Skocz do zawartości
Nerwica.com

Aspriyna pomoże zwalczyć depresję?


Zenonek

Rekomendowane odpowiedzi

Koniec Offa! Prosze wypowiadać sie na temat podany w pierwszym poście autora tematu Zenonka. Z ideologicznymi dyskusjami proszę się przenieść :)

Drodzy Forumowicze ;) Żeby moderatorzy ponownie nie musieli upominać uprzejmie proszę o zakończenie dywagacji i powrót do właściwego tematu, czyli 'Nowości, Innowacje, Testy'. Serdecznie pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak ktoś przebrnie przez to, to niech da znać o co w tym chodzi. :P

 

Swoją drogą to peptyd. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że te mocno średnio wchłaniają się drogą pokarmową. Kuzyn z rodziny peptydów - selank, jest dla przykładu lekiem, który aplikuje się do nosa w sprayu.

 

Jak kogoś interesuje, to z leków już dostępnych są rosyjskie semax i adaptol. Pierwszy nootropowy, drugi dodatkowo ansjolityk.

 

[Dodane po edycji:]

 

Aaaa i jest jeszcze stresam - ten jest dostępny u żabojadów i ponoć jest całkiem, całkiem i na tamtejszym rynku wypiera benzo. Jak ktoś znajdzie źródełko to niech da znać, chętnie go potestuję. Mi się nie udało,ale nie zagłębiałem się za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiem trochę jak funkcjonuje lobby farmaceutyczne i polityka badawczo-rozwojowa w wielkich koncernach.Streścić to można w dwóch punktach:

1.Jeżeli nie wygasła ochrona patentowa na dany lek,to czy on jest tego wart czy nie,pompuje się wielkie pieniądze w marketing szeroko rozumiany/łacznie z tak drobna sprawą jak wizyty dilerów-reklamiarzy u lekarzy rodzinnych/ a nie w badania.Jak ochrona się kończy to robi się taki numer jak zamiana citalopramu na es-citalopram/lexapro/ i finansując "niezależne" badania o wyższości drugiego nad pierwszym plus potężna reklama.

2.Firma robi autentyczny wynalazek np.doktorant Andruszkiewicz,bodajże z Poznania,u Pfizera odkrywa pregabalinę.Analog GABA,przekraczający bariere krew-mózg.Lek generalnie przeciwdrgawkowy ale o silnych właściwościach przeciwlękowych.Sam z powodzeniem stosowałem ,ograniczając znacznie benzo.Podobny lek -gabapentyna,właściwości przeciwlękowych nie ma.Po krótkich próbach,lek idzie do ludzi.Autorstwo leku przypisane jest oczywiście promotorowi Andruszkiewicza-Silvermanowi.Jest to w tej chwili hit Pfizera na... fibromialgię i kosztuje zaj-biście.W Polsce kuracja miesięczna dawką 300 mg dziennie to wydatek 350 zł.

 

Możemy sobie mówić o "prototypach" nowych leków ale ktoś musi sfinansować drogie testy/podwójna ślepa próba/,zbadać rynek czy byłby popyt itp a to kosztuje.Stać na to tylko wielkie koncerny.I to od tego czy na tym zarobią zależy czym się leczymy.

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.neurotransmitter.net/newdrugs.html

 

-- 24 maja 2011, 10:49 --

 

Vilazadone ponoć wczoraj pojawił się na półkach w USA.

 

 

Ktory z tych potencjalnych lekow uwazacie za ewentualnie ciekawy oraz czy ma ktos moze jakies szersze info o jakims z tych specyfikow ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze nie tylko Viibryd ? PRzeciez jest tutaj wiele lekow o nawet odmiennych mechanizmach dzialania w stosunku od obecnych (przynajmniej tak to wyglada)...

 

Miejmy nadzieje, ze w koncu bedzie mozna skutecznie leczyc nerwico-depresje.

 

-- 08 lip 2011, 17:19 --

 

A te leki ?

 

- orvepitant (GW823296) NK1 antagonist

 

- AZD6765 NMDA antagonist

 

- ONO-2333Ms CRF1 antagonist

 

- BCI-540 (sabcomeline) Muscarinic acetylcholine M1 and M4 receptor partial agonist

 

- RG7090 mGluR5 antagonist

 

- GLYX-13 NMDA glycine-site functional partial agonist

 

- Tyrima™, CX157 Reversible monoamine oxidase A (MAO-A) inhibitor

 

- BCI-540 (coluracetam) Glutamate AMPA receptor potentiator, choline reuptake enhancer

 

 

Te substancje wydaja sie byc ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.polskatimes.pl/dodatki/rozmaitosci/405586,lodzcy-naukowcy-aspiryna-pomoze-zwalczyc-depresje,id,t.html

 

Łódzcy naukowcy dowiedli, że leki przeciwzapalne, takie jak popularna aspiryna, mogą mieć zastosowanie w leczeniu depresji. Metoda nie jest jeszcze stosowana w praktyce, ale odkrycie zaintrygowało światową psychiatrię.

