Skocz do zawartości
Nerwica.com

Marsz Niepodległości czyli polski patriotyzm.


MOCca

Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w takim marszu?  

23 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w takim marszu?

    • Tak
      12
    • Nie
      11


Rekomendowane odpowiedzi

MOCca, i się nie przyzna do Katynia - może lepiej zaakceptować ten fakt niż tupać nogą, bo to i tak nic nie da. Luz - nie podpisujmy umowy z Rosją, poczekamy - podpiszemy z kim innym i będziemy uzależnieni od kogoś innego. Chodzi ci konkretnie o Rosję czy o uzależnienie? Nic, kompletnie nic nasz kraj nie potrafi załatwić bez wyciągania brudów historycznych, każdy kraj nas po trosze kiedyś wymordował - znaczy są nam dozgonnie zobowiązani do przepraszania?

 

Czy rząd PISowski był jakiś lepszy od innych, nie....był tak samo z dupy wzięty jak SLD i PO.......

Przykre jest to, że w Polsce teraz tak naprawdę nie ma ani lewicy ani prawicy. Wszystko się wymieszało a ludzie pozostali zdezorientowani.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IRAK - Kwaśniewski - lewica, tajne więzienia CIA - Miller - lewica (dopiero będziemy mieli za to przej*)

Poważnie myślisz ze działo się to bez wiedzy i aprobaty ówczesnej prawicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LitrMaśalanki, oczywiście, nie siedzę w temacie gazu ;) ale były inne propozycje również...

 

Marek77, też mam takie odczucia.

 

Linka, i się nie przyzna do Katynia - może lepiej zaakceptować ten fakt niż tupać nogą, bo to i tak nic nie da. :shock:

 

 

Ale pomimo tego, że ktoś "rząd" działa na szkody naszej Ojczyzny, nie pozwólmy wmówić sobie, że Naród obecnie nie ma znaczenia...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno, ja uważam, ze życie w ciągłym poczuciu skrzywdzenia nikomu nie pomoże.......oni się nie przyznają a my do usranej śmierci będziemy to wyciągać na wierzch....i tak ta sytuacja będzie trwała i trwała i trwała.......mnie to już męczy i jest mi to obojętne ........ widocznie ja jestem tą złą, niepatriotyczną kosmopolitką dzięki której nasz narów gnije.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla mnie co innego pamiętać o historii, szanować ją a co innego żyć nią. Cały czas i cały czas, my niestety mamy do tego tendencję ... nie chciałabym, żeby Polska straciła tożsamość...ale cóż....praktycznie nie mamy już granic, niedługo nie będziemy mieć swojej waluty...a ja co, mam iść w proteście? Oczywiście wolałabym, żeby nie było dajmy na to Euro i wolałabym żeby Rosja przeprosiła za Katyń ale nie ma na to szans !! Żadnych, więc może zamiast żyć w złości i nienawiści lepiej zrobić coś dla narodu, tego który żyje teraz.........żeby jednak z tym Euro żyło się nie tak najgorzej itd......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linka, :brawo::brawo::brawo::brawo:

No i właśnie o to mi chodzi , celebrować rocznice bez kłótni . A energie w ten sposób zaoszczędzoną skierować na starania o poprawę warunków życia w tym kraju .

 

Może to żałosne przekonanie ..ale ja jednak sądzę ze nie lewi są wrogami prawych i odwrotnie ale układy pomiędzy polityka i dużym biznesem są szalonym zagrożeniem dla Polaków i polsk .Brak dbałosci o szaraczków i włażenie w du.. bez wazeliny ogromnym korporacjom .

 

mam gdzieś ,że w markecie mogę coś kupić o 1 zł taniej . W moim miescie markety rozłożyły na łopatki drobnych sklepikarzy ,którzy utrzymywali całe rodziny ze swoich sklepów kiosków itd.

Markety u mnie zatrudniają może coś od 5-10 tys osób . A przez to ze skorumpowani politycy pozwalali na ich tak gęsta siec ...pozbawiło zarobków cirka 50 tys osób . Ale to przecież ludzie twierdzący ze są patriotami . ( za czasów pana Kropiwnickiego Człowieka nr1 PIS w Lodzi )

 

to właśnie patriotyzm moim zdaniem -gniew przeciw głupocie i korupcji ,gniew przeciw 150 metrowej klejce przed caritasem ( po coś do jedzenia) o 4 rano ( zaczynają wydawać chyba o 8) wiec mam w d... patriotyzm o którym śpiewa Grechuta ,mam w d... ludzi wycierających sobie brudne mordy wydarzeniami z historii naszego kraju .

