Skocz do zawartości
Nerwica.com

Operatorzy CNC- praca przyszłości ?


carlosbueno

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając oferty pracy często widzę że poszukują operatorów CNC - czyli komputerowe sterowanie maszyn numerycznych głównie obrabiarek,frezarek i tokarek. Zainteresowałem się tym tematem bo Ci operatorzy nie dość że poszukiwani to jeszcze całkiem nieźle mogą zarobić zwłaszcza za granicą od 10 do 20 Euro na godzinę w zależności od kraju i doświadczenia. Nawet w Polsce zwłaszcza w większych miastach zarobki ponad 2 tys na rękę wynoszą. Aby zostać operatorem wystarczy kurs są nawet organizowane intensywne 5- dniowe koszt 1500-2000 zł. Zastanawiam się czy bym wstanie nauczyć się tego zawodu w tak krótkim czasie tym bardziej że są 3 letnie technika o tej specjalności czy nawet studia techniczne w tej dziedzinie. Dodam jeszcze że w życiu na oczy tokarki, frezarki nie widziałem nie mówiąc już o tej skomputeryzowanej obrabiarce CNC. Wszedłem na forum poświęcone CNC a tam piszą o rzeczach o których nie mam pojęcia w mało zrozumiałym technicznych języku i zastanawiam się czy w ciągu 5 dni mógłbym to opanować tym bardziej że nie przejawiałem nigdy zainteresowań technicznych i czy te szkolenia 5 dniowe dość drogie to nie jakaś lipa albo są przeznaczone dla osób znających się już trochę na tokarstwie. Może na forum jest ktoś co o tym wie bo na forach zawodowych to co tam piszą to dla mnie jakiś totalny kosmos bo piszą osoby obeznane w tokarstwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając oferty pracy często widzę że poszukują operatorów CNC - czyli komputerowe sterowanie maszyn numerycznych głównie obrabiarek,frezarek i tokarek. Zainteresowałem się tym tematem bo Ci operatorzy nie dość że poszukiwani to jeszcze całkiem nieźle mogą zarobić zwłaszcza za granicą od 10 do 20 Euro na godzinę w zależności od kraju i doświadczenia. Nawet w Polsce zwłaszcza w większych miastach zarobki ponad 2 tys na rękę wynoszą. Aby zostać operatorem wystarczy kurs są nawet organizowane intensywne 5- dniowe koszt 1500-2000 zł. Zastanawiam się czy bym wstanie nauczyć się tego zawodu w tak krótkim czasie tym bardziej że są 3 letnie technika o tej specjalności czy nawet studia techniczne w tej dziedzinie. Dodam jeszcze że w życiu na oczy tokarki, frezarki nie widziałem nie mówiąc już o tej skomputeryzowanej obrabiarce CNC. Wszedłem na forum poświęcone CNC a tam piszą o rzeczach o których nie mam pojęcia w mało zrozumiałym technicznych języku i zastanawiam się czy w ciągu 5 dni mógłbym to opanować tym bardziej że nie przejawiałem nigdy zainteresowań technicznych i czy te szkolenia 5 dniowe dość drogie to nie jakaś lipa albo są przeznaczone dla osób znających się już trochę na tokarstwie. Może na forum jest ktoś co o tym wie bo na forach zawodowych to co tam piszą to dla mnie jakiś totalny kosmos bo piszą osoby obeznane w tokarstwie.

Uderz do THAZKA ,on przy czymś takim pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mógłbyś do jakiejś policealnej? Może jest jakaś bezpłatna?

ja jestem już po 30-tce nie wiem czy takich staruchów przyjmują poza tym długo to trwa. Ale 5 dniowy kurs dla tak zielonych w tym temacie to mało nawet jakbym egzamin na tym kursie zdał to wątpię żebym czuł się w tym pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, raczej taki krótki kurs nic nie da. A może jakaś książka jest do tego? Policealne są dla dorosłych. A 2 lata to nie jest tak strasznie jak potem przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat człowiek ma z tego profity. Tylko trzeba uważać na poziom szkoły, bo może być za niski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w Polsce bo w Polsce teraz jestem. Ale te kursy zrobione w Polsce są premiowane w całej Europie. W Anglii też można zrobić pewnie trochę drożej niż w Polsce ale w porównaniu do tamtejszych zarobków to nic wielkiego. Największe pieniądze na CNC można zarobić w Skandynawii zwłaszcza w Norwegii nawet około 100 zł za h płacą podobno. Ale kursy, kursami pewnie praktyki solidnej do tego trzeba jak w każdym zawodzie, ci co poszli kiedyś do szkół zawodowych, techników na obróbkę skrawania itp po takim kursie pewnie więcej skumają niż tacy zieloni bez podstaw jak ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na takie dwumiesięczny kurs z PUP wkrótce idę. Też mam obawy ile zrozumiem oraz czy dam radę z rysunkiem technicznym.

Z programowaniem obrabiarek może prędzej, bo mam wykształcenie informatyczne.

 

Ktoś robił kurs z PUP w tym kierunku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×