Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czym się różni neurastania od depresji ?


Malaswinia

Rekomendowane odpowiedzi

hm, jak slusznie kolega zauważyl zasadnicza różnica jest taka, że neuratenia to rodzaj zaburzeń nerwicowych. Ale wlaściwie obraz kliniczny może wydawać się nieco podobny, bo np. zresztą jak każdej prawie nerwicy, występuje obniżenie nastroju jak w depresji. Podobne jest też występujące uczucie ciąglego zmęczenie,, klopoty ze snem, rozkojarzenia, niezdolność zebrania mysli, niechęć do następnego dnia. Jednak różnica występuje w przyczynach pojawienia się owych zaburzeń. Dokladnie to potradi ocenic tylko profesjonalista. U neurastenika jest tu pierwotny bardzo wyraźny problem niezdolności w podejmowaniu decyzji, odróżnieniu rzeczy ważnych od nieważnych, co prawda osoba z depresja też ma problem w podejmowaniu deceyzji ale jest on wtórny do objawów takich jak wszechogarniający smutek, o wląśnie to też różni depresję od neurastenii, w której dominuje raczej uczucie ogólnego niepokoju, w związku z którym może sie tez pojawiać rozdrażnienie. Neurastenik jest bardzo skoncentrowany na sobie, na wlasnych przeżyciach, na opinii innych, na spotykających go zdarzeniach, nie może spac bo caly czas rozmyśla analizuje, planuje następny dzień,a osoba depresyjna z kolei jest bardziej "wylączona", apatyczna, nie zastanawia się tak bardzo nad opiniami innych, brzydko potocznie mówiąc "wszystko jej zwisa"

tyle co mi przychodzi do glowy w tym momencie

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 7:30 pm ]

a zapomnialam dodac że depresję sytuuje się na kontinuum psychoz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ostatnio pani psycholog powiedziała, że mam osobowość neurasteniczną, czyli skłonną do myśli depresyjnych i że mój stan depresyjny miał podłoże nerwicowe.

 

Więc wychodzi na to, że neurastenia to cecha osobowości? Natomiast depresja jest chorobą, ale jej łagodniejsza postać (nie endogenna) może być też wynikiem depresyjnego typu osobowości? Niech mnie ktoś mądry poprawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie sprzed 3 lat wciąż aktualne :D

Neurastenia to przewlekla forma nerwicy cechująca się..astenią(przewleklym,zmeczeniem,wyczerpaniem,często rownież dysforią(drażliwością,sklonnością do wybuchów gniewu,placzu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chyba nie mam przewlekłej formy nerwicy (chociaż te objawy by się zgadzały)? W życiu bym na to nie wpadła. Chyba idę się poradzić cioci wikipedii... :)

 

PS - Fajny artykuł: http://www.arkadiakraus.com/joomla/index.php?view=article&catid=36%3Alek-med-grayna-milerska&id=51%3Aneurastenia-dlaczego-ja&option=com_content&Itemid=78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×