Skocz do zawartości
Nerwica.com

Syndrom DDA


Minhoi

Rekomendowane odpowiedzi

Czy u kogoś z Was wszelakie objawy nerwicowe wiążą się z wychowaniem w rodzinie alkoholowej? Macie typowe syndromy DDA?

Czy próbowaliście terapii w tym kierunku, czytaliście na ten temat?

 

Znam temat bardzo dobrze i zastanawiam się czy Wam tez udało się trafić na ten trop i w tym kierunku leczyć swoją duszę?

 

 

 

 

Nigdy nie jest za póżno na szczęsliwe dzieciństwo... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj! ja jestem DDA i myślę, że to ma ogromny wpływ na to, że teraz cierpię na nerwicę. To co sie działo w dziecinstwie, te wszystkie złe emocje dopiero wychodza ze mnie, ale zdwojoną siłą. Zaczęłam własnie terapię i mam nadzieję, że będzie dobrze!

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze Minhoi, chodziłem na terapię grupową DDA, ale to była strata czasu. Zgadzam się co do relacji objawów i wychowania, ale w leczeniu chyba nie ma już tak do końca tej prawidłowości. Przynajmniej w moim przypadku, tak długo jak się leczyłem na "ojca" właściwie nie robiłem postępów co do wyleczenia.

 

Nigdy nie jest za póżno na szczęsliwe dzieciństwo... :P
???

Jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się tak zdarzyć, że trafimy na kiepskiego psychoterautę i wówczas nie idziemy do przodu a wręcz wszystkiego nam sie odechciewa...

 

Ja mam pozytywne wrażenia z terapii DDA, pod kątem mojej osobistej zmiany. Pewnie dlatego, że zrobiłam kawał dobrej roboty.... :)

 

Nigdy nie jest za późno na szczesliwe dzieciństwo... to że jestesmy dorośli nie oznacza, że nie możemy czyć się beztrosko i cieszyć się z prostych rzeczy jak dzieci..... jak szczęsliwe dzieci...

 

[ Dodano: Pią Lut 24, 2006 4:13 pm ]

"Mam taka uwagę, że można mieć objawy zgodne z syndromem DDA, choć w domu nikt nie pił alkoholu poza szampanem na sylwestra" - zgoda, ale równiez mozna mieć takie same objawy na wiele róznych chorób i przypadłości...

 

A może byc tak, że rodzice zyją z dysfunkcjami i tak wychowują swoje dzieci... nie musi mieć miejsca fizycznie picie...

 

Dlatego można znaleźć "swoje" cechy i próbowac iść w tym kierunku, to przeciez jedna z dróg...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem dopiero na początku terapii i cieszę się, że zdobyłam się na to. Wierze w to , że pomoże mi ona przetrawić przeszłość, aby pewnym krokiem wejść w przyszłość, która mam nadzieję nie będzie już szarą rzeczywistością!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się tak zdarzyć, że trafimy na kiepskiego psychoterautę i wówczas nie idziemy do przodu a wręcz wszystkiego nam sie odechciewa...

 

 

 

[ Dodano: Pią Lut 24, 2006 4:13 pm ]

"Mam taka uwagę, że można mieć objawy zgodne z syndromem DDA, choć w domu nikt nie pił alkoholu poza szampanem na sylwestra" - zgoda, ale równiez mozna mieć takie same objawy na wiele róznych chorób i przypadłości...

 

A może byc tak, że rodzice zyją z dysfunkcjami i tak wychowują swoje dzieci... nie musi mieć miejsca fizycznie picie...

 

A czy można DDA "odziedziczyć" po dziadku (którego się nawet nie widziało)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można DDA "odziedziczyć" po dziadku (którego się nawet nie widziało)?

Trudne pytanie. Z moich obserwacji i tego co wynoszę ze spotkań wynika że syndrom DDA nabywają osoby, których rodzice lub rodzic piją przez dłuższy czas - poprzez życie z tą osobą lub przebywanie z nią przez dłuższy czas. Jest to tzw. "patrzenie na alkoholizm rodzica".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was wie czy kiedykolwiek mozna sie uwolnic od tego syndromu, czy szokujace przezycia w dziecinstwie mozna w jakis sposob wymazac zupalnie z pamieci?

