Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Anno, a może Twoja GADzina karmi sie 30 mg mianseryny? Próbowałaś mniejszych dawek? Pewnie próbowałaś ;), ale spytać można.

 

A tak poza tym, to sądzę, że nad lękami trzeba "popracować" co nieco samemu. Leki pomagają, ale trzeba to wykorzystać i zacząć je (lęki) dodatkowo zwalczać silną wolą i własną inteligencją :P Według mnie dopiero wtedy i tylko wtedy można się ich trwale pozbyć, nawet po zaprzestaniu farmakoterapii. Oczywiście nie od razu Kraków zbudowano, ale wg mnie to jest właściwa droga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zgadzam się, ale u mnie lek wolnopłynący, a czasami napadowy, wywołują leki. Myślałam o tej mianserynie i działaniu paradoksalnym, ale lęk przychodzi po południu i wieczorem, kiedy Lerivon i Zyprexa przestają działać. To jest sytuacja patowa- bez antydepresantów mam subdepresje, przy sertralinie lęki. Bez mianseryny czuję się lepiej, ale nie mogę spać :-|

 

Spróbuję na kilka dni odstawić Lerivon, gdy zacznę brać lamotrygine, bo ona ponoć uspakaja i działa nasennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu nie wgłębiaj się w chemiczne działanie leków tylko patrz po sobie jak coś działa. Skoro wiesz, że możesz sobie coś wkręcić to takie zamartwianie jest najlepszą drogą do tego.

 

Marek77 a myślisz, że badania naukowe biorą się z powietrza? Są to badania na ludziach, badania skuteczności danego leku na setkach a czasami tysiącach osób. Nikt nie neguje tego, że największą wartością lekarza są jego osobiste doświadczenia z pacjentami, jednak przed tym czy dany lek zostanie zaakceptowany na daną przypadłość robi się duże badania (które sporo kosztują) i dopiero one mogą zdecydować czy dany lek wejdzie czy nie. Jak myślisz, dlaczego agomelatyna jeszcze nie weszła na rynek amerykański? Są dwa powody: ten lek zrobiła firma z Francji, ale drugim powodem jest to, że trudno wykazać skuteczność tego leku w badaniach. Co zresztą potwierdzają sami lekarze i pacjenci, ten lek nie jest tak skuteczny jak inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój lekarz stosuje teraz tylko escitalopram, bo ma większą skuteczność. Kogoś kto próbował escitalopram już nie daje na citalopram. Zresztą z citalopramu zrezygnował na rzecz lexapro właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bondo -jeszcze mi tu sigmy trzeba!

przy dawce 25 mg też???

 

-- 02 mar 2011, 17:47 --

 

Anna R. lęki szczególnie na poczatku terapi tym lekiem mogą wynikac równiez z antagonizmu sertraliny względem receptorów sigma 1 ...opipramol-lek głównie przeciwlękowy jest tych receptorów agonistą.

MARKU czy mi to grożi na dawce 25 mg?

co to znaczy...?biore juz 3 miesiące to te sigmy mam juz za sobą?

 

-- 02 mar 2011, 17:48 --

 

ja nie zwiększę dawki bo bboję sie ,że lęki mi sie pojawia jak ANI..

 

-- 02 mar 2011, 17:49 --

 

Kasiu, według moich źródeł sertralina jest stosowana na lęk napadowy (ataki paniki z lub bez agorafobii) i fobie społeczną, a jej skuteczność na lęk wolnopłynący nie została dowiedziona. Ani mniej ani więcej. Ile razy można powtarzać to samo? W leczeniu GAD nie została zarejestrowana i tyle. Powody tego faktu mogą być rożne.

 

Po co się bez sensu zastanawiać, czemu twój stan się poprawił? Ciesz się tym, ze jest dobrze i nie wymyślaj sobie nowych powodów do zamartwiania się.

Myślę, ze będzie dla ciebie lepiej, jak ograniczymy naszą wymianę poglądów :roll:

to jednak działa na lęki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś wzięłam tylko 25 mg sertraliny, bo po 50 mg lęki były zbyt silne. I dzięki bogu mija trzecia, a niepokój się nie pojawił.

To wygląda na typowe chwilowe polepszenie po zmniejszeniu dawki, potem jest tylko gorzej (z tego co pamiętam). Oczywiście mogę się mylić, okaże się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu,na litość boską, lęki są rożne, rozumiesz??

 

Sertralina działa na fobie i lęk paniczny, natomiast na wolnopłynący u mnie nie pomaga. Jeszcze raz powtórzę, ze nie jest oficjalnie uznana za skuteczną na ten rodzaj zaburzeń.

 

Adamo, muszę tak dopasować dawkę, żebym mogla być na chodzie przez cały dzień- mam dziecko i te popołudniowe spadki nastroju dezorganizują mi życie.

 

Marek, brałam kiedyś opipramol przez kilka tygodni- u mnie nie zadziałał ani trochę przeciwlękowo.Przeciwdepresyjnie tez nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia, przeciez Twoj stan sie prawie w ogole nie poprawia...moze masz dobry nastroj, ale z tego co mowilas nie leczysz sie na depre.

 

Twoim problemem jest silne wkrecanie sobie wszystkiego.

 

Lekarz Ci zaordynowal Pernazyne , czemu tego nie bierzesz ?

 

Na tak silne dokrecanie sobie wszyskiego oprocz SSRI mozna brac neurolepyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi się wydaje,Kasiu,ze powinnaś skonsultować się ze swoją lekarką. Znowu sobie intensywnie wszystko wmawiasz. Może 25 mg to za mała dawka?

