drapanie zmian skornych

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Co zrobić, żeby nie zdrapywać strupków?

przez Amy Lee 25 maja 2008, 19:44
Poważnie się pytam :?

Na ramionach i czole zawsze się znajdzie coś do skubania i ciekawam, kiedy w najbliższym czasie włożę bluzkę na ramiączkach bez malowania się podkładem :roll:

Jakaś metoda? Naparstki sobie na palce powkładać?
Amy Lee

Re: Co zrobić, żeby nie zdrapywać strupków?

przez whisper 25 maja 2008, 20:58
Widzę, że nie tylko ja mam ten sam problem, u mnie najgorsze są plecy :/. Dokładnie ciepło się robi, a tu wstyd bluzke na ramiączkach ubrać. Cóż, ja nie drapię się wtedy, gdy mam zajęte ręce albo jak mnie ktoś upomni (rodzice). Trudno z tym walczyć fakt, ale wierzę, że da się pokonać. Trzeba się zacząć pilnować i upominać. Ja jeszcze nie zaczęłam...
You never wanted
To share
Your concept of your creation
With any other gods or worshippers
Your book isn't burned
It was never written

Re: Co zrobić, żeby nie zdrapywać strupków?

przez prosty 25 maja 2008, 21:07
oj zdrza się i mi, prawdę mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem, - jet co to drapałem- po dumam

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

drapanie zmian skornych

przez Tamara 10 cze 2008, 12:29
Drodzy forumowicze,

od lat w mojej pracy klinicznej zamierzam się za to zabrać, ale coś mnie powstrzymywało, bo być może nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak to jest powszechny problem. Dużo mówi się juz o autoagresji pod postacią cięcia się i zdawania sobie poważnych ran. Jednak mało kto wspomina o tym, że zwyczajne, notoryczne rozdrapywanie pryszczy tez może być formą autoagresji. idzie się do dermatologa, on zapisze jakieś maści i tyle. POdzcas gdy mi wydaje się, że to jest forma rozładowywania napięcia, radzenia sobie ze stresem, z lękiem.....Co o tym myslicie. Zastanawiam się czy w mojej poradni e-psychologowie.pl nie umieścić takiej oferty. Ludzie się wstydzą o tym mówić, w dodatku to ich oszpeca. Może taki kontakt by ich (WAS) zachęcił. Dodam, że kiedyś sama coś takiego robiłam - ja akurat dłubałam skórki od paznokci i to czesto do krwi. wiec myśle, że rozumiem ten problem.

Co o tym myślicie???
Tamara Miś-Szczechura
www.e-psychologowie.pl

Re: drapanie zmian skornych

przez madzia26 10 cze 2008, 13:34
myśle że jest to dość poważny problem który trapi wielu ludzi osobiście znałam osobe która po prostu się drapie po nogach i rękach widać ślady po podrapaniu,moim problemem jest obgryzanie paznokci nie potrafie z tym walczyć jak się tylko zdenerwuje albo przeżywam jakomś stresową sytuacje zaraz obgryzam...

przez Amy Lee 10 cze 2008, 18:19
Ja założyłam o tym temat w nerwicy natręctw...

Chętnie bym się przyłączyła do takich badań.

Od początku lipca powinnam być do dyspozycji.
Amy Lee

przez cassis 12 cze 2008, 11:15
a więc potwierdzają się moje przypuszczenia :smile:
ja namietnie drapię wszelkie syfki i strupki, jakie znajdę u siebie
zauważyłam że tym intensywniej, im gorszy mam okres w życiu
cholera, nie mogę z tym skończyć - przeciez zdaję sobie sprawę że lepiej to wygląda i szybciej się zagoi jeżeli nie bedzie się tego ruszać, ale ja nie mogę się po prostu powstrzymać...

przez Tamara 13 cze 2008, 12:15
na zachodzie popularna jest dziedzina medycyny czy psychologii nazywana psychodermatologią. U nas nikt się tym nie zajmuje - co najwyżej dermatolodzy zajmują się poprawą stanu skóry. Ja myślę, że to taka sama redukcja emocji trudnych jak w typowej autoagresji- złości? lęku? poczucia winy? W dodatku dochodzi wstyd, jak juz się to zrobi - bo to jest jak trans - utrata kontroli w pewnym sensie......
Tamara Miś-Szczechura
www.e-psychologowie.pl

przez Amy Lee 13 cze 2008, 22:54
cassis napisał(a):zauważyłam że tym intensywniej, im gorszy mam okres w życiu

Wiadomo... dlatego jestem skłonna o tym podyskutować dopiero po sesji egzaminacyjnej :oops:
Amy Lee

przez yeti 14 cze 2008, 01:44
no to ja moge do Waszego grona dołączyć, mam ten sam problem, musze rozdrapać wszystko co mi wyskoczy, obgryzanie paznokci też mnie nie ominęło, od najmłodszych lat obgryzam:/

przez mariusz123567 15 cze 2008, 00:21
ja mam atopowe zapalenie skory i drapanie to po prostu "ahh swedzi usmiezy bol" ale i tak sie drapac chce wiecej :) znaczy sie opisuje przypadek sprzed kilku lat

przez Amy Lee 17 cze 2008, 18:34
Polina napisał(a):co dalej? jak tu się nie skubnąć?

Jak sie dowiem, to dam znać :? :? :?
Amy Lee

przez Tamara 19 cze 2008, 18:33
jeżeli skubanie i drapanie traktować jak natręctwa, to trzeba by zastosować też i takie sposoby jak przy natręctwach - tzw fefocusing - zmiana toru uwagi - trzeba wytrzymać 5 sekund i chęć powinna się oddalić. Ale moim daniem przede wszystkim trzeba u siebie zauważyć kiedy zaczyna się to robić, co to wywołuje, czy to jest sposób radzenia sobie ze smutkiem, czy ze złością czy może już nawyk. W zależności od tego, różne będą drogi przeciwdziałania. Jak to jest u Was?
Tamara Miś-Szczechura
www.e-psychologowie.pl

przez milenka 19 cze 2008, 23:01
A więc nie tylko ja mam ten problem :( U mnie to już po prostu masakra drapię nawet najmniejsze krosteczki i mam blizny na ciele i twarzy :( Nie mogę sie opanować jak tylko widzę coś do zdrapania to nie zastanawiam się ani chwili. Tak samo mam z paznokciami i... brwiami! Jak tylko widzę jakiś włosek nie na swoim miejscu to od razu wyrywam...

Tamara napisał(a):trzeba u siebie zauważyć kiedy zaczyna się to robić, co to wywołuje

U mnie chęć drapania wywołuje sam widok krosty! Nie ma znaczenia czy jestem smutna czy nie... codziennie rano staję przed lustrem i "likwiduję" wszystko co się da.
Jak się pozbyć tego nawyku??? :cry:
I need a miracle...
rok zmian... "Chodź ze mną by sens nadać życia krokom..."

Sortuj wg