Skocz do zawartości
Nerwica.com

OPIPRAMOL (Pramolan, Sympramol)


beti35

Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

73 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      48
    • Nie
      23
    • Zaszkodził
      6


Rekomendowane odpowiedzi

Ja brałam Pramolan na początku nerwicy, najdłużej około 8-mcy, później jeszcze wracałam do niego dwa razy, ale już na krócej, bardzo mi pomógł na lekko depresję jaką miałam wtedy, a stany lękowe po nim występowały sporadycznie,raz na kilka miesięcy!!! ten lek wtedy pozwolił mi jeździć samochodem do chłopaka i nie wracać się po drodze, do dziś jestem mu wdzięczna.

Teraz mam stany lękowe codziennie i poszłam do psychiatry, dostałam inne leki, ale jeszcze ich nie brałam:( ale to opisałam w innym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paloma a może warto,żebyś wróciła do Pramolanu,skoro Ci pomógł.Ja tez miałam ostatnio lęki codziennie a od poprzednich wakacji próbowałam prawie wszystkich leków z grupy SSRI i jakos nie pomogły,natomiast czułam sie po nich odrealnienie.Zaczęłam brac Pramolan,dopiero od 9 dni,czuje poprawę,mam andzieję,że będzie jeszcze lepiej,bo czasami dopada mie niesamowita senność..ale to tylko czasami,natomiast lęki zdecydowanie sie uspokoiły a było naprawdę cieżko,nie wychodze sama z domu,musiałam wziać zwolnienie lekarskie z pracy...liczę,ze będzie lepiej,pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byłam na pierwszej wizycie, to Pani psychiatra dała mi właśnie Citaxin i Trittico, a ja powiedziałam jej, że brałam kiedyś Pramolan-a ona stanowczo powiedziała,, ze nie ,Pramolan nie, to stary lek itd

Jak na razie nie udało mi się wziąć żadnego z tych leków przepisanych, poczytałam na forum i się wystraszyłam, że tak bardzo źle się po nim wszyscy czują, obawiam się , że wpędzę się w gorszy stan niż jestem obecnie, a tego bym nie chciała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki czas przed snem powinno zażywać się Pramolan, żeby ułatwił zasypianie i polepszył sen? Mam brać 1 tabletkę 50 mg wieczorem, ale nie wiem o której godzinie... Nie dopytałem lekarza, a nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki czas przed snem powinno zażywać się Pramolan, żeby ułatwił zasypianie i polepszył sen? Mam brać 1 tabletkę 50 mg wieczorem, ale nie wiem o której godzinie... Nie dopytałem lekarza, a nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji.

To moze byc indywidualne, ale mozesz sprobowac ok. 2 godziny przed snem. Jesli zacznie Cie za wczesnie "zamulac" to nastepnym razem wez pozniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy biorąc Pramolan mogę brac aspirynę na ból głowy?

 

-- 23 maja 2012, 18:22 --

 

Paloma,ja bym na Twoim zdjęciu poszła do lekarza pierwszego kontaktu,napewno przepisałby Ci Pramolan.Ja tez nie za bardzo moge brac leki z grupy SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos mial z was zapisany sympramol z jakims innym lekiemm przeciwdepresyjnym np. xetonar itp.? Bo ja sie obawiam,ze moja lekarka chce mnie wykonczyc iloscia lekow,od dwoch dni mam brac xetonar rano, sympamol wieczorem i sedam rano i wieczorem. Ona chyba oszalala. Dzwonila dzis do innego psychiatry,ale wizyta dopiero za 2 tygodnie. Moze ktos mi cos napisze co o tym mysli. Mysle zebz brac tylko sympramol ,bo ogolnie cierpie na nerwice i leki ogolne,ale teraz to juuz doszly lęki o to,ze mam brac tyle lekow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebowałbym kilku informacji na temat tego leku. A mianowicie jaką ma on siłę działania na poszczególne receptory , na które działa (σ1, σ2, D2, 5-HT2, H1, H2, mACh)

 

np. klomipramina działa na receptot H1 jako antagonista z siłą (Ki = 31 nM)

Hydroxyzyna -> (Ki = 2 nM)

a Opipramol Ki= ??nM.

 

Im mniejsza wartość tym lek działa silniej. A antagonizm H1 wywołuje sedację, której ja bardzo nie lubie :smile:

 

-- 13 lip 2012, 20:06 --

 

Ehh, łyknołem jakoś godzine temu 50mg. I jakieś otumanienie mnie ogarneło jak bym zazył z 5 mg hydroksyzyny:/

 

-- 14 lip 2012, 02:17 --

 

Czy ktoś z was odczuł po tym leku "rozjaśnienie nastroju", cokolwiek to znaczy, bo tak piszą o tym leku? Podniesienie na duchu, poprawę nastroju? Ja po pierwszej tabletce poczułem gdzieś po 45 minutach raczej zaciemnienie nastroju. Zastanawiam się w ogóle czy dalej brać ten lek. Możę ewentualnie łykne go tuż przed samym zaśnięciem jak będę lezał już w łóżku i zasypiał, tak abym nie czuł tego otumanienia /zaciemnienia umysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebowałbym kilku informacji na temat tego leku. A mianowicie jaką ma on siłę działania na poszczególne receptory , na które działa (σ1, σ2, D2, 5-HT2, H1, H2, mACh)

 

np. klomipramina działa na receptot H1 jako antagonista z siłą (Ki = 31 nM)

Hydroxyzyna -> (Ki = 2 nM)

a Opipramol Ki= ??nM.

 

Im mniejsza wartość tym lek działa silniej. A antagonizm H1 wywołuje sedację, której ja bardzo nie lubie :smile:

 

-- 13 lip 2012, 20:06 --

 

Ehh, łyknołem jakoś godzine temu 50mg. I jakieś otumanienie mnie ogarneło jak bym zazył z 5 mg hydroksyzyny:/

 

-- 14 lip 2012, 02:17 --

 

Czy ktoś z was odczuł po tym leku "rozjaśnienie nastroju", cokolwiek to znaczy, bo tak piszą o tym leku? Podniesienie na duchu, poprawę nastroju? Ja po pierwszej tabletce poczułem gdzieś po 45 minutach raczej zaciemnienie nastroju. Zastanawiam się w ogóle czy dalej brać ten lek. Możę ewentualnie łykne go tuż przed samym zaśnięciem jak będę lezał już w łóżku i zasypiał, tak abym nie czuł tego otumanienia /zaciemnienia umysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym się podzielić z Wami, iż wczoraj zaskoczyła mnie moja psychiatra, od dwóch miesięcy biorę Citaxin, czuje się o wiele lepiej,lęki są rzadziej a jak występują to są namiastką tego co było, ale jeszcze nie wyjeżdżam bo nadal się boję,(agorafobia), lekarka zaproponował, że powinnam powoli zacząć jeździć poza Bydgoszcz. Zapisała mi dodatkowo Pramolan oraz Propranolol, bardzo się zdziwiłam gdyż sądziłam, że Pramolan należy brać długo a nie doraźnie a ona zaleciła brać go godzinę przed planowanym wypadem:) coś mi się nie chce wierzyć, że Pramolan podziała:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moge nigdzie znaleźć konkretnej wartośći Ki. Ale np. olanzapina ma dla H1 Ki=7nM, jej dzialanie sedatywne okreslane jest jako silne. Natomiast chlorpromazyna, levomepromazyna(Tisercin) i klozapina ma bardzo silne wlasciwosci sedatywne. Levomepromazyna silniej dziala sedatywnie niz chlorpromazyna. Klozapina ma Ki=3nM ale nie wiem czy dziala silniej czy slabiej niz te dwie pozostale substancje. W każdym razie Tisercin bedzie miał zblizoną wartość do klozapiny czyli coś około Ki=3nM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to dotyczy Tisercinu. A na co to bierzesz?

 

Natomiast czytałem gdzieś że opipramol projektowano by działał podobnie do Imipraminy, tyle że wyszło im chyba raczej coś na wzór hydroksyzyny (bo ta działa na 5th2a i d2, podobnie jak opipramol) ze slabszym nieco efektem sedatywnym (H1) i dodatkowo z agonizowaniem (aktywacją) receptorów sigma. A jak podaje angielska wikipedia agonizowanie receptorów sigma możę mieć różny efekt w zależności od osoby - jedni mogą odczuć euforię ze znacznym efektem przeciwdepresyjnym a inni mogą odczuć dysforie, uczucie dyskomfortu i niepokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście Pramolan pomaga. Cierpię na PTSD od czasu bycia naocznym świadkiem nagłej śmierci bliskiej osoby, mam nerwicę lękową, przy napadach wydaje mi się, że umieram albo boję się o życie narzeczonego. Mam też depresję. Nie byłam jeszcze u psychiatry, wizyta za 3 tygodnie, ale znajoma lekarka przepisała mi póki co Pramolan właśnie, biorę 1-0-1 i widzę poprawę. 1. opakowanie brałam tylko 50mg na noc, ale pomagało mi to tylko w zaśnięciu (po 2 godzinach od zażycia senność i wyciszenie), a następnego dnia już było tak jak wcześniej, dlatego przy kolejnych 2. opakowaniach dołożyłam 50mg rano również. Z chęcią dołożyłabym też 50mg po południu, ale już mi nie starczy tych pigułek do wizyty jeśli tak zrobię.

 

Jestem zdecydowanie spokojniejsza, mam troszkę lepszy nastrój, świat wydaje się ciut mniej szary. Nie dopadają mnie ataki lęku tak często już, nie bolą mnie różne narządy i części ciała na tle nerwicowym - to dla mnie najważniejsze chyba, bo ciągle latam po lekarzach, często za duże pieniądze (żeby szybciej) i wyniki mam w dużej mierze w porządku mimo różnych bóli i złego samopoczucia, zaczynam sobie jednak uświadamiać, że nerwica również i takie najprawdziwsze, długotrwałe fizyczne objawy może dawać, nie tylko sercowe, a fakt, że po Pramolanie te bóle zaczynają zanikać tylko mnie w tym utwierdza. Przykład: przez tydzień dzień w dzień dusiłam się, płuca bolały, miałam wrażenie, że mają zmniejszoną objętość, straszne męki, bo to nie było w formie ataków, tylko trwało cały dzień, zapisałam się już nawet do pulmonologa, przekonana oczywiście, że to przewlekła obturacyjna choroba płuc (ta wikipedia...) i czeka mnie śmierć (schiza nerwicowca). Po 3 dniach (!) brania Pramolanu 1-0-1 po bólu płuc nie ma śladu.

 

Jako ciekawostka - mam też wyjątkowo bujne sny, co noc śnią mi się różne rzeczy ze skomplikowanymi wątkami, które w dodatku zapamiętuję. Efekty uboczne? Żadnych, poza może lekką sennością w ciągu dnia czasem, ale to mi nie przeszkadza i może być również spowodowane faktem, że nie piję kawy itd. a wręcz jeszcze melisę, tak mi weszło w nawyk od czasu zaczęcia się tej nerwicy, że wolę być senna niż pobudzona, bo to mniejsza szansa na atak. Ale jeśli ktoś nie ma z tym problemu, to filiżanka kawy powinna temu zaradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku dni jestem na opipramolu, 50-50-0 (z racji tego, że wieczorem wcinam mianserynę na sen, więc tylko 2 dawki dziennie opipramolu mam). Zresztą i tak zmienie lada dzień na 50-100-0. Raz mi się zdarzyło wziąć jedną po drugiej i dużo lepiej się czułem niż na 50.

 

Także odczułem jego działanie. Dużo lepiej wycisza niż ta cała reszta SSRI itd. Wyłączyło mi to trochę moją nadpobudliwość (może z czasem jeszcze się poprawi) - nie mogłem się na niczym skupić, musiałem chodzić, co chwile wstawać. Nie potrafiłem nawet w spokoju oglądać TV, bo ciągle mnie nosiło. Na razie oceniam zdecydowanie na plus.

 

PS. W Niemczech jest najczęściej przepisywanym lekiem na zaburzenia lękowe (statystyki z 2011 roku, więc świeże) - w przeciwieństwie do Polski, gdzie prym wiodą SSRI. A tu kilka ciekawostek:

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:5Chx_u6DrEYJ:www.psychiatria.med.pl/darmowy_pdf.phtml%3Findeks%3D6%26indeks_art%3D60+opipramol&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESh2gTIAjgizjyommXcouYf5foYr96Q5FYIkAHR2fLPqKzl5ALIxuEqJeTM8PLaHEDd887U4fe3dEqeW5lhr84RXXUENg9jEkS3LANsPEQH5cxy5fkXF8J8oWovUm9aWaKMiBMSO&sig=AHIEtbT-5pc0_msJFkvLsWEb9JAhYoJ5jg

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:mp1R1PDMZXAJ:www.neuropsychiatria.net/artykuly.php%3Fartykul%3D60.pdf+opipramol&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESgp4mwA0c7sytMIkgMGmvOlRm4Sg5zV8ABo_VuiKG46ohJzha6h6RKckedVWUBJg8qeshyDGWOoXtoNgO2FDvLm4uCPeT0rAzQAaN8Pdd0F5HWOX2T87oFMgSeCsiWUASRUK_NS&sig=AHIEtbRV9UIxV7NXsjAAl7XnzaTaXHP0AQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pramolan działa na mnie bardzo dobrze, biorę 1-0-1. Mam tylko problem z brakiem apetytu, tak jak by mi się zmniejszył 3 krotnie. Rano w ogóle nie czuję apetytu dopiero o 14 jem bułkę, bez obiadu i kolacje małą. To u mnie problem bo jestem chudy jak anorektyk :( . Czy ten objaw minie z czasem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×