Skocz do zawartości
Nerwica.com

Cytaty, aforyzmy.. (i inne fajne teksty)


ewa125

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pędź jak szalona przez życie. Zatrzymaj się czasem. Spójrz do swojego kalendarza. Sprawdź kartkę po kartce, dokładnie, żebyś nie zgubiła czegoś ważnego. Zastanów się nad każdą stroną pisanej przez siebie książki, żebyś czegoś nie przeoczyła. Rzeczy ważne często przychodzą nie w porę. Często mroczną nocą lub wczesnym świtem. Możesz być niezadowolona i odepchnąć, a potem żałować. Więc kiedy ktoś nie w porę zapuka do twoich drzwi, zastanów się, otwórz i uśmiechnij. Czasem wystarczy jedno słowo - CZEKAŁAM.

— Barbara Pytlos Recepta

 

 

Życie to ciągłe pożądanie - im mniej pragnień, tym mniej życia.

— Feliks Chwalibóg

 

Jedni powinni w nagrodę żyć po raz drugi, inni za karę.

 

"Moje zycie jest żałosne ostani raz bylem w kobiecie zwiedzając Statuę Wolności" Woody Allen

— Stanisław Jerzy Lec

 

Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie.

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

 

-Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę.

 

Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

 

Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro?

Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy. Obiema rękoma obejmij go. Przyjmij ochoczo, co niesie ze sobą: światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia. Wyjdź mu naprzeciw.

— Phil Bosmans

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 9:06 pm ]

Ciemność łapczywie dni jasne pożera. Ciemność żąda i wszędzie dociera. Ciemność słucha, patrzy i czeka. Ciemność dniem rządzi, z triumfem nie zwleka. Czasem w milczeniu ciemność nadchodzi. Czasem w radosnych werbli powodzi. Dean R. Koontz ( Księga Wszelkich Smutków z książki "Zmrok")

 

 

 

Miłość jest jak narkotyk. Na początku odczuwasz euforię, poddajesz się całkowicie nowemu uczuciu. A następnego dnia chcesz więcej. I choć jeszcze nie wpadłeś w nałóg, to jednak poczułeś już jej smak i wierzysz, że będziesz mógł nad nią panować. Myślisz o ukochanej osobie przez dwie minuty, a zapominasz o niej na trzy godziny. Ale z wolna przyzwyczajasz się do niej i stajesz się całkowicie zależny. Wtedy myślisz o niej przez trzy godziny, a zapominasz na dwie minuty. Gdy nie ma jej w pobliżu - czujesz to samo co narkomani, kiedy nie mogą zdobyć narkotyku. Oni kradną i poniżają się, by za wszelką cenę dostać to, czego tak bardzo im brak. A ty jesteś gotów na wszystko, by zdobyć miłość. Paulo Coelho

 

 

100% kociak : na widok spodni - gotowa do zbrodni.

 

A jednak istnieje małżeństwo, które sprawia mężczyźnie niekłamaną radość - zaślubiny jego córki.

 

Autor/pochodzenie: Marcel Achard

 

Najbardziej roztrzygajacym krokiem w zyciu kobiety jest ten, ktory, kobieta uważa za najmniej znaczący.- Honoriusz Balzac

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 6:14 pm ]

Nie pójdę do piachu, gdy ktoś mi powie: czas umierać brachu. Nie dam się uśpić śmierci słowom, pójdę do grobu z podniesioną głową.

Bob Dylan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Optymizm i pesymizm różnią się jedynie w dacie końca świata."

 

"...kochamy wciąż za mało i stale za późno..."

 

"A śmierć to ciekawostka, że trzeba iść dalej..."

 

"A miłość wciąż niezręcznym mijaniem się ludzi..."

 

"Jeśli zastanowię się nad sobą w odniesieniu do Wszechświata, to kim ja jestem..?"

 

"miłość, której nie widać, nie zasłania sobą"

 

"Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach."

 

"Nasze życie zależy od innych, nasza śmierć od nas samych..."

 

"dopiero żyć zaczniesz gdy umrzesz kochając"

 

"Jedna śmierć to tragedia, milion - statystyka."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A gdy serce twe przytłoczy

Myśl, że żyć nie warto,

Z łez ocieraj cudze oczy,

Chociaż twoich nie otarto."

M. Konopnicka

 

Aby pokochać jakąś rzecz, wystarczy sobie powiedzieć,

że można ją utracić.

Gilbert Keith Chesterton

 

Bądź jak wiatr, który rzuca się w przestrzeń z jaskini skalnej.

