Psychoterapia

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez kochajacy 13 cze 2006, 20:28
Terapia racjonalno-emotywna Ellisa

Terapia racjonalno-emotywna Ellisa stosowana jest w leczeniu zaburzeń nerwicowych i psychoz osób dorosłych. Człowiek zaburzony przejawia zachowania autodestrukcyjne, tzn. uniemożliwiające samorealizację, przeżywanie samospełnienia, szczęścia i przyjemności w życiu. Zaburzenie jest stanem negującym zdrowie psychiczne, charakteryzowanym przez autora na 13 wymiarach:

1. umiejętność dbania o własne dobro; człowiek zdrowy psych. Postępuje w zgodzie z własnymi potrzebami, respektuje innych, ale swoje potrzeby stawia na pierwszym planie. Nie obwinia się, ani nie poświęca się dla innych

2. przystosowanie społeczne; człowieka zdrowego cechuje towarzyskość; dba o dobre kontakty z innymi ludźmi, nie rani nikogo niepotrzebnie, angażuje się we współpracę, zdarza mu się zachowywać altruistycznie, przebywanie w grupie sprawia mu przyjemność

3. autonomiczność; osoba zdrowa ceni sobie niezależność, bierze odpowiedzialność za swoje życie, pragnie akceptacji, ale nie uważa, że jest ona niezbędna, aby dobrze funkcjonować

4. tolerancja; osoby zdrowe mają prawo do błędów, powstrzymują się od nierealistycznych oczekiwań i wymogów doskonałości

5. akceptowanie dwuznaczności i niepewności, ludzie dojrzali emocjonalnie zdają sobie sprawę, że nic nie jest całkowicie pewne i konieczne, potrafią traktować różne sytuacje w kategoriach uczenia się

6. giętkość myślenia, jednostki zdrowe charakteryzuje otwartość na zmiany, są niedogmatyczni w poglądach- zmieniają je , gdy znajdują dowody, że są w błędzie

7. myślenie naukowe, zdrowi ludzie są obiektywni i racjonalni, konstruują hipotezy na temat zachowań własnych i innych ludzi , sprawdzają ich słuszność, są otwarci na zmiany

8. zaangażowanie; ludzie zdrowi psychicznie są zainteresowani tym, co dzieje się dookoła, aktywnie poznają ludzi, rzeczy i idee, cechuje ich dążenie do lepszego życia, stawiają sobie kreatywne cele

9. podejmowanie ryzyka; osoby zdrowe stawiają sobie pytania o cele życiowe i starają się je realizować nawet jeśli łączy się to z ryzykiem niepowodzenia

10. samoakceptacja; jednostki zdrowe akceptują siebie w pełni i bezwarunkowo

11. hedonistyczne podejście do życia; ludzie dobrze przystosowani poszukują w życiu przyjemności , nie dążą do przyjemności, gdy przewidują przyszłe złe konsekwencje

12. brak perfekcjonizmu i utopijnych poglądów, ludzie zdrowi akceptują fakt, że jednakowo oni i inne osoby nigdy nie będą działać w sposób perfekcyjny, perfekcja jest wartością niemożliwą do osiągnięcia

13. przyjmowanie odpowiedzialności za własne trudności, ludzie dobrze przystosowani nie obarczają winą za własne niepowodzenia, kłopoty, uczucia , zachowania innych osób

Człowiek zaburzony nie potrafi funkcjonować społecznie, poznawczo i emocjonalnie w opisany powyżej sposób. Powodem tych trudności są nielogiczne, irracjonalne przekonania, które wyzwalają w człowieku stany afektywne: lęku, depresji i wrogości, skłaniające jednostkę do podejmowania autodestrukcyjnych działań. Oto niektóre z patogennych poglądów: przez wszystkich należy być kochanym i aprobowanym; ludzie którzy popełniają złe czyny powinni być surowo karani (zamiast traktować ich czyny w kategorii arogancji i głupoty); niepowodzenie jest rzeczą tragiczną i katastrofalną; szczęście zależy od innych ludzi i zdarzeń; łatwiej jest unikać trudności niż się z nimi skonfrontować; człowiek potrzebuje kogoś silniejszego, na kim można polegać, zawsze trzeba być kompetentnym i perfekcyjnym; określone przeszłe doświadczenia determinują życie człowieka, należy wkładać dużo wysiłku, aby zmieniać ludzi zgodnie z naszymi wyobrażeniami; szczęście może być osiągnięte przez bierność i czekanie; człowiek nie jest w stanie kontrolować swoich emocji.

Powyżej opisane irracjonalne myślenie uniemożliwia przeprowadzenie logicznej, realistycznej i rzeczowej analizy warunków działania, co powoduje, że człowiek niepotrzebnie przeżywa ból, cierpienie, brak przyjemności, a nawet poczucie unicestwienia, dlatego terapia racjonalno- emotywna polega na modyfikacji irracjonalnych przekonań jednostki
"Człowiek doskonały posługuje się swym umysłem jak zwierciadłem. Zwierciadło niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca; przyjmuje, lecz nie zatrzymuje." / Czuang Tsy /