Nie zgadzam się ,jest mi z tym źle ,ze jedni opływają w nieuczciwie zdobytych luksusach a inni przymierają głodem . Nie zgadzam sie z tym ,ze istnieją zekom autorytety i pomniejszają znaczenie i głosu tych najbiedniejszych tych co to już nie mają nadziei .

 

górnolotne słowa -Polska ,Ojczyzna ,Honor ...większość powtarza je bezmyślnie jak papugi lub tresowane małpy .

 

Mamy taki kraj jaki sobie wywalczyliśmy i myślę ,że okupacja przez inny kraj była by lepsza niz to bagno . Patrioci .

Głodowaliście kiedyś ? We własnym ukochanym kraju ?????????????????????????????????????????????????????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle sie mówi o antysemityźmie szczególnie w stacji tvn,gazecie wyborczej czy radio zet (z wiadomych powodów) i wysmiewa sie sprowadzając do podludzi tych co nie muszą kochac tej nacji a nic sie nie mówi o powszechnym ,bezkarnym antypoloniźmie który dla "okreslonych kół" jest wrecz gloryfikowany czy wręcz wszczepiany za posrednictwem mediów w nasze społeczeństwo ...

Gdzie?

 

Co do anty-semityzmu - jak dla mnie to jak ktoś się uznaje się za specjalny naród wybrany, to się prosi by go nie lubić. Zresztą Nazizm był praktycznie rzecz biorąc kopią Żydowskiego nacjonalizmu. Koncepcja narodu wybranego, proroka (wodza), podboje, mordowanie ludów dlatego, że "zanieczyszczają" kulturę, itd. Wszystko wzięte ze starego testamentu.

 

To także, polityka zagraniczna - ukierunkowanie, strategia, dzisiaj wygląda to tak, kierunek: BIAŁORUŚ I ROSJA. Kompleksy i jeszcze raz kompleksy.

No no, a wcześniej było USA i jedyne co nam z tego przyszło to śmierć żołnierzy w Iraku. Nie mówię, ze to idealne wyjście ( z Rosją) ale w końcu to nasz sąsiad, całkiem spory i lepiej chyba mieć poprawne politycznie stosunki z Rosją niż ich nie mieć.... a ile złego nam wyrządzili w przeszłości.....ale to ze w naszym sejmie zasiada mniejszość niemiecka ( paranoja, dobrze, ze tylko 2 posłów) to już nikt nie pamięta......

Rosja jest krajem patologicznym, gangsterskim, który nawet nie może się po ludzku zachowywać wobec własnych obywateli. Panuje tam bieda, choroby i bardzo duża śmiertelność. Rosja się trzyma tylko dzięki napływowi imigrantów z różnych -stanów.

 

Do niedawna nawet Coca Cola miała swastykę na swoich butelkach ale dziś każdy czytelnik Wybiórczej pała nienawiścią do łysego w glanach zamiast zastanowić się kto tak naprawdę każdego dnia robi go w balona.

Co ma swastyka do łysych rasistów? I co ma to kto kogo robi w balona ma do tego? Że, co mam tolerować to, że mnie napadają albo wyzywają jacyś bandyci dlatego, że ktoś inny mnie robi w balona?

 

Zapytaj tych łysych.Ja mam włosy na głowie.Swastyki na ramieniu i w jakimkolwiek innym miejscu nie mam.A nie przepraszam,mam Świąszczycę na bransoletce oraz inne symbole,pamiątka z festiwalu wikingów i słowian.

O cholera,jestem nazistką :-(

To Ty pisałaś o Swastykach, nie Ja.

 

Co do wszelkiego tego rodzaju organizacji - jak nie potrafią ze swoich szeregów usunąć rasistów i typów którzy wypisują na transparentach pogróżki typu "pedały do gazu" czy "zrobimy z wami co Hitler z Żydami" to niech się nie dziwią, że na podstawie takich typów ich oceniają i odpowiednio do tej oceny traktują. Zresztą właśnie dzięki nim Europa Zachodnia ma Islamizację i zalew imigrantów - tam zwykli ludzie wcale nie chcą multi-kultorowości. Po prostu nie mają żadnych partii na które mogliby zagłosować - mają do wyboru centrum które nie liczy się z ich opiniami i chce napływu taniej siły roboczej dla wielkiego kapitału i nacjonalistów którzy mają w swoich szeregach niebezpiecznych oszołomów i bandytów.

