Skocz do zawartości
Nerwica.com

Krótki opis neuroprzekaźników na podstawie moich doświadczeń


Gość miko84

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo się zmienia, początkowo naukowcy myśleli, że antagonizm 5-ht2a jest "dobry", ale teraz odchodzi się od tego. Nawet to badanie wskazuje zmniejszoną ilość receptorów 5-ht2a w hipokampie chorych na depresję osób: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14744461

 

Wiadomo np, że antagonizm 5-ht2a jest dobry na schizofrenię, leczy objawy pozytywne, to logiczne, że jak ktoś ma zwykłą depresję to ten antagonizm może być zły. Agonizm 5-ht2a uwalnia dopaminę w pewnych regionach mózgu, czym tłumaczy się powstawanie halucynacji pod wpływem psychodelików (agonistów 5-ht2a). Dopamina to coś czego może brakować chorym na depresję, więc antagonizm 5-ht2a w pewnych jej rodzajach uważam za zły.

 

W badaniach wielokrotnie mylono receptor 5-ht2a z 5-ht2c, dopiero niedawno je rozdzielono i odkryto, że mają przeciwstawne funkcje. Wynika z tego, że "ten zły", to 5-ht2c, a niekoniecznie 5-ht2a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym dowodem na to ze farmakologia psychiatryczna działa po omacku jest różnorody profil działania leków przeciwdepresyjnych ,powiecie ze depresji jest wiele rodzajów i stąd ta różnorodnosc-tylko ze cukrzycy nie leczy sie tyroksyną lub testosteronem a moze prolaktyną tylko insuliną i tylką nią.Ten przykład pokazuje ze psychiatria farmakologiczna ma bardzo wiele do zrobienia by zyskała status nauki leczącej przyczynowo a nie skutkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wcześniej pytał jaka jest różnica między mirtazapiną a mianseryną, więc mu odpowiadam - główna jest taka, że mirtazapina 2 razy silniej blokuje receptory 5-ht2c niż 5-ht2a, co może mieć spore znaczenie w pewnych typach depresji atypowej z lękiem i fobiami oraz OCD. Agonizowanie receptora 5-ht2a pomaga w tych typach depresji/fobiach oraz OCD więc jego blokowanie może mieć negatywny wpływ - mianseryna blokuje 5-ht2c i 5-ht2a z prawie taką samą siłą. Agonizm 5-ht2a uwalnia dopaminę więc to może mieć pozytywny efekt w wielu depresjach, stąd np silny agonizm 5-ht2a przez psychodeliczne leki powoduje halucynacje i stąd SSRI mogą u niektórych wywołać hipomanię. Agonizm 5-ht2a jest bardzo ważnym efektem działania SSRI w niektórych chorobach.

 

Pozatym agonizm 5-ht2a ma silne działanie przeciwzapalne, co jest ogromnym plusem. Dodatkowo agonizm 5-ht2a ma pozytywny wpływ na naukę i funkcje poznawcze.

 

Dlatego ideałem będzie silny, czysty antagonista 5-ht2c (bez antagonizmu 5-ht2a) dodany do SSRI.

 

 

To wszystko ladnie i pieknie Miko, byc moze mirtazapina jest lepszym lekiem, ale u mnie w polaczeniu z wenlafaksyna powodowala nakrecenie i koszmarna bezsennosc.

Wole lek starszej generacji, ktory pozwala mi dobrze spac, bo samopoczucie jest takie samo na obu antydepresantach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja spróbowałem mianseryny i nasiliła mi lęki (chciałem oszczędzić bo mianseryna jest refundowana) i czułem się źle, więc wracam do mirtazapiny. Wracam też do paroksetyny w zamian sertraliny bo paroksetyna dużo lepiej na mnie działała (szczególnie lepiej na lęki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część z Was strasznie zjechała melatoninę - a na mnie ona działa bardzo silnie nasennie, z siłą Lerivonu, Mirzatenu czy Stilnoksu. Myślę, że duże znaczenie mają przyczyny bezsenności. W przypadku moim i jeszcze jednej osoby, którą znam, melatonina naprawdę pomaga zasnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za to dzisiaj nie wziąłem dawki fluanxolu i od razu inaczej. Sam topiramacik 50 MG działa cuda. koordynacja ruchowa zwiększona, nie miałem problemu żeby gapić się ludziom w oczy. Jedyny negatywny efekt to spadek IQ, ale cóż, coś za coś. Moim zdaniem efekt totalnego chill outa i tego, że się co chwilę nie przewracam o własne nogi jest tego wart. Ciekawe czy tylko to już na stałe mi tak zostanie czy to tylko chwilowy efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×