Psychoterapia

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez roccola 16 lut 2006, 11:43
psychoterapię moge polecic kazdemu .Choremu na nerwice czy nie..bo ona bardzo rozwija wewnetrznie...pozwala lepiej sie poznać..Zajrzec w głąb siebie i przyjrzec sie z bliska naszym emocjom...potrzebom..pragieniom...

przez eveline 17 lut 2006, 02:17
fajnie wiedziec jak to wyglada bo 23 ide na terapie.A swoja droga ja zawsze lubilam takie dziwne rzeczy jakies kuleczka,kredki...:)ehh

przez marmarc 17 lut 2006, 08:33
w życiu nie byłem na terapii grupowej (ani indywidualnej), ale widziałem coś takiego w filmie "lot nad kukułczym gniazdem". Tam też wszyscy siadali w kółeczku i pod kontrolą pani doktor omawiali swoje problemy. Co prawda tam w wiekszości to już były przypadki ciężkie, także choroby psychiczne.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Sonia 17 lut 2006, 09:13
Wczoraj kupiłam super książkę " Psychoterapia- poradnik dla pacjenta" napisana przez prof.Aleksandrowicza, wielki autorytet w dziedzinie psychiatrii i w leczeniu nerwic. Pochłonęłam ja prawie całą za jeden wieczór i na wiele rzeczy otworzyła mi umysł.Naprawdę polecam ja każdemu kto tak jak ja wybiera sie na psychoterapię.

przez bibi 17 lut 2006, 09:57
może masz tam jakieś ciekawe fragmenty dla nas? to napisz proszę
dobrze jest, dobrze jest, dobrze jest , DOBRZE JEST!
Nikt nie jest bezużyteczny na świecie, jeśli pomaga w trudnościach komukolwiek innemu.

przez Sonia 17 lut 2006, 10:14
Tu wszystko jest ciekawe, nie wiedziałabym co napisać a co pominąć.Generalnie jest to poradnik dla osób które chciałyby pójść na terapię, jak maja znaleść dobrego terapeutę, jak to działa na człowieka, co mozna wyleczyć ta metodą, podam rozdziały gdyby ktos chciał to kupic będzie wiedział wstepnie na co może liczyć w treści:
- co to jest psychoterapia?
- co mozna leczyć psychoterapią?
- dlaczego psychoterapia?
- jak uczestniczyć w psychoterapii?
- co może się zdarzyć w psychoterapii grupowej?
- co może się zdarzyć w psychoterapii indywidualnej?
- psychoterapia rodziny lub pary
- jak zakończyć leczenie?
- kto to jest psychoterapeuta?

przez bibi 17 lut 2006, 10:24
jak uczestniczyć w psychoterapii?

to może napisz trochę o tym :)
jest to ciekawy temat, wiele osób chciałoby znac odpowiedź.
załóż nowy wątek.
Nikt nie jest bezużyteczny na świecie, jeśli pomaga w trudnościach komukolwiek innemu.

przez Sonia 17 lut 2006, 10:55
Ok. napiszę jak znajdę troche więcej czasu żeby pozbierać najważniejsze wątki z tekstu, ale myślę że to i tak niewiele w porównaniu z całą zawartością książki.Kolejne rozdziały wynikają z poprzednich i tworzą interesującą całość.

przez Sonia 17 lut 2006, 12:09
Mała cząstka ksiązki na temat terapii grupowej: cyt. " Psychoterapia grupowa stwarza nie mniejsze możliwości niz indywidualna, a dla niektórych pacjentów jest wręcz konieczna, jest leczeniem z wyboru.To, że ma sie mniej czasu na opowiadanie o sobie, nie oznacza,że nie dzieje się nic ważnego i leczącego.Samo przysłuchiwanie się i udział w pracy nad innymi już bywa często ogromnie pomocne w zrozumieniu własnych problemów, a to, co inni - chociaż równie chorzy- mogą dać sobie wzajemnie, jest nieraz znacznie ważniejsze, niż to, co może dać terapeuta".