 

Tylko dla mnie co innego pamiętać o historii, szanować ją a co innego żyć nią. Cały czas i cały czas, my niestety mamy do tego tendencję ... nie chciałabym, żeby Polska straciła tożsamość...ale cóż....praktycznie nie mamy już granic, niedługo nie będziemy mieć swojej waluty...a ja co, mam iść w proteście?

Tak.

 

mam gdzieś ,że w markecie mogę coś kupić o 1 zł taniej . W moim miescie markety rozłożyły na łopatki drobnych sklepikarzy ,którzy utrzymywali całe rodziny ze swoich sklepów kiosków itd.

Markety u mnie zatrudniają może coś od 5-10 tys osób . A przez to ze skorumpowani politycy pozwalali na ich tak gęsta siec ...pozbawiło zarobków cirka 50 tys osób .

W Katowicach jakoś drobni sklepikarze się trzymają - tylko musieli nieco podnieść swój poziom. Zresztą małe sklepy są przereklamowane - często kantują i brakuje im szacunku dla klienta - za czasów przed marketami nawet nie można było wybrać jakie warzywa/owoce się chce kupić, więc często część kupionych okazywała się zepsuta. A ceny marketów wcale nie są takie konkurencyjne szczególnie jak trzeba zapłacić za dojazd.

 

[Dodane po edycji:]

 

A nie przepraszam,mam Świąszczycę na bransoletce oraz inne symbole,pamiątka z festiwalu wikingów i słowian.

Tak swoją drogą, to szkoda, że w szkołach w ramach zajęć patriotycznych nie uczą nas o Słowiańskich korzeniach. Bo w sumie to żałosne, że np. człowiek po podstawówce zna bogów np. Greckich i Rzymskich, ale już Słowiańskich nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrow, To proszę, nikt ci tego nie zabrania, marnuj energię, chodź w pochodach, protestuj....tylko ciekawa jestem czy byłbyś mile widziany na tym ostatnim marszu..... :roll:

I proszę nie robić ze mnie wroga niepodległości bo nie mam zamiaru brać w tym udziału.....kto nie jest z nami jest przeciwko nam ?

 

MOCca, znam historie, ale ja żyję tu i teraz a nie historią..... nie należy nam się żadne specjalne traktowanie za to jak wyglądała nasza przeszłość. Jesteśmy małym, biednym krajem, który ze swoim wojskiem i ilością posiadanego sprzętu wojskowego nie może zagrozić absolutnie nikomu. Mamy to nieszczęście, że jesteśmy strefą buforu między wschodem a zachodem..... i każdy tak naprawdę w dupę nas kopie, a my jedyne co umiemy to przypominać wszystkim, jacy to byliśmy "od morza do morza" kiedyś...... :-|

 

[Dodane po edycji:]

 

harpagan83, Coca cola wydała np breloczek w kształcie swastyki, bo swastyka ułożona odpowiednio czyli tak:

coca_cola_lucky_watch_fob_All_the_world_loved_Swastika_before_WWII-s400x457-100099-580.jpg

Jest symbolem szczęscia, dobrobytu, ma odgonić złe duchy ( hinduizm). Kiedyś używana powszechnie, nie kojarzyła się z tym.....

Zaś użyta przez Hitlera, przekręcona - jest znakiem nazizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOCca, Polski wkład w historje jest spory .

Wspomnę o Grunwaldzie ,Wiedniu,Cudzie nad Wisła . Chodzi jednak o to ,żeby takie okazje nie pobudzały fanatycznych zachowań .

Cieszmy sie ,pamiętajmy,ale nie wyjmy jak wściekli ,nie róbmy podziału na lewych ,prawych,lineałów itd .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie robiliśmy nic, żeby "bolszewicy" nie maszerowali przez nasz kraj i jakoś się jeszcze nie wdarli 8)

 

Fakt, Polska pod względem powierzchni kraju jest całkiem spora, ale z racji tego, że nie mamy żadnych bogactw naturalnych, broni atomowej, żadnej broni na dobrą sprawę nie mamy, kasy itd, jesteśmy "malutcy" bo ledwo się liczymy na arenie......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrow, To proszę, nikt ci tego nie zabrania, marnuj energię, chodź w pochodach, protestuj...