Wznoś się wyżej, coraz wyżej...

 

 

Zaratusztra (Zoroaster, między 900 a 600 p.n.e.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek jest do tego stopnia egoistyczny, że stojąc nad grobem przyjaciela, potrafi płakać nad sobą z powodu jego utraty.

 

 

Bo droga do szczęścia często usłana jest różami, żeby dojść do kwiatu musisz pokonać kolce.

 

Całe życie człowieka jest parodią, każdy nowy ruch jest zaprzeczeniem poprzedniego.

autor nieznany

 

 

"Jesli sie skupisz na tym co złe,zabraknie miejsca na to co dobre"

 

Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru.

Alfred Hitchcock

 

Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.

Edmund Burke (1729 - 1797)

 

Anioł zawsze nas ochrania, jest darem boskim - nie trzeba go wzywać. Oblicze twojego anioła ukazuje się zawsze, gdy ze szlachetnością odnosisz sie do świata. Jest strumieniem, polem, błękitem nieba.

Paulo Coelho

 

Bardziej boli zły sąsiad, niż rany.

Autor nieznany

 

"Twierdzisz, że jesteś wporządku, a na koleżkach przekręty

Prosto w oczy słodkie słowa, w plecy metalowe pręty "

 

"Analizuje życiorys, historia czasem się powtarza

Kto słucha niech uważa, wokół pełno ludzi o dwóch twarzach

Ta myśl mnie przeraża, jak ta plaga się rozmnaża

Budząc zaufanie, mówiąc fałszywe rzeczy

Praweda jest taka, że najchętniej wbili by nóż w plecy

Jakiś przykład, koleżka z którym dorastałeś

Ostatnio myślałeś, czemu go tak długo nie widziałeś

Na ulicy go spotkałeś, w jego oczach widać strach "

Płomień 81 dwulicowi ludzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu, za górami za lasami, było sobie królestwo, gdzie żyła księżniczka.

Księżniczka była zawsze smutna, niezadowolona, codziennie płakała jakie to jej życie jest smutne i złe.

Więc król postanowił wydać taki dekret:

"Kto uszczęśliwi moją córkę, dostanie jej rękę i pół królestwa"

Przybyło mnóstwo rycerzy, komików, lekarzy, bioenergoterapeutów, masarzystów, psychiatrów :) i innych znachorów.

Niestety żaden nie potrafił uszczęśliwić królewny.

Król był załamany, az pewnego dnia przyszedł do niego młody szewczyk i powiedział: Ja uszczęśliwię twoją córkę!!

Król odpowiedział: Ale jak!?!?

Uszyję jej buty, ale będzie musiała je nosić przez okrągły miesiąc i nie moze ich zdjąć nawet do spania, a gwarantuję ci królu, będzie szczęśliwa.

Król nie wierzył w słowa szewczyka, ale się zgodził.

Następnego dnia szewczyk przyniósł buty dla królewny, kiedy królewna je założyła, oniemiała, ponieważ buty były 3 numery za małe, obicerały jej stopy z każdej strony, raniły jej palce, tu i ówdzie wystawały jakieś gwoździe, mówiąc prosto NIKE to to nie było :)

Królewna rozpłakała się, ponieważ wiedziała, ze będzie musiała te buty nosić przez miesiąć i nawet nie będzie mogła ich zdjąc.

Po około 2 tygodniach kiedy królewna wciąż płakała, ze jej stopy są jak jedna wielka rana, król zwątpił w słowa szewczyka, ale

szewczyk powiedział: obiecałeś królu mi miesiąc

Więc król postanowił dotrzymać słowa.

Kiedy w koncu miesiąc minał, królewna mogła juz zdjąć buty i...

Po raz pierwszy na jej twarzy zagościł usmiech, krzyczała na całe królestwo, ze jest najszczęśliwszą osobą na świecie!!!

I tak oto szewczyk sprzedał kolejną parę butów :)

A tłumaczcie to sobie jak chcecie :)

Pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio sumeryjski Epos o Gilgameszu. Fascynująca sprawa, tekst literacki napisany 5 tysięcy lat temu na glinianych tabliczkach do dziś zawiera aktualne treści.

 

Najbardziej spodobał mi się taki fragment. Gilgamesz, który jest dzieckiem bogów, mocarzem, tyranem wielkiego miasta, nieustraszonym wojownikiem i supermężczyną, musi wyruszyć z przyjacielem, by zabić potwora Humbabę.

