Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiscie szanuje wypowiedzi Anny, ale tylko te ktore nie tycza się leków ktore sam bralem i dobrze na nie reagowalem;P. Anna ma tendencje do przypisywania super zalet lekom na ktore sama dobrze reaguje, traktując inne leki jako wielkie zło , co może zniechecac inne osoby do ich zażywania;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego biore paro a nie sertralinenp czy fluo?? nie ze względu na siłe wychwytu serotoniny bo ten czynnik jest bez znaczenia i nie jest kryterium przepisywania takiego a nie innego SSRI przez lekarza-biore paro poniewaz wczesniej brałem sertraline która zbytnio mnie pobudzała ,stąd zmiana na paro -jej działanie jest nieco odmienne od sertraliny-wycisza,działa raczej uspokajająco niz pobudzająco i to zawazyło u mnie o zmianie leku-a lekarze przepisuja SSRI w zaleznosci od tego czy to ma byc lek bardziej stymulujący(wtedy ordynują sertraline,fluoksetyne) czy raczej wyciszający (paroksetyna,fluwoksamina)... abstrahując od ich powiązań lobbystycznych....

 

 

Skoro nie wychwyt to co zadecydowalo ze bierzesz paro a nie sertre? Bo przeciez jezeli sila wychwytu nie ma znaczenia to oba leki powinny dzialac podobnie w kwestii stymulujaca/zamulajaca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta:P Z Tym ze ja sie pytalem co o tym świadczy. Ja twierdze podobnie jak miko ze sila paroksetyny jest jej silny wychwyt serotoniny + nieselektywnosc a tym samym samym dzialanie na inne neuroprzekazniki. Wedlug mnie leki bardziej selektywne takie jak esci nigdy nie bede tak skuteczne jak tlpd badz takie paro. Depresja dotyka wiele rejonow mozgu i trzeba stosowac cos co ma szerokie spektrum dzialania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ani na paro, ani na sertralinie nie tyłam :) Może dlatego, że przeszłam na wegetarianizm zaraz potym jak zaczęłam brać leki :)

Polecam ! Tak jest zdrowiej(również psychicznie) i nie bierze się udziału w mordowaniu zwierząt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdesperowany1 przeciez napisałem czarno na białym co o tym zadecydowało ze biore paro a nie sertre-ale powtórze -zadecydował odmienny profil działania-sertralina mnie pobudzała,na paro tego pobudzenia nie ma-jest za to u mnie lekkie przymulenie-jest róznica? jest...

wolisz marek takie przymulenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dzięki . Choruje na depresje kliniczna od 6 lat i tylko paroksetyna jest w stanie wyciagnac mnie z tego katatonicznego zahamowania a teraz czuję sie naprawde dobrze;)). Klomipramine bralem 1.5 roku i tez pomagala ale to nie jest to samo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na pytania: amitryptylina w dawkach terapeutycznych nie jest toksyczna. Nawet jeśli skrzyczy mnie zaraz moderator forum to, mimo iż nie jestem lekarzem czytałem wiele naukowych/badawczych prac na ten temat. Pojęcie "toksyczności" leków trójpierścieniowych odnosi się do ich tzn "kardio-toksyczności" czyli działaniu złym (może i słowo "toksyczny" tu pasuje bo kojarzy się z truciem - a jak wiemy wiele samobójców kiedyś używało leków trójpierścieniowych do trucia się - brali jednak kosmiczne dawki tychże leków) na serce, ale w dawkach przekraczających znacznie dawki terapeutyczne i u osób schorowanych, starszych oraz dzieci. Leki trójpierścieniowe działają bezpośrednio na kanały sodowe mięśnia sercowego - mieszają w rytmie przewodzenia implusów nerwowych i mogą dosłownie "wyłączyć" serce osoby starszej, lub wprowadzić groźne dla zycia arytmie. Ale jeszcze raz zaznaczam - to dzieje się w dawkach wysokich, przekraczających te terapeutyczne i u osób schorowanych, głównie starszych.

 

Tak więc zenonek jak już pisała Anna z przymrużeniem oka, ja napisze całkiem serio: poproś swojego lekarza o amitryptylinę skoro jesteś tak święcie przekonany, że Ci pomoże w Twojej depresji. Nie masz się co bać jej toksyczności w dawkach w jakis stosowana jest na depresję.

 

Zdesperowany z tego co mi wiadomo nie ma obecnie dostępnego leku o silniejszym blokowaniu wychwytu serotoniny niż PAROKSETYNA.

 

Leki z grupy SSRI poza siłą bloku wychwytu serotoniny różnią się także działaniem na inne neuroprzekaźniki i tak:

 

-fluoksetyna dodatkowo blokuje receptory 5-ht2c co samo z siebie może mieć działanie antydepresyjne (via agomelatyna),

-paroksetyna działa też na wychwyt noradrenaliny i blokuje receptory acetylocholiny,

-sertralina blokuje wychwyt dopaminy (stąd może się wziąść pobudzające działanie sertraliny na Marka),

-fluwoksamina działa na receptory sigma 1

 

na końcu zostają nam "czyste" - citalopram i escitalopram, one oprócz blokowania wychwytu serotoniny nie mają nic znaczącego.

 

Siła blokowania wychwytu serotoniny jest ważna, powtarzam to jeszcze raz. I to, że dany lek działa inaczej na jedną osobę a inaczej na inną także może wynikać z tej siły wychwytu. Nie ma silniejszego leku na serotoninę niż paroksetyna - to prawdziwa armata serotoninowa.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już człowiek musi mieć dyplom (który można notabene dziś kupić) żeby wypowiadać się na dany temat? Mierzi was że człowiek coś więcej wie? Mogę sie nie wypowiadać na tym forum jak to kogoś mierzi. Zostaną sami potulnie biorący leki przepisywane przez lekarzy.

 

Jeśli cokolwiek co napisałem komuś się nie zgadza to proszę napisać jak i dlaczego. Jakąkolwiek moją tezę czy przytoczone fakty proszę "zbić" swoją a wtedy dopiero wywiąże się dyskusja "na temat".

 

A jeśli ktoś jest rzeczywiście zainteresowany badaniami i działaniem leków, polecam portal "pubmed" http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez/ z tysiącami badań naukowych.

W dobie internetu nie trzeba być "twardogłowym" z dyplomem żeby cokolwiek wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×