Zgrzytanie zębami Bruksizm

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez alepysiak5 28 cze 2008, 21:23
A więc tak jak w temacie... ma ktoś? wiem ze trudno to stwierdzić bo robi sie to podczas snu ale wiem ze siostra ktora czasami spi w tym samym pokoju co ja mowi mi ze bardzo czesto mi sie to zdarza, podobno robie to bardzo glosno. przyczyna to nerwica... ostatnio przygladalem sie swoim zeba i rzeczywiscie widac te charakterystyczne pęknięcia, bede musial cos z tym zrobic. jak to sie leczy? i czy w ogole mozna to wyleczyc...

Re: Zgrzytanie zębami -bruksizm

przez Dorot 29 cze 2008, 12:42
Witaj

Zgrzytanie zębów to dość poważna sprawa lepiej zapobiegać niż potem mieć inne przykre sprawy. Człowiek potrafi tak zetrzeć zęby aż do samej miazgi co potem wiąże się z leczeniem kanałowym , do tego odbudowy zębów , szlifowania pod mosty, bo cierpi na tym nasz zgryz. Jeśli zgrzytanie jest w nocy to polecam szyne relaksacyjną, jeśli łapiesz sie na tym w dzień to rób ćwiczenie z językiem a mianowicie jak zauważysz że zaciskasz to język daj do podniebienia przy siekaczach górnych będziesz czuł taki wybrzuszenie między jedynkami to tam dawaj język w celu kontrolowania, Radze nie lekceważyć tego problemu ponieważ dużo ludzi ma ten problem a potem są związane z tym duże koszty i nie przyjemności. Powodzenia :)
Pośród Kłopotów znaleźć SENS!!!!

przez Paranoja 15 mar 2010, 23:00
miałam zakładać nowy temat a tu proszę jest stary :D

ten problem dotyczy mnie, strasznie zaciskam szczękę w nocy (rano budzę się i aż mnie boli szczeka), i zgrzytam. wiem, z opowiadam współspaczy.

W ogóle nie wiedziałam, że to zaburzenie tak szczerze mówiąc
Włączam tryb ninja jak jestem sam w domu i sprawdzam wszystkie pokoje czy przypadkiem gdzieś nie czeka na mnie seryjny morderca.
ExModerator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez magdalenabmw 16 mar 2010, 00:35
Proponuję sprawdzić czy nie macie owsików bo główny objaw ich obecności to zgrzytanie zębami. Poważnie.
magdalenabmw

przez Joaśka 16 mar 2010, 09:16
magdalenabmw napisał(a):Proponuję sprawdzić czy nie macie owsików bo główny objaw ich obecności to zgrzytanie zębami. Poważnie.

Dokładnie, przyczyną bywa często nerwica, ale nie rzadko są nią owsiki oraz inne pasożyty.
Joaśka

przez Jadis 16 mar 2010, 09:56
nie mam pasożytów, mam bruksizm. podobno straszliwie zgrzytam. leczyć się tego nie da, można zakładać na noc specjalną szynę, żeby się zęby nie ścierały.
Jadis

przez Joaśka 16 mar 2010, 10:03
Jadis napisał(a):nie mam pasożytów, mam bruksizm. podobno straszliwie zgrzytam. leczyć się tego nie da, można zakładać na noc specjalną szynę, żeby się zęby nie ścierały.

He heh, mi też w tradycyjnych posiewach wychodziło, że nie mam. A się okazało, że jednak mam, i wychodziły z kałem po zastosowaniu odpowiednich środków (fuj :roll: ).

Jeśli przyczyną jest nerwica można stosować łagodne środki uspokajające, wyciszające na noc, np. melisę, magnez, walerianę. A szyna - faktycznie - jest bardzo pomocna, zapobiega dalszemu ścieraniu zębów.
Joaśka

przez tet 16 mar 2010, 10:38
o, ciekawy temat. dziś w nocy dwa razy się zbudziłam i tak chrupnęłam zębami, że pomyślałam: baju baju jedynki :/
ciągle je kontroluję językiem :roll:
tet

przez polakita 16 mar 2010, 12:24
Mi powiedziała moja pani dentystka że widocznie zaciskam zęby bo je mam jakoś już pościerane - choć ja nie zauważyłam nigdy że je zaciskam, chyba robię to tak mimowolnie że już nawet nie zauważam.
polakita

przez Paranoja 16 mar 2010, 16:25
czy jakieś te pasożyty czy bakterie czy inne żyjątka jestem w stanie sama w domu stwierdzić, że mam bądź nie mam, czy muszę z Obrazek lecieć do badania. Jeśli kiedyś mialam robione badania sanepidowskie to one mogły potwierdzic bądź wykluczyć jakąś chorobę.