 

Usłyszał Gilgamesz słowo doradców, ze śmiechem się zwrócił do przyjaciela:

Teraz wyznam ci, przyjacielu: boję się go! lękam się bardzo! Dlatego pójdziemy w bór cedrowy, ubijemy Humbabę, iżby się nie bać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,, Nie wiem, co jest kluczem do sukcesu,

ale kluczem do klęski jest chcieć zadowolić wszystkich" / Bill Cosby/

 

,, Człowiek jest coś wart, gdy zaczyna walkę z samym sobą" /Robert Browning/

 

,, Kto stoi w miejscu, ten się cofa.

Zdecydowanie cofać się nie chcę, moim celem jest marsz do przodu" / autor nieznany/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cytat z dzieła lżejszego, acz równie zacnego:

 

Jack Sparrow: You've seen it all, done it all, you survived. That's the trick, isn't it? To survive?

Teague Sparrow: It's not just about living forever, Jackie. The trick is, living with yourself forever.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy na tym właśnie polega życie? To poczucie mroku ciągnącego człowieka w przepaść?

Jak oni mogą z tym żyć? A przecież żyją i nawet widzą w tym jakieś przyjemne strony, choć jedyną sensowną reakcją jest tylko rozpacz. Zadziwiające - czuć, że jest się maleńką żyjącą istotą wciśniętą między dwa urwiska ciemności. Jak mogą wytrzymać to życie?

Najwyraźniej trzeba się do tego urodzić."

 

Terry Pratchett "Kosiarz"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zorki

Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

 

to nie tylko modlitwa pijakow... to modlitwa dla wszystkich,takze dla mnie.

 

"koniec zawsze jest początkiem czegoś nowego"

"śmierć jest lekka,to tylko chwila przed zgonem jest straszna."

"wszystko co jest jak rzeka płynie.Księżyc przybiera, księżyc ubywa. Mgła w chmure zbiera i deszczem spływa. Wszystko przeminie, JUTRO dziś będzie."

"Można odejść od swoich miłości,lecz niepodobna zapomnieć że się kochało"

"nie znasz mnie,namiętność zaćmiła me lice. Ale spojrzyj w głąb duszy,tam znajdziesz skarbnice czułości,poświęcenia,łagodnej dobroci i wyobraźni która ziemską dole złoci.."

"Boże,nędzarzą cień wiary dać chciej,tym co pytają o sens męki swej."

"Idź własną drogą,bo w tym cały sens istnienia."

"zegar wybija rozstanie,nie cofnął małej wskazówki jak czas zaklęty magicznie,w złocistej kropli bursztynu"

itd... mogłabym jeszcze wiele napisać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"lecz przecież Bóg dobrze wie,

dlaczego dławi mnie wstręt,

dlaczego strach nabiera mocy i zniewala rozum.

napewno każdy choć raz,

utracił wiarę jak ja,

obym nie bliżej stał,

sennego dnia w królestwie mroku

 

(...)

 

mimo, że zgubiłem się,

mimo, że zabrnąłem w mrok,

wymieszałem z błotem krew,

ocaleję mimo to!

 

trzeba uprzytomnić sobie, że

nawet kiedy wszystko straci sens,

znajdziesz przestrzeń, gdzie

wielka wiara tłumi lęk!

 

jeżeli tak ma być,

że pomimo wszystko,

ja wydostanę się,

to chyba warto wierzyć?"

 

piosenka 'pierwsze wyjście z mroku' zespołu Coma.

 

i dość proste ale trafia w sam środek:

"nie wiesz co myśleć i nie wiesz co robić i nie jest ci dobrze i nie jest ci źle. chyba nie czujesz, że jeszcze żyjesz, zostaw to wszystko i nie przejmuj się!"

 

piosenka 'piosenki o miłości' mojego ukochanego zespołu cool kids of death.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione cytaty, nie pamiętam czyje w większości...:

"Możesz polecieć na księżyc, jeśli najpierw pokonasz strach przed lataniem"

"Droga na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tse

"Idź, nie przestawaj. Niech czas nie przynosi Ci nudy i monotonii. Niech codzienność nie ciąży Ci rutyną."

"Dla wojownika światła nie ma miłości niemożliwej do spełnienia. Ani milczenie, ani obojętność, ani odrzucenie nie są w stanie go onieśmielić. Wie, że pod lodowatym pancerzem, za którym czasem kryją się ludzie, bije gorące serce." Paulo Coelho

"Nawet nie wiem, czy wiesz

Nasze życie to dym.

Ucieka nam między palcami" Grabarz

 

Oraz coś mojego własnego autorstwa:

By mieć ciastko i zjeść ciasto zaopatrz się wcześniej w dwa. ;)

Oraz:

Choćby i świat podpalić- swoją grzankę upiekę...

