Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki, książki..i książeczki.


meskalina

Rekomendowane odpowiedzi

No wiecie, de gustibus.... Mi się bardzo nie podobał ( już nie pamiętam dokładnie, ale zirytowała mnie infantylność ukryta pod jakimś pseudowschoidniofilozoficznym bełkotem) i chciałam ostrzec po przyjacielsku. ( mówię od razu: nie jestem recenzentem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam dobre tytuły (chociaż większość pewnie przeczytała je jako lektury - lub jako lektury ich właśnie nie przeczytała ;p):

 

Hanna Kraal - Zdążyć przed Panem Bogiem

Gustaw Herling-Grudziński - Inny Świat

 

Książki o realiach wojennych - getta, obozy itp. - jednak niosą pewne przesłanie, po prostu trzeba przeczytać ... gdyby nie te 2 lektury, to już bym całkiem stracił wiarę w dobre książki (biorąc pod uwagę kanon lektur w liceum).

 

Czytałam obie - ta pierwsza wydaje mi się ciekawsza.

Swego czasu miałam napad - i czytałam wszystko co mi wpadło w ręce właśnie o obozach i getcie i powstaniu. Czasem to wyłam jak bóbr.Jeśli chodzi o tą tematykę polecam "Dymy nad Birkenau" - też świetna powieść. Oczywiście smutna, chwilami przerażająca no i czasem wzruszająca. Jeszcze jedna była ciekawie napisana ale sobie przypomnieć nie mogę. Ale myslę- teraz to mi to spokoju nie da :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele dobrego słyszałam o "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". Może czytałaś?

akuratnie nie czytałam, głównie dlatego że twórczość Białoszewskiego mnie odstrasza. Chyba dla mnie to zbyt ambitna lektura.

 

jak uważasz, ale wszystkim polecam obie książki, są bardzo ciekawe, mimo że to lektury... Twisted Evil

Jak widać nie wszystkie lektury są beznadziejne. Mnie się bardziej podoba ta pierwsza głównie z uwagi że opowieści o niewoli rosyjskiej itp. jakoś mniej mnie interesowały. Dla mnie z pewnych powodów bliższy był problem okupacji niemieckiej. Ale również polecam obie książki.

 

A z takiej "kobiecej" literatury polecam : "Dom nad oceanem" i "Poszukiwacze muszelek".

No i starsze książki Chmielewskiej - szczególnie "Wszystko czerwone".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twórczość Białoszewskiego mnie odstrasza. Chyba dla mnie to zbyt ambitna lektura.

Wiesz, nie znam go zbyt dobrze oprócz paru wierszy z podręcznika szkolnego. Ale podobno Pamiętnik to taka prawdziwa historia, z miejscem na mięso i skrzypiącą rzeczywistość. Chyba aż sama z tego wszystkiego to przeczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając do Coelho...... (muszę się wypowiedzieć :mrgreen: ) zaczęłam od Alchemika i bardzo mnie oczarował, potem była Weronika-super i wszystkie pozostałe. Bardzo wierzyłam we wszystko, co przeczytałam i starałam się tym kierować w życiu, ale po paru latach (jak zaczęłam czytać Coelha byłam jeszcze bardzo smarkata) stwierdziłam, że chyba zbyt dosłownie potraktowałam te wszystkie przesłania autora, bo strasznie się nimi rozczarowałam, i zawiodłam się