 

Ja zauważyłam taki fakt: po 50 mg sertralny lepiej śpię, bo nie mam myśli natrętnych przed zaśnięciem. Kiedy biorę 25 mg obsesje się pojawiają i nie mogę zasnąć.

Za to lek wolnopłynący znika. I tu pojawia się pytanie: co ważniejsze- brak lęków czy snu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sobie nie wkręcam niczego...popsostu dociekam różnych tematów i tyle..

nie mam natrętnych mysli tak jak to było sprzed leczenia setraliną..ja to chyba wiem najlepiej..czuje sie o wiele bardziej spokojna i mniej zestresowana czytając fora internetowe...wtedy jak czytałam to miałam lęki-a teraz wszystko czytam z uśmiechem na gębie!

LĘKU NIE MAM -tylko wczoraj sie zdenerwowałam bo czytałam ,że sertralina nie jest na lęki-jak to nie jest jak ja lęku nie czuję..?i wszystkow tym temacie!

Nie zwiększę sertraliny bo jest mi dobrze na tej dawce jak będę się gorzej czuła i będę wycofana z życia jak to było z przed sertraliny-to wezmę większą dawkę-ale jest mi dobrze ....po co mam zwiększać...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasia000, a nie rozumiesz nadal, że są RÓŻNE RODZAJE lęków??

mówisz,że nie masz natrętnych myśli... a czy Ty przypadkiem nie czytasz natrętnie wszystkich for dot. depresji i nl, zeby znaleźć jak najwięcej informacji?? sama napisałaś wyżej (w tym samym poście), ze wyczytałaś coś innego niż dotychczas o sertralinie i się ZDENERWOWAŁAŚ... Zastanów się nad tym, co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasia000, po co wielokrotnie wypytujesz na forum, czy sertralina działa na lęki? Udzielano Ci już odpowiedzi nieskończoną ilośc razy, a Ty dalej swoje. Może zaufaj w końcu lekarce, w końcu na pewno wiedziała co robi, zapisując Ci ten lek. Ona wie przecież najlepiej, co Ci dolega, zna Twoją historię choroby, Twoje zaburzenia, przebieg leczenia, wie w związku z tym, jaki lek może Ci pomóc itp. A Ty zamiast zastosować się do jej zaleceń dalej uparcie wyczytujesz internet i nakręcasz sie, psując cały efekt leczenia.

Ale z tego, co widzę, raczej sama nie jesteś chyba jednak w stanie poradzić sobie z tym problemem (uzależenieniem od czytania for internetowych), może dobry terapeuta będzie w stanie Ci pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzę właśnie i on powiedział:KATEGORYCZNY ZAKAZ CZYTANIA!!! ,że siebie tam nie znajdę ,a branie na siebie objawy czyjeś-to czysta głupota-ZGADAZAM sie z nim w 100% a nadal mnie kusi zobaczyc co u innych słychać..

 

moja lekarka twierdzi ,że sertralina to lek dla mnie ona widzi po mnie ,że wyglądam i czuje sie zupełanie inaczej niż z przed brania,,że jest we mnie mniej napięcia i lęku...A ja tu czytam ,że sertralina nie jest na lęki..i znów sprzeczne informacje mniedzy forum a moim lekarzem-trza spadać z tego forum..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia, dziewczyny dobrze piszą. Takie fora są dla osób, które posiadają choć trochę dystansu, do tego, co czytają. Tobie ewidentnie go brakuje. Opisujemy nasze doswiadczenia i one nijak się mają do twojej choroby.

Słuchaj lekarki i terapeuty, bo slusznie prawią ;)

 

U mnie w tym momencie całkiem w porządku, 25 mg sertraliny stanowczo lepiej mi służy niż 50. Wczoraj wieczorem nastrój był całkiem całkiem., ale wiem ze to może się zmieniać z godziny na godzinę, co jest dosyć dołujące. Dziś albo jutro dorzucam przepisana przez lekarza lamotrygine i zobaczymy, czy taka kombinacja coś da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOŻECIE MI WYTŁUMACZYĆ O CO W TYM, CHODZI?

największą selektywność hamowania transportera serotoniny w odniesieniu do transportera noradrenaliny wykazuje citalopram, następnie sertralina (5 razy słabiej), fluwoksamina i paroksetyna (ok. 8 razy słabiej) oraz fluoksetyna (ok. 70 razy słabiej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do Was...czy Zoloft(Setralina) może mi pomóc jak mam lęk wolnopłynący,natretne myśli i stany depresyjne?...ale głównie chodzi mi o to czy zadziała na lęk wolnopłynący?...te objawy mam przez stłumione emocje...tylko nie dam rady z nimi żyć tak jak bym chciała;///..prosze o odp;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritka7x,

 

Na pewno moze pomoc na natretne mysli i depresje, natomiast nie wiem co to za szczegolny rodzaj lęku...ale lek ten ma pewne , ogolne dzialanie przeciwlękowe. Nie jest to silne dzialanie, ale jakies tam jest, przynajmniej niektorzy je odczuwaja (ja nie).

 

Ale takie pytanie to zadaj swojemu lekarzowi, czy jak tam dr ci juz to przepisal, to moze wiedzial co robi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritka, na to pytanie nikt ci nie odpowie, bo to kwestie indywidualne. Teoretycznie powinien pomoc, a jak będzie naprawdę, przekonasz się w praktyce.

Sertralina wykazuje większa skuteczność na lęk napadowy i rożnego rodzaju fobie. Lęk wolnopłynący to inna para kaloszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×