:mrgreen:

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 12:22 pm ]

I przypomniał mi się jeszcze jeden.

"Jeśli jesteś w dołku-przede wszystkim przestań kopać dalej."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat bardzo mi się spodobał:

 

''Ilekroć w twoim życiu wydarzy się coś

naprawdę istotnego – gdziekolwiek byś

był – poszukaj najbliższego patyka i napisz

na nim tę okoliczność i datę. Zbieraj patyki,

dbaj o nie. Nie powinni ich być zbyt wiele.

Co parę lat sortuj je, oddzielaj wydarzenia

które zachowują ważność, od tych, które je

tracą. Wiesz, o co chodzi. Resztę wyrzuć.

Kiedy się zestarzejesz rozchorujesz, albo

będziesz pewien, że zostało ci mało czasu,

zbierz wszystkie w wiązkę i spal ją. Dokonaj

zaślubin patyków. ''

 

''Zaślubiny patyków'' J. Carroll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warte uwagi: O obojetności.

 

" Najpierw przyszli po Żydów i nie zaprotestowałem, ponieważ nie byłem Żydem. Potem przyszli po komunistów i nie zaprotestowałem, ponieważ nie byłem komunistą. Potem przyszli po członków związków zawodowych i nie zaprotestowałem, ponieważ nie byłem członkiem związków. Potem przyszli po mnie i nie było już nikogo, kto by zaprotestował w moim imieniu. "

 

A także:

" W nazistowskich Niemczech, w Austrii, w wielu krajach ludzie wiedzieli, że gdzieś tam odbywa się Holocaust. I spoglądali w inną stronę. Nie chcieli widzieć, że Żydzi są pakowani do pociągów. Mówili sobie: pewnie jadą na wakacje."

 

Na koniec:

" Zawsze jest taka godzina za dnia i w nocy, kiedy człowiek jest tchórzem. " Albert Camus

 

Jak kogoś interesują autorzy poprzednich to dopiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam te cytaty z jakiegoś dokumentu o eksterminacji Żydów w Niemczech przed wojną, w czasach, gdy Zachód sobie wmawiał, że nie będzie wojny...

 

Możliwe. Akurat jeden jest z książki, a drugi z wywiadu, ale temat poruszający, a więc wspominany w różnych źródłach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kiedy Pan stworzył kobietę, był to już jego 6 dzień pracy i w dodatku po godzinach... Pojawił się anioł i spytał:

- Czemu tyle czasu ci to zajmuje?

Pan mu odpowiedział: -Widziałes zamówienie? Musi być całkowicie zmywalna, ale nie plastikowa, ma 200 ruchomych częsci wszystkie wymienne, działa na kawie i resztkach jedzenia, ma łono, w którym się miesci 2 dzieci naraz, które znika kiedy (pojęcia nie mam ), ma taki pocałunek, który leczy każda rzecz od startego kolana do złamanego serca.

Anioł starał się powstrzymać Pana: - To jest za dużo pracy na jeden dzień, lepiej poczekać ze skończeniem do jutra.

- Nie mogę, powiedział Pan. Jestem tak blisko skończenia tego dzieła, które jest tak bliskim memu sercu.

Anioł zbliżył się i dotknał kobiety: - Ale zrobiłes ja taka miękka, Panie?

- Ona jest miękka, ale zrobiłem ja także twarda. Nawet nie wiesz ile może zniesć lub osiagnać.

- Będzie mysleć? Spytał anioł? (szowinistyczna swinia z tego anioła - przypisek tłumacza)

Pan odpowiedział: - Nie tylko będzie mysleć, ale rozumować i negocjować.

Anioł zauważył cos, zbliżył i dotknał policzka kobiety. - Wydaje się, że ten model ma skazę. Powiedziałem Ci, że starałes się dać za wiele rzeczy.

-To nie jest skaza - sprzeciwił się Pan - to jest łza.

- A po co sa łzy? zapytał anioł.

Pan powiedział: - Łza to jest forma, która ona wyraża swoja radosc, wstyd, rozczarowanie, samotnosć, ból i dumę.