 

Odkrycie łodzian - dr hab. Piotra Gałeckiego, prof. Antoniego Florkowskiego, prof. Andrzeja Lewińskiego i prof. Janusza Szemraja - doceniono już w Amerykańskim Towarzystwie Psychiatrycznym w Stanach Zjednoczonych w numerze marcowym ''Psychiatric News''. Wyniki swoich badań naukowcy prezentowali również na forum europejskim, m.in. w Danii. Jak tego dowiedli?

 

- Od wielu lat prowadzimy w Łodzi badania pod kątem biologicznego podłoża chorób psychicznych, a zwłaszcza depresji. Prze trzy lata zbieraliśmy materiał do badania od pacjentów - mówi dr hab. Piotr Gałecki, adiunkt w Klinice Psychiatrii Dorosłych w Specjalistycznym Szpitalu Psychiatrycznym

im. Babińskiego w Łodzi.

 

Badania trwały ponad trzy lata. Przez ten czas lekarze musieli zebrać dość duży materiał badawczy. Pobrano krew od 181 pacjentów leczonych na depresję w Specjalistycznym Szpitalu Psychiatrycznym im. Babińskiego w Łodzi.

 

- Były to osoby z nawracającą depresją, która wystąpiła co najmniej cztery razy w ciągu ośmiu lat. Przebadani pacjenci nie mogli mieć jednocześnie innych schorzeń. Drugą grupą byli pacjenci zdrowi, którzy nie mieli nigdy depresji, ale nie cierpią też na inne choroby. Grupa kontrolna liczyła 149 osób - tłumaczy dr Piotr Gałecki.

 

Lekarze zauważyli, że u pacjentów chorych na depresję znacznie częściej występuje w mózgu tlenek azotu, co oznacza, że pojawił się tam stan zapalny.

 

- Badaliśmy budowę genów pacjentów chorych na depresję i zdrowych osób. Nikt nie spodziewał się, że tlenek azotu, czyli substancja powstała przez stan zapalny w organizmie, może mieć również wpływ na wystąpienie depresji. Okazało się jednak, że w mózgu pacjentów cierpiących na nawracającą depresję, istnieje proces zapalny. Dowodem na to jest właśnie zwiększona ilość tlenku azotu. To skłoniło nas do wniosków, że może do leczenia depresji powinno się dodawać leki przeciwzapalne - mówi dr Gałecki.

 

Leki przeciwzapalne są dostępne na rynku bez recepty. Okazuje się, że mogą stać się one szansą na zrewolucjonizowanie leczenia osób z chorobami psychicznymi.

 

- Tlenek azotu, a przez to wolne rodniki, które niszczą tkanki w organizmie, mają wpływ na powstanie wielu chorób zapalnych, chorób układu krążenia, a także alzheimera. Mają również wpływ na przebieg chorób psychicznych - mówi prof. Andrzej Lewiński z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej UM.

 

W Łódzkiem z depresją zmaga się od 12 do 17 proc. mieszkańców. Większość z nich ma kilka nawrotów w ciągu dziesięciu lat. Z depresją zmagają się także coraz młodsi.

Z badań Urzędu Marszałkowskiego wynika, że na depresję cierpi ponad siedem proc. dzieci w woj. łódzkim. Nie wszyscy też reagują na leczenie.

 

- Na leczenie farmakologiczne reaguje tylko 55 proc. naszych pacjentów. Jesteśmy w stanie wyleczyć ich z depresji w ciągu sześciu miesięcy. Pozostałe 45 proc. chorych w ogóle nie odpowiada na leczenie. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest przyczyną - mówi prof. Antoni Florkowski, kierownik kliniki psychiatrii dorosłych w szpitalu im. Babińskiego.

 

Lekarze mają nadzieję, że leki przeciwzapalne poprawią tę statystykę. - Szukamy leków, które spotęgują leczenie przeciwdepresyjne i skrócą czas leczenia. Szukamy też leków, które pozwolą na skuteczną terapię pozostałych pacjentów, którzy nie reagują na standardowe leczenie. Może odpowiedzią będą leki przeciwzapalne - mówi dr Gałecki.

 

Badania łódzkich naukowców zostały sfinansowane przez Klinikę Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Jeśli nie jest stosowane, to mogę być pierwszy, który się jej podda z czystej ciekawości (aktualnie biorę 300mg od 3 dni) ;)

 

Tyle, że mamy drugą stronę medalu: http://www.rp.pl/artykul/357053.html oraz http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/327445,aspiryna-grozi-krwawieniem-z-zoladka.html

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×