Zahir podobał mi się o tyle, że Coelho rozprawił się w nim ze sobą i swoją wcześniejszą twórczością, nabrał do tego wszystkiego dystansu. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszke z innej beczki ale właściwie tez o książki chodzi. Mam napisać konspekt na maturę - i tam jest coś takiego jak literatura przedmiotu. Potrzebne mi ksiązki o tragiźmie. Tzn. nie jakieś powieści, gdzie tragizm jest ukazany przez pryzmat losów bohatera tylko takie które zawieraja jakąś "teorię" Kurde. Nie wiem jak to wyjaśnić. Żadna taka kniga mi nie przychodzi do głowy. Ktoś tu zdaje mature w tym roku i wie o co chodzi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys pisałam jednej dziewczynie pracę na maturę i o ile pamietam to literatura podmiotu zawiera lektury i inne książki, a literatura przedmiotu- tak bym to nazwała- książki pomocnicze, z których korzystasz tj. np. róznego rodzaju słowniki: ortograficzny, wyrazów obcych, języka polskiego, słownik motywów literackich.......nie wiem co jeszcze...jakieś encyklopedie, leksykony lektur szkolnych, słownik pisarzy i lektur, opracowania, historia literatury polskiej (czyli ta "teoria", o której piszesz kurde). Do takiej bibliografii będą ci raczej potrzebne jeszcze takie informacje jak rok wydanie, miejsce, ewentualnie wydawnictwo i oczywiście na początku dokładny tytuł i autor pozycji. mmmhhhyyyy proponuję udać się do biblioteki i trochę pogmerać albo poradzić się bibliotekarza. nie zaszkodzi też poszukać na necie ;)

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa biblioteka. u nas w bibliotete to tony belletrystyki i koniec. Słowniki to mam w domu - na to akurat sama wpadłam :smile: , ale mam przykładową pracę o motywie miłości i tam np. jest jakże ambitna lektura : Freud "Wstęp do psychoanalizy" i tym podobne a słownika ani jednego. Chyba ktoś się p[ostarał.

Justynka, Piotrek - dzieki za pomoc! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sobie tego nie piszę. A szkoda- najgorzej to tak komuś. ale jak się ma dług wdzięczności to...

"Tragizm losu ludzkiego w literaturze". Znalazłam już cosik - jakiś filozof cos napisał. Ale jakbyś coś znalazł to podrzuć. ;) Z lektur to wiem co opisywać, bo obryta jestem (skromność przede wszystkim :) ) - tylko te filozofie itp. Ale coś wymyślę. Dziwna ta nowa matura. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filozofie!? Kurcze... no nie wiem - jak w literaturze to w literaturze, wydaje mi się, że poglądy filozoficzne tu nie mają zbyt wiele do powiedzenia - ale jak coś to .... schopenhaueryzm jest filozofią modernistycznego tragizmu ('człowiek nigdy nie osiągnie szczęścia, a życie to pasmo nieszczęść i cierpienia'). Oprócz tego dekadentyzm (Tetmajer itd.). Osobiście ogólnie szukałbym tego w moderniźmie, no i też (w mniejszym stopniu) w średniowieczu (asceza), baroku i romantyźmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dzięki. Sama bym pewnie na to nie wpadła. Takiego czegoś Was teraz w szkole uczą? Ło matko!

Dobiłeś mnie troche z tym modernizmem bo ja tego jakoś nie trawię, ale ...moze się przekonam! Tez myślałam ze jak w literaturze to w literaturze, ale nie! Coś tam z filozofii musi być. No dobra. I tak napisze po swojemu. :P

człowiek nigdy nie osiągnie szczęścia, a życie to pasmo nieszczęść i cierpienia

oby autor się mylił.

 

Dzięki jeszcze raz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jeszcze aktualne, ale...

 

w średniowieczu
bankowo przysadziłbym ze św.Augustyna jak miałoby być o tragizmie

z innych epok to warto by się może przyjżeć agnostykom z oświecenia

z innych filozofów to musiałbym pamięć odświeżyć... tylko nie wiem czy potrzebujesz...

 

a jak o miłości to ericha fromma "o sztuce miłości" polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M. Musierowicz uwielbiam... zwłaszcza "Idę sierpniową" i "Nutrię i Nerwusa" , "Muminki" ... to cudo! a tak poważniej : to "Wilk stepowy" hermana Hessa, "120 dni sodomy" M. de Sade, "Czas życia i czas śmierci " Remarque'a "Religie gnozy" H. Jonasa i Obecnie - "Krola Jezusa" R. Gravesa i ......... "Sage o ludziach lodu " po raz kolejny heheheh I powracam do lektur szkolnych, kocham "Pana Tadeusza"

A co powiecie na temat "Samottności w sieci" i "Nostalgi anioła"?

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 5:10 pm ]

ojj coś mi sie porobiło sorry te maszyny ,mnie nie lubią :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×