Czy to naprawdę taka strata energii? Jak się idzie z grupą porządnych ludzi a nie oszołomów którzy by prowokowali policję i niszczyli mienie to może być całkiem przyjemny spacer :] .

 

tylko ciekawa jestem czy byłbyś mile widziany na tym ostatnim marszu..... :roll:

Wątpię :P .

 

Fakt, Polska pod względem powierzchni kraju jest całkiem spora, ale z racji tego, że nie mamy żadnych bogactw naturalnych, broni atomowej, żadnej broni na dobrą sprawę nie mamy, kasy itd, jesteśmy "malutcy" bo ledwo się liczymy na arenie......

Chyba mamy jakichś polityków w parlamencie europejskim.

 

coca_cola_lucky_watch_fob_All_the_world_loved_Swastika_before_WWII-s400x457-100099-580.jpg

Aww^^

 

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie robiliśmy nic, żeby "bolszewicy" nie maszerowali przez nasz kraj i jakoś się jeszcze nie wdarli 8)

Nie tylko się wdarli i maszerowali ale jeszcze narzucili nam swoją władzę i nie chcieli się wynieść do lat 90tych. Cholerni Sowieci i ich zbrodnicza wojna agresji przeciwko krajom nadBałtyckim :evil: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za zgoda demokratycznej wiekszosci jestesmy teraz jako narod czescia i zakladnikiem organizacji zwanej UE, wiec o jakiej niepodleglosci my mowimy.

 

Broniona przez bohaterów, rządzona przez debili..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linka ten kosmopolityzm prowadzi do zatracenia własnej tożsamości.

Co to jest ta mityczna tożsamość, o której mówią politycy i ludzie na ulicy, gdy chcą porozmawiać o czymś "mądrym", i dlaczego powinniśmy jej bronić? Czy kosmopolityzm wyklucza istnienie tożsamości? Czy kosmopolityzm to coś z gruntu złego? Na moje Mo, rzucasz tylko sloganami, jak ci ludzie uczestniczący w marszach i pochodach, wcale nie rozumieją przeciwko czemu walczą(lub co manifestują), ale adrenalina uderza do krwi, a to się przecież tak naprawdę liczy.

Dlaczego na porażkę? Uważasz, że powinniśmy poddać się islamizacji i dwiantyzacji?

Czy uważasz, że istnieją tylko dwie opcje, islam i dewiantyzacja, albo agresywny prawie-nacjonalizm? "Walka" z islamizacją powinna przebiegać zupełni inaczej, po prostu należy wprowadzić ograniczenia imigracyjne, podwyższyć wymagania imigrantom + zapewnić warunki do asymilacji tych, którzy tu mieszkają. Zresztą nas to jeszcze nie dotyczy.

 

MOCca, nie dysponujemy własnym zasobem gazu w takiej ilości jaki nam jest potrzebny.
Zasoby, jak się okazało mamy - gaz łupkowy, tyle, że infrastruktury narazie brak.

 

Nalezy pamiętac o Polskiej historii,bo historia to tozsamosc,pamięć o własnych przodkach i ich krwi przelanej za nasz naród..gardze tymi którzy za wszelką cene chca by Polacy stracili swoją tożsamość...
Oni walczyli przede wszystkim o własne życie, zarówno w czasach zaborów, jak i podczas wojny, mówienie, że walczyli za naszą wolność jest zwykłym upraszczającym fakty hasłem. Jedni walczyli o kraj, inni o przeżycie, jeszcze inni się bali i nie walczyli, byli też tacy, którzy kolaborowali, a większość po prostu żyła w warunkach, jakie miała i to wszystko byli Polacy. Te czasy jednak minęły, teraz mamy wolność, więc zamiast ciągłego wspominania przeszłości powinniśmy tą energię spożytkować w polepszaniu dobrobytu i rozwijaniu kraju. U nas jednak ludzie lubują się w cierpientnictwie, a kryzysy, zabory, stan zagrożenia to tylko młyn na wode tego polskiego mitu o wielkich krzywdach jakie Polska doświadczyła. Krzywda w prawdzie były, ale nie my jedni, a poza tym krzywda dotyczy zawsze konkretnego człowieka i nie ma znaczenia, czy to Polak, Litwin, Włoch, utożsamianie sie z narodem jako całością jest głupie, bo ten twór nie istnieje, to tylko umowa.