Anioł był pod wrażeniem. - Jestes Panie geniuszem, pomyslałes o wszystkim, to prawda, że kobiety sa zdumiewajace. - Kobiety maja siłę, która zdumiewa mężczyzn. Maja dzieci, przezwyciężaja trudnosci, dzwigaja ciężary, ale obstaja przy szczęsciu, miłosci i radosci. Usmiechaja się kiedy chca krzyczeć, spiewaja kiedy chca płakać, płacza kiedy sa szczęsliwe i smieja się kiedy sa zdenerwowane. Walcza o to w co wierza, sprzeciwiaja się niesprawiedliwosci, nie zgadzaja się na "nie" jako odpowiedz, kiedy wierza, że jest lepsze rozwiazanie. Nie kupia sobie nowych butów, ale swoim dzieciom tak... Ida do lekarza z przestraszonym przyjacielem, kochaja bezwarunkowo, płacza kiedy ich dzieci osiagaja sukcesy i ciesza się kiedy przyjaciele odnosza sukcesy. Łamie się im serce kiedy umiera przyjaciel, cierpia kiedy traca członka rodziny, ale sa silne kiedy nie ma skad wziać siły. Wiedza, że objęcie i pocałunek może uzdrowić zranione serce. Kobiety sa różnych wielkosci, kolorów i kształtów. Prowadza, lataja, chodza lub wysyłaja ci maile żeby powiedzieć ci, że cię kochaja. Serce kobiety jest tym co powoduje, że swiat się kręci. Kobiety robia więcej niż to, że rodza. Przynosza radosć i nadzieję, współczucie i ideały. Kobiety maja wiele do powiedzenia i do dania. Tak, serce kobiety jest zadziwiajace."

 

 

 

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE SERCE

 

"Pewien młodzieniec chwalił się że ma najpiękniejsze serce w dolinie.

Chwalił się nim na rynku

i zebrał się ogromny tłum by je podziwiać bowiem było w swym kształcie perfekcyjne.

Nie miało żadnej skazy, było przepiękne, gładkie i błyszczące.

Biło bardzo żywo.

Chłopak krzyczał na cały głos że nikt nie ma piękniejszego serca od niego

i wszyscy mu potakiwali bowiem jego serce było idealne.

 

Jednak w pewnym momencie jakiś strzec z tłumu krzyknął:

Dlaczego twierdzisz że twoje serce jest najpiękniejsze

skoro moje jest o wiele piękniejsze od twojego.

 

Młodzieniec bardzo się zdziwił słysząc te słowa

a potem spojrzał na serce starca i się zaśmiał.

Serce starca biło bardzo żywo,

być może nawet żywiej od serca młodzieńca

ale było to serce poorane rozlicznymi bruzdami,

serce w którym było wiele brakujących kawałków.

Wiele tez w nim było kawałków które do tegoż serca nie pasowały.

Było to serce brzydkie które w żaden sposób nie mogło się równać

z nieskazitelnym sercem młodzieńca.

 

Chłopak zapytał się dlaczego starzec uważa że jego serce jest piękniejsze

skoro wszyscy widzą, że nie jest ono nawet w części tak piękne

jak jego własne serce.

Wtedy starzec rzekł, że w życiu nie zamieniłby tego serca na serce młodzieńca.

Powiedział też aby młodzieniec spojrzał na jego serce i wskazując na blizny rzekł.

Widzisz te blizny i brakujące kawałki.

Nie ma ich tu dlatego, że ofiarowałem je z miłości dla wielu osób

a niesie to ryzyko bo często się zdarza,

że sami ofiarowujemy uczucie dla innych ,

ale oni nie dają nam nic w zamian.

Stąd te blizny bo choć dałem im cześć swojego serca, oni nie dali mi nic.

Jeśli natomiast spojrzysz uważnie dostrzeżesz,

że wiele kawałków do mojego serca niezupełnie pasuje.

Są to kawałki serca innych, które oni mi ofiarowali

i które znalazły stałe miejsce w moim sercu.

Dlatego moje serce jest piękniejsze od twojego.

Natomiast te bruzdy, które widzisz zrobili ludzie nieczuli,

ludzie, którzy mnie zranili.

 

Wtedy młodzieniec spojrzał na starca, zrozumiał i zapłakał.

Potem wziął kawałek swojego przepięknego serca i ofiarował go starcowi,

a starzec zrobił to samo.

Padli sobie w ramiona i rozpłakali się po czym odeszli razem w wielkiej przyjaźni.

Młodzieniec włożył część serca starca do swojego serca

w miejsce brakującego kawałka który dał starcowi.

Ten nowy kawałek pasował tam, choć nie idealnie,

co zmąciło doskonałą harmonię serca młodzieńca.

