Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pobawmy sie w lekarzy


milano3

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka !

Mam dla was propozycje. Co jakiś czas będę dodawał opisy przypadków, których diagnozę ja znam. W ten sposob wy będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę. Po waszych odpowiedziach, ja będę mógł powiedzieć kto postawił trafną diagnoze i zaproponował poprawne leczenie :) Jeżeli macie ochotę, bawcie się

 

PRZYPADEK 1

 

Żona 50 letniego mężczyzny, dzwoni na ostry dyżur znajdujący się przy naszym oddziale. Z wzburzeniem i lękiem informuje nas, iż mąż w ostatnich dniach staje się coraz bardziej agresywny, a dotychczas agresywność nie leżała w jego naturze. Jej partner prawie wogóle nie sypia, a jeżeli już śpi to zaledwie 2-3 h na dobę. W ostatnich dniach zakupił już 2 samochody, w wyniku czego zaciągnął kredyty w banku i u przyjaciół. W niemożliwym do zachamowania potoku słów opowiada o swoich świetnych interesach, poinformował kobiete, że chciałby rozpocząć swoje życie na nowo, gdyż "nie wystarczam mu już w łóżku".

Kiedy kobieta zaproponowała mężowi wizytę u psychiatry, ten wpadł we wściekłość, uderzył ją i rozbił komplet talerzy. Zaczął także uprawiać wyczerpujące sporty, mimo zastrzeżeń lekarza internisty co do stanu jego serca. Żona wykonała telefon, gdyż mężczyzna postawił jej warunek iż "jeżeli w ciągu 5 godzin nie wyniesie się z mieszkania, ten zrobi to za nią własnymi rękoma" .

Kobieta dodała także iż jej partner w wieku 18 lat był leczony w oddziale stacjonarnym i został z niego wypisany po 4 tygodniach z diagnozą "Zaburzenia rozwoju osobowości u osoby w okresie adolestencji".

 

Na co może wskazywać obecny stan pacjenta ? Jakie leczenie należałoby zastosować ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkownika który zdiagnozuje najlepiej kilka przypadków oraz zaproponuje najlepsze leczenie, mogę wysłać nową książkę pt. "Świadomą drogą przez depresje" , która zawiera płytę ze sprawdzonym programem medytacji Jona Kabata - Zinna. Ale myślę, że to ma być przede wszystki fajna zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milano3, a jaki zawód wykonywał facet? Wiadomo? Wyjeżdżał gdzieś? Na misje np.? Zawodowy wojskowy?

Bo jeśli tak.....no to zespół stressu pourazowego :roll:

 

Bo z tego co wyczytałam to epizod manii.....taka się nasuwa myśl.

Ale przesszłość też daje do myślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pacjent od 13 lat pracował na stanowisku zastępcy dyrektora firmy produkującej części motocyklowe, około 3 tygodni temu został poinformowany o awansie na stanowisko dyrektorskie w wyniku przejścia poprzednika na emeryturę.

 

-- 02 kwi 2011, 16:30 --

 

Chciałbym abyście postarali się podawać dokładne nazwy leków ze względu na ich różnorodność działania. Ja postaram się później przy pomocy mojego przyjaciela lekarza oraz podręcznika stwierdzić, kto z was zastosował lek odpowiedni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie moi drodzy. Ja już teraz podam wam poprawną odpowiedź, abyście mieli przykład jak dalej się bawić. Oczywiście siedzi obok mnie lekarz więc odpowiedź będzie bardziej profesjonalna ale będzie mieć mniej więcej zarys :

 

"Pacjent w wyniku stworzenia zagrożenia dla siebie i innych musi być poddany hospitalizacji na oddziale zamkniętym. W pierwszej kolejności należy wykonać badania krwi na obecność narkotyków, które mogłyby wywołać podwyższony, euforyczny nastrój. Przyjmujemy, że narkotyki nie były brane (inaczej napisałbym to w opisie po przyjęciu). Powyższe objawy i zachowanie pacjenta wskazuje na stan maniakalny, spowodowany najprawdopodobniej awansem zawodowym. Lekiem z wyboru w tej sytuacji w początkowej fazie leczenia jest Haloperidol, który możemy podać w dawce 4 mg 2x dziennie oraz Relanium w dawce 5 mg 2x dziennie. Kiedy pacjent wyciszy się włączymy Depakine w dawce 1500 mg. Możemy wchodzić na tą dawkę stopniowo jednak w tej sytuacji zastosujemy tę dawkę odrazu. Kwas walproinowy wydaje się najskuteczniejszy w manii drażliwej

 

-- 02 kwi 2011, 16:48 --

 

Więc to nie będzie na zasadzie dokładnego leku tylko zeby ktoś np. nie wiem nie chciał stosować perazyny w schizofrenii rezydualnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadek 2 - odpowiedź o 21.00

Do lekarza pełniącego dyżur w naszej poradni psychiatrycznej zadzwoniła kobieta, która z przerażeniem stwierdziła, że jeszcze godzinę temu leżała na łóżku nie mogąc ruszyć swoim ciałem ani wypowiedzieć żadnego słowa. W wyniku jej histerycznego płaczu została poproszona o stawienie się do gabinetu. Po przyjęciu pacjentki stwierdzono iż dokonuje licznych działań autodestrukcyjnych pod postacią samookaleczeń oraz prowokowania wymiotów. Powiedziała ona, że od roku stosuje restrykcyjną dietę oraz ma częste ataki obżarstwa. Kobieta skarżyła się także na problemy w relacjach interpersonalnych oraz to, że nie jest pewna swojej orientacji seksualnej. W jej zachowaniu mogliśmy dostrzec wyraźną teatralność, poza tym przybierała licznie uwodzicielskie pozy. Pacjentka skarżyła się że często łapie ją "ciężka depresja" jednak z wywiadu stwierdzamy, że epizody trwały co najwyżej kilka dni. Kobieta stwierdziła także że po ostatniej wizycie listonosza czuje duży niepokój, gdyż podejrzewa, że ten mógł zostawić w jej mieszkaniu podsłuch czy zamontować kamery.

 

Co w przypadku tej pacjentki przychodzi wam na myśl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×