Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nocne Darki - czynne 23:00 - 6:00


scrat

Rekomendowane odpowiedzi

Ksylitol (C5H12O5) – organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy słodki w smaku (cukrol), zredukowana pochodna ksylozy.

 

Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek do żywności E967; głównie gum do żucia i cukierków ze względu na działanie przeciwpróchnicze. Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Posiada wielokrotnie niższy indeks glikemiczny (IG:8) niż glukoza czy sacharoza. FDA uznało ksylitol za substancję, która nie wywołuje próchnicy. W roku 1996 JEFCA (organ doradczy WHO i FAO) nie określiło górnej granicy spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka), co znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej i jednocześnie stwierdziło, że wcześniejsze niekorzystne wyniki badań na zwierzętach przeprowadzone w latach 70. XX w. nie mają zastosowania dla ludzi[2].

 

Natomiast u psów ksylitol może powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Spożycie ksylitolu w ilości >100 mg/kg masy ciała wywołuje u psa wydzielanie dużych ilości insuliny, prowadząc w konsekwencji do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika1974,

 

Monia ja u siebie w zielarskim kupuję. Niestety drogi jest: 25 zł za 1/2 kg. Smakuje prawie jak cukier, ale jest taki jakby "zimny" Nie wiem jak to wytłumaczyć:). W nadmiarze jak ktoś nieprzyzwyczajony może wywołać biegunkę. Myślę ,że nie tuczy:)

 

Dziękujemy naszemu MÓZGOWI :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo generalnie wszelkie słodziki w większych dawkach wywołują efekt przeczyszczający. Np. sorbitol zawarty w gumach do żucia i jabłkach. Jak przesadzisz z gumami to żucia do biegunka murowana. :P

 

 

Ale ksylitol na początku. Należy stopniowo przyzwyczajać organizm i nie strasz mi Monki to żadna chemia :nono:

 

Zajrzyjcie tutaj: http://www.xylitol.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mad_Scientist, byłam tylko psa wysikać i wykupkać :mrgreen:

ah i tak Ci nie wierzę w to tęsknienie i martwienie się ale okłamuj mnie jeszcze :105:

 

aaaa znalazłam tego posta z pytaniem co biorę...

odpowiadam : sertagen 50 mg i depakine chrono 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×