Nigdy jednak wcześniej serce młodzieńca nie było tak piękne jak w tym momencie

i młodzieniec dopiero teraz to zrozumiał

 

 

Pracuj tak, jakbyś nigdy nie potrzebował pieniędzy,

tańcz tak jakby nikt na ciebie nie patrzył

i zawsze kochaj tak jakbyś nigdy wcześniej nie kochał"

 

 

 

Bajka o Miłości i Szaleństwie

 

 

Powiadają, że pewnego razu spotkały się na Ziemi wszystkie uczucia i cechy ludzkich istot.

I tak: Gdy Znudzenie ostentacyjnie ziewnęło po raz trzeci, Szaleństwo, jak zwykle obłędnie dzikie, zaproponowało: - Pobawmy się w chowanego!

Intryga, niezmiernie zaintrygowana, uniosła tylko lekko brwi, a Ciekawość, nie mogąc się powstrzymać, spytała z typowym dla siebie zainteresowaniem:

- W chowanego? A co to takiego?

- To zabawa - wyjaśniło żywo Szaleństwo - polegająca na tym, iż ja zakryję sobie oczy i powoli zacznę liczyć do miliona.

 

W międzyczasie wy wszyscy dobrze się schowacie, a gdy skończę liczyć, moim zadaniem będzie was odnaleźć.

Pierwsze z was, na którego kryjówkę trafię, zajmie moje miejsce w następnej kolejce.

 

Podekscytowany Entuzjazm zaczął tańczyć w towarzystwie Euforii, Radość podskakiwała tak wesoło, iż udało się jej przekonać do gry Wątpliwość, a nawet Apatię, której nigdy niczym nie dało się zainteresować.

Jednakże nie wszyscy chcieli się przyłączyć.

Prawda wolała się nie chować, w końcu i tak zawsze ją odkrywano.

Duma stwierdziła, że zabawa jest głupia, ale tak naprawdę w głębi duszy gryzło ją, iż pomysł wyszedł od kogo innego.

Tchórzostwo z kolei nie chciało ryzykować.

 

- Raz, dwa, trzy - zaczęło liczyć Szaleństwo.

Najszybciej schowało się Lenistwo, osuwając się za pierwszy lepszy napotkany kamień.

Wiara pofrunęła do nieba, a Zazdrość ukryła się w cieniu Triumfu, który z kolei wspiął się o własnych siłach hen!

Na sam szczyt najwyższego drzewa.

Wspaniałomyślność długo nie mogła znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca,

gdyż wszystkie kryjówki wydawały się jej idealne dla przyjaciół: krystalicznie czyste jezioro było wymarzonym miejscem dla Piękności, dziupla - w sam raz dla Nieśmiałości, motyle skrzydła stworzono dla Zmysłowości, powiew wiatru okazał się natomiast najlepszy dla Wolności.

W końcu Wspaniałomyślność schowała się za promyczkiem słońca.

Z kolei Egoizm znalazł sobie, jak sądził, wspaniałe miejsce: wygodne i przewiewne, a co najważniejsze - przeznaczone tylko, tylko dla niego.

Kłamstwo schowało się na dnie oceanów, a może skłamało i tak naprawdę ukryło się za tęczą? Pasja i Pożądanie w porywie gorących uczuć, wskoczyli w sam środek wulkanu.

Niestety wyleciało mi z pamięci, gdzie skryło się Zapomnienie, lecz to przecież mało ważne.

Gdy Szaleństwo liczyło dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć

Miłość jeszcze nie zdołała znaleźć sobie odpowiedniego miejsca.

W ostatniej chwili odkryła jednak zagajnik dzikich róż i schowała się wśród ich krzaczków.

- Milion - krzyknęło na końcu Szaleństwo

i dziarsko zabrało się do szukania.

Od razu, rzecz jasna, odnalazło schowane parę kroków dalej Lenistwo.

Chwilę potem usłyszało Wiarę rozmawiającą w niebie z Panem Bogiem.

W ryku wulkanów wyczuło natomiast obecność Pasji i Pożądania.

Następnie, przez przypadek, odnalazło Zazdrość, co szybko doprowadziło je do kryjówki Triumfu.

Egoizmu nie trzeba było wcale szukać, gdyż jak z procy wyleciał ze swej kryjówki, kiedy okazało się, iż wpakował się w sam środek gniazda dzikich os.

Trochę zmęczone szukaniem Szaleństwo przysiadło na chwilę nad stawem i w ten sposób znalazło Piękność.

Jeszcze łatwiejsze okazało się odnalezienie Wątpliwości, która, niestety, nie potrafiła się zdecydować, z której strony płotu najlepiej się ukryć.