Życie w przeszłości niczego dobrego nie przynosi, oprócz rozgrzebywania starych ran, w Polsce wielu ludzi, nawet tych młodych wciąż 'żyje' za czasów rozbiorów i wojen, choć nawet tam nie byli.

Zrozumcie, że państwo samo w sobie jest tworem czysto umownym, Polska z lat XX i XXX to nie ta sama Polska co dziś, prawie wszyscy ludzie z tamtych lat poumierali, to samo w innych krajach, więc pamiętajmy o historii, ale nie żyjmy przeszłością, bo to tylko utrwala i przypomina stare konflikty i mam wrażenie, że Polacy chcieliby w nieskończoność nienawidzić np. Niemców i Rosjan za to co ich dziadkowie zrobili, a to nam nie pomoże (pseudo) patrioci. Chyba nikomu tutaj nie zależy na silnej Polsce, bo gdyby tak było to społeczeństwo i politycy koncentrowaliby się na gospodarce, poprawie stosunków z innymi krajami, rooozwoju, ale oczywiście lepiej rzucić ludowi coś bardziej emocjonującego i wywołującego poczucie solidarności, jak widać Polacy potrafią łączyć się tylko w negatywnych emocjach, nic pozytywnego nas nie chwyta. Powinniśmy brać przykład z Japończyków, już dawno pogodzili się z przegraną, bombami atomowymi, II Wojną Światową i widać, jak na tym wyszli.

 

nie chciałabym, żeby Polska straciła tożsamość...ale cóż....praktycznie nie mamy już granic, niedługo nie będziemy mieć swojej waluty...a ja co, mam iść w proteście?
Czym jest ta tożsamość i jak by to wyglądało, gdyby ją Polska straciła, i dlaczego to coś złego?

 

antysemityzm - jest duża różnica pomiędzy poglądami antysemitycznymi, a na przykład nie popieraniem polityki Izraela na świecie, bo z tym ostatnim w pewnych kwestiach się zgadzam, ale antysemityzm to zwykła ślepa nienawiść do człowieka, który urodził się Żydem, negowanie wszystkiego co żydowskie, a to już zykły fanatyzm, a ludzie którzy się z tym utożsamiają są głupi i niebezbieczni jeśli się zorganizują.

 

Po prostu nie mają żadnych partii na które mogliby zagłosować - mają do wyboru centrum które nie liczy się z ich opiniami i chce napływu taniej siły roboczej dla wielkiego kapitału i nacjonalistów którzy mają w swoich szeregach niebezpiecznych oszołomów i bandytów.
Bo w polityce jest tak, że albo polityk ma jaja i(/bo?) jest skrajnie głupi, albo boi się odważyć na bardziej radykalne, ale pozytywne decyzje, choć wie, że takie są konieczne, dlatego m.in. rząd Tuska boi się rządzić, bo nie mają odwagi wprowadzać niewygodnych ustaw, bo nie da się naprawdę reformować kraju bez wprowadzania decyzji, które pewne grupy społeczne rozwścieczą (ludzie myślą tylko o sobie i góra kilka miesięcy naprzód, więc jak w takiej sytuacji wprowadzać długoterminowe reformy, na których efekty pozytywne trzeba by było poczekać dłużej).

 

Bo w sumie to żałosne, że np. człowiek po podstawówce zna bogów np. Greckich i Rzymskich, ale już Słowiańskich nie.
Nie pomyślałem o tym, ale masz rację. Mogliby wywalić mitologie Rzymian i dać germańską.

 

A na koniec - nie wierzę, że to ktoś przeczyta - nagroda ;-)

 

[videoyoutube=2V56zKPvcvU][/videoyoutube]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nikt o zdrowych zmysłach nie przeczyta tego do końca, bo jak widzą GreenGo - Oni walczyli przede wszystkim o własne życie, zarówno w czasach zaborów, jak i podczas wojny, mówienie, że walczyli za naszą wolność jest zwykłym upraszczającym fakty hasłem to załamują ręce, że w naszym kraju nie wierzy się w ideę odzyskania Niepodległośc.

 

GreenGo - Na moje Mo, rzucasz tylko sloganami, jak ci ludzie uczestniczący w marszach i pochodach, wcale nie rozumieją przeciwko czemu walczą Wydaje mi się, że Ci co prześli w tym pochodzie mają większą świadomość przede wszystkim historyczną, i nie wstydzą się powiedzieć, tak oni walczyli o Woloną Polskę narażając swoje życie.

