Zgrzytanie zębami Bruksizm

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez monmaria 22 sie 2012, 22:54
Hej a jakie szyny relaksacyjne stosujecie twarde plastikowe czy miękie silikonowe?
monmaria

przez mysz784 23 sie 2012, 09:31
ja mam silikonowe na górne i dolne zęby...prawie nic mi nie pomagają....nawet juz zaczeło mi strzelać po prawej stronie....a była tylko lewa...kurcze...szukam naprawde dobrego lekarza,bo juz nie daje rady...

przez fiend 05 paź 2012, 00:55
Moze komus pomoze :P

Mam zaburzenia lekowe o srednim natezeniu (do przezycia, dosc owocne zycie zawodowe, towarzyskie mniej ,etc) i cierpialem na bruksizm ostatnie kilka lat. Po psychoterapii paru(nastu) spotkaniach przeszlo mi jak reka odjal, oraz zmienila sie tematyka moich snow.

Wczesniej czesto mialem koszmary, snilo mi sie ze przed kims uciekam, badz tez kogos bije i nie moge go skrzywdzic a jemu sie nic nie dzieje. Teraz to wyglada inaczej. Rano wstaje i nie czuje "napiecia w szczece' oraz nie budze sie wnocy.

Sam jestem zaskoczony i ciezko mi uwierzyc , ale tak to wyglada. Co do pozostalych objawow nerwicowych , to nieco zelzaly , lecz nie powiedzialbym ze zostaly wyeliminowane. Natomiast co do bruksizmu , to spiac w pokoju z roznymi osobami (np podczas wyjazdow, lub jak przyjaciolka u mnie spi) ani razu nie zdarzylo sie od tego czasu zebym zgrzytnal (wczesniej co noc niemal)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mysz784 06 paź 2012, 08:11
...a co robić,jeśli podobno tak jak u mnie...to wina źle wykonanych koronek na zębach...głównie tych na dole,razem mam 14?

przez majcyk30 06 paź 2012, 11:06
Witam ja stosuje szyne plastikową i sobie chwale.

przez mysz784 08 paź 2012, 14:20
hejka...ja mam dwie szyny juz na zmiane,góra-doł...zależy jak długo ją stosujesz...ja prawie 3 lata i mam dość...

przez medikway 30 maja 2014, 12:42
ZGRZYTANIE - GŁÓWNIE W NOCY..
Ludzie zaciskają i zgrzytają zębami zupełnie nieświadomie w trakcie dnia i nocy. Jednak aktywność nocna stanowi większy problem, gdyż odbywa się bez kontroli świadomości.

Do głównych przyczyn zalicza się przede wszystkim STRES!
Jednym ze skutków psychogennych stresu jest podwyższone napięcie mięśni – głównie tych które odpowiedzialne są za prawidłową postawę naszego ciała.
Często tłumimy swoje emocje, złość i lęki. Wnikają one przez to głęboko w naszą podświadomość a ponieważ są nie rozładowane znajdują ujście podczas snu lub w sytuacjach gdy nie mamy kontroli nad swoimi reakcjami.

Sposoby leczenia bruksizmu
Leczenie tej choroby nie jest łatwe szczególnie w bardziej zaawansowanym stanie. Często osoby dotknięte tą dolegliwością sięgają po leki, zastrzyki z botoksu, przezroczyste nakładki lub specjalne szyny odciążające. Sposoby te owszem likwidują w wielu przypadkach objawy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny, więc problem może pojawić się znowu po jakimś czasie.

NOWE SPOSOBY:
Obecnie w leczeniu bruksizmu oprócz nauki panowania nad stresem zaleca się również terapie rozluźniające np. trening biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne). Są to odprężające ćwiczenia mięśniowe powodujące rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę. Ich główną zasadą jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni.

Dzięki temu każdy może świadomie się nauczyć kontrolować napięcie mięśni by pozbyć się zarówno szczękościsku jak i zgrzytania.

więcej o bruksizmie i sposobach leczenia można poczytać tutaj:
medikway.pl/bruksizm/

przez Amident_Krakow 31 maja 2016, 14:52
Mimowolne zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ma miejsce najczęściej podczas snu. Jego skutkiem jest regularne ścieranie się zębów. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy, które odpowiadają za pracę żuchwy. Stąd może pojawić się ból stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet zmiany w zgryzie. Prowadzi do nawracających bólów głowy, najczęściej w okolicach skroni, czoła i tyłu głowy. Ból odczuwać można także m.in. w okolicach karku, pleców i obręczy barkowej. Może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa.

Skąd się bierze bruksizm? Nie ma jednoznacznej przyczyny. Może być dziedziczony, być skutkiem wad zgryzu czy nieprawidłowego dostosowania kształtu mostów, koron i protez, a także źle wyprofilowanych uzupełnień ubytków w zębach. Jednak bardzo często, jak zauważyliście, ma podłoże nerwowe.

Jak sobie z nim poradzić? Oprócz leków uspokajających, pomocy psychologa czy psychoterapeuty można zastosować także:
- toksynę botulinową – botoks – wstrzykiwana w mięśnie żwacze, by je rozluźnić i osłabić
- nakładkę na zęby, tzw. szynę utrzymującą staw skroniowo – żuchwowy w prawidłowej pozycji i uniemożliwiającą zaciskanie zębów
- aparat ortodontyczny, który pomoże w przypadku nieprawidłowego zgryzu

Nie należy bagatelizować tego problemu i jak najwcześniej znaleźć przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Sortuj wg