Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

to faktycznie dużo w porównaniu do mianseryny, ale z drugiej strony ja tej mianseryny biorę 3 tabletki na noc, 90 mg, więc cena takiej ilości mianseryny i tak jest duża. Tylko mam nadzieję, że te 45 mg mirtazapiny wystarczyłoby, żeby spać? Chyba jednak poproszę lekarkę o ten lek na następnej wizycie i spróbuję.

 

na sen to spokojnie wystarczy 15mg mirty (możesz też spróbować zmniejszyć mianserynę, w dawce 30mg najlepiej działa na sen)

u mnie po jakimś czasie oba te leki przestały ułatwiać zasypianie (ale sam sen na nich jest zdecydowanie lepszy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam zmniejszyć mianserynę, ale nic to nie dało. Sama mianseryna w ogóle już nie działa, a jak jej nie wezmę, to żadne leki nasenne nie działają :( oprócz tego biorę ketrel, dzisiaj lekarka zwiększyła mi ketrel do 75 mg, ale nie wiem, czy zadziała.

Od trzech miesięcy mi te leki na sen w ogóle nie pomagały i codziennie jeszcze dodatkowo brałam zolpidem. Koszmar jakiś.

 

Pomyślałam, że skoro mianseryna i tak już na mnie nie działa, to może mirtazapina zadziała cokolwiek? Wizytę mam teraz za miesiąc i myślę, że wtedy już się zdecyduję na mirtazapinę. Przerażająca jest tylko ta cena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tianeptyna nie zadziałała na mnie a psychiatra odmówiła zwiększenia dawki Tianesalu - dostałem miast niego Mirtor. Mam brać go z rana, jednak nie ma szans. Działanie tak silnie nasenne i derealizujące, że nie ma szans, abym brał to z rana i szedł po tym do pracy wymagającej ode mnie myślenia (p. biurowa). Postanowiłem, że zamienię sobie kolejności - Trittico z rana (nie czują już go, ale nos się zatyka zawsze :smile: ), na noc Mirtor - przynajmniej przez może 1 tydzień brania, aby organizm się przyzwyczaił, potem zobaczę jak wyglądać będzie branie z rana. Mnie mirtazapina ścina z nóg (może dlatego, że dopiero przerzuciłem się z tianeptyny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście jest tak, że mirtazapina w większej dawce (tzn np. 45 mg) tak bardzo się w organizmie "rozkręca" , że utrudnia spanie - tzn. działa pobudzająco? Nie znam mechanizmów działania tego leku (i w ogóle o lekach wiem niewiele), jednak mam dość dziwne doświadczenie z tym lekiem (biorę go razem z wenlafaksyną 112,5 mg i depakiną ).

Mój problem z mirtą wygląda następująco: przez kilka miesięcy brałam 15 mg i nie uregulował mojego snu (wracała bezsenność), później brałam 30 mg i przez około 3 tygodnie spałam idealnie - jakbym była już zupełnie zdrowa, po czym znów wróciła bezsenność. Na wieść o tym lekarka podniosła mi dawkę mirtazapiny do 45 i znów było to samo: przez jakiś czas spałam super, a potem znów nawrót bezsenności. Jak to jest z tą mirtazapiną i snem? Jakie są wasze doświadczenia, jak z waszym snem?

 

-- 02 sie 2012, 11:57 --

 

odnośnik do tego, co wyżej napisałam:

