Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak uregulować kontakty ojca z synem? Proszę o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie, może opisze krótko moją sytuację. Jestem matką 3,5 rocznego chłopca. Jego ojciec odszedł od nas gdy mały miał trochę ponad 6 msc. W między czasie odbyła się sprawa o odebranie praw rodzicielskich i alimenty ( prawa odebrałam ze względu na to, że ojciec nie uczestniczył w życiu syna, nie odwiedzał go, zrobiłam to żeby ułatwić sobie różne sprawy formalne, a nie latać do niego z każdym świstkiem gdy jest potrzebny np. podpis obojga rodziców). Aktualnie sytuacja wygląda tak, że mały nie widział ojca od czasu kiedy od nas odszedł, teraz jego tata przebywa w zakładzie karnym i parę miesięcy temu nawiązał ze mną kontakt. Mówi że żałuje tego jak postąpił, że nie dorósł wtedy do ojcostwa i że chciał by mieć kontakt z małym.

 

Tu powstaje dla mnie problem...co jest ważniejsze...to żeby dziecko poznało ojca teraz zanim zacznie pytać o niego i zorientuje się, że na ogół tak jest, że wszystkie dzieci mają tatę czy lepiej poczekać właśnie do tego momentu kiedy on sam będzie chciał ojca poznać. Jak rozegrać tą sytuację, wieźć 3 latka do więzienia? jak odwiedziny w takim miejscu wpłyną na jego psychikę? Co jest ważniejsze: kontakt z ojcem i świadomość, że nie jest się gorszym od innych, że też ma się tatę czy też na psychikę będzie może miało fatalny wpływ przebywanie w takim miejscu jakim jest zakład karny? Czy jest sens w ogóle ustalać kontakty i doprowadzić w pewnym momencie do tego, że dziecko zacznie tęsknić za ojcem jak już go pozna a nie będzie mogło widywać się z nim tak często jak chce? Targa mną mnóstwo sprzecznych emocji i pytań na które nie umiem sama odpowiedzieć, dlatego bardzo was proszę o pomoc. Nie chcę skrzywdzić mojego dziecka i zwichrować mu psychiki. Mam wrażenie, że nie ma dobrego rozwiązania tej sytuacji :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

margo, Witaj.

Dobrze, że troszczysz się o dziecko i masz na uwadze Jego dobro.

Nie wiem jak postąpiłabym będąc w takiej sytuacji jak Ty się znajdujesz.

Może spróbuj mówić dziecku o ojcu,że tata Go bardzo kocha, tęskni.

Raczej nie ograniczałabym kontaktów z ojcem. Tymbardziej nie nastawiałabym dziecka przeciwko ojcu.

Co do miejsca spotkań...nie musisz przecież dziecku mówić, ze tato jest we więzieniu.

Jak długo ojciec dziecka będzie odbywał karę pozbawienia wolności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nastawiać go przeciwko ojcu, pomimo wszystko co się wydarzyło do puki był z nami pokazał się ze strony osoby, która potrafi zająć się swoim dzieckiem i garnie się do tego. Skończyło się inaczej, ale to już inna bajka.

 

Narazie powiedziałam synowi, że tak jak każde dziecko ma ojca, jak ma na imię jego tata i ze mieszka w innym mieście myślę, że narazie te info. mu wystarczą. Boję się mówić mu że tata go kocha itp. bo on go w ogóle nie zna, nie chce żeby tęsknił do osoby mu na dzień dzisiejszy obcej.

 

Małego tata spędzi na pewno ładnych parę lat w więzieniu, narazie sprawy są w toku i nic konkretnego nie można powiedzieć, ale wyrok będzie w okolicy 15 lat w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie pytanie powinnaś zadać komuś naprawdę kompetentnemu. Wybierz się do poradni psychologicznej dla dzieci, to przecież nic nie kosztuje tyle co czas a fachowy psycholog bardziej rozjaśni Ci sprawę, niż my tutaj na forum, bo np. moje zdanie jest inne niż Moniki. Według mnie dopóki ojciec dziecka nie wystąpi o kontakty z synem nie należy nic robić. To co mu mówisz to w zupełności wystarczy. Tata po prostu wyjechał. A skoro ma odsiadywać tak długi wyrok to znaczy, ze przewinienie było spore i nijak nie będzie uczestniczył w wychowaniu dziecka.Ty tez masz szansę przez ten czas poznać jakiegoś mężczyznę z którym stworzysz udany związek i nie wiadomo jak się życie potoczy. Nowy partner może różnie reagować na wizyty z małym w zakładzie karnym. Myślę, że dopóki dziecko nie zacznie wyraźnie domagać się kontaktów z biologicznym ojcem nie należy nic robić. Nie wiem co lepsze świadomość, że ma się ojca ale daleko czy to, że ma się ojca za kratkami. Jak będzie czuło się dziecko wśród rówieśników np w przedszkolu, gdy jedno dziecko powie a mój tata jest strazakiem, a mój pracuje w delegacji a on co? a mój jest przestępca i siedzi w więzieniu?, albo zacznie kłamać, bo nie będzie chciało być gorszy od rówieśników? To bardzo trudna sprawa, moje zdanie jest takie ale to tylko subiektywizm. Gdybym była w Twojej sytuacji poszukałabym naprawdę fachowej pomocy, żeby nie zrobić błędu i nie zniszczyć dziecku zycia, bo tu chodzi o dziecko, a nie o żal nad tatą, którego uczucia tam za kratkami z powodu ograniczenia wolności i swobody też nie musza być do końca szczere.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze między innymi dlatego, że ojciec chce ustalić kontakty z synem. Mam wrażenie, że z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia bo z jednej strony jak syn będzie starszy może mieć do mnie żal że nie zna ojca, lub złość że go zna i że jest tam gdzie jest, może zafascynować się półświatkiem ze względu na odwiedziny u ojca co może skończyć się nie małymi kłopotami. Nie chce zniszczyć mu życia i psychiki, ale bardzo miotam się w tej sytuacji, z jednej strony wiem, że dziecko powinno mieć ojca, znać go itp. z drugiej czy to nie zbyt duże obciążenie dla jego psychiki, spotykać się z ojcem w więzieniu raz na jakiś czas, no i fakt jest taki, że narazie to dla niego obcy facet ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

margo, powiedz ojcu dziecka by jeśli sie chce widzieć z dzieckiem złożył taki wniosek w sądzie wtedy sam sąd rozstrzygnie czy dla dziecka takie kontakty są wskazane a Ty się dostosujesz do orzeczenia. Myślę, że w tej sytuacji będziesz mogła wyrazić swoją opinie i obawy a sad biorąc pod uwagę dobro dziecka powinien zlecić badania psychologiczne i zostaną one wykonane przez poradnię współpracującą z wymiarem sprawiedliwości. Wyda ona diagnozę czy na obecnym etapie życia te kontakty rzeczywiście są niezbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×