, 20:18
Siemka,
Jeśli o mnie chodzi, to mam na 100% fobię społeczną bez agorafobii. Lubię otwarte przestrzenie i nie boje się zamkniętych. Mogę jeździć windą, uwielbiam jazdę autobusem - nawet mnie relaksuje. Czaem jade przystanek dalej bo czuje sie bardzo odprężona oglądając mijajace bloki, ludzi... Noestety olbrzymi lęk i niepokój wyowołują we mnie rozmaite sytuacje spoleczne. Od dziecinstwa unikałam grup, wystapień publicznych i byłam skrajnie nieśmiałą osobą. Niestey średnio radzę sobie w pracy, w pokoju pelnm ludzi, dostaję lęków i boje się że nie wytrzymam. Czasem całymi dniami nie odzwyam się w pracy do nikogo, a gdy ktoś o coś spyta pocę się ,czerwienie i drżę. Bywa w skrajnych nastrojach tak, ze wpadam w panikę przed spotkaniem z jedną znajomą mi osoba, boję się że ona zobaczy moje lęki, że ją odstraszę, rozczaruję :(
"I am resigned to this wicked fucking world, on its way to hell, the living are dead and I hope to join them too..."
Marilyn Manson

przez IceMan 17 wrz 2008, 15:09
Mi się wydaje że pewne powiązania są, ale nie można raczej powiedzieć że [A]gorafobia jest [F]obią społeczną albo jej podrzędną czy na odwrót. Ot, dam taki przykład (z tego co wiem [A] dobrze czują się w domu), co powiecie na jakąś sporą prywatkę zorganizowaną przez [A]. [A] jest u siebie, przypuszczam że będzie się czuł dobrze (może się mylę), a [F], wydaje mi się że wcale. Dlatego moim zdaniem to jest traktowane jako odrębne zaburzenia. Z kolei nie wiem jak [A] by zareagował jadąc tramwajem przez puste miasto nocą, dla [F] powinno być ok, pusto, nikogo nie ma, jak [A] znosi takie sytuacje?
Przyjaciel forum

Sortuj wg