wenlafaksyna w zbyt wysokiej dawce (już przy 150 mg) także powodowała u mnie bezsenność, po obniżeniu dawki do 112,5 poczułam się lepiej. Jak już pisałam nie jestem ekspertką od leków - stąd moje pytanie do osób lepiej zorientowanych. Czy jest tak, że mirtazapina i wenlafaksyna w większej dawce działają tak samo tzn. hamują wychwyt zwrotny noradrenaliny? Czy zatem mogę uznać, że skoro duża dawka wenlafaksyny (150 i więcej ) wzmagała bezsenność, to także większa dawka mirtazapiny źle podziała na mój sen? Mirtazapina od jakiej dawki działa na noradrenalinę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirtazapina tak działa(brana na noc) w połączeniu z czymkolwiek na NRI SNRI ,nie podnoś dawki Mirty ,wszyscy chcemy chyba ,żyć w miarę długo... . .przypomnij lekarce o tym, a jak się zapyta OCB to zmień lekarza. ...doraźnie czy to do max 2mcy ok ,super środek ,półka sama dla siebie, ale więcej i dalej to już igranie długoterminowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenie mirtazapiny i wenlafaksyny działa silnie na noradrenalinę więc może zaburzać sen, jeśli tak jest warto spróbować połączenia SSRI z mirtazapiną (mniej noradrenaliny, więcej serotoniny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee miko na papierku tak to wygląda jednak mirtazapina w porównaniu do mianseryny ma i tak działanie znacznie silniejsze serotoninowe . Właśnie tym się różnią mirtazpina uwalnia serotoninę poprzez oddziaływanie na alfa 2 na neuronach seroroninergicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o porównaniu z minaseryną tylko o tym, że jeśli występuje brak snu to zazwyczaj oznacza to zbyt silnie działanie na noradrenalinę i dopaminę, a wtedy warto rozważyć SSRI zamiast SNRI. Mianseryna też ma blokadę alfa 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko ma tylko różnica polega na tym że mianseryna blokuje receptory alfa2 presynaptyczne na neuronach noradrenergicznych a mirtazapina oprócz tego blokuje alfa2 na serotoninergicznych co skutkuje uwalnianiem serotoniny. Brak snu nie musi oznaczać problemu z noradrenaliną jej niedobór może też skutkować bezsennością. A dopamina to już w ogóle nie bardzo wpływa na bezsenność bo po ropinorolu czy innych agonistach rec dopaminowych ludzie zapadają w sen nagle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływa, agoniści mogą powodować senność właśnie przez agonizm autoreceptorów a przez to blokadę uwalniania dopaminy i noradrenaliny (zmniejszoną transmisję katecholamin). Chyba jakiś mega niedobór noradrenaliny musiałby się objawiać bezsennością, tak czy owak nie wierzę w to. Wystarczy wziąść tabletkę klonidyny (agonisty alfa 2 - przez to zmniejszającą uwalnianie noradrenaliny) by się przekonać jaka to wredna senność człowieka ogarnie. (sprawdzane na sobie)

 

Nie ma rozróżnienia między alfa 2 mianseryny i mirtazapiny poza tym, że mirtazapina blokuje silniej alfa 2 od mianseryny. Pozatym mianseryna ma pewne działanie blokujące wychwyt zwrotny noradrenaliny, mirtazapina zaś jest tego pozbawiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko wiesz że dzwonią...... Receptory alfa 2 są blokowane przez mianseryne i także mirtazapine rzecz w tym że te receptory są zlokalizowane na różnych neuronach jednakowy wpływ na alfa 2 obu leków jest na autoreceptory ale na heteroceceptory alfa 2 położone na neuronach serotoninergicznych działa tylko mirtazapina. Swoją drogą czytając twoje posty dostrzegam jeden błąd dotyczący fluoksetyny .Piszesz że ma działanie antagonistyczne na receptor 5ht2c co jest nieprawdą .Działa ale agonistycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dexter5 ma właściwości antagonisty, jest agonistą jeśli rozumiesz przez to jego działanie na blokowanie wychwytu serotoniny (czyli to, że wszystkie SSRI są agonistami 5-ht2c, ale i wszystkich innych receptorów). Zresztą...nie chce mi się z Tobą gadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie gadać nie chodzi o spory . To że zwiększa ilośc serotoniny w synapsie nie oznacza że stymuluje receptory . Stymuluje je serotonina ale oprocz tego cząsteczka leku ma działanie pobudzające receptor 5ht2c .To że wikipedia pisze że jest antagonistą jest błędem i powie ci to każdy psychiatra o zorientowaniu biologicznym . Właśnie przez ten agonizm fluoksetyna ma działanie anorektyczne i lękotwórcze. Dlatego jest wskazana jako najlepszy wybor w bulimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×