Skocz do zawartości
Nerwica.com

Patogeneza zaburzeń psychicznych


Lord Cappuccino

Jestem zwolennikiem:  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jestem zwolennikiem:

    • kierunku przyrodniczego (psychiatria biologiczna)
      4
    • kierunku psychologicznego (psychiatria humanistyczna)
      4
    • kierunku społecznego
      0
    • podejścia holistycznego (psychiatria systemowa)
      3
    • antypsychiatrii
      0
    • nie mam zdania
      1


Rekomendowane odpowiedzi

kierunek przyrodniczy (psychiatria biologiczna)

 

- zakłada, że zaburzenia psychiczne to następstwo choroby mózgu, zaburzenia równowagi biochemicznej w mózgu etc.

- zakłada prymat uwarunkowań biologicznych nad psychospołecznymi przyczynami zaburzeń psychicznych

- zjawiska psychofizjologiczne i psychopatologiczne rozpatruje w kategoriach zmian morfologicznych i zakłóceń fizjologicznych w układzie nerwowym

- bazuje pośrednio na paradygmacie kartezjańsko-newtonowskim

- zakłada, że ciało ludzkie to "maszyna", a choroba to "nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów biologicznych tej maszyny"

 

kierunek psychologiczny (psychiatria humanistyczna)

 

- wywodzi się z psychoanalizy i koncepcji psychodynamicznej

- pierwotnie zakładał, że u podstaw zaburzeń psychicznych leżą nieświadome konflikty wewnętrzne, nieprawidłowo wykształcone mechanizmy obronne, nieprawidłowości w rozwoju psychoseksualnym

- akcentuje przewagę roli zjawisk psychologicznych w patogenezie zaburzeń psychicznych nad uwarunkowaniami biologicznymi

- traktuje pacjenta jak człowieka, a nie "sumę narządów, tkanek i komórek"

 

kierunek społeczny

 

- odrzuca bio- i psychogenezę zaburzeń psychicznych, w ich miejsce przyjmuje socjogenezę

- zakłada, że u podstaw zaburzeń psychicznych (nerwicowych i psychotycznych) leżą nieprawidłowe relacje człowieka z jego środowiskiem - rodzinnym, szkolnym, zawodowym itd.

- określa społeczne determinanty zaburzeń pychicznych

- poszukuje nowych, optymalnych rozwiązań lecznictwa psychiatrycznego

- wypracowywuje metody oddziaływania leczniczego (socjoterapia)

- charakteryzuje, z wykorzystaniem metod socjologicznych, stosunek społeczeństwa do problemów psychiatrii

 

psychiatria systemowa

http://www.aditrans.pl/podstawy-teoretyczno-metodologiczne-psychiatrii-systemowej

 

antypsychiatria

 

- neguje psychiatrię biologiczną i humanistyczną

- neguje istnienie chorób i zaburzeń psychicznych

- traktuje psychiatrię jako narzędzie systemu do represjonowania niedopasowanych i zbuntowanych jednostek w społeczeństwie

- uświadamia społeczeństwu nierzadko dramatyczne położenie chorych psychicznie w archaicznych szpitalach psychiatrycznych, będących organizacyjnymi reliktami XIXw.

- sprzeciwia się łamaniu praw człowieka w placówkach pychiatrycznych, na pierwszym miejscu stawia godność człowieka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie znaczenie mają i czynniki biologiczne (mózg) i psychologiczne (bo to jak myślimy ma wpływ na poziom neuroprzekaźników w mózgu). A u osób nadwrażliwych mają miejsce bardzo duże wahania poziomu neuroprzekaźników (np pod wpływem myśli) i pewne nieprawidłowości w aktywności pewnych częsci mózgu (np nadaktywność powodująca, ze osoba z obsesją nie może przestać o czymś myśleć przy jednoczesnej niedostatecznej aktywności części mózgu odpowiedzialnej za eliminowanie nieistotnych informacji lub takich o których człowiek chce przestać myśleć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że każdy w każdym z wyżej wymienionych kierunków jest trochę racji. Wg mnie przecenia się kierunek biologiczny na pewne sprawy żadne leki nie pomogą nie dowiemy się dzięki nim jak mamy żyć i nie będziemy szczęśliwi choć doraźnie mogą pomóc. W moich problemach główną rolę odegrały czynniki społeczno- psychologiczne, niewłaściwe wzorce myślowe, destrukcyjny wpływ rodziny, środowiska, nierozwiązane prze lata wewnętrzne konflikty, prymat superego nad id.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek antypsychiatryczny to pokłosie hippisowskiego buntu i postmodernizmu negujące naukę i obowiązujące normy. Brakuje mi tu jeszcze kierunków związanych z religiami czy NLP i innego pozytywnego myślenia, programowania ale to chyba nie mieści się w zakresie nauki.