 

Pisanie długich monologów nie równoważy się z dobrą znajomością tematu. A te osoby o, których piszesz, że walczyli o swoje życie czy to w zaborach czy to podczas wojny nazywa się walczącymi bohaterami .

 

Józef Szczepański:

Dziś idę walczyć - Mamo!

Może nie wrócę więcej,

Może mi przyjdzie polec tak samo

Jak, tyle, tyle tysięcy

 

Poległo polskich żołnierzy

Za Wolność naszą i sprawę,

Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę

I w świętość naszej sprawy

 

Dziś idę walczyć - Mamo kochana,

Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,

Serce mam w piersi rozkołatane,

Serce mi dziś tak cudnie gra.

 

To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku

I śmiać się śmierci prosto w twarz,

A potem zmierzyć - i prać - bez lęku

Za kraj! Za honor nasz!

 

Dziś idę walczyć - Mamo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż trochę przeczytałaś :uklon:

Na pewno byli tacy, którzy wierzyli w ideę niepodległości, nie neguję tego, miałem na myśli to, że historia walki o niepodległość jest upiększana przez współczesnych, z dzisiejszej perspektywy koloryzujemy bardzo te postacie i historię, a w rzeczywistości to co się wtedy działo było mniej wzniosłe, wielu z tamych ludzi walczyło o własne życie, zostali zmuszeni do obrony, każdy na ich miejscu by się bronił, po prostu.

Nie lubię mitów, legend związanych z historią, doceniam walkę tych, którzy polegli, ale z praktycznego punktu widzenia, niekoniecznie wzruszam się kiedy czytam o żołnierzach z Westerplatte, którzy szli 4 prosto do nieba i o Polsce, która jest Winkelridem narodów, czy coś takiego. Martyrologia mnie wogóle nie bawi.

Pewnie piszę nie na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam dobrze się wczytać w wiersz Jana Lechonia......to nie wymysł naszego pokolenia ta chęć odejścia od wiecznie utrapionej, umordowanej historią Polski....

Herostrates

 

Czyli to będzie w Sofii, czy też w Waszyngtonie.

Od egipskich piramid do śniegów Tobolska

Na tysiączne się wiorsty rozsiadła nam Polska,

Papuga wszystkich ludów - w cierniowej koronie.

 

Kaleka, jak beznodzy żołnierze szpitalni,

Co będą ze łzą wieczną chodzili po świecie,

Taka wyszła nam Polska z urzędu w powiecie

I taka się powlokła do robót - w kopalni.

 

Dziewczyna, na matczyne niepomna przestrogi,

Nieprawny dóbr sukcesor, oranych przez dzieci,

Robaczek świętojański, co w nocy zaświeci,

Wspomnieniem dawnych bogactw żyjący ubogi.

 

A dzisiaj mi się w zimnym powiewie jesieni,

W szeleście rdzawych liści, lecących ż kasztanów,

Wydała kościotrupem spod wszystkich kurhanów,

Co czeka trwożny chwili, gdy dało odmieni.

 

O! zwalcież mi Łazienki królewskie w Warszawie,

Bezduszne, zimnym rylcem drapane marmury,

Pokruszcie na kawałki gipsowe figury

A Ceres kłosonośną utopcie mi w stawie.

 

Czy widzisz te kolumny na wyspie w teatrze,

Co widok mi zamknęły daleki na ścieżaj?

Ja tobie rozkazuję! W te słupy uderzaj

I bij w nie, aż rozkruszysz, aż ślad się ich zatrze.

 

Jeżeli gdzieś na Starym pokaże się Mieście

I utkwi w was Kiliński swe oczy zielone,

Zabijcie go! - A trupa zawleczcie na stronę

I tylko wieść mi o tym radosną przynieście.

 

Ja nie chcę nic innego, niech jeno mi płacze

Jesiennych wiatrów gędźba w półnagich badylach;

A latem niech się słońce przegląda w motylach,

A wiosną - niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę.

 

Bo w nocy spać nie mogę i we dnie się trudzę

Myślami, co mi w serce wrastają zwątpieniem,

I chciałbym raz zobaczyć, gdy przeszłość wyżeniem,

Czy wszystko w pył rozkruszę, czy... Polskę obudzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×