Problemy z wymową (jąkanie itp.)

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Problemy z wymową (jąkanie itp.)

przez Marco1979 26 maja 2008, 17:39
Cześć. Jestem typowym typem neurotycznym. Żyję z różnych powodów w dużym stresie. Na razie wolałbym nie wdawać się w szczegóły, co to za powody. Jeden z moich problemów polega na tym, że zacząłem się jąkać. Wygląda to tak, że "zatykam się", kiedy mam wypowiedzieć pierwsze głoski jakiegoś wyrazu. Problem jest o tyle dziwniejszy, że przeważnie w rozmowie z obcymi osobami potrafię się jakoś "sprężyć" i mniej lub bardziej powstrzymać, zatuszować to jąkanie. Dopiero w trakcie rozmowy z bliskimi, znanymi mi osobami, np. z rodziną, moje "hamulce" puszczają i wtedy miewam takie problemy. Dlatego nie jestem pewien, czy to typowa sprawa nadająca się do logopedy czy bardziej do psychologa... Nie wiem, może to kwestia mojego złego oddychania... Ale to tylko gdybanie, bo przecież nie jestem specjalistą w tej działce;)
Co o tym myślicie? Macie jakiś pomysł, jak z tym walczyć?
Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Re: Prośba o poradę

przez ashley 26 maja 2008, 17:53
hej;) Hym jakie podloże ma ten Twoj problem nie wiadomo, ale myślę, że powineneś najpierw iść do logopedy a jak nie będzie efektów to moze spróbujesz do psychologa? pozdrawiam:)

Re: Prośba o poradę

przez adam_s 26 maja 2008, 18:21
Przede wszystkim wizyta u logopedy. Żeby wyjaśnic co i jak. Jeżeli na podstawie rozmowy z Tobą wywnioskuje podłoże nerwowe to zapewne sam zaproponuje Ci wizytę u psychologa (a z tego co mówisz to żyjesz w dużym stresie więc pewnie wszystko to na tle nerwowym ). Miałem znajomego który także "zacinał się" przy mówieniu i właśnie logopeda zalecił wizytę u psychologa. Tam wyszło na jaw że wpływ na to miały problemy rodzinne. Jakis czas chodził na terapię i po pewnym czasie jąkanie całkowicie ustapiło.
GG: 5988000

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Problemy z wymową (jąkanie itp.)

przez marmarc 01 cze 2008, 17:56
u mnie też czasem pojawia się jąkanie czy problemy z artykulacją w ogóle, ale to jest dla mnie znak że już badzo źle ze mną.

przez prosty 01 cze 2008, 18:57
Hej, ja się nie jąkam natomiast mam czasem kłopot "wyraźnie i głośno " powiedzieć np w sklepie jakieś słowa, w domu mam wszystko ok. Będe zaglądałdo tematu, trochę z prywaty, może i mnie się coś rozjaśni.

przez offtopic 02 cze 2008, 11:58
Ja podczas lęków mam problemy z wysłowieniem się, z poprawną artykulacją słów. U mnie na 100% ma to podłoże nerwowe, nawet zastanawiałem się czy nie jest to coś głębszego w stylu nerwicy mowy.
Zmiany nadeszły, małe bo małe ale cieszą :)

Sortuj wg