CDN w miarę wolnego czasu.

przez bibi 17 lut 2006, 15:25
dobre
to fakt , ze terapeuta to w sumie sułucha, a inni chorzy mówią.
ja przerabiałam wiele rzeczy , i w sumie to nawet teraz jak jakiś pacjent coś powie to mi się coś przypomni z mojego życia , takiego że wiem że to co niby przerobiłam było zrobione niedokładnie.

przez Magda-27 17 lut 2006, 18:41
Ja chodzę na terapię grupową od 2 tygodni i jak narazie bardzo sobie chwalę. Wcale nie uważam, że jak się kogoś słucha to można sobie wkręcić jego dolegliwości. Mi właśnie to słuchanie innych pomaga bo zauważam, że inni mieli dużo większe problemy i jakoś sobie z nimi radzą.
Przyjaciel forum

Psychoterapia- kilka ważnych zdań

przez Sonia 21 lut 2006, 11:06
Przeczytałam ciekawą książkę o psychoterapii i chcę podzielic się z Wami kilkoma ważnymi wątkami.
Najpotężniejszym czynnikiem mobilizującym organizm do walki jest nadzieja na odzyskanie zdrowia.W każdym człowieku istnieją potężne siły, utrzymujące go w zdrowiu fizycznym i psychicznym.Uruchomienie tych wszystkich sił zabezpieczających przed utratą równowagi nazywa się działaniem niespecyficznych czynników terapeutycznych.Nalezy dodać,że takie uruchomienie sił mobilizujących do walki z chorobą w znacznej mierze zależy od tego, czy proponowane procedury lecznicze są w środowisku pacjenta powszechnie akceptowane, uznawane za skuteczne, czy też nie. Stąd ci którzy nigdy nie słyszeli o psychoterapii, ci którzy żyją w środowisku, w którym nie uznaje się innych sposobów leczenia niż za pomocą środków chemicznych, na ogół nie odczuwają wyraźniejszej poprawy, zaczynając " leczenie słowami".Różne procedury, także stosowane samodzielnie przez każdego z nas, mogą doprowadzić do poszerzenia wiedzy o sobie.Nie można jednak poznać w taki sposób tych procesów, które związane są z powstawaniem zaburzeń nerwicowych.Musi się do tego mieć pomoc terapeuty, który swoją wiedzą, a także dzięki temu,że jest w pozycji obiektywnego, zewnętrznego obserwatora, może zrozumieć to, czego nie da się uchwycić samemu.Trzeba to jednak terapeucie umozliwić.A w tym celu - opowiedzieć o sobie wszystko co sie uzna za ważne.Takie opowiadanie o sobie przynosi również nieraz znaczną ulge w dolegliwościach.Do zadań terapeuty nalezy zrozumienie swojego pacjenta i pomaganie mu w zrozumieniu siebie.Psychoterapeuta nie zastąpi pacjenta w uruchomieniu procesów uświadomiania.Może jedynie wskazywać mu drogę i korygować oczywiste potknięcia.Może też wskazać, w jaki sposób postepować, żeby siebie zrozumieć.
Z reguły łatwiej jest wyobrazić sobie, dlaczego choruje ktoś inny, niż poznać przyczyny własnych dolegliwości, zwłaszcza jeśli sprawiają one wrażenie ciężkiej choroby ciała.Niekiedy psychogeneza, czyli przezycia powodujące powstawanie dolegliwości , jest oczywista dla wszystkich z wyjatkiem zainteresowanego.
Psychoterapia to właściwie jedyna sytuacja, w której można mowić bez skrępowania i bez lęku przed konsekwencjami.
Nikt nie urodził się chory na nerwicę.Różne wydarzenia ukształtowały go takim, jakim sie widzi w momencie podejmowania terapii.To znaczy, na ogół - półzdrowym, półchorym.

przez mana 21 lut 2006, 12:22
Sonia, całkowicie się zgadzam z tym co napisałaś. w każdym z nas jest w srodku zalazek tego strachu i trzeba dotrzec do przyczyny powstania jego. Być może są to nawed wzorce wmawiane nam nieświadomie przez kogos. Dlatego zastanawiam sie, nad medytacją , afirmacjami krażac w kierunku rozwoju duchowego

Sortuj wg