 

[ Dodano: Pon Lut 27, 2006 1:51 pm ]

Czy ktokolwiek wie i moze mi doradzic co zrobic zeby sie pozbyc tego syndromu,czy szokujace przezycia z dziecinstwa mozna calkowicie usunac z pamieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was wie czy kiedykolwiek mozna sie uwolnic od tego syndromu, czy szokujace przezycia w dziecinstwie mozna w jakis sposob wymazac zupalnie z pamieci?

Myślę że nie da się ich całkowicie usunąć z pamięci, jednak bardzo dużą pomoc może przynieść terapia grupowa DDA. Chodzę na nią od 2 miesięcy, wiem że czeka mnie dużo pracy w tym kierunku ale jestem bardzo zadowolona ze spotkań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może do końca nie da sie wszystkiego zapomnieć, ale terapia jest po to, aby te wspomnienia i przeżycia z przeszłości nie miały już takiej siły. Podczas terapii "trawimy" tamte złe przezycia i emocje, aby przeżywać teraźniejszość i przyszłość w normalny, niespiętnowany sposób! Przeszłości nie da sie wymazac z pamięci, trzeba zaleczyć tamte rany, aby to co było kiedys nie miało juz wpływu na nasze dalsze życie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomnialam,ze jakies 12 lat temu bylam na 3 miesiecznej terapii myslalam ,ze rany sa zaleczone a teraz wspomnienia wracaja i to moze byc miedzyinnymi powodem mojego stanu obecnego. albo odwrotnie moj stan powoduje koszmarne wspomnienia?,.Juz sama nie wiem,w marcu mam 1 wizyte u psychologa ,jest tyle spraw,ze nie wiem od czego zaczac.Czy od biezacych,czy od przeszlosci,moze trafie na FACHOWCA?.Zyczcie mi szczescia i dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syndromu DDA sie nie dziedziczy. Jest to spowodowane przebywaniem z uzależnionym rodzicem, opiekunem itp. A jeżeli dziadek wychowywał sie w rodzinie alkoholowej to pewnie miał syndrom DDA.

ale mi chodziło o to, czy niepijący rodzic z DDA może wychować swoje dzieci tak, że będą miały ten syndrom? W tym sensie rozważałem możliwość "odziedziczenia DDA po dziadku", wskazując na alkoholizm dziadka jako na źródło problemów jeszcze w drugim pokoleniu.

Naturalnie, że DDA nie dziedziczy się genetycznie. (choć może można o jakiś skłonnościach uwarunkowanych genetycznie mówić?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem. Wiesz, ja myslę, że rodzic, który ma syndrom DDA może wychować swoje dzieci w taki sposób w jaki on był wychowany, tzn. schematy jakie funkcjonowały u niego w domu mogą być przeniesione do rodziny, którą stworzył. Ale to nie jest reguła. Nie każdy, kto wychowywał sie w rodzinie alkoholowej posiada cechy DDA, lub nie jest tego świadomy, lub te cechy nie przeszkadzaja mu w zyciu. Jest jeszcze taka sprawa, że nie tylko ludzie z rodzin nadużywajacych alkoholu są Dorosłymi Dziecmi, bardzo często osoby z "normalych" rodzin mają syndrom DD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Czy ten syndrom DDA ma jakieś charakterystyczne objawy, czy u każdej osoby różnie się to objawia... Mój ojciec jest alkoholikiem, przez niego miałem zmarnowane całe dzieciństwo, w pewnym momencie coś we mnie pękło i zacząłem mieć problemy emocjonalne... :roll: Stało się to już po jego wyprowadzce kiedy całe napiecie opadło, więc nie wiązałem tego zbytnio z moimi problemami. Mój psychiatra wie o moim trudnym dzieciństwie a nie wspominał mi o czymś takim jak DDA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nerwica jest w dużym stopniu związana z tym, że pochodzę z rodziny alkoholików. Propozycję na przyłączenie się do grupy DDA i uczestnictwa w terapii grupowej dostałam, kiedy miałam ciężką nerwicę. Na spotkania chodzę dopiero od miesiąca (3 godziny, jeden raz w tygodniu). Ale z tego co pamiętam Towdy to jeszcze nie masz ukończonych osiemnastu lat, a to jest jeden z wymogów by należeć do grupy DDA. Dlatego twójlekarz mógł cię o niej nie poinformować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×