przez OLA-1982 14 cze 2006, 20:39
LERCM, poprosze książkę na maila: alekro@op.pl

Z góry dzięki, pozdrawiam
Ty panujesz nad czynami jeśli się w nie nie wciągasz

przez limba 15 cze 2006, 19:18
Kochający ja byłam pewna,że ze mną lepiej(było krytycznie)uwierzyłam lekarce,brałam regularnie leki,zmieniłam nastawienie,zaczęłam ufać ludziom(bałam się ich gdy wychodziłam z domu).Zaczęłam chodzić po mieście,potem coraz dalej od domciu.Wystarczyło,że miałam tabletki i telefon przy sobie!!!Wrazie czego(ciekawe czego?)Aż tu któregoś dnia przyszła koleżanka po mnie ,szybko,szybko,zapomniałam torebki....Rozstałyśmy sie na mieście....Jeśli chorujesz wiesz co to atak.Cholera nie pomogło mi szczypanie po rękach,moja głowa nie funkcjonowała , zawroty, głuchota i tp.Miałam ochotę drzeć się na głos,blisko muru....doszłam do domu,nie wspomnę o nogach ,ledwo nimi ciągnęłam(nowy objaw)Jak dopełzłam do domu miałam siwe ręce nie wspomnę o wyczerpaniu.Przeszłam wtedy załamkę, wyłam chyba z 3 godziny, i wtedy właśnie stwierdziłam,że ja już zawsze zostanę INNA.I wcześniej czy póżniej znowy mnie to dopadnie.Różnica?- teraz wiem co to jest i nie pobiegną do lekarzy :( :(
...patrz przez przednią szybą, a nie wsteczne lusterko...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez didado1 16 cze 2006, 14:11
I wcześniej czy póżniej znowy mnie to dopadnie.Różnica?- teraz wiem co to jest i nie pobiegną do lekarzy

hmmm ja tego samego się boję :?
pozdrawiam
znikłam i mnie nie ma .........

przez anita27 16 cze 2006, 18:15
Zaczelam ponownie chodzic do psychologa,pierwsza wizyta poprawilam mi nieco humor i samopoczucie.Jednak dobrze jest porozmawiac z osoba ktora zna sie na rzeczy.Mam zamiar wybrac sie na kolejna wizyte.
Szczęście jest jak motyl. Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda ci się. Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu!

przez limba 16 cze 2006, 20:52
Tabletki,przynajmniej na początku choroby są dobrą rzeczą,bez nich pewnie żaden psychoterapeuta by u nas nic nie wskórał(kto by go wtedy słuchał???)gdy tabletki nas wyciszą wtedy coś do nas dociera.Fajnie jest mieć pomocną dłoń która nas uspokoi ,pomoże zrozumieć co jest z nami nie tak!Ale chyba coś w naszej psychice pozostaje.To nie katar który wraca i przechodzi,bo z nim da się żyć.Ja np.po leczeniu dalej nie wsiądę do zwykłego autobusu bez obstawy,często stoję na przystanku i brakuje mi odwagi aby wsiąść i czym więcej zastanawiam sie tym bardziej wiem ,że nie wsiądę :( Nerwica jest chorobą psychiki,a tą chyba najtrudniej wyleczyć :(
...patrz przez przednią szybą, a nie wsteczne lusterko...

przez anita27 17 cze 2006, 14:43
Niestety limbo,jest to bardzo uciazliwe i wlacze sie za nami.Ale coz zrobic czeba nauczyc sie walczyc albo przyzwyczaic sie do niej
Szczęście jest jak motyl. Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda ci się. Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu!

Saito Terapia

przez seba 02 lip 2006, 18:18
Moja prawie roczna psychoterapia nie daje mi jakichs zaskakujacych efektow,lekarstwa tez nie za bardzo wiec zaczalem szperac sieci w poszukiwaniu innych metod zwalczania leku.Trafilem na pewna stronke ktora chcialbym sie z wami podzielic.Po raz pierwszy spotkalem sie z nieco innym podejsciem do sprawy nerwicy.Autor powyzszej terapii sam borykal sie z problemami ktore drecza wiekszosc z nas obecnych na tym forum wiec zna sytuacje nerwicowca z autopsji.
Mi niesamowicie pomoglo,wiec i moze ktos inny na tym skorzysta.
Strona jest dostepna niestety w jezyku angielskim,ale mysle,ze to nie problem.

http://saito-therapy.org/english/index.htm

Pozdrwiam

przez emiflo 02 lip 2006, 19:41
przeczytałam te informacje i teoretycznie to jest praca nad sobą i o tym aby nie myśleć o lękach tylko zająć się czymkolwiek aby być zajętym.
To są bardzo dobre rady, ale gorzej jest z ich wykonaniem, bo wiemy , ze to są tylko myśli i psychika, ale z drugiej strony jest to tak realne, że człowiek głupieje., ale dzięki za chęci :)
---Na najważniejszych skrzyżowaniach życiowych nie stoją żadne drogowskazy -----Charles Chaplin
---Sekretem szczęśliwego życia jest wyrozumiałe akceptowanie zmian ----- James Stewart

przez Hollow 03 lip 2006, 22:07

przez dzasti13 03 lip 2006, 22:57
#szkoda ze ja niemoge przeczytac nieznam na tyle Angielskiego moze w niemieckimmasz jeszcze co! :lol: :lol: :lol: :oops:
chce pomagac ludziom z nerwica lekowa i wymieniac sie spostrzerzeniami i wlasnymi doswiadczeniami.

Autoterapia?

przez Tremor 28 lip 2006, 20:20
Czy są jakieś książki, które umożliwiają samodzielną psychoterapię? Wiele osób poleca "Oswoić lęk", ale ta książka mnie nie przekonuje. Metoda akceptacji, którą proponuje autorka, jakoś do mnie nie przemawia. Czy są inne książki tego typu?

przez Konrad! 29 lip 2006, 00:25
Polecam "Pokochaj siebie" - Wayne W. Dyer
"Co mnie nie zabije, to wzmocni" - Osia (odeszła z forum, bo już wyzdrowiała)

przez Tremor 29 lip 2006, 18:26
Dzięki, poczytałem opis tej książki i widzę, że to coś dla mnie.
Macie jeszcze jakieś propozycje?

Sortuj wg