Wg mnie genetycznie niektórzy są bardziej podatni na zaburzenia a niektórzy mniej ale główne znaczenie mają czynniki psycho-społeczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz silnego przewlekłego stresu duży wpływ na wywoływanie zaburzeń mają jakieś silnie traumatyczne wydarzenia, które jednorazowo mogą "pomieszać" w głowach.

 

Choć w takich przypadkach dochodzi również sprawa przewlekłego stresu, który trauma może wywołać w dłuzszym okresie czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o karkołomnej hipotezie (chyba kahir albo Zbychu nawet wspominali o tym na forum), która zakłada, że niektóre zaburzenia psychiczne (m.in. NN) są skorelowane z infekcją (retro)wirusem, np. HSV1/HSV2 (wirus opryszczki pospolitej), VZV (wirus ospy wietrznej-półpaśca), EBV (wirus Epsteina-Barr), wirusy grypy, HIV itd. Mój psychiatra też kiedyś do tego luźno nawiązał w rozmowie.

 

"W ostatnich latach wskazuje się go (wirus EBV - przyp.) jako możliwy czynnik etiologiczny zespołu przewlekłego zmęczenia i depresji (tzw. chroniczny zespół Epsteina-Barr CEBV)"

http://www.livingwith.org/whatisepsteinbarrdisease.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale infekcje wirusowe czy ogólnie infekcje często bierze się pod uwagę przy patogenezie depresji, przynajmniej w USA.

 

"Conditions that increase cytokine levels in the human body may have potential to raise 5-HT2C gene expression in the brain. This could possibly comprise a link between viral infections and associated depression. Cytokine therapy has been shown to increase 5-HT2C gene expression, resulting in increased activity of 5-HT2C receptors in the brain."

 

Jak wiadomo 5-ht2c odgrywa pewną rolę w depresji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz depresji z przyczyn pierwotnych, objawy depresyjne mogą występować wtórnie w przebiegu innych chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Choroby mogące mieć wpływ na wystąpienie depresji to m.in. choroby zakaźne: zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, opryszczka, bruceloza, dur brzuszny, AIDS, kiła.

 

Co do innych zaburzeń/chorób psychicznych to czytałam gdzieś kiedyś, że niektóre rodzaje schizofrenii są wywoływane przez pasożyta powodującego toksoplazmozę.

 

-- 08 lut 2012, 03:43 --

 

Z kolei na innej stronie wyczytałam, że wszyscy posiadacze psów i kotów mają jakieś pasożyty w organizmie. Nie wiem na ile rzetelne było to źródło, ale mam nadzieję, że nie mam żadnej wielkiej larwy w mózgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Z kolei na innej stronie wyczytałam, że wszyscy posiadacze psów i kotów mają jakieś pasożyty w organizmie. Nie wiem na ile rzetelne było to źródło, ale mam nadzieję, że nie mam żadnej wielkiej larwy w mózgu.

 

Czy wszyscy maja to nie wiem, ale na pewno jest duza szansa na pasozyta. Z tym, ze moze niekoniecznie tego, ktory powoduje toksokaroze a chociazby lamblie. Nie trzeba byc geniuszem, aby zrozumiec, ze pies na spacerze wacha kupy/odbyty, chodzi po brudnej ziemi i przychodzi do domu, a tam wlasciciel glaszcze pieska po lbie a potem je kanapke.

Tak jak psy odrobaczane sa co 6 miesiecy tak wiele osob wychodzi z zalozenia ze w ciagu kilkudziesieciu lat na pewno nie mogli sie niczym zarazic :) A najbardziej mnie bawi, gdy dziecko ma owsiki a rodzicom ani przez chwile nie przyjdzie do glowy, ze oni tez mogli sie zarazic :)

 

A, toksokaroze mozna stwierdzic za pomoca badania krwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×