Skocz do zawartości
Nerwica.com

Risperidon+SSRI? zespół serotoninowy?


fixor001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam przepisane dwa leki na nerwice.Orizon w dawkach 0,5 mg 2x dziennie + zoloft dawka w tej chwili 25mg (później 50mg)

 

 

Trochę się obawiam interakcji pomiędzy tymi lekami " Stężenie risperidonu wzrasta tylko pod wpływem wysokich dawek sertraliny (150 mg/dzień). Możliwe wystąpienie zepołu serotoninowego, zwłaszcza u osób starszych. Przypadek wystąpienia halucynacji. Nasilenie działania depresyjnego na OUN i ośrodek oddechowy. "

 

 

Czy mam się przejmować, czy olać to ? Mam na myśli jeśli brałbym w przyszłości wysokie dawki sertraliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie ma takiej możliwości. Risperidon jest dość często stosowany jako augmentacja terapii SSRI, szczególnie w ZOK/nerwicy natręctw. Ta informacja wynika stąd, że risperidon(orizon) jest metabolizowany do 9-hydroksyrisperidonu przez CYP2D6, a sertralina(zoloft) jest słabym inhibitorem CYP2D6=obniżenie metabolizmu risperidonu=wzrost jego stężenia. Bardziej bym się martwił biorąc fluoksetynę czy paroksetynę, które są silnymi inhibitorami tego enzymu.

 

Sam brałem 150-200mg sertraliny +1mg risperidonu(2x0,5) i niczego niepokojącego nie doświadczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×