W ten sposób wszyscy zostali znalezieni: Talent wśród świeżych ziół, Smutek - w przepastnej jaskini, a Zapomnienie... cóż, już dawno zapomniało, iż bawi się w chowanego.

Do znalezienia pozostała tylko Miłość.

Szaleństwo zaglądało za każde drzewko, sprawdzało w każdym strumyczku, a nawet na szczytach gór i już, już miało się poddać, gdy odkryło niewielki różany zagajnik.

Patykiem zaczęło odgarniać gałązki...

Wtem wszyscy usłyszeli przeraźliwy okrzyk bólu.

Stało się prawdziwe nieszczęście!

Różane kolce zraniły Miłość w oczy.

Szaleństwu zrobiło się niezmiernie przykro, zaczęło prosić, błagać o przebaczenie, aż w końcu poprzysięgło zostać przewodnikiem ślepej z jego winy przyjaciółki.

I to właśnie od tamtej pory, od czasu, gdy po raz pierwszy bawiono się na Ziemi w chowanego, Miłość jest ślepa i zawsze towarzyszy jej Szaleństwo.

M.Podleśny

*************************************************

 

Posłuchaj mnie. Posłuchaj opowieści o niebie i piekle, którą niegdyś przekazywano z pokolenia na pokolenie, ale dziś nikt już jej nie pamięta.

Pewien człowiek wędrował ze swym koniem i psem. Zaskoczyła ich burza i schronili się pod ogromnym drzewem, w które uderzył piorun i wszyscy zginęli. Jednak człowiek ów nie zorientował się,

iż opuścił już ten świat, i podjął na nowo wędrówkę ze swymi towarzyszami.

- Człowiek, koń i pies wspinali się mozolnie po zboczu góry. Byli zlani potem i umierali z pragnienia, bo słonce grzało niemiłosiernie.

Na zakręcie spostrzegli wspaniała bramę, całą z marmuru, prowadzącą na wyłożony bryłami złota plac, gdzie biło źródło krystalicznie czystej wody. Wędrowiec zwrócił się do strażnika pilnującego wejścia:

 

"Witaj!".

"Witaj, wędrowcze!".

"Powiedz mi, cóż to za piękne miejsce?".

"To niebo".

"Jakie to szczęście, że trafiliśmy do nieba! Jesteśmy bardzo spragnieni".

"Możesz wejść i napić się do woli" - odrzekł strażnik, wskazując źródło.

"Mój koń i pies także są spragnieni".

"Bardzo mi przykro, ale tutaj zwierzęta nie mają prawa wstępu".

Wędrowcowi bardzo chciało się pić, ale nie zamierzał opuszczać w biedzie swoich przyjaciół. Z żalem podziękował strażnikowi i ruszyli w dalszą drogę.

Wspinali się jeszcze bardzo długo i całkowicie już wyczerpani dotarli do starych, zniszczonych wrót prowadzących ku polnej drodze wysadzanej drzewami. W cieniu nieopodal leżał człowiek z głową przykrytą kapeluszem.

"Witaj" - odezwał się wędrowiec.

Wyrwany ze snu mężczyzna skinął tylko głową.

"Umieramy z pragnienia, ja, mój koń i mój pies".

"Pośród tych skał znajdziecie źródło. Możecie tam pić do woli".

Kiedy już wszyscy ugasili pragnienie, wędrowiec podziękował nieznajomemu.

"Wracajcie tu, kiedy tylko przyjdzie wam na to ochota".

"Powiedz mi, jak nazywa się to miejsce?".

"Niebo".

"Niebo? Przecież strażnik marmurowej bramy powiedział, że niebo jest tam!".

"Tam nie było nieba, tylko piekło".

Wędrowiec poczuł się zbity z tropu.

"Nic z tego nie rozumiem. Jak mogą piekło nazywać niebem? Pewnie niejeden człowiek dał się oszukać!".

"Tak naprawdę to oddają nam wielka przysługę, bo tam zostają wszyscy, którzy są zdolni porzucić w biedzie swoich najlepszych przyjaciół...".

 

************************************************

 

cichej uliczce wielkiego miasta szedł sobie drobny staruszek,

Powłócząc nogami w jesienne popołudnie.

Zeschłe liście przypominały mu każde przeszłe lato.

Przed sobą miał długą, samotną noc w oczekiwaniu na kolejny czerwiec.

 

Aż nagle w stercie liści w pobliżu sierocińca, mała kartka papieru zwabiła jego wzrok.

Zatrzymał się więc i podniósł ją trzęsącymi się dłońmi.

Czytając dziecinne literki, starzec wybuchnął płaczem,

Bo słowa paliły jego wnętrze niczym piętno.