Wątpię, abym miala owsiki, chociaż glowy sobie uciąć nie dam.

[Dodane po edycji:]

edit: szyna mi bardzo pomaga, chociaż mam ja zaledwie tydzień hihi, ale na początku dziwnie mi w niej było, aż w nocy się budziłam
Włączam tryb ninja jak jestem sam w domu i sprawdzam wszystkie pokoje czy przypadkiem gdzieś nie czeka na mnie seryjny morderca.
ExModerator

Zgrzytanie zębami Bruksizm.

przez gosia_86 08 lip 2011, 20:54
Cześć

Jako świeżynka witam wszystkich serdecznie. problem nie dotyczy mojej osoby a mojego chłopaka, szukam odpowiedzi na dręczące mnie pytania dlatego zarejestrowałam się na tym forum. mój ukochany od długiego czasu zgrzyta zębami w nocy, mama powiedziała mi że to świadczy o czymś niedobrym, więc trochę poczytałam i okazało się że to tzw bruksizm. fakt ten strasznie mnie zdołował. wczoraj usłyszałam przypadkiem od koleżanki że poruszanie nogami w trakcie siedzenia może być spowodowane różnymi chorobami, zapamiętała tylko cukrzycę z artykułu jaki przeczytała. mój chłopak od jakiegoś czasu często porusza nerwowo nogami, zwróciłam na to uwagę bo wcześniej tak nie robił. boje się o niego i o nas bo planujemy wspólną przyszłość. nie wiem co robić i czy jego odruchy są poważne lub nieistotne.
Ostatnio edytowano 08 lip 2011, 22:31 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniesiono post z uwagi na jego tematykę

przez *Monika* 08 lip 2011, 22:32
gosia_86, Witaj!
Zasugeruj chłopakowi wizytę u specjalisty, niech Go przebada.
Obrazek
Główny Moderator

przez Candeo 22 gru 2011, 11:41
Szanowni Państwo

Przyczyną zgrzytania zębami zazwyczaj jest stresujący tryb życia lub przeżywane emocje. Jednak wpływ na to mają też inne czynniki: źle wyprofilowane wypełnienia ubytków, nieprawidłowo dostosowane kształtem mosty, korony czy protezy lub wada zgryzu. Dolegliwości tej często towarzyszy odczuwanie bólu i napięcia w szczękach, zwłaszcza przy poruszaniu żuchwą podczas jedzenia i mówienia. Nieleczenie tego schorzenia może przyczynić się do uszkodzenia koron zębów, reakcji bólowej w okolicy szyjek zębów, uszkodzenia i przeciążenia uzupełnień protetycznych, a także zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. W niektórych przypadkach walkę z tą dolegliwością można podjąć samemu. Na ogół jednak nie obejdzie się bez wizyty u dentysty. Stomatolog skupi się przede wszystkim na ustaleniu przyczyny nadmiernego zaciskania zębów. Jeśli są nią wady zgryzu, to w zależności od konkretnego przypadku, proponuje się korektę wady za pomocą aparatu ortodontycznego. Sposobem na walkę z nadmiernym zaciskaniem zębów jest także wykonanie przez stomatologa „szyny odciążającej” na dolną lub górną szczękę. Tworzy się ją na podstawie wycisku zębów i dzięki temu jest ona ściśle dopasowana do ich kształtu.

Poznańskie Centrum Stomatologii Candeo

przez mysz784 22 sie 2012, 09:21
witam serdecznie....mam pytanie...gdzie w Polsce znajde lekarza,który zajmuje sie leczeniem bruksizmu,dodam dobrego lekarza?

Sortuj wg