 

"Kimkolwiek jest ten, kto to znalazł, niech wie, że go kocham.

Kimkolwiek jest ten, kto to znalazł, niech wie, że go potrzebuję.

Nie mam nawet z kim zamienić słowa,

Więc ten, kto to znajdzie, niech wie, że go kocham!"

 

Oczy staruszka spoczęły na budynku sierocińca i dostrzegły małą dziewczynkę

Z nosem smętnie przyklejonym do szyby.

I wiedział już, że wreszcie znalazł przyjaciółkę,

Więc pomachał do niej i posłał jej jasny uśmiech.

Oboje wiedzieli też, że spędzą zimę razem, naśmiewając się z deszczu.

 

Naprawdę spędzili zimę, śmiejąc się z niepogody,

Rozmawiając przez płot i obsypując się drobnymi podarkami, które dla siebie zrobili.

Staruszek rzeźbił dla niej przepiękne zabawki,

Dziewczynka zaś rysowała mu obrazki, na których piękne panie

Spacerowały w słońcu i zieleni drzew, i oboje dużo się śmiali.

 

Lecz dnia pierwszego czerwca dziewczynka podbiegła do płotu,

By pokazać starcowi swój nowy rysunek, a jego tam nie było.

Przeczuwała jakoś, że on już nie wróci,

Pobiegła więc do pokoju, wzięła kredki i papier i napisała...

 

"Kimkolwiek jest ten, kto to znalazł, niech wie, że go kocham.

Kimkolwiek jest ten, kto to znalazł, niech wie, że go potrzebuję.

Nie mam nawet z kim zamienić słowa,

Więc ten, kto to znajdzie, niech wie, że go kocham!"

 

autor nieznany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ja to kiedyś e- mailem dostałam :D ale większość tych opowiadań jest z tąd http://www.zosia.piasta.pl/bajka2.htm

 

;)

 

 

Dawno, dawno temu, na oceanie istniała wyspa, którą zamieszkiwały emocje, uczucia

oraz ludzkie cechy - takie jak:

dobry humor, smutek, mądrość, duma;

a wszystkich razem łączyła miłość.

Pewnego dnia mieszkańcy wyspy dowiedzieli się, że niedługo wyspa zatonie.

Przygotowali swoje statki do wypłynięcia w morze, aby na zawsze opuścić wyspę.

 

 

Tylko miłość postanowiła poczekać do ostatniej chwili.

Gdy pozostał jedynie maleńki skrawek lądu

- miłość poprosiła o pomoc.

Pierwsze podpłynęło bogactwo na swoim luksusowym jachcie. Miłość zapytała:

- Bogactwo, czy możesz mnie uratować ?

Niestety nie. Pokład mam pełen złota, srebra i innych kosztowności.

Nie ma tam już miejsca dla ciebie. - Odpowiedziało Bogactwo.

 

 

Druga podpłynęła Duma swoim ogromnym czteromasztowcem.

- Dumo, zabierz mnie ze sobą ! - poprosiła Miłość.

Niestety nie mogę cię wziąźć!

Na moim statku wszystko jest uporządkowane,

a ty mogłabyś mi to popsuć... - odpowiedziała Duma i z dumą podniosła piękne żagle.

 

Na zbutwiałej lódce podpłynal Smutek.

- Smutku, zabierz mnie ze sobą ! - poprosiła Miłość,

Och, Miłość, ja jestem tak strasznie smutny, że chcę pozostać sam.

- Odrzekł Smutek i smutnie powiosłował w dal.

 

Dobry humor przepłynął obok Miłości nie zauważając jej, bo był tak rozbawiony,

że nie usłyszał nawet wołania o pomoc.

 

 

 

Wydawało się, że Miłość zginie na zawsze w głębiach oceanu...

 

 

Nagle Miłość usłyszała:

- Chodź! Zabiorę cię ze soba ! - powiedział nieznajomy starzec.

Miłość była tak szczęśliwa i wdzięczna za uratowanie życia,

że zapomniała zapytać kim jest jej wybawca.

 

 

Miłość bardzo chciała się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy starzec.

Zwróciła się o poradę do Wiedzy.

- Powiedz mi proszę, kto mnie uratował ?

- To był Czas. - Odpowiedziała Wiedza.

 

 

- Czas ? - zdziwiła się Miłość. - Dlaczego Czas mi pomógł ?

- Tylko Czas rozumie, jak ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka jest Miłość.

- Odrzekła Wiedza.

 

